Προς το περιεχόμενο

Ανταλλαγή οικοπέδου για απόκτηση σπιτιού


Ελλεν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα λόγο προβλημάτων υγείας έπρεπε να αλλάξω διαμέρισμα από αυτό που νοίκιαζα και να βρω καινούριο. Στην πόλη μου δυστυχώς δεν υπάρχουν και πάρα πολλές επιλογές για τα χρήματα που διαθέτω ώστε να βρω ένα αρκετά καλό διαμέρισμα (μέχρι 200 πχ. αλλά μόνο παλιές πολυκατοικίες ή με προβλήματα κλπ)

Το θέμα είναι ότι έχω ένα οικόπεδο αρκετά μεγάλο (220 μ2) σε περιοχή που πλέον χτίζονται αρκετές μεζονέτες κλπ. Επειδή δεν βλέπω στον ορίζοντα με την οικονομική κρίση να χτίσω ποτέ κάτι ούτε να βρω χρήματα για προκατ σκέφτηκα να το πουλήσω ή να το ανταλλάξω. Σε γραφεία που ρώτησα για πώληση το παίρνουν σε τραγικά χαμηλή τιμή που δεν φτάνει ούτε για γκαρσονιέρα να πάρεις. Οπότε καταλήγω στην ανταλλαγή. 

Έχει κανείς καμία ιδέα αν υπάρχουν γραφεία που να αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο ή να κάνουν ανταλλαγές οικοπέδων με σπίτια; Ή που θα έπρεπε να απευθυνθώ; Σε κάποιες εταιρίες που ρώτησα με εργολάβους δεν κάνουν κάτι τέτοιο.

Γενικά θα ήθελα γνώμες, ιδέες ή εμπειρίες επί του θέματος. Δεν έχω βρει κάποια άλλη λύση μέχρι τώρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν είναι η αντιπαροχή;κατα αυτόν το τρόπο έχει χτιστεί σχεδόν όλη η Αθήνα!εργολάβοι τα κάνουν αυτά αλλά νομίζω πλέον δεν σηκώνει κανείς οικοδομή ή έστω ελάχιστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν είναι η αντιπαροχή;κατα αυτόν το τρόπο έχει χτιστεί σχεδόν όλη η Αθήνα!εργολάβοι τα κάνουν αυτά αλλά νομίζω πλέον δεν σηκώνει κανείς οικοδομή ή έστω ελάχιστοι.

 

Η αντιπαροχή είναι κάτι άλλο, παραχωρείς το οικόπεδο σου σε κάποιον κατασκευαστή πχ για να φτιάξει πολυκατοικία, και αυτός για αντάλλαγμα σου δίνει 1 ή 2(ή όσα) διαμερίσματα. Αυτό που ζητάει η ts λέγεται ανταλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην είσαι αισιόδοξη,αφού η εκτίμηση που σου έκαναν είναι χαμηλή και το διαμέρισμα που θα σου προσφερθεί (αν σου προσφερθεί)για ανταλλαγή θα είναι αντίστοιχα πολύ χαμηλής αξιας(υπόγειο,γκαρσονιέρα κλπ).

Βάλε ένα πωλητήριο στο οικόπεδο μήπως υπάρχει κάποιος γείτονας που θα το θέλει για τα παιδιά του μήπως και καταφέρεις κάποια καλύτερη τιμή.

Γνωστός μου πριν από ενα μήνα είχε ένα ετοιμόρροπο παλιό σπίτι σε νησί που ήθελε να το πουλήσει και ο μεσίτης του πρότεινε 18.000.

Ψάχτηκε γιατί του φάνηκε χαμηλή η τιμή και τελικά το έδωσε στον γείτονα με 32.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη για τις ελλιπείς πληροφορίες. Το οικόπεδο είναι στη Λάρισα σε συνοικία με σχολεία κλπ όχι κέντρο αλλά σε περιοχή που έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω της τα τελευταία 3 χρόνια (Αβέρωφ). Έχει μικρό συντελεστή 0,8 αλλά με το καινούριο σχέδιο θα αυξηθεί. 

Στα μεσιτικά που μίλησα κάποιοι είπαν πως δεν κάνουν ανταλλαγές και οι περισσότεροι με παρότρυναν να τους το δώσω για αντιπαροχή που είναι κάτι διαφορετικό όπως εξήγησε και ο φίλος Joshua ή να τους το πουλήσω για πολύ μικρό ποσό (μιλάμε για 3-4 χιλιάδες)

Όσο για αγγελίες δυστυχώς επίσης από τα μείον είναι ότι εδώ δεν τις κοιτάνε. Υπάρχουν άπειρα σαιτ της περιοχής για σπίτια κλπ με αγγελίες του 2012 πχ για πιο πρόσφατη. Και σε ποιο διαδεδομένα σαιτ πάλι βλέπω πως δεν μπαίνει αρκετός κόσμος. Για ανταλλαγή κλπ τουλάχιστον. Οι πιο νέοι που μπαίνουν ενδιαφέρονται για ενοικιάσεις κλπ.

Σίγουρα μπορώ να βάζω αγγελίες παντού εννοείται απλά έψαχνα μήπως γνωρίζεται αν υπάρχουν συγκεκριμένα γραφεία ή κάποιοι που τους αναθέτεις τέτοιες εργασίες.Απορώ που κάποιος εργολάβος δεν κάνει τέτοια πράγματα. Ρώτησα και εκεί και μου είπαν και αυτοί για αντιπαροχή. Στο ιντερνετ έχω βρει γραφεία σε άλλες πόλεις που να λένε καθαρά οτι αναλαμβάνουν ανταλλαγές. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι η καλύτερη λύση αλλά είναι η μόνη που σκέφτηκα ότι ίσως γίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη για τις ελλιπείς πληροφορίες. Το οικόπεδο είναι στη Λάρισα σε συνοικία με σχολεία κλπ όχι κέντρο αλλά σε περιοχή που έχει αρχίσει και παίρνει τα πάνω της τα τελευταία 3 χρόνια (Αβέρωφ). Έχει μικρό συντελεστή 0,8 αλλά με το καινούριο σχέδιο θα αυξηθεί.

 

Στα μεσιτικά που μίλησα κάποιοι είπαν πως δεν κάνουν ανταλλαγές και οι περισσότεροι με παρότρυναν να τους το δώσω για αντιπαροχή που είναι κάτι διαφορετικό όπως εξήγησε και ο φίλος Joshua ή να τους το πουλήσω για πολύ μικρό ποσό (μιλάμε για 3-4 χιλιάδες)

 

Όσο για αγγελίες δυστυχώς επίσης από τα μείον είναι ότι εδώ δεν τις κοιτάνε. Υπάρχουν άπειρα σαιτ της περιοχής για σπίτια κλπ με αγγελίες του 2012 πχ για πιο πρόσφατη. Και σε ποιο διαδεδομένα σαιτ πάλι βλέπω πως δεν μπαίνει αρκετός κόσμος. Για ανταλλαγή κλπ τουλάχιστον. Οι πιο νέοι που μπαίνουν ενδιαφέρονται για ενοικιάσεις κλπ.

 

Σίγουρα μπορώ να βάζω αγγελίες παντού εννοείται απλά έψαχνα μήπως γνωρίζεται αν υπάρχουν συγκεκριμένα γραφεία ή κάποιοι που τους αναθέτεις τέτοιες εργασίες.Απορώ που κάποιος εργολάβος δεν κάνει τέτοια πράγματα. Ρώτησα και εκεί και μου είπαν και αυτοί για αντιπαροχή. Στο ιντερνετ έχω βρει γραφεία σε άλλες πόλεις που να λένε καθαρά οτι αναλαμβάνουν ανταλλαγές. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι η καλύτερη λύση αλλά είναι η μόνη που σκέφτηκα ότι ίσως γίνει κάτι.

Αν θες δοκίμασε να το βάλεις και στις θεσσαλικες αγγελίες ή στην Ελευθερία.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα λόγο προβλημάτων υγείας έπρεπε να αλλάξω διαμέρισμα από αυτό που νοίκιαζα και να βρω καινούριο. Στην πόλη μου δυστυχώς δεν υπάρχουν και πάρα πολλές επιλογές για τα χρήματα που διαθέτω ώστε να βρω ένα αρκετά καλό διαμέρισμα (μέχρι 200 πχ. αλλά μόνο παλιές πολυκατοικίες ή με προβλήματα κλπ)

 

Το θέμα είναι ότι έχω ένα οικόπεδο αρκετά μεγάλο (220 μ2) σε περιοχή που πλέον χτίζονται αρκετές μεζονέτες κλπ. Επειδή δεν βλέπω στον ορίζοντα με την οικονομική κρίση να χτίσω ποτέ κάτι ούτε να βρω χρήματα για προκατ σκέφτηκα να το πουλήσω ή να το ανταλλάξω. Σε γραφεία που ρώτησα για πώληση το παίρνουν σε τραγικά χαμηλή τιμή που δεν φτάνει ούτε για γκαρσονιέρα να πάρεις. Οπότε καταλήγω στην ανταλλαγή. 

 

Έχει κανείς καμία ιδέα αν υπάρχουν γραφεία που να αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο ή να κάνουν ανταλλαγές οικοπέδων με σπίτια; Ή που θα έπρεπε να απευθυνθώ; Σε κάποιες εταιρίες που ρώτησα με εργολάβους δεν κάνουν κάτι τέτοιο.

 

Γενικά θα ήθελα γνώμες, ιδέες ή εμπειρίες επί του θέματος. Δεν έχω βρει κάποια άλλη λύση μέχρι τώρα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί!!

 

200 τι?

 

Τετραγωνικά ή χιλιάρικα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχεις ψαξει η ιδια καλυτερα απο εμας.Απο την στιγμη που η κριση τσακισε τα εισοδηματα,την δανειοδοτηση αρα και την οικοδομη...δυσκολα τα πραγματα.Με τοσα ξενοικιαστα σπιτια , μαγαζια και αβεβαιοτητα ολοι προσπαθουν να τα παρουν σε παρα πολυ χαμηλες τιμες .Και αν η οικοδομη εχει παρει δρομο τι να σου κανουν οι εργολαβοι..

Βαλτο παντου , μηπως πετυχεις καποια ιδιαιτερη περιπτωση,καποιος που θελει να μεινει στην γειτονια,γουσταρει να χτισει με το δικο του γουστο,μερικοι εχουν και λεφτα , αλλοι ειναι κατοικοι εξωτερικου  κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεσιτικά που μίλησα κάποιοι είπαν πως δεν κάνουν ανταλλαγές και οι περισσότεροι με παρότρυναν να τους το δώσω για αντιπαροχή που είναι κάτι διαφορετικό όπως εξήγησε και ο φίλος Joshua ή να τους το πουλήσω για πολύ μικρό ποσό (μιλάμε για 3-4 χιλιάδες)

Γιατί τι κακό έχει η αντιπαροχή;

 

Δίνεις το οικόπεδο και παίρνεις διαμέρισμα σε μια σύγχρονη πολυκατοικία.

 

Φυσικά μέχρι να βρεις εργολάβο που να ενδιαφέρεται, να χτιστεί η πολυκατοικία κτλ. θα περάσουν χρόνια αλλά πόσο γρήγορα πιστεύεις ότι θα βρεις κάποιον για ανταλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μεσιτικά που μίλησα κάποιοι είπαν πως δεν κάνουν ανταλλαγές και οι περισσότεροι με παρότρυναν να τους το δώσω για αντιπαροχή που είναι κάτι διαφορετικό όπως εξήγησε και ο φίλος Joshua ή να τους το πουλήσω για πολύ μικρό ποσό (μιλάμε για 3-4 χιλιάδες)

Το αντικείμενο των μεσιτικών γραφείων δεν είναι να παίρνουν αντιπαροχή/αγοράζουν οικόπεδα, είναι να βρίσκουν και να φέρνουν σε επαφή αγοραστές/πωλητές/κατασκευαστές κτλ.

 

Προσωπικά φαντάζομαι πως οι μεσίτες που μίλησες απλά σε έδιωξαν ευγενικά γιατί όντως το οικόπεδο σου αξίζει 3-4 χιλιάδες και θες για αντάλλαγμα σπίτι μεγαλύτερης αξίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως και στην χρυση εποχη της αντιπαροχης το οικοπεδο σου με συντελεστη οπως λες 0,8 δεν θα στο επαιρνε κανενας κατασκευαστης γιατι θα μπορουσε να χτισει μονο τα 176 τμ. τι θα εμενε σε αυτον τι θα εδινε σε σενα; δεν τον συνεφερε με καμια δυναμη. φαντασου τι γινεται στην σημερινη εποχη που δεν χτιζεται τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220τμ οικόπεδο δε θα το έλεγα μεγάλο. το αντίθετο.

όπως τα λες δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάτι.

εκτος αν στο πάρουν και σου δώσουν καμια γκαρσονιέρα της κακιάς ώρας, σαν αυτές που πωλούνται στην αθήνα με 5000€.

κανονικό σπίτι δε βρίσκεις που να χτυπιέσαι κάτω.

 

επίσης αυτή την περίοδο όποιος πουλάει οικόπεδο το κάνει από ανάγκη. πράγμα που σημαίνει ότι ο άλλος θα κοιτάξει να σε εκμεταλευτεί. δηλαδή να στο πάρει τζάμπα.

 

βασικά είναι να σα έχεις ένα παπάκι και θέλεις να το ανταλάξεις με αυτοκίνητο.

και να θέλω το παπάκι σου, δε πρόκειται να σου δώσω το αυτοκίνητο μου.

 

για αρχή σκέψου αν ήσουν εσύ στην άλλη πλευρά. θα δεχόσουν να πάρεις το οικόπεδο και να δώσεις τι....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...