Προς το περιεχόμενο

δώρο Χριστουγέννων-Πάσχα


pizzelli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν έχει βρεθεί ένας τύπος να τους καταγγείλει και να τους πάρει τα σώβρακα;

επειδη δεν υπαρχει κρατος ... Θα μπορει ο μεσος εργαζομενος να τα βαλει με τους «σβέρκους» μετα ; Διοτι αφεντικο (κ οχι εργοδοτης, δεν του αξιζει αφου το κανει αυτο) δεν ειναι καμια παναγιτσα , ειναι μαμω την ... τσα  του ! :@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και δεν έχει βρεθεί ένας τύπος να τους καταγγείλει και να τους πάρει τα σώβρακα;

 

 

Ξερεις τι θα πει να μεινεις ανεργος αυτη τη στιγμη κκαι να μην εισαι και μονο σου ? Τραγικο αλλα ετσι ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τον χειμωνα μου δινανε 300€ το μηνα, συμβαση για 500, τους υποχρεωσανε να τα βαζουν στην τραπεζα. Επειδη εβαζε 500€ τα 200€ τα πηγαινα πισω . Ετσι συμφώνησα, αλλα τωρα με το δωρο οχι αν μου πει κατι τετοιο εφοσον αλλαξε ο μισθος και παιρνω 500€ θα τους πω παρτε τα βαλτε τα στον πρωκτο σας, θα σας κανω μια ωραιοτατη καταγγελία και θα φυγω.

 

Είπαμε εχουμε αναγκη, αυτοι ειναι απο πανω και το ξέρουμε, αλλα τωρα πηρανε και μαστιγιο.

 

Γαργαρα κανανε ολοι οτι απο 29% η φορολογια στις επιχειρήσεις επεσε στο 26%, αλλα μας τονισε οτι επεσε το αφορολόγητο αρα και η μισθοι. Τον μανωλη παιζουμε και δεν το χουμε καταλαβει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ ως εργοδότης από τη μία νιώθω πολύ μαλακας που τον μισθό που λες Liverpool τον δίνω σε πρακτική ενώ άλλοι κάνουν κομπίνες (πιθανώς ανταγωνιστές), από την άλλη νιώθω άσχημα γιατί ορισμένοι υπαλλήλοι μου νιώθω ότι υποαμοίβονται.

Γιατί ανεχεστε αυτά τα πράγματα; Επίσης τι θράσος έχει αυτός που τα ζητά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εκει που δουλευω  χτες κατεθεσαν δωρο και μισθο και το δωρο θα πρεπει να το επιστρεψω ..και πιστευω ειναι αρκετοι που το κανουν φυσικα με της ευλογιες των εργαζομενων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ ως εργοδότης από τη μία νιώθω πολύ μαλακας που τον μισθό που λες Liverpool τον δίνω σε πρακτική ενώ άλλοι κάνουν κομπίνες (πιθανώς ανταγωνιστές), από την άλλη νιώθω άσχημα γιατί ορισμένοι υπαλλήλοι μου νιώθω ότι υποαμοίβονται.

Γιατί ανεχεστε αυτά τα πράγματα; Επίσης τι θράσος έχει αυτός που τα ζητά;

 

 

Σαν εργοδοτης μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο που ρωτησα :

 

Καποιοι εγοδοτες εστω και ο εργαζομενος εχει συμβαση περαν της 30/4 και εργαζεται απο περυσι και πλεον συνεχομενα  την Μ.Τεταρτη  δινουν αναλογια δωρου Πασχα και το υπολοιπο με την εξοφληση Απριλιου . Το ιδιο κανουν και με το δωρο Χριστουγεννων.

Δεν ξερω αν επιτρεπεται ..

 

Το κανει στον γιο μου εταιρια "παραχωρησης υπαλληλων σε αλλους"... για να το πω ευγενικα ενω η ιδια εταιρια στην κορη μου το δινει ολοκληρο και με ελευθεριοτητα της παραπανω απο οτι προβλεπεται σαν μισθο .Το γραφει καθαρα το μηνιαιο εξοφλητικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πραγματικα δν πιστευω οτι γυρνατε πισω το δωρο χριστουγεννων -πασχα... τοσο χαλια ειναι τα πραγματα? εγω σε πολυεθνικη εννοειται τα περνω οπως προβλεπεται αλλα αν μερικοι τα επιστρεφετε αλλιως εχει απολυση πραγματικα για κλαμματα...αλλωστε ολοι εμεις του ιδιωτικου τομεα (παιδια κατωτερου θεου στην ελλαδα) περνουμε ψιχουλα... αν ηταν να επιστρεφω και τα δωρα χριστουγεννων πασχα και επ. αδειας τοτε πραγματικα δεν ειχε νοημα να πηγαινω να δουλευω.... κυριολεκτικα ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρέπει να καταθέσει το δώρο σαν να δουλέψε ο άλλος όλο τον Απρίλιο και μετά να το κόψουν από τον μισθό αν λείψει φύγει κλπ.

Δε παίζει δηλαδή αυτό που λες. Πρεπει να κατατεθεί το δώρο αυτούσιο ως μεγάλη Τετάρτη. Το ρώτησα εχθές. Όλο το ποσό και για τον Απρίλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως τα ειπε και ο αδερφος μου απο πανω (κυριολεκτικα) @fylatos απο πανω ετσι ειναι ζουμε στην εποχη που καποιος καπως και με καποιο τροπο γινετε μαλακας ειτε εργοδοτης ειτε υπαλληλος. Ο εργοδότης πιάνετε μαλακας εντελώς απο το κράτος και ο υπαλληλος  απο τoν εργοδότη αν αυτος δεν ειναι τυπικός. Απλα ειναι τα πραγματα μια επιχειρηση πρεπει να εχει μια υπερ ρευστοτητα για να λειτουργει την ωρα που οι τραπεζες δεν δινουν δανεια και πιστωτικες καρτες, ο υπαλληλος για να μπορει να ζει πρεπει να παιρνει ακομα και τα ελαχιστα λεφτα στην ωρα του που τις περισσοτερες φορες δεν τα παιρνει και ολοι μαζι κανουμε εναν φαυλο κυκλο και τωρα ψαχνουμε να βρουμε ποιος φτεει και ποιον πρεπει να καταγγειλουμε. Φτάσαμε στο σταδιο -τουλαχιστον απο της μικρομεσαίες επιχειρησεις- που δεν υπαρχει ή εννοια της εκμετάλλευσης αλλα η αδυναμια πληρωμών οσο το γρηγοροτερο το καταλαβουν ΟΛΟΙ αυτο τοσο το καλυτερα για το συνολο. Επιχειρήσεις τυπου πλαισιο, ασφαλιστικες και τραπεζες προφανώς και καπηλεύονται την κρισή αλλα κανεις μας δεν κανει ΕΜΠΑΡΓΚΟ σε αυτους , εγω τις θέσεις εργασίας τους και την "ανάπτυξη" δεν τις θελώ. Ας επιτελους στηρίξει η ΕΕ και το κρατος της μικρές επιχειρήσεις και ιδικά νέων που δεν εχουν και αποταμιεύσεις για να δουμε με μαθηματικη ακρίβεια αναπτυξη στην πραγματικη αγορα. Δυστυχώς ομως ο κοσμος μιτσοτακιδες ψηφιζει ετσι αλλαγη δεν γινετε.  Γίνε επιτέλους άναρχος σε ενα κράτος που δεν εχει αρχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρέπει να καταθέσει το δώρο σαν να δουλέψε ο άλλος όλο τον Απρίλιο και μετά να το κόψουν από τον μισθό αν λείψει φύγει κλπ.

Δε παίζει δηλαδή αυτό που λες. Πρεπει να κατατεθεί το δώρο αυτούσιο ως μεγάλη Τετάρτη. Το ρώτησα εχθές. Όλο το ποσό και για τον Απρίλιο.

 

 

Κι ομως δεν ξερω γιατι ετσι το κανουν .Αν εχει σημασια δουλευει 6ωρο και οχι 8ωρο .

 

420 καθαρα καθε μηνα αν δεν εχει Κυριακες ή νυχτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πραγματικα δν πιστευω οτι γυρνατε πισω το δωρο χριστουγεννων -πασχα... τοσο χαλια ειναι τα πραγματα? εγω σε πολυεθνικη εννοειται τα περνω οπως προβλεπεται αλλα αν μερικοι τα επιστρεφετε αλλιως εχει απολυση πραγματικα για κλαμματα...αλλωστε ολοι εμεις του ιδιωτικου τομεα (παιδια κατωτερου θεου στην ελλαδα) περνουμε ψιχουλα... αν ηταν να επιστρεφω και τα δωρα χριστουγεννων πασχα και επ. αδειας τοτε πραγματικα δεν ειχε νοημα να πηγαινω να δουλευω.... κυριολεκτικα ομως...

 

δυστυχως οσο κλειστη ειναι μια κοινωνια τοσο περισσοτερο αναγκη υπαρχει για δουλεια .αν υπηρχαν επιλογες δεν πιστευω οτι καποιος θα συμβιβαζονταν με  τετοια καραγκιοζιλικια . και μακαρι να ηταν μονο το δωρο ,  καθε μηνα γινεται αυτο , στην μισθοδοσια  φαινεται οτι παιρνω αλλα ,και μου δινει λιγοτερα και τα επιστρεφω .και απο οτι ξερω το κανει και σε αλλους.

 

στης ειδησεις ακουσα προσφατα οτι οσοι υπαλληλοι δεν επιστρεφουν τα χρηματα πισω ,οι εργοδοτες βαζουν  και μπραβους..δεν μου φαινεται καθολου παραξενο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια πραγματικα δν πιστευω οτι γυρνατε πισω το δωρο χριστουγεννων -πασχα... τοσο χαλια ειναι τα πραγματα? εγω σε πολυεθνικη εννοειται τα περνω οπως προβλεπεται αλλα αν μερικοι τα επιστρεφετε αλλιως εχει απολυση πραγματικα για κλαμματα...αλλωστε ολοι εμεις του ιδιωτικου τομεα (παιδια κατωτερου θεου στην ελλαδα) περνουμε ψιχουλα... αν ηταν να επιστρεφω και τα δωρα χριστουγεννων πασχα και επ. αδειας τοτε πραγματικα δεν ειχε νοημα να πηγαινω να δουλευω.... κυριολεκτικα ομως...

 

 

Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα στην καταντια που ειναι η νεα ειδικα γενια πολλα γινοντε και απο αναγκη οι εργαζομενοι υποκυπτουν μη εχοντας αλλη επιλογη εργασιας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως δεν ξερω γιατι ετσι το κανουν .Αν εχει σημασια δουλευει 6ωρο και οχι 8ωρο .

 

420 καθαρα καθε μηνα αν δεν εχει Κυριακες ή νυχτα .

Δεν παίζει ρόλο κι εγώ για 2 εξάωρες το ρώτησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως οσο κλειστη ειναι μια κοινωνια τοσο περισσοτερο αναγκη υπαρχει για δουλεια .αν υπηρχαν επιλογες δεν πιστευω οτι καποιος θα συμβιβαζονταν με  τετοια καραγκιοζιλικια . και μακαρι να ηταν μονο το δωρο ,  καθε μηνα γινεται αυτο , στην μισθοδοσια  φαινεται οτι παιρνω αλλα ,και μου δινει λιγοτερα και τα επιστρεφω .και απο οτι ξερω το κανει και σε αλλους.

 

στης ειδησεις ακουσα προσφατα οτι οσοι υπαλληλοι δεν επιστρεφουν τα χρηματα πισω ,οι εργοδοτες βαζουν  και μπραβους..δεν μου φαινεται καθολου παραξενο

το metropolitan hotel το εκανε αυτο με τους μπραβους εγω το βλεπω να λειτουργει στην θεσσαλονικη και full μαλιστα! Αντε να λεμε και ονόματα νταβατζιδων σιγα σιγα ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο κι εγώ για 2 εξάωρες το ρώτησα.

 

 

Αρα παρακρατηση χρημματων για 10-15 μερες εστω και αν τα δινουν μετα .Δεν μπορω να φανταστω γιατι το κανουν ...

 

Μιλαω για παραδειγματα μεσα απο την οικογενεια αρα 100%  αξιοπιστα πιστευω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...