Προς το περιεχόμενο

Δικαστική απαγόρευση του Uber στην Ιταλία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιο μιλάς;Έχω έχω πρακτορείο ΠΡΟΠΟ απλά μου την δίνουν κάτι τύποι που σου λένε έλα μωρέ όλοι οι ταριφες κλέφτες...Οι δημοσιοι αραχτοί ....Οι γιατροί φακελάκι ...Κ εγώ είμαι ο θιγμένος ...Κ δεν γα#@#€ται θα πάρω uber αντί για ταξί θα πάρω το efood κτλ να παραγγείλω κ ας κρατάει 15%προμηθεια από τα μαγαζιά σαν νταβατζης να παίξω στοίχημα στο ιντερνέτ να πάνε τα λεφτά μου στο μπουκ στη Μάλτα κ είμαι ο ποιο έξυπνος από όλους!

Λεφτά και Μάλτα άκουσα. Στη Μάλτα, μένω.. Λεφτά, θέλω. Είμαι εδώ για εσένα φίλε μου :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για ποιο μιλάς;Έχω έχω πρακτορείο ΠΡΟΠΟ απλά μου την δίνουν κάτι τύποι που σου λένε έλα μωρέ όλοι οι ταριφες κλέφτες...Οι δημοσιοι αραχτοί ....Οι γιατροί φακελάκι ...Κ εγώ είμαι ο θιγμένος ...Κ δεν γα#@#€ται θα πάρω uber αντί για ταξί θα πάρω το efood κτλ να παραγγείλω κ ας κρατάει 15%προμηθεια από τα μαγαζιά σαν νταβατζης να παίξω στοίχημα στο ιντερνέτ να πάνε τα λεφτά μου στο μπουκ στη Μάλτα κ είμαι ο ποιο έξυπνος από όλους!

Τι το κακό έχουν τέτοιες υπηρεσίες φίλτατε; Το ότι προσφέρουν στον καταναλωτή ευκολότερες λύσεις, δίχως να πρέπει να κουβαλάω μαζί μου μετρητά και μάλιστα προστασία σε περίπτωση που προσπαθήσουν να με εξαπατήσουν; Το ότι έχει βαθμολογίες καταναλωτών που δοκίμασαν και μπορώ να σχηματίσω μία εικόνα πριν παραγγείλω πίτσα από το πρώτο Flyer που θα βρώ; Προφανώς εσένα σε χαλάει γιατί έχεις προποτζίδικο και σου τρώνε τις πελάτες τα Betting Sites, τι να κάνουμε ο κόσμος εξελίσσετε, δεν θα μείνουμε στάσιμοι γιατί εξυπηρετεί μερικούς που τους βολεύει η παλιά συνήθεια. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ρωτησω κατι εναν ταξιτζη:Εδωσες ενα πεμπτο του ενος εκατομμυριου ευρω, για να πηγαινοφερνεις κοσμο σε ενα σενταν 10ετιας. Αυτα τα λεφτα τα εδωσες για εκπαιδευση και να γινεις ο καλυτερος οδηγος στο δρομο? Η μηπως γιατι σου εξασφαλιζαν θεση στο ολιγοπωλιο και σιγουρα φραγκα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε uber εδώ κ λέγεται taxibeat ...Κ κάποιοι από εσάς που κράζετε τους ταριφες παίζει να μην έχετε μπεί πότε σας σε ταξί κ ειδικά σε taxibeat.κ επειδή οι περισσότεροι ειστε άσχετοι στην Ελλάδα λειτουργεί παράνομα κ αυτόφωρο οδηγός -πελατης αγκαλιτσα

Αυτο πως προκυπτει;

 

Υπαρχει σχετικος νομος/εγκυκλιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο μιλάς;Έχω έχω πρακτορείο ΠΡΟΠΟ απλά μου την δίνουν κάτι τύποι που σου λένε έλα μωρέ όλοι οι ταριφες κλέφτες...Οι δημοσιοι αραχτοί ....Οι γιατροί φακελάκι ...Κ εγώ είμαι ο θιγμένος ...Κ δεν γα#@#€ται θα πάρω uber αντί για ταξί θα πάρω το efood κτλ να παραγγείλω κ ας κρατάει 15%προμηθεια από τα μαγαζιά σαν νταβατζης να παίξω στοίχημα στο ιντερνέτ να πάνε τα λεφτά μου στο μπουκ στη Μάλτα κ είμαι ο ποιο έξυπνος από όλους!

Και γιατι να μη χρησιμοποιησεις αυτες τις υπηρεσιες που αναφερεις αν σου προσφερουν καλυτερη εξυπηρετηση, ασφαλεια και καλυτερη τιμη;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει νόμος φίλε μου που λέει ότι για για νοικιάσεις όχημα ΜΕ οδηγό εκτός από ταξί πρέπει να είναι για πάνω από 12 νομίζω ώρες αλλιώς θεωρείται παράνομη μεταφορά κ πραγματικα επειδή χρησιμοποιούσα uber ένα συγκεκριμένο παιδί μου το επιβεβαίωσε ο ίδιος ότι πάνε αυτόφωρο οδηγός -πελατης

Neg φίλε μου δεν έχω πρόβλημα με τις υπηρεσίες ούτε με τις βαθμολογίες -αξιολογησεις έχω πρόβλημα με τους μεσάζοντες που κονομανε σε βάρος των άλλων...Αυτό κάνει κ το taxibeat κρατεί 12-15%στους ταξιτζήδες αυτό το efood deliveras κτλ 15 % αυτό έκαναν τόσα χρόνια οι μεγαλέμποροι με τα από τους παραγωγούς κ πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει νόμος φίλε μου που λέει ότι για για νοικιάσεις όχημα ΜΕ οδηγό εκτός από ταξί πρέπει να είναι για πάνω από 12 νομίζω ώρες αλλιώς θεωρείται παράνομη μεταφορά κ πραγματικα επειδή χρησιμοποιούσα uber ένα συγκεκριμένο παιδί μου το επιβεβαίωσε ο ίδιος ότι πάνε αυτόφωρο οδηγός -πελατης

Neg φίλε μου δεν έχω πρόβλημα με τις υπηρεσίες ούτε με τις βαθμολογίες -αξιολογησεις έχω πρόβλημα με τους μεσάζοντες που κονομανε σε βάρος των άλλων...Αυτό κάνει κ το taxibeat κρατεί 12-15%στους ταξιτζήδες αυτό το efood deliveras κτλ 15 % αυτό έκαναν τόσα χρόνια οι μεγαλέμποροι με τα από τους παραγωγούς κ πάει λέγοντας

Α μαλιστα. Δεν το ηξερα αυτο.

 

Και δεν εχει αναθεωρηθει αυτος ο νομος απο τοτε που το εμαθες; Θελει ψαξιμο.

 

Οχι οτι χρησιμοποιω uber, αλλα καλο ειναι να εχουμε την πληοφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αναγκάζει κάνεις να μπεις ούτε στο taxibeat ούτε στο e-food ως επιχείρηση. Ούτε στο booking. Προφανώς οποίος χρησιμοποιεί κάποια από τις υπηρεσίες αυτές έχει ως στόχο το μέγιστο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έχουμε uber εδώ κ λέγεται taxibeat ...Κ κάποιοι από εσάς που κράζετε τους ταριφες παίζει να μην έχετε μπεί πότε σας σε ταξί κ ειδικά σε taxibeat.κ επειδή οι περισσότεροι ειστε άσχετοι στην Ελλάδα λειτουργεί παράνομα κ αυτόφωρο οδηγός -πελατης αγκαλιτσα

 

Το taxibeat λειτουργεί με κανονικά ταξί που κυκλοφορούν νόμιμα. Δεν προσφέρει υπηρεσίες όπως η uber (με "χύμα" οδηγούς και οχήματα).

 

Εγώ σαν πελάτης, κρατάω τα εξής στοιχεία από τότε που εμφανίστηκε το taxibeat (από την πρώτη μέρα το χρησιμοποιώ): Στα 1600+ δρομολόγια μέχρι τώρα, οι "προβληματικές" περιπτώσεις ήταν 5-6 το πολύ. Σε αντίθεση με τις εποχές που έπαιρνα "χύμα" ταξί από το δρόμο (μη θυμηθώ τις πιάτσες στην Καλάρη και στην Ομόνοια...) που τα ποσοστά "προβληματικών" διαδρομών ήταν 30-40%!

 

Ελπίζω τώρα με τις αλλαγές μετά την εξαγορά που θα γίνει MyTaxi, να μην πειράξουν όλα εκείνα τα στοιχεία που το έκαναν να ξεχωρίζει. Προφανώς όμως και στο beat, όσο αυξάνονται οι οδηγοί κλπ, αρχίζουν να εμφανίζονται όλο και περισσότερα χαρακτηριστικά του κλάδου (στα αρνητικά αναφέρομαι) όπως το "την ξέρεις τη διαδρομή? σε πειράζει να μη βάλω ταξίμετρο, κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν σε αναγκάζει αλλά ξεκινάει από 3% κ όταν πιάσει κ αρχίσει κ έχει φουλ πελατεία το ανεβάζει στο 10-15-20%κ σου πίνει το αίμα...

 

Αν κάποιος δουλεύει καλά, δεν έχει ανάγκη υπηρεσίες τύπου beat. Αν όμως βαράει μύγες, έχει ένα επιπλέον εργαλείο για να δουλέψει και από το να έχει 0 έσοδα, είναι καλύτερο να έχει κάποια έστω και -10, 15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με τρελάνετε??? μιλάτε για μονοπώλιο (που όντως υπάρχει) και ότι αυτό θα αντιμετωπιστεί με το Uber?

 

το αντίθετο θα γίνει!!! θα στηθούν κάποιες παρέες που θα τραβάνε όλη την πελατεία και ο καημένος ο ταρίφας, ο απλός δεν θα έχει καθόλου δουλειά.

 

Κάποιος μίλησε πιο πάνω για αξιολογήσεις κλπ... ΤΙ ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ??? ότι αυτές οι εφαρμογές πρέπει να απαγορευτούν γιατί εύκολα τις cheat-αρεις. Μπορεί να είσαι ο χειρότερος ταρίφας με πειραγμένο ταξίμετρο και επειδή το ταξί είναι στη πένα και στην κορυφή του Uber θεωρείτε ότι είναι καλός... α ρε καημένε κόσμε!!! 

 

@isay τώρα τι πιάνεις κουβέντα για το τι είναι οι ταρίφες. Δεν χρειάζεται να το συζητάμε... είναι όπως τα λες αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Γιατί αν επιλέξεις μέσω uber/taxibeat δεν θα είναι "κλέφτης με πειραγμένο ταξιμετρο"? ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου αυτη η σκεψη ειναι επικινδυνη και χρησιμοποιειται συχνα απο δικτατορες και αλλους επιτηδειους.

και ειναι επικινδυνη επειδη "γενικευεται" σε ολο μας το βιο.

βασικα οταν ακουτε "δεν ξερετε εσεις, εμεις θα σας πουμε για το καλο σας" να αρχισετε να την ψαχνετε τη δουλεια. ;)

 

εγώ δεν λέω "ξέρω εγώ για εσάς". ούτε καν! ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει! εγώ απλά λέω ότι τέτοιες εφαρμογές αυξάνουν το μονοπώλιο...

 

είμαι υπερ αυτών των εφαρμογών αν δεν έχουν καθόλου αξιολόγηση (ούτε αστεράκια ούτε σχόλια ούτε τπτ. Έτσι δεν μπορεί ο κάθε ένας να λαδώσει την κάθε εταιρεία για να ανεβεί στα αποτελέσματα)

 

Και φυσικά εντατικός έλεγχος από το κράτος για την ορθότητα των αποτελεσμάτων.

 

Δεν λέω ότι δεν είναι χρηστικές οι εφαρμογές αυτές (αν και μεταξύ μας... στην Ελλάδα άχρηστες είναι)... λέω κάπως να υπάρχει διαφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...