Προς το περιεχόμενο

Δικαστική απαγόρευση του Uber στην Ιταλία


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

εγώ δεν λέω "ξέρω εγώ για εσάς". ούτε καν! ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει! εγώ απλά λέω ότι τέτοιες εφαρμογές αυξάνουν το μονοπώλιο...

 

είμαι υπερ αυτών των εφαρμογών αν δεν έχουν καθόλου αξιολόγηση (ούτε αστεράκια ούτε σχόλια ούτε τπτ. Έτσι δεν μπορεί ο κάθε ένας να λαδώσει την κάθε εταιρεία για να ανεβεί στα αποτελέσματα)

 

Και φυσικά εντατικός έλεγχος από το κράτος για την ορθότητα των αποτελεσμάτων.

 

Δεν λέω ότι δεν είναι χρηστικές οι εφαρμογές αυτές (αν και μεταξύ μας... στην Ελλάδα άχρηστες είναι)... λέω κάπως να υπάρχει διαφάνεια.

 

Ενώ ο ΣΑΤΑ ας πούμε είναι μέσα στη διαφάνεια και την αμεροληψία, προσφέροντας άψογες υπηρεσίες! :P

 

Οι εφαρμογές αυτές εμφανίστηκαν από την αδυναμία του κλάδου να προσφέρει σωστές υπηρεσίες. Αν όταν ήταν τέλεια (όπως σε άλλες χώρες), δεν θα χρειαζόμασταν κανένα beat & uber.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ελπίζω τώρα με τις αλλαγές μετά την εξαγορά που θα γίνει MyTaxi, να μην πειράξουν όλα εκείνα τα στοιχεία που το έκαναν να ξεχωρίζει. Προφανώς όμως και στο beat, όσο αυξάνονται οι οδηγοί κλπ, αρχίζουν να εμφανίζονται όλο και περισσότερα χαρακτηριστικά του κλάδου (στα αρνητικά αναφέρομαι) όπως το "την ξέρεις τη διαδρομή? σε πειράζει να μη βάλω ταξίμετρο, κλπ κλπ.

Μα δεν έχει σχέση ο αριθμός των οδηγών, απ' την στιγμή που υπάρχει η αξιολόγηση των οδηγών. Εκτός αν κάποιος μαζοχιστικά επιλέγει οδηγούς με χαμηλές αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ ο ΣΑΤΑ ας πούμε είναι μέσα στη διαφάνεια και την αμεροληψία, προσφέροντας άψογες υπηρεσίες! :P

 

Οι εφαρμογές αυτές εμφανίστηκαν από την αδυναμία του κλάδου να προσφέρει σωστές υπηρεσίες. Αν όταν ήταν τέλεια (όπως σε άλλες χώρες), δεν θα χρειαζόμασταν κανένα beat & uber.

 

Δεν θεωρώ ότι αδυνατούσαν... θεωρώ ότι την είχαν αράξει "έλα μωρέ δεν μπορούν αλλιώς... τους κάνουμε ότι θέλουμε"

 

Πάντως αυτό το αστείο που πληρώνεις με κάρτα και δεν χρειάζεται να έχεις λεφτά πάνω σου...

  • Λες και θα βγεις βόλτα στην Αθήνα χωρίς λεφτά πάνω σου  :-D
  • Λες και όταν πας ταξίδι δεν θα έχεις ούτε 20 ευρώ πάνω σου :-D

δλδ ακούμε τι λέμε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε αναγκάζει αλλά ξεκινάει από 3% κ όταν πιάσει κ αρχίσει κ έχει φουλ πελατεία το ανεβάζει στο 10-15-20%κ σου πίνει το αίμα...

Σου πίνει το αίμα; Οπότε φεύγεις, αφού θεωρείς πώς μπορείς να βγάλεις μεγαλύτερο κέρδος ως ανεξάρτητος.

 

Δεν σε αναγκάζει να μπεις, βγαίνεις αν θεωρείς πώς σε κλέβουν.

 

 

Το αστείο είναι πως η αντίστοιχη υπηρεσία στο χώρο του στοιχήματος είναι...ο ΟΠΑΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν θεωρώ ότι αδυνατούσαν... θεωρώ ότι την είχαν αράξει "έλα μωρέ δεν μπορούν αλλιώς... τους κάνουμε ότι θέλουμε"

 

Πάντως αυτό το αστείο που πληρώνεις με κάρτα και δεν χρειάζεται να έχεις λεφτά πάνω σου...

  • Λες και θα βγεις βόλτα στην Αθήνα χωρίς λεφτά πάνω σου  :-D
  • Λες και όταν πας ταξίδι δεν θα έχεις ούτε 20 ευρώ πάνω σου :-D

δλδ ακούμε τι λέμε;;;;

 

Γιατί σου φαίνεται περίεργο να χρησιμοποιεί κάποιος κάρτα παντού? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. και ο λόγος είναι ότι δεν είναι και πρακτικό για τον εαυτό σου.

 

Με την λογική αυτή, ακόμα και στο περίπτερο, στον φούρνο με κάρτα. πιο γρήγορα θα κάνω να βγάλω από την τσέπη.

 

Οι κάρτες δεν είναι τώρα για μιρκοποσά 1-2-5-10 ευρώ.

 

Φυσικά γούστα είναι αυτά. Εγώ δεν γουστάρω να χάνω την ώρα μου στον φούρνο πληρώνοντας 4 ευρώ με κάρτα. Ούτε να πληρώσω το ταξί 7-8 ευρώ με κάρτα.

 

Σουπερμαρκετ ναι! και για 20 ευρώ την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Γενικά η κάρτα βολεύει για λίγο πιο μεγάλες αγορές. Τώρα να λέμε "δεν κουβαλάω 10 ευρώ για να πάρω κάτι από τον φούρνο..." ε τι να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ ότι αδυνατούσαν... θεωρώ ότι την είχαν αράξει "έλα μωρέ δεν μπορούν αλλιώς... τους κάνουμε ότι θέλουμε"

 

Πάντως αυτό το αστείο που πληρώνεις με κάρτα και δεν χρειάζεται να έχεις λεφτά πάνω σου...

  • Λες και θα βγεις βόλτα στην Αθήνα χωρίς λεφτά πάνω σου  :-D
  • Λες και όταν πας ταξίδι δεν θα έχεις ούτε 20 ευρώ πάνω σου :-D

δλδ ακούμε τι λέμε;;;;

Γιατί τι το κακό έχει να πληρώνεις με κάρτα ή ακόμα και με NFC (Apple Pay, Android Pay) ? Εγώ δεν γουστάρω τα μετρητά πως να το κάνουμε. Άσε που είναι πιο ασφαλές από το να κυκλοφορείς με ένα πορτοφόλι γεμάτο χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. και ο λόγος είναι ότι δεν είναι και πρακτικό για τον εαυτό σου.

 

Με την λογική αυτή, ακόμα και στο περίπτερο, στον φούρνο με κάρτα. πιο γρήγορα θα κάνω να βγάλω από την τσέπη.

 

Οι κάρτες δεν είναι τώρα για μιρκοποσά 1-2-5-10 ευρώ.

 

Φυσικά γούστα είναι αυτά. Εγώ δεν γουστάρω να χάνω την ώρα μου στον φούρνο πληρώνοντας 4 ευρώ με κάρτα. Ούτε να πληρώσω το ταξί 7-8 ευρώ με κάρτα.

 

Σουπερμαρκετ ναι! και για 20 ευρώ την έχω χρησιμοποιήσει.

 

Γενικά η κάρτα βολεύει για λίγο πιο μεγάλες αγορές. Τώρα να λέμε "δεν κουβαλάω 10 ευρώ για να πάρω κάτι από τον φούρνο..." ε τι να πω.

πραγματικά για γέλια κάτι τύποι που πληρώνουν 1,5 ευρώ καφέ με κάρτα....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τι το κακό έχει να πληρώνεις με κάρτα ή ακόμα και με NFC (Apple Pay, Android Pay) ? Εγώ δεν γουστάρω τα μετρητά πως να το κάνουμε. Άσε που είναι πιο ασφαλές από το να κυκλοφορείς με ένα πορτοφόλι γεμάτο χρήματα.

 

ούτε και εγώ. κουβαλάω όμως 50 ευρώ πάνω μου όταν πάω ταξίδι στην Αγγλία.

 

άσε που όσο λιγότερο δίνεις την κάρτα... τόσο πιο ασφαλής είσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά για γέλια κάτι τύποι που πληρώνουν 1,5 ευρώ καφέ με κάρτα....

Θες να μου πεις δηλαδή ότι το απλά να αγγίξεις την NFC κάρτα πάνω στον Terminal για κλάσματα δευτερολέπτου και να βγεις από το κατάστημα είναι για γέλια... ξέρεις τι είναι για γέλια; Κάτι τύποι που ανοίγουν το πορτοφόλι και μετράνε τα Cent την στιγμή που περιμένει κόσμος στην ουρά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε θα με τρελάνετε??? μιλάτε για μονοπώλιο (που όντως υπάρχει) και ότι αυτό θα αντιμετωπιστεί με το Uber?

 

το αντίθετο θα γίνει!!! θα στηθούν κάποιες παρέες που θα τραβάνε όλη την πελατεία και ο καημένος ο ταρίφας, ο απλός δεν θα έχει καθόλου δουλειά.

 

Κάποιος μίλησε πιο πάνω για αξιολογήσεις κλπ... ΤΙ ΛΕΩ ΤΟΣΗ ΩΡΑ??? ότι αυτές οι εφαρμογές πρέπει να απαγορευτούν γιατί εύκολα τις cheat-αρεις. Μπορεί να είσαι ο χειρότερος ταρίφας με πειραγμένο ταξίμετρο και επειδή το ταξί είναι στη πένα και στην κορυφή του Uber θεωρείτε ότι είναι καλός... α ρε καημένε κόσμε!!!

 

@isay τώρα τι πιάνεις κουβέντα για το τι είναι οι ταρίφες. Δεν χρειάζεται να το συζητάμε... είναι όπως τα λες αλλά δεν είναι το θέμα μας αυτό. Γιατί αν επιλέξεις μέσω uber/taxibeat δεν θα είναι "κλέφτης με πειραγμένο ταξιμετρο"? ...

 

Τι μας νοιάζει το αν έχει δουλειά ο καημένος ο ταρίφας; Του χρωστάγαμε κιόλας;

 

 

Το Uber το πληρώνεις μέσω της εφαρμογής πληρώνεις πριν από την διαδρομή, δεν έχει ταξίμετρα και τέτοια. Κυριολεκτικά κάθε λέξη που είναι στο post σου είναι εκτός τόπου και χρόνου.

 

Δεν μπορείς να cheat-άρεις στο Uber και ίσα-ίσα η αξιολόγηση στο Taxibeat/Uber είναι και ο μόνος λόγος να το επιλέξεις αντί να σταματήσεις ένα ταξί στο δρόμο ή να πάρεις τηλέφωνο ραδιοταξί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε και εγώ. κουβαλάω όμως 50 ευρώ πάνω μου όταν πάω ταξίδι στην Αγγλία.

 

άσε που όσο λιγότερο δίνεις την κάρτα... τόσο πιο ασφαλής είσαι. 

Άμα δεν έχει μηχάνημα πρόβλημα του, έχασε πελάτη. Δεν είμαι υποχρεωμένος το 2017 να κυκλοφορώ με το πορτοφόλι γεμάτο κέρματα και χαρτονομίσματα. Στην Γερμανία τουλάχιστον που ζω, ψωνίζω πάντα εκεί όπου δέχονται κάρτα. Τα περισσότερα σούπερμάρκετ, καφέ, ρεστοράντ, φαρμακεία κλπ. Άμα ο άλλος θέλει ακόμα μετρητά πρόβλημα του, υπάρχουν και αλλού μαγαζιά να κάνω την δουλειά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα περισσότερα από τα σχολια που διαβάζω εδώ και υποθέτω οτι ειναι από νεους ανθρώπους με κάνουν να πιστεύω οτι δεν έχει κανένα μέλλον η πατρίδα μας.

 

Αν ζουσαμε στην δεκαετία του 1960-70 θα τα δεχομουν. Εν ετη 2017  παρόλο που σχεδόν το 30-40% των Ελλήνων έχουν  ταξιδέψει σπουδάσει ή ζήσει εξω, φαίνεται οτι  δεν έχουν  καταλάβει τίποτα ή δεν θέλουν να καταλάβουν...

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...