Προς το περιεχόμενο

Παλιά έπιπλα και χειροποίητα πλεκτά για πώληση. Πού;


Kildeth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται.

 

Λόγω μετακόμισης, θέλω να απαλλαγώ όσο πιο γρήγορα γίνεται από κάποια αντικείμενα αξίας.

 

Πρόκειται για ένα παλιό φτιαγμένο στο χέρι σκρίνιο, όπως αυτό εδώ:

 

prod1851dscn2414.jpg

 

και πολλά χειροποίητα κεντητά και πλεκτά, τα οποία έχει φτιάξει η μητέρα μου πριν χρόνια.

 

Γνωρίζει κανείς καταστήματα που να αγοράζουν τέτοια αντικείμενα; Δεν θέλω να μπλέξω με αγγελίες, γιατί βιάζομαι. Απλώς θέλω να τα πουλήσω όσο-όσο για να αδειάσει το σπίτι γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλεκτά γιατί μωρε;; Κρίμα είναι εφόσον δεν είναι οικονομικό το ζήτημα κράτα τα να θυμάσαι την μανούλα, πόσο χώρο να πιάσει ένα μπαούλο;; Έβγαλε τα μάτια της για να σου φτιάξει την προίκα :P

 

Τα έπιπλα ή σε παλαιοπώλη, ή σε παλιατζή ή σε γύφτο αλλά μην τους βάλεις μέσα στο σπίτι σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

prod1851dscn2414.jpg

 

Δεν ξέρω για τα πλεκτά που αναφέρεις, αλλά το συγκεκριμένο έπιπλο είσαι σίγουρος ότι θες να το πουλήσεις; Μιλάμε για ξύλο (που μοιάζει καλής ποιότητας) σκαλισμένο στο χέρι, θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις κάτι αντίστοιχο στο μέλλον εάν το θελήσεις, ειδικά όταν οι εναλλακτικές πλέον είναι πεπιεσμένο χαρτί από το ΙΚΕΑ.

 

Προσωπικά δεν θα το πούλαγα. Θα το αποθήκευα και όταν θα είχα χρήματα θα έβρισκα ένα μάστορα και θα του τράβαγα μια λευκή πατίνα με γκρί τελειώματα για να το έκανα μοντέρνο και θα το έβαζα στο σπίτι μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματικά κριμα που οι γονεις μας αγοραζαν τετοια επιπλα, πανακριβα, σκαλισμένα, απο καλο ξύλο και πλεον ή τα δινουμε πόδι ή τα βλεπουμε και δυσανασχετούμε.

 

Δυστυχως και γω το ιδιο θα εκανα.

 

Αν εχεις χωρο, κρατα τα κεντιδια. Μονο και μονο σαν ενθυμια. Για το επιπλο, δεν ειναι καθολου του γουστου μου αλλά θα λυπόμουν να το πεταξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re-purpose it. Αν κάνεις ανακαίνιση σε κανά μπάνιο, κόψε τα ποδάρια, βάλε νιπτηρα στη μέση, καθρέφτη από πάνω, αντί για τζάμια βάλε ξύλο στα πάνω ντουλάπια, βάφτο αναλογα τα υπόλοιπα του μπάνιου, πχ  λευκό με γκρι τα νερά του ξύλου ή ανοιχτό δρυς, ωραίους μεντεσέδες και διακριτικά χερουλάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμές αντικειμένων που μπορούν να θεωρηθούν αντίκες είναι ανάλογη του σε ποιον απευθύνεσαι.

Εν ολίγοις δεν υπάρχει περίπτωση στην ελληνική πραγματικότητα να πάρεις ένα καλό ποσό διότι απευθύνεται σε κόσμο που του αρέσει ένα συγκεκριμένο στυλ επίπλων και δεύτερον δεν υπάρχουν συλλέκτες.

Αν ήσουν στο εξωτερικό θα πήγαινες σε ένα οίκο δημοπρασιών και θα έπιανες ένα σκασμό λεφτά. Θα έπρεπε να αποδείξεις βέβαια χρονολογίες, κατασκευαστή κλπ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

Κρίμα είναι να το πουλήσεις, όπως είπε και ο από πάνω, 100 ευρώ θα πάρεις από κάποιον που δεν θα ξέρει να εκτιμήσει την αξία του.

Από την άλλη, δεν κάνει για σύγχρονο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα πλεκτά γιατί μωρε;; Κρίμα είναι εφόσον δεν είναι οικονομικό το ζήτημα κράτα τα να θυμάσαι την μανούλα, πόσο χώρο να πιάσει ένα μπαούλο;; Έβγαλε τα μάτια της για να σου φτιάξει την προίκα :P

 

Αναλόγως το πόσα έχει. Αν έχει πχ 2-3 το πολύ για κάθε έπιπλο ok, αλλά αν έχει κεντήσει και στοκάρει τόσα για όλη τη γειτονιά τι σκατά να τα κάνεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα χειροποίητα πλεκτά υπάρχουν μέχρι και σήμερα πωλήτριες (dealers) που πηγαίνουν σε σπίτια και κάνουν συγκεντρώσεις, και τα πουλάνε με δόσεις σε κόσμο. Αν είναι πράγματι χειροποίητα και όχι μηχανής, είναι πανάκριβα (από 150 και πάνω το καθένα αν είναι μεγάλα και με σχέδια).

 

Το έπιπλο (μαζί με τις καρέκλες - βλέπω τη μια δεξιά), αν είναι σε καλή κατάσταση, μπορεί να σου δώσει πολύ καλά λεφτά. Έχω συνάδελφο που αγόρασε σχεδόν το ίδιο από παλαιοπωλείο πάνω από 2500 ευρώ (μετρητά). Και ξέρω αρκετούς που ψάχνουν τέτοια έπιπλα, ειδικά σε ακριβές περιοχές. Υπάρχει πολύς κόσμος μέχρι και σήμερα που ψάχνει σαν τρελός να βρει τέτοια.

 

Ψάξου, αν κι εγώ στη θέση σου δεν θα πούλαγα τίποτα (ειδικά τα πλεκτά της μάνας μου). Για την ακρίβεια, αν δουν ότι βιάζεσαι, στα παίρνουν σε τιμή παλιατζή, λέγοντάς σου ότι δεν αξίζουν τίποτα κι ότι σου κάνουν και χάρη.

 

Για τέτοια πράγματα, πρέπει να ξέρει ο άλλος για να υπολογίσει την αξία τους (και να την πληρώσει). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για το επιπλο, δεν ειναι καθολου του γουστου μου αλλά θα λυπόμουν να το πεταξω.

 

Από την άλλη, δεν κάνει για σύγχρονο σπίτι.

 

Σκεφτείτε out-of-the-box που λένε και στο χωριό μου. Ένα έπιπλο μην το βλέπετε για αυτό που είναι, αλλά γι' αυτό που θα μπορούσε να γίνει. Αυτό στην φωτογραφία, ναι προφανώς και είναι ντεμοντέ και δεν κολλάει σε καινούριο σπίτι. Με την κατάλληλη μετατροπή (που θα κοστίσει αρκετά) μπορεί να μετατραπεί σε κάτι πιο μοντέρνο. Random παραδείγματα από το google:

 

1, 2, 3

 

Με έξυπνη σκέψη και κάμποσα χρήματα καταλήγετε να έχετε κάτι μοντέρνο ηλικίας 50-60-100 χρονών το οποίο δεν πρόκειται να το ξαναβρείτε και που σίγουρα θα αξίζει τιτανιωδώς περισσότερο (τόσο συναισθηματικά αφού είναι κάτι που σας άφησε ο γονιός σας που το άφησε ο γονιός του, όσο και χρηματικά, αφού κάθε τέτοια μετατροπή εκτοξεύει την αξία του επίπλου ειδικά όταν μιλάμε για handmade σκαλιστά που δεν τα φτιάχνει κανείς πλέον) από οποιοδήποτε Billy ή Lappland του ΙΚΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ προίκα κάτι τεράστιους μπουφέδες, κομό κτλ. Αν κάποιος ξέρει συγκεκριμένη διαδικασία – μαγαζί που μπορούμε να τα δώσουμε χωρίς να τα σκοτώσουμε ας το γράψει.

 

Ο ts βέβαια ψάχνει κάτι πιο άμεσο άρα μάλλον θα πρέπει να συμβιβαστεί με χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...