Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, daskala είπε

Καλησπερα.

Για εξοδα περιπου 15000, με ενα ανηλικο τεκνο ποσο πρεπει να ειναι το εισοδημα ωστε να μην υπαρχει θεμα?

15.500€

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θεμα να υπαρχει;

Απαγορευεται να ειχες 3000 στην τραπεζα και να τα χαλασες μαζι με τα 15000 ?

 

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, daskala είπε

Η αληθεια ειναι οτι τα ειχα σε καταθεσεις, οχι ως εισοδημα. Απλα δεν εχω ιδεα πως και αν τ φορολογουν αυτα

Κανένα προβλημα δεν θα δημιουργήσει. Αλλά να μην γίνεται συνέχεια κάθε χρόνο οι δαπάνες σου κάρτα να ξεπερνούν τις αποδοχές σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, daskala said:

Η αληθεια ειναι οτι τα ειχα σε καταθεσεις, οχι ως εισοδημα. Απλα δεν εχω ιδεα πως και αν τ φορολογουν αυτα

Αυτές οι καταθέσεις ήταν χρήματα δηλωμένα και φορολογημένα, ήταν χρήματα που είχαν περισσέψει από τα προηγούμενα χρόνια? Αν ναι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την κάλυψη δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα για χτίσιμο του αφορολόγητου. Συμβολαιογραφικά έξοδα για μεταβίβαση οικοπέδου με γονική παροχή χτίζουν αφορολόγητο? Δηλαδή η πληρωμή/αμοιβή με κάρτα στο συμβολαιογράφο που έτρεξε όλη την διαδικασία συμπεριλαμβάνεται στις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα για χτίσιμο αφορολόγητου ή όχι? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 7nikos7 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την κάλυψη δαπανών με ηλεκτρονικά μέσα για χτίσιμο του αφορολόγητου. Συμβολαιογραφικά έξοδα για μεταβίβαση οικοπέδου με γονική παροχή χτίζουν αφορολόγητο? Δηλαδή η πληρωμή/αμοιβή με κάρτα στο συμβολαιογράφο που έτρεξε όλη την διαδικασία συμπεριλαμβάνεται στις δαπάνες με ηλεκτρονικά μέσα για χτίσιμο αφορολόγητου ή όχι? Ευχαριστώ

Η αμοιβή, σίγουρα.

Τυχόν παράβολα, ίσως ΟΧΙ.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2024 στις 5:01 ΜΜ, alfeios είπε

Κανένα προβλημα δεν θα δημιουργήσει. Αλλά να μην γίνεται συνέχεια κάθε χρόνο οι δαπάνες σου κάρτα να ξεπερνούν τις αποδοχές σου

Ξερεις ποσοι υπαρχουν που εκτος απο δαπανες με καρτα πληρωνουν και δανειο, αλλα εχουν πολυ μικρο εισοδημα? ή ειναι ανεργοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Παρακαλώ γνωρίζει κάποιος γιατί οι τράπεζες βάζουν στις δαπάνες και τα κέρδη και τις ζημιές από διαδικτυακό στοιχηματισμο?έχω παίξει ανακυκλουμενα πόσα και έχω μόνο ζημιά.ομως στο ebanking στον υπολογιστή αφορολογητου τα έχει όλα μαζί με αποτέλεσμα να φαίνονται 30000 που είναι μεγάλο ποσό 

Φαίνεται ότι έχω ξοδέψει 30000 ενώ στην ουσία έπαιζα κέρδιζα έκανα ανάληψη και μετά ξανακατεθετα και ούτω καθεξής.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τράπεζες ούτε γνωρίζουν ούτε τις ενδιαφέρει αν έχεις κέρδη ή ζημιές, απλά καταγράφουν τις καταθέσεις ως δαπάνες που μετράνε στη μείωση φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Bitbit said:

περνάει ο τζόγος στο αφορολόγητο; νόμιζα πως όχι. μήπως λες για τις κινήσεις του λογαριασμού γενικώς;

 

Ο τζόγος έτσι γενικά και αόριστα όχι, οι καταθέσεις στις στοιχηματικές ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Joshua21 said:

Ο τζόγος έτσι γενικά και αόριστα όχι, οι καταθέσεις στις στοιχηματικές ναι.

μα με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε κάποιος να καταθέσει όλο το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο και να το κάνει ανάληψη. Και συμπληρώθηκε το ποσό μπαμ μπαμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Bitbit said:

μα με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε κάποιος να καταθέσει όλο το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο και να το κάνει ανάληψη. Και συμπληρώθηκε το ποσό μπαμ μπαμ.

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλό, δλδ να σου επιτρέπουν οι στοιχηματικές να κάνεις κατάθεση και ανάληψη όποιο ποσό θες όποτε θες χωρίς κανένα κόστος/προμήθεια, αλλά ούτως ή άλλως το ποσό που δίνει η τράπεζα είναι ενδεικτικό, σε περίπτωση ελέγχου θα πρέπει να μπορέσεις να αποδείξεις ότι όντως ξόδεψες το ποσό που δήλωσες σε δαπάνες που μειώνουν το φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...