Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bitbit είπε

μα με αυτόν τον τρόπο θα μπορούσε κάποιος να καταθέσει όλο το ποσό που χρειάζεται για το αφορολόγητο και να το κάνει ανάληψη. Και συμπληρώθηκε το ποσό μπαμ μπαμ.

Ότι ποσό καταθέτεις στις διάφορες στοιχηματικές εταιρίες δεσμεύεται και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά και μόνο για τα τυχερά παιχνίδια που προσφέρει η κάθε στοιχηματική εταιρία. Πίσω μπορείς να πάρεις μόνο τα κέρδη, αν παίξεις και κερδίσεις φυσικά.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 minutes ago, gokuthelegend said:

Ότι ποσό καταθέτεις στις διάφορες στοιχηματικές εταιρίες δεσμεύεται και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά και μόνο για τα τυχερά παιχνίδια που προσφέρει η κάθε στοιχηματική εταιρία. Πίσω μπορείς να πάρεις μόνο τα κέρδη, αν παίξεις και κερδίσεις φυσικά.

αυτό δε το ήξερα. Πάνε χρόνια που έπαιζα (εποχές betfair) αλλά δε θυμάμαι πως λειτουργούσε τότε. Καινούργια πατέντα είναι αυτή ή πάντα έτσι λειτουργούσε; Προφανώς γίνεται για αποφυγές ξεπλύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ότι ποσό καταθέτεις στις διάφορες στοιχηματικές εταιρίες δεσμεύεται και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αποκλειστικά και μόνο για τα τυχερά παιχνίδια που προσφέρει η κάθε στοιχηματική εταιρία. Πίσω μπορείς να πάρεις μόνο 

Φαίνονται 30000 ενώ έχω παίξει 5δικα μου καθαρά χρήματα.Τα αλλά ήταν κέρδη που τα σήκωνα και μετά τα ξαναεπαιζα.Δηλαδη έχω και ζημιά.οι καταθέσεις όμως φαίνονται 30000 ενώ δεν είναι από το εισόδημα μου αλλά από κέρδη που ξανακατεθετα και ξαναεπαιζα.Ετσι φαίνεται ότι έχω κάνει υπέρβαση του εισοδήματος μου.

Και οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν συνολικά δεν έχεις κέρδος.

Και ανησυχώ για την εφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, ariath1 said:

Φαίνονται 30000 ενώ έχω παίξει 5δικα μου καθαρά χρήματα.Τα αλλά ήταν κέρδη που τα σήκωνα και μετά τα ξαναεπαιζα.Δηλαδη έχω και ζημιά.οι καταθέσεις όμως φαίνονται 30000 ενώ δεν είναι από το εισόδημα μου αλλά από κέρδη που ξανακατεθετα και ξαναεπαιζα.Ετσι φαίνεται ότι έχω κάνει υπέρβαση του εισοδήματος μου.

Και οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν συνολικά δεν έχεις κέρδος.

Και ανησυχώ για την εφορια

ε και τα κέρδη εισόδημα δεν είναι; Λογικό είναι αυτό που γίνεται. Τι θα πει καθαρά δικά σου; Και τα κέρδη καθαρά δικά σου είναι.

Με λίγα λόγια έχεις στοιχηματίσει ας πούμε χοντρικά 30,000 και είχες κέρδος ας πούμε 27,000€. Άρα είχες ζημιά 3000€ και στην εφορία φαίνονται έξοδα 30,000. Καλά τα λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς.Αλλα τα κέρδη πως θα τα αποδείξω?οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν δεν είσαι +.Και στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία έχει στείλει 30000δαπανες.

 

Θα πρέπει να προσκομίσω στον λογιστή τις κινήσεις της τράπεζας που φαίνονται και οι πιστώσεις από την στοιχηματικη,τα κέρδη δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ariath1 είπε

Ναι ακριβώς.Αλλα τα κέρδη πως θα τα αποδείξω?οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν δεν είσαι +.Και στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία έχει στείλει 30000δαπανες.

 

Όταν έκανες ανάληψη αυτά τα 30Κ φαίνεται και αυτό στην τράπεζα. Αλλά νομίζω πρέπει χειροκίνητα να τα δηλώσει ο λογιστής σου στην φορολογική ως κέρδη από τυχερά παίγνια στο αντίστοιχο πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ariath1 είπε

Ναι ακριβώς.Αλλα τα κέρδη πως θα τα αποδείξω?οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν δεν είσαι +.Και στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία έχει στείλει 30000δαπανες.

 

Θα πρέπει να προσκομίσω στον λογιστή τις κινήσεις της τράπεζας που φαίνονται και οι πιστώσεις από την στοιχηματικη,τα κέρδη δλδ?

Η εφορία δεν φορολογεί 'κέρδη'. 

Δεν είσαι επιχείρηση.

ΈΣΟΔΑ φορολογεί.

15 λεπτά πριν, ariath1 είπε

Ναι ακριβώς.Αλλα τα κέρδη πως θα τα αποδείξω?οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν δεν είσαι +.Και στα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία έχει στείλει 30000δαπανες.

 

Θα πρέπει να προσκομίσω στον λογιστή τις κινήσεις της τράπεζας που φαίνονται και οι πιστώσεις από την στοιχηματικη,τα κέρδη δλδ?

Με την δική σου 'λογική' ΟΥΤΕ για τον μισθό σου αν εργάζεσαι πρέπει να φορολογηθείς άμα πας χαρτιά ότι τα ξοδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα μου είναι ότι οι δαπάνες φαίνονται μεγαλύτερες από το εισόδημα μου ενώ δεν είναι τόσες πραγματικά.

 

Ήταν δηλαδή χρήματα που κέρδιζα και ξαναεπαιζα.Μαλιστα όπως εξηγώ και παραπάνω,έχω και ζημιά.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η φαινομενικη υπέρβαση του εισοδήματος

Ελπίζω να λύνεται περνώντας χειροκίνητα και τις πιστώσεις που μου έκανε η εταιρία.

Όπως προείπα βεβαίωση δεν δίνει η εταιρεία αφού έχω ζημιά.

Επίσης ο φόρος παρακραταται στο διαδικτυακό στοιχηματισμο.το πρόβλημα μου είναι τα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία που φαίνονται υπέρογκες δαπανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, ariath1 said:

Φαίνονται 30000 ενώ έχω παίξει 5δικα μου καθαρά χρήματα.Τα αλλά ήταν κέρδη που τα σήκωνα και μετά τα ξαναεπαιζα.Δηλαδη έχω και ζημιά.οι καταθέσεις όμως φαίνονται 30000 ενώ δεν είναι από το εισόδημα μου αλλά από κέρδη που ξανακατεθετα και ξαναεπαιζα.Ετσι φαίνεται ότι έχω κάνει υπέρβαση του εισοδήματος μου.

Και οι στπιχηματικες δεν δίνουν βεβαίωση κερδών αν συνολικά δεν έχεις κέρδος.

Και ανησυχώ για την εφορια

Να μην ανησυχείς, σε πιθανό έλεγχο μπορείς να δείξεις τις κινήσεις από και προς τη στοιχηματική από τις οποίες θα προκύπτει ότι έχεις ξοδέψει μόνο 5k στη στοιχηματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ariath1 είπε

Το πρόβλημα μου είναι ότι οι δαπάνες φαίνονται μεγαλύτερες από το εισόδημα μου ενώ δεν είναι τόσες πραγματικά.

 

Ήταν δηλαδή χρήματα που κέρδιζα και ξαναεπαιζα.Μαλιστα όπως εξηγώ και παραπάνω,έχω και ζημιά.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η φαινομενικη υπέρβαση του εισοδήματος

Ελπίζω να λύνεται περνώντας χειροκίνητα και τις πιστώσεις που μου έκανε η εταιρία.

Όπως προείπα βεβαίωση δεν δίνει η εταιρεία αφού έχω ζημιά.

Επίσης ο φόρος παρακραταται στο διαδικτυακό στοιχηματισμο.το πρόβλημα μου είναι τα στοιχεία που στέλνει η τράπεζα στην εφορία που φαίνονται υπέρογκες δαπανες

Δεν υπάρχει σημείο για πιστώσεις.

Θα κρατήσεις τα χαρτιά που έχεις για αν και όταν σε καλέσει η εφορία.

ΥΓ. Τι εισόδημα δηλώνεις? 4.000€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...