Προς το περιεχόμενο

Airbnb: Συμφωνία για καταβολή φόρων σε 39 αμερικανικές και γαλλικές πόλεις


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι μονο ειναι ΔΥ,αλλα θελουν ποσοστα απο τον κοπο των αλλωνωνε.......για να κανω μια μαγνητικη,πρεπει ή να περιμενω μεχρι ιουλιο,οποτε παιζει και να ειναι που αργα,ή να τα σκασω σημερα σε ιδιωτικη κλινικη.και που σκατα πανε οι φοροι που μονιμως πληρωνω,αλλα και ο φπα,αλλα και οι εισφορς στα ασφαλιστικα???

ευτυχως ,δεν πληρωνω,παρα μονο φπα,και θα προσπαθω να μην πηρωνω για οσο μπορω....οταν εχτιζα εγω τα ακινητα,που ηταν ολοι οσοι ζητανε βαρια φορολογια?ή στα μπουζουκια ηταν,ή αραζαν και με χλευαζαν που εργαζομουν πολυυυ σκληροτερα απο δαυτα τα  @@@@@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοινός θνητός και πας σε 4αστερο ξενοδοχείο το οποίο δεν σε καλύπτει. ΟΚ .Όταν ξεφύγουν οι τιμές όπως λες μετά θα πας σε παγκάτι και λογικά θα έχεις και το free wifi του Σαμαρά. Αυτό το πράγμα να κάνουν όλοι την δουλειά τους τσάμπα με ξεπερνάει. Είναι δικαίωμα σου να πας να μείνεις όπου θες αλλά να πληρώσει αυτός που παίρνει τα λεφτά και κανένα φόρο. Όχι μόνο οι νόμιμοι μ.... αυτής της χώρας.

 

Ποιος σου είπε ότι δεν πληρώνουνε φόρο; Δύο από τους σπιτονοικοκύρηδές μου στην Airbnb πολύ πριν περάσει ο νέος νόμος, μου είχαν πει ότι παρόλο που δεν είχαν την άδεια του ΕΟΤ εντούτοις τα είχανε βρει με τις ΔΟΥ τους και με κάποιο τρόπο νομιμοποιούσανε κανονικά τα έσοδά τους πληρώνοντας τον ανάλογο φόρο.

Λεπτομέρειες για το πως το κάναν ακριβώς δεν ξέρω.

Και από που κι ως που κάνω τζάμπα την δουλειά μου πληρώνοντας 40-50 ευρώ την ημέρα;

Επειδή αρνούμαι να πληρώσω την τρύπα του ξενοδοχείου με το 1/3 των παροχών και τα διπλά λεφτά;

Και στο κάτω κάτω ποιος είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα επιβάλεις στον άλλο πως θα διαχειριστεί το ακίνητό του; Πολλοί έφτυσαν αίμα για να το αποκτήσουν και σφίγγανε το ζωνάρι τους όλοι τους την ζωή για να αποκτήσουν ένα ακίνητο με το μισθό του δημοσίου υπαλλήλου όπως οι γονείς μου. Θα ήθελες να έρθω εγώ ή το κράτος και να σε αναγκάσω για το πως θα διαχειριστείς εσύ την δική σου περιουσία που απέκτησες με τον ιδρώτα σου;

Μην γράφουμε ότι θέλουμε. Είναι πολύ πιθανόν ότι σε περιοχές με μεγάλη τουριστική ζήτηση και μικρή στεγαστική ικανότητά να δημιουργηθούν προβλήματα.

Ωστόσο αυτές οι περιοχές κρίνοντας από την δική μου εμπειρία σαν χρήστης της Airbnb είναι πολύ συγκεκριμένες. Με την καμία δεν μπορώ να δεχτώ πως υπάρχει έλλειψη  σπιτιών για ενοικίαση στις μεγάλες ελληνικές πόλεις. Στα νησιά είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει. Σε αυτή την περίπτωση ας καθίσουν οι ντόπιοι να προτείνουν εφαρμοστέες λύσεις που θα τις προωθήσει ο δήμος νομοθετικά. Π.χ. θα μπορούσαν να δημιουργηθούν οικιστικές ζώνες όπου δεν θα επιτρέπεται η ενοικίαση μέσω airbnb στις περιοχές που παρατηρείται στρέβλωση της αγοράς ώστε να καλύπτονται οι ντόπιοι και οι εποχικοί εργαζόμενοι που δεν έχουν δική τους ιδιοκτησία. Για όλα υπάρχουν λογικές λύσεις. Η λύση πονάει χέρι κόψει χέρι είναι μόνο για τους ηλίθιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο ειναι ΔΥ,αλλα θελουν ποσοστα απο τον κοπο των αλλωνωνε.......για να κανω μια μαγνητικη,πρεπει ή να περιμενω μεχρι ιουλιο,οποτε παιζει και να ειναι που αργα,ή να τα σκασω σημερα σε ιδιωτικη κλινικη.και που σκατα πανε οι φοροι που μονιμως πληρωνω,αλλα και ο φπα,αλλα και οι εισφορς στα ασφαλιστικα???

ευτυχως ,δεν πληρωνω,παρα μονο φπα,και θα προσπαθω να μην πηρωνω για οσο μπορω....οταν εχτιζα εγω τα ακινητα,που ηταν ολοι οσοι ζητανε βαρια φορολογια?ή στα μπουζουκια ηταν,ή αραζαν και με χλευαζαν που εργαζομουν πολυυυ σκληροτερα απο δαυτα τα  @@@@@

 

Ζευγάρι ΔΥ πρέπει να κάνουν την πιο χαλαρή ζωή στον πλανήτη ακόμα και σήμερα.

Και είμαι εργασιακά πολυταξιδευμένος οπότε μπορώ να έχω σφαιρική άποψη.

Απλά επειδή η αγορά στο τέλος όλα τα ισορροπεί μάλλον θα φθάσουν να πληρώνονται σε δραχμές.

Δεν μπορώ δηλαδή να φανταστώ να έχουμε επανάληψη της δεκαετίας του 80 και έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο κάτω κάτω ποιος είσαι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος που θα επιβάλεις στον άλλο πως θα διαχειριστεί το ακίνητό του; Πολλοί έφτυσαν αίμα για να το αποκτήσουν και σφίγγανε το ζωνάρι τους όλοι τους την ζωή για να αποκτήσουν ένα ακίνητο με το μισθό του δημοσίου υπαλλήλου όπως οι γονείς μου. Θα ήθελες να έρθω εγώ ή το κράτος και να σε αναγκάσω για το πως θα διαχειριστείς εσύ την δική σου περιουσία που απέκτησες με τον ιδρώτα σου;

Επειδή το έχεις πάρει προσωπικά το θέμα έχω να σου το εξής.

Εγώ δεν είμαι κάποιος που μπορεί να σου πει τι θα κάνεις το σπίτι σου. Όπως έφτυσε αίμα ο δημόσιος υπάλληλος πατέρας σου να κάνει ένα σπίτι έτσι έφτυσε 10 φόρες περισσότερο αίμα ο πατέρας μου στα καράβια για να χτίσει ένα ξενοδοχείο.Επίσης και εσύ και περισσότερο το κράτος έρχεστε και μου λέτε τι θα κάνω στην περιουσία μου με το να αφήνουν ανεξέλεγκτο το θέμα του airbnb. 

Όταν αυτοί που ενοικιάζουν τα σπίτια του στο airbnb πληρώνουν όσα πληρώνω εγώ τότε ξανά μιλάμε. Καλή σου συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το που πάνε οι φόροι όλοι μόκο πάντως.

Όλοι ΔΥ είστε;

Δεν εξηγείται αλλιώς.

Οι φόροι πάνε στις συντάξεις για να μπορεί η χήρα γιαγιά σου, γυναίκα στρατιωτικού να ψωνίσει στην λαϊκή.

Δεν στο λέω προσωπικά, παράδειγμα φέρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φόροι πάνε στις συντάξεις για να μπορεί η χήρα γιαγιά σου, γυναίκα στρατιωτικού να ψωνίσει στην λαϊκή.

Δεν στο λέω προσωπικά, παράδειγμα φέρνω.

 

Η μισή αλήθεια λέγεται τεχνιέντως μήπως;

Αυτός που απλά πατάει μια σφραγίδα πρέπει να πληρώνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μισή αλήθεια λέγεται τεχνιέντως μήπως;

Αυτός που απλά πατάει μια σφραγίδα πρέπει να πληρώνεται;

μας τα χεις ζαλισει σε καθε θεμα. Τέτοια ατομα υπάρχουν παντού δεν ειναι μονο στην Ελλάδα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χώρα υπάρχει τρομερή σπατάλη δημόσιου χρήματος σε μισθούς, συντάξεις και άλλα. Πάντοτε υπήρχε, αλλά το πρόβλημα οξύνθηκε τώρα που δεν υπάρχουν δανεικά. Για να πληρωθούν και οι αναγκαίες δαπάνες και οι σπατάλες, επιβάλλεται εξίσου υψηλή φορολογία, που οδηγεί όλο και περισσότερους πολίτες στο άλλο άκρο: την ηθική νομιμοποίηση της φοροδιαφυγής.

 

Το να επικροτούμε μια παράνομη συμπεριφορά, όπως η φοροδιαφυγή, αντί να επιδιώκουμε να είμαστε εμείς νόμιμοι και να προσπαθούμε να αλλάξουμε την κατάσταση με πολιτικούς και άλλους τρόπους, το θεωρώ αντικοινωνικό και σχεδόν εξίσου επικίνδυνο με τη σπατάλη που υπάρχει.

 

Από εκεί και μετά: καλώς υπάρχει η Airbnb και αντίστοιχες πλατφόρμες και νομίζω πως δεν μας πέφτει λόγος αν κάποιος ιδιοκτήτης θέλει να βγάζει χρήματα από εκεί, και μάλιστα ακόμη και να πλουτίσει.

 

Ωστόσο, φυσικά και μας πέφτει λόγος αν αυτός ο ιδιοκτήτης α) βγάζει λεφτά, αλλά δεν αποδίδει τα νόμιμα ή δεν αποδίδει τίποτα στην εφορία (κάτι που πολύ αμφιβάλλω ότι θα γίνει και με τη νομοθετική αλλαγή, διότι αν δεν υπάρξουν στοχευμένες καταγγελίες το κράτος δεν κάνει σχεδόν τίποτα από μονο του) β) είναι στρατηγικός κακοπληρωτής στεγαστικών δανείων, που σημαίνει ότι τα κέρδη του από το Airbnb τα παίρνει όχι μόνο από τους τουρίστες, αλλά τσοντάρουμε και οι υπόλοιποι άσχετοι το κατιτίς μας.

 

Συνεπώς, κινήσεις όπως αυτές οι συμφωνίες για την καταβολή φόρων, είναι καλοδεχούμενες ως ισορροπία ανάμεσα στις ανάγκες της ελεύθερης αγοράς και στο δημόσιο συμφέρον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...