Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για τηλεφωνική καλωδίωση


partblah1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλώδιο του ΟΤΕ έρχεται στο σπίτι μέσα σε μπουάτ (αντί σε box ισως γιατι μενω σε μονοκατοικία)

 

και θα ήθελα λίγο να φτιάξω καλύτερα την καλωδίωση. Γι' αυτό σκέφτηκα να βάλω μέσα στο μπουάτ μια μούφα, και  τα απερχόμενα καλώδια μαζί με αυτά που πάνε μεσα στο σπιτι να τα τερματίσω με rj11 (6p4c) κλιπ και να τα συνδέσω έπειτα πάνω στην μούφα.

 

Εχω τις εξης αποριες :

 

1. Τα καλωδια του ΟΤΕ ειναι μονόκλωνα και δεν τερματιζουν σωστα μεσα στο κλιπ rj11 μαζι με την μονωση. Παρα μονο αν απογυμνωσω το καλωδιο τερματιζει σωστα. Θα υπαρχει προβλημα αν απογυμνωσω το καλωδιο 0,5cm εως 1cm και να φαινεται ο χαλκος του ;

 

2. Τα ζευγη που ειναι συνδεδεμενα ειναι το ασπρο - κιτρινο. Θα εχω προβληνα αν τερματισω στο κλιπ και το κοκκινο μαυρο ; Στο σπιτι υπαρχει μονο μια τηλεφωνικη γραμμή και υπάρχει και 2ος οροφος ημιτελής χωρις τηλεφωνική γραμμή ενεργή.

 

3. Με τις τασεις των καλωδιων πρεπει να προσέχω ; Ξερω ότι η ταση κυμαινεται γυρω στα 50V DC . Αυτη η ταση ειναι μεταξυ των δυο καλωδιων tip and ring ή μπορει να ειναι και ως την γη . π.χ. στο ηλ. ρευμα αν πιασω μονο την φαση κλεινω κυκλωμα με την γη 220V.

 

 

για την εγκατασταση εχω τα καταλληλα εργαλεια (πρεσσα και απογυμνωτη παπαγαλάκι)

 

dWDXs7s.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπλέκεις με RJ11 βύσματα κλπ. Οι συνδέσεις πρέπει να γίνονται είτε μέσω οριολωρίδων (εφόσον υπάρχει χώρος), είτε κατευθείαν τα καλώδια μεταξύ τους με χρήση κατάλληλων μονωμένων συνδέσμων (3Μ SCOTCHLOK UY2).

 

Αρχικά θα συνέδεα μόνο το ζεύγος που θα χρησιμοποιούσα και κανένα άλλο. Αν αργότερα υπάρξει απαίτηση για επιπλέον γραμμή/σύνδεση, θα έκανα χρήση και άλλου ζεύγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι οι ενώσεις είναι η κύρια αιτία δυσλειτουργιών σε οποιαδήποτε περίπτωση συνδέσεων και ειδικά σε περιπτώσεις σαν την δικιά σου, λόγω οξείδωσης και υγρασίας. Επίσης αντί να έχεις μια φυσική σύνδεση μεταξύ των 2 ζευγών (παρόχου και δικού σου), στην καλύτερη περίπτωση τις διπλασιάζεις, πράγμα που είναι ανεπιθύμητο. Κάθε ενδιάμεση σύνδεση επιφέρει, μικρή μεν αλλά υπαρκτή και μετρήσιμη με όργανα απώλεια.

Καταλληλότερη σύνδεση είναι η χρήση των "φακών" που ανέφερα προηγουμένως. Έχουν εσωτερικά ειδικό τζελ προστασίας για την υγρασία, με μόνο μειονέκτημα ότι είναι μιας χρήσης αλλά με μεγάλη διάρκεια ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να αναφερω οτι τα καλωδια και η μουφα ειναι μεσα σε μπουατ κλεισμενο με καπακι. Ειναι στην πιλοτή του σπιτιού και δεν βρέχεται. Δεν θελω να βαλω τα scotchlock , αν μελλοντικα καποια στιγμη εχω καποιο προβλημα θα πρεπει ο τεχνικος να κοψει τα καλωδια και να βαλει το analyzer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H υγρασία υπάρχει πάντα στην ατμόσφαιρα και ως πρόβλημα στα καλώδια δεν προέρχεται μόνο από την άμεση επαφή με το νερό ή την βροχή. Υπάρχει ακόμη και μέσα σε κλειστούς και στεγασμένους χώρους και είναι κύριο συστατικό του αέρα που μας περικλείει υπό την μορφή υδρατμών.

 

Από την στιγμή που δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τις "φακές" τότε καλύτερα βάλε απλή ηλεκτρολογική κλέμα.Τα τηλεφωνικά καλώδια που δείχνεις είναι πολύ παχύτερα των αγωγών UTP ή απλών τηλεφωνικών, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν με τα βύσματα και τους ακροδέκτες RJ11 (ή RJ45) και δεν θα έχεις καλή και σταθερή επαφή.

 

Παρόλα αυτά αν επιμένεις, τότε η απάντηση στο αρχικό σου ερώτημα είναι ότι δεν υπάρχει θέμα αν αφαιρέσεις το πλαστικό περίβλημα του αγωγού για να χωρέσει, απλά αυξάνεις την επιφάνεια οξείδωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συνδεσεις μπορουν να γινουν με διαφορους τροπους που ο καθενας εχει τα θετικα και τα αρνητικα του.

α.Krone ρεγκλετα. Μπορει ευκολα να το μετρησει καποιος ακομα και χωρις να τα αποσυνδεσεις.Δεν χωραει μεσα στην χωνευτη οποτε πρεπει να βαλεις ηλεκτρολογικο κουτακι στεγανο.Αν υπαρχει πολυ υγρασια αλλα σε σημειο να κανει νερο θα οξειδωθει ακομα και η ρεγκλετα.

β.Scotchlok> ακομα και να βρεχονται δεν παθαινουν σχεδον τιποτα.πολυ καλη ενωση.οταν το ενα ειναι πιο λεπτο απο το αλλο τοτε μπορεις να βγαλεις ΛΙΓΟΟΟΟΟΟΟ απο το καλωδιο του οτε το καλυμα απεξω για να ειναι λιγο πιο λεπτο.ΛΙΓΟ ΟΜΩΣ το τονιζω.το μονο κακο σε περιπτωση μετρησης πρεπει να κοπει ειτε το καλωδιο ειτε αμα εχεις ορεξη να σπασεις το scotchlok.

γ.στριφτα καλωδια. ευκολα στην μετρηση γιατι τα ξεστριβεις.αν δεν μονωθουν καλα πχ με θερμοσυστελομενο μπορει να οξειδωθουν.

δ.ηλεκτρολογικη κλεμα.δεν χρειαζεται να κοπει για να μετρησεις.δεν ειναι η καλυτερη ενωση.αν περασει υγρασια θα πεσει οξειδωση καθως δεν προφυλαζει.

τι θα εκανα  απο ολα αυτα.αν εχεις ορεξη βαζεις κουτακι και Krone>υπερβολη αλλα πολυ καλο.μετα scotchlok>και τελευταια λυση θα τα εστριβα με θερμοσυστελομενο.αλλο το θερμοσυστελομενο αλλο το λαστιχο που βαζει ο οτε.σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα rj11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τι θα εκανα  απο ολα αυτα.αν εχεις ορεξη βαζεις κουτακι και Krone>υπερβολη αλλα πολυ καλο.μετα scotchlok>και τελευταια λυση θα τα εστριβα με θερμοσυστελομενο.αλλο το θερμοσυστελομενο αλλο το λαστιχο που βαζει ο οτε.σε καμια περιπτωση δεν θα εβαζα rj11.

 

Το μπουατ ειναι σε σημειο που δεν βρεχεται και δεν ερχεται σε επαφη με τον αερα ωστε να οξειδωθει. 

 

Θα με ενδιεφεραι κυριως μετα απο αυτη την αλλαγή να μην εχω απωλεια στην ταχυτητα του Ιντερνετ ή μήπως θα έχω θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπουατ ειναι σε σημειο που δεν βρεχεται και δεν ερχεται σε επαφη με τον αερα ωστε να οξειδωθει.

 

Θα με ενδιεφεραι κυριως μετα απο αυτη την αλλαγή να μην εχω απωλεια στην ταχυτητα του Ιντερνετ ή μήπως θα έχω θέμα ?

Όταν οι ματίσεις γίνονται σωστά δεν υπάρχει κανένα θέμα. Οι καλύτερες λύσεις για μηδενικές ουσιαστικά απώλειες είναι τα Scotchlok και οι Krone ρεγκλέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα ενωσα με τα rj11 και προς το παρον φαινεται βελτιωση στην ταχύτητα του download. Tο κατα ποσο επραξα σωστα πιστευω θα δειξει στα περασμο του χρόνου.

 

Εικονες φαινονται παρακατω 

 

 

 

 

OmbTrTQ.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

gXPIxOa.png

 

 

 

 

 

m3sxSIX.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπουατ ειναι σε σημειο που δεν βρεχεται και δεν ερχεται σε επαφη με τον αερα ωστε να οξειδωθει. 

 

Θα με ενδιεφεραι κυριως μετα απο αυτη την αλλαγή να μην εχω απωλεια στην ταχυτητα του Ιντερνετ ή μήπως θα έχω θέμα ?

απλα το rj11 σε τετοια καλωδια δεν ειναι οτι το καλυτερο.συν πιο ευκολο να οξειδωθει.γενικα δεν χρησιμοποιειται αυτος ο τροπος ενωσης.δεν ειναι οτι δεν θα παιξει αλλα υπαρχουν πιο σωστοι τροποι.

 

Τελικά τα ενωσα με τα rj11 και προς το παρον φαινεται βελτιωση στην ταχύτητα του download. Tο κατα ποσο επραξα σωστα πιστευω θα δειξει στα περασμο του χρόνου.

 

Εικονες φαινονται παρακατω 

 

 

 

 

OmbTrTQ.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

gXPIxOa.png

 

 

 

 

 

m3sxSIX.png

 

 

 

η διαφορα ειναι μικρη σχετικα που μπορει απλα να ετυχε αφου πριν βλεπω και 5.5 margin αντι για 6 την δευτερη φορα που σημαινει οτι η γραμμη μπορει να παιζει +-1 που μπορει να σου αλλαξει τον συγχρονισμο.αν και θεωρητικα οπως εισαι με 5.5 margin θα πρεπε να συγχρονιζεις περισσοτερο απο το 6 που ειχες μετα.αν εχεις forthnet Παρε τηλεφωνο και ρωτα σε τι dslam εισαι.αν σου πουν alcatel ζητα free no rfi profile για να παρεις τα μεγιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
1 minute ago, partblah1990 said:

Ετσι οπως τα συνδεσα με μουφες ειναι σωστος τροπος ?

ΟΤΕ ΜΟΥΦΑ.jpg

εφοσον μεσα στο σπιτι εχεις την ιδια ταχυτΗτα sync με εξω τοτε εισαι μια χαρα. αλλιως υπαρχουν και scotchlok για το θεμα υγρασιας ή τα στριβεις και βαζεις θερμοσυστελλομενο. απλα το βασικο ειναι να μην πιανει υγρασια εκει γιατι θα χαλασουν αυτα που εβαλες.

αν μιλαμε για εξωτερικο κουτακι παντα.

αν ειναι σε εσωτερικο χωρο τοτε οκ απλα πολυς ογκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω λίγο κάτι. Έχω χαμηλή ταχύτητα συγχρονισμού μέσα στο σπίτι και ήθελα λίγο να το "σκαλίσω".
Μένω σε μεζονέτα. Βρήκα στο ισόγειο την κεντρική πρίζα που (υποθέτω) εκεί έρχεται το καλώδιο από έξω και γίνεται σύμπλεξη με τα καλώδια που φεύγουν προς τους πάνω ορόφους.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, απόσο ήξερα το τηλεφωνικό "σήμα" χρειαζόταν μόνο 2 καλώδια. Όλες οι RJ11 πρίζες έχουν μόνο 2 κεντρικές επαφές οπότε αναρωτιέμαι οι υπόλοιπες 2 τι είναι; Και γιατί σε μία επιτοίχια πρίζα συνδέουμε και τα 4 καλώδια ενώ η πρίζα καταλήγει να δέχεται βύσματα με 2 επαφές;

image.jpeg.2c537ea5ef82b68aaef152843dcdd046.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να συνδεθούν όλες οι επαφές, παρά μόνο οι 2 μεσαίες με το τηλεφωνικό σήμα. Ωστόσο συχνά από τις άλλες 2 γίνεται επιστροφή του σήματος σε άλλες πρίζες αντί να γίνει χρήση 2πλής πρίζας.

Υπάρχουν τηλεφωνικά RJ βύσματα και υποδοχές σε πρίζες με 2, 4 και 6 επαφές (όπως και με 8 που είναι για ISDN και LAN data). Συνηθέστερα κυκλοφορούν με 4 επαφές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...