Προς το περιεχόμενο

Φυλαξη παιδιων σε μικρο χωρο


tSIBATE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Θα ηθελα να ρωτησω εαν καποιο ατομο που μεχρι τωρα προσεχει παιδια σε σπιτια,μπορει να ξεκινησει να προσεχει παιδια σε καταλληλα διαμορφωμενο χωρο,ο οποιος ομως να μην ειναι τοσο μεγαλος οσο οι παιδικοι σταθμοι που υπαρχουν.

Επειδη η κοπελα μου εχει τελειωσει βρεφονηπιοκομος,θα ηθελα δηλαδη να μαθω,εαν θα μπορουσε να ξεκινησει μια επιχειρηση παιδικου σταθμου,σε πολυ μικροτερη κλιμακα η κατι που να πλησιαζει στην περιγραφη.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα υπαρχει νομοθεσια για αυτο που ζητας .Εκει θα γραφει αναλυτικα ποιος ειναι ο καταλληλος διαμορφωμενος χωρος.Το εμβαδον , πυρασφαλεια,κουζινα,αν χρειαζονται τουαλετες ξεχωριστες, παιδικες δηλαδη,σκαλες , πριζες, γωνιες,αντιολισθητικα κολπα.Θελουν σοβαρο ψαξιμο και προσοχη αυτα, δεν ειναι τα μιλησαμε τα συμφωνησαμε με τους γονεις..γιατι ετσι και γινει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν μπορει να δημιουργηθει μια τετοιου ειδους επειχειρηση η εαν δεν επιτρεπεται να δημιουργηθει λογω μεγεθους.

 

Ο προβληματισμος μου γενναται επειδη δεν εχει τυχει να ακουσω καποιον να πηγαινει το παιδι του σε καποιον μικρο χωρο οπου καποιο ατομο προσεχει νομιμα παιδια.Συνηθως ακουω για παιδικους σταθμους(σε μεγαλο χωρο) η για κοπελες που πηγαινουν στο σπιτι και προσεχουν τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα υπαρχει νομοθεσια για αυτο που ζητας .Εκει θα γραφει αναλυτικα ποιος ειναι ο καταλληλος διαμορφωμενος χωρος.Το εμβαδον , πυρασφαλεια,κουζινα,αν χρειαζονται τουαλετες ξεχωριστες, παιδικες δηλαδη,σκαλες , πριζες, γωνιες,αντιολισθητικα κολπα.Θελουν σοβαρο ψαξιμο και προσοχη αυτα, δεν ειναι τα μιλησαμε τα συμφωνησαμε με τους γονεις..γιατι ετσι και γινει κατι.

Ναι,σιγουρα πρεπει να εχει καποιος παρει ολα τα απαιτουμενα μετρα πριν ξεκινησει κατι,ποσο μαλλον εαν αυτο αφορα μικρα παιδια.

 

Εννοειται οτι ο χωρος που θα επιλεξεις θα εχει διαμορφωθει ωστε να συμβαδιζει με το νομο,αυτο που θελω να μαθω ειναι εαν επιτρεπεται σε καποιο μικρο χωρο να μπορει καποιος να προσεχει νομιμα εναν συγκεκριμενο αριθμο παιδιων,επειδη δεν εχω ακουσει κατι αντιστοιχο.

Σε περιπτωση που για καποιον λογο δεν επιτρεπεται σκεφτομαι μηπως αυτος ο χωρος μπορει να λογιζεται ως κατι αλλο(οχι παιδικος σταθμος) και να μπορει να δημιουργηθει,ανεξαρτητως μεγεθους

Αγγελιες βρισκεις , το θεμα ειναι η νομοθεσια.Προφανως ο χωρος θα εχει να κανει και με τον αριθμο των παιδιων.

Εχεις δικιο πιστευω.Κι εγω θεωρω οτι ο αριθμος των παιδιων που θα μπορεις να προσεχεις θα ειναι αναλογος με το μεγεθος του παιδικου σταθμου

Τι ακριβώς θες να μάθεις; ποια είναι τα διαδικαστικά για να ανοίξει τον σταθμό;

Εαν μπορει να δημιουργηθει μια τετοιου ειδους επειχειρηση η εαν δεν επιτρεπεται να δημιουργηθει λογω μεγεθους.

 

Ο προβληματισμος μου γενναται επειδη δεν εχει τυχει να ακουσω καποιον να πηγαινει το παιδι του σε καποιον μικρο χωρο οπου καποιο ατομο προσεχει νομιμα παιδια.Συνηθως ακουω για παιδικους σταθμους(σε μεγαλο χωρο) η για κοπελες που πηγαινουν στο σπιτι και προσεχουν τα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρός χώρος, αλλα ο καθένας μπορεί να ορίσει οπως θέλει το "μικρό χώρο".

 

 

11947664_410660115805716_386130897490770[

 

 

Δε μας λες τι εννοείς.

Ναι εχεις δικιο

Ενα διαμερισμα ας πουμε,οπως λεει και ο φιλος mylo,καταλληλα διαμορφωμενο και μονο για αυτη τη χρηση

Μήπως βολεύει να γίνει κάτι σαν παιδότοπος ή κάποιου είδους εργαστήρι δημιουργικής απασχόλησης ή όπως αλλιώς μπορεί να λέγεται αυτός ο χώρος;

Ναι κι εμενα τετοιου ειδους ενναλακτικες περνανε απο το μυαλο μου,γι αυτο και ειπα να ρωτησω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δημιουργική απασχόληση" μου έχουν πει γνωστοί ότι στέλνουν το παιδί τους και παίρνουν απόδειξη. Είναι μόνο απογεύματα, με φαγητό από το σπίτι και κάνουν δραστηριότητες, χειροτεχνίες, κλπ. Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δημιουργική απασχόληση" μου έχουν πει γνωστοί ότι στέλνουν το παιδί τους και παίρνουν απόδειξη. Είναι μόνο απογεύματα, με φαγητό από το σπίτι και κάνουν δραστηριότητες, χειροτεχνίες, κλπ. Δεν ξέρω άλλες πληροφορίες.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να στραφείς μάλλον στο Υπουργείο Παιδείας για περαιτέρω πληροφορίες.

Μηπως γνωριζεις πως ακριβως γινεται κατι τετοιο?

Πρεπει να αποτανθω σε καποιο συγκεκριμενο γραφειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως γνωριζεις πως ακριβως γινεται κατι τετοιο?

Πρεπει να αποτανθω σε καποιο συγκεκριμενο γραφειο?

 

https://www.minedu.gov.gr/gepo-menu

Πάρε τηλέφωνο στο 1550 και λογικά αυτοί θα σου δώσουν κάποια απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...