Προς το περιεχόμενο

Στρατός και φυλακή επίτηδες


tolisk99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε λόγο ενός πρόσφατου συμβάντος.

Εάν κάποιος έχει κοντινό συγγενή στον στρατό (μεγάλου βαθμού) μπορεί ουσιαστικά να σε κάνει να μην τελειώσεις την θητεία σου σύντομα, είτε με επίτηδες φυλακή είτε με άλλους τρόπους ή να σε μεταφέρει σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή της επιλογής του? Με άλλα λόγια, γίνεται τέτοια κατάχρηση εξουσίας? Thx in advance :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυλακη και μάλιστα τέτοιας διαρκειας που να επεκτείνει την θητεια δεν μπορω να δω πως θα δωθει αδικαιολογητα.

 

Πηξιμο ή μεταθεση ισως να γινεται αλλα αν το ζητουσε από συναδέλφους θα επρεπε να εχει και μια καλη επεξηγηση επ αυτου. Το συμπαθω καποιον, σπρωξτε δεν ξενιζει σ αντιθεση με το μισω κάποιον, χτυπατε.

 

πχ εαν ενα κσκομαθημενο ανηψακι στρατηγου τσαντιστει με καποιον που του εφαγε τη γκομενα και μαθαινοντας οτι ειναι φανταρος θελησει να τον εκδικηθει μεσω του μπαρμπα στην κορώνη, νομιζω ειναι οτι ειναι πιο πιθανο να τον αγνοησει ή εστω εξηγησει οτι ενας στρατηγος εαν φερεται εκδικητικα για μη στρατιωτικους λογους θα εχει επιπτωσεις (πιο πολυ για να μην γινει ρεζιλι για το μικροψυχο ρουσφετι απο συναδελφους)

 

Για τι περιπτωση μιλαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αρχίσει να κάνει τέτοια πράγματα "χωρίς λόγο" θα γίνει πρώτα απ' όλα ρόμπα ο ίδιος στους υποτελείς του, οπότε δε νομίζω. Θα πρέπει να του έχεις κάνει κάτι πραγματικά πολύ κακό, και πάλι θα φαίνεται παπάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις κατάλληλες γνωριμίες(δλδ γνωριμίες που έχει και η κουτσή μαρία...) μπορεί να σε στείλει στην πιο μαύρη μονάδα ή οπουδήποτε έχει τις κατάλληλες γνωριμίες για να σου κάνουν την ζωή κόλαση.Μίλα ξεκάθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε λόγο ενός πρόσφατου συμβάντος.

Εάν κάποιος έχει κοντινό συγγενή στον στρατό (μεγάλου βαθμού) μπορεί ουσιαστικά να σε κάνει να μην τελειώσεις την θητεία σου σύντομα, είτε με επίτηδες φυλακή είτε με άλλους τρόπους ή να σε μεταφέρει σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή της επιλογής του? Με άλλα λόγια, γίνεται τέτοια κατάχρηση εξουσίας? Thx in advance :)

 

Όχι να σε κάνει να υπηρετήσεις παραπάνω χωρίς σοβαρή αιτία δεν γίνεται,να σε στείλει σε μαύρη μονάδα "συστημένο" και οι 9 μήνες να σου φανούν 30..ναι γίνεται..

 

Υ.Γ Πήδηξες κόρη στρατηγού..εσύ το θεώρησες ξεπέτα..και εκείνη σε ερωτεύτηκε..ας πρόσεχες..:P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μάλλον χάθηκα,

 

Έχεις συγγενή κοντινό στο στρατό και θα σου κάνει την θητεία δύσκολη;

 

Τι φάση; Μαύρο βύσμα πρώτη φορά ακούω.

Πάντως πολλά μπορεί να κάνει, από το να κάνει τηλέφωνα (αν είναι όντως υψηλόβαθμος) και να σου κόβουν άδειες, να σε χώνουν σε υπηρεσίες κτλ. μέχρι και όπως αναφέρθηκε να σε στείλει σε δωράκι σε μαύρη μονάδα και να περάσεις σκατά (και αυτό είναι υπερβολικά εύκολο να το κάνει).

 

Να σε καθυστερήσει από το να τελειώσεις θεωρώ δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...