Προς το περιεχόμενο

Εθνική Τράπεζα Ελλάδος


Doctor Who1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :-D  :-D  :-D !

 

Έχω μια απορία σχετικά με ένα ζήτημα αν υφίσταται βέβαια. 

Γίνεται κάποιος που έχει καταθέσει ένα ποσό σε ένα λογαριασμό ενός άλλου ατόμου (από και πρός σε άτομο με λογαριασμό στην Εθνική) , και εφόσον ο τελευταίος δεν έχει ενημερωθεί ότι έχει αυξηθεί το κεφάλαιο του λογαριασμού του κατά y ποσό , ο πρώτος να ζητήσει από το τραπεζικό σύστημα να τα πάρει πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο ξέρω όχι. Πριν χρόνια όμως στην Alpha είχα έναν απλό λογαριασμό στον οποίο έμπαινε η μισθοδοσία (ο λογαριασμός προυπήρχε, δεν τον έκανα για χάρη της μισθοδοσίας). Η κοπελίτσα λοιπόν που έκανε τις πληρωμές, κατά λάθος έβαλε στο λογαριασμό μου τον παχυλό μισθό ενός συναδέλφου και όταν το κατάλαβε μπόρεσε και τα τράβηξε πίσω. Το διαπίστωσα όταν έκανα ενημέρωση στο βιβλιάριο, μάλιστα υπήρχε η δικαιολογία "αντιλογισμός". Εννοείται οτι δεν είχα δώσει καμία συγκατάθεση να "συνδιαχειρίζονται" το λογαριασμό μου, απλά τους είχα δώσει τον αριθμό λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από όσο ξέρω όχι. Πριν χρόνια όμως στην Alpha είχα έναν απλό λογαριασμό στον οποίο έμπαινε η μισθοδοσία (ο λογαριασμός προυπήρχε, δεν τον έκανα για χάρη της μισθοδοσίας). Η κοπελίτσα λοιπόν που έκανε τις πληρωμές, κατά λάθος έβαλε στο λογαριασμό μου τον παχυλό μισθό ενός συναδέλφου και όταν το κατάλαβε μπόρεσε και τα τράβηξε πίσω. Το διαπίστωσα όταν έκανα ενημέρωση στο βιβλιάριο, μάλιστα υπήρχε η δικαιολογία "αντιλογισμός". Εννοείται οτι δεν είχα δώσει καμία συγκατάθεση να "συνδιαχειρίζονται" το λογαριασμό μου, απλά τους είχα δώσει τον αριθμό λογαριασμού.

Αυτό ήταν λάθος της τράπεζας ή της εταιρίας, δεν σου τα έβαλε ο άλλος τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να γίνει αντιλογισμός λόγω λάθους χρέωσης, με τα σχετικά έξοδα φυσικά, και εφόσον δεν έχει περάσει μεγάλο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως γινεται αντιλογισμος εντος 2 ημερων και προφανως με αιτιολογια. Αν περασει καιρος λιγο δυσκολα εκει παει στο θεμα απατης, εαν πχ "εκλεψαν" την φιλη σου μπορεις να μιλησεις για επιστροφη, οπου και εκει ειναι λιγο δυσκολα αλλα οχι ομως ακατορθωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρωση συναλλαγης μπορει να γινει μονο την ιδια μερα και εφοσον το ζητησει ο καταθετης.

 

Προσεξτε γιατι εχουν γινει πολλες απατες με αυτον τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ :-D  :-D  :-D !

 

Έχω μια απορία σχετικά με ένα ζήτημα αν υφίσταται βέβαια. 

Γίνεται κάποιος που έχει καταθέσει ένα ποσό σε ένα λογαριασμό ενός άλλου ατόμου (από και πρός σε άτομο με λογαριασμό στην Εθνική) , και εφόσον ο τελευταίος δεν έχει ενημερωθεί ότι έχει αυξηθεί το κεφάλαιο του λογαριασμού του κατά y ποσό , ο πρώτος να ζητήσει από το τραπεζικό σύστημα να τα πάρει πίσω?

 

 

Μονο αν ειναι συνδικαιουχος στον λογαριασμο και ο πρωτος που εκανε την μεταφορα .

 

Το ονομα της πια ειναι σχετο Εθνικη Τραπεζα . Το Ελλαδος εχει παει περιπατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρωση συναλλαγης μπορει να γινει μονο την ιδια μερα και εφοσον το ζητησει ο καταθετης.

 

Προσεξτε γιατι εχουν γινει πολλες απατες με αυτον τον τροπο.

Αυτό που γράφεις απλά δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακυρωση συναλλαγης μπορει να γινει μονο την ιδια μερα και εφοσον το ζητησει ο καταθετης.

 

Προσεξτε γιατι εχουν γινει πολλες απατες με αυτον τον τροπο.

 

 

Αυτό που γράφεις απλά δεν γίνεται.

 

 

Αν ειναι απο Α Τραπεζα σε Β Τραπεζα ισως γινεται .Με προυποθεσεις.

Στην ιδια με τιποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην eurobank μου το εχουν κανει για εταιρεια που εκανε λαθος μεταφορα ποσου. Ακυρωση συναλλαγης αλλα μονο την ιδια μερα.

Ισως σε ιδιωτες το αποφευγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...