Προς το περιεχόμενο

ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑ - Πρόληψη, εμπειρίες, θεραπεία


Insomniac2017

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ !

 

Πολύ κοντινό μου πρόσωπο, μόλις τελείωσε απο ανεμοβλογιά και πολύ πολύ πιθανόν να έχω κολλήσει κι εγω. (δεν την εχω περάσει στο παρελθόν,ούτε εχω κάνει το εμβόλιο.)

 

Για να φανούν τα πρώτα συμπτώματα πρέπει να περάσουν 7-21 μέρες.

 

Σε αυτές τις μέρες, τι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για πρόληψη? 

Κατα την ανεμοβλογιά έπαιρνε Zovirax το άτομο αυτό, το εχει πάρει κάνεις απο σας και βοηθάει?

 

Πείτε μου εμπειρίες απο δικό σας πέρασμα της αρρώστιας και συμβουλές για την καλύτερη αντιμετώπιση.

Προφανώς και δεν αντικαθιστούμε τον γιατρό και μιλάμε απλά για τις απόψεις μας.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη πρόληψη είναι το εμβόλιο πριν κολήσεις.

Απαξ και κόλησες να αφήσεις τον ιό να κάνει τον κύκλο του στα γρηγορα (5 μέρες) και μην πέρνεις φάρμακα που εν όσον καθηστερούν τον ιό τραβά για δύο τρεις εβδομάδες.

 

Όλοι τον περάσαμε και δεν είναι τίποτα. Απλά αράζεις σπίτι και ξεκουράζεσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχει επανεμφάνιση τέτοιων ασθενειών τελευταία, εξαιτίας της μλκιας των μη εμβολιασμών που ακολουθούν διάφοροι ανεγκέφαλοι. Ας τα λουστούμε τώρα...  :mad:

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι παιδικη ασθενεια. 

Επανεμφανιστηκε γιατι καποιοι ΨΕΚΑΣΜΕΝΟΙ γονεις, πιστευουν οτι τα εμβολια ειναι κακο πραμα και δεν τα κανουν στα παιδια τους.

 

Το θέμα ειναι οτι αλλοι την περνανε βαρια και αλλοι ελαφρια...  Γι αυτο ρωταω για προληψη και καλυτερη αντιμετωπιση αν ξερει κανεις... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επανεμφάνιση τέτοιων ασθενειών τελευταία, εξαιτίας της μλκιας των μη εμβολιασμών που ακολουθούν διάφοροι ανεγκέφαλοι. Ας τα λουστούμε τώρα...  :mad:

εννοεις για τα διαφορα εποχικα εμβολια που διαφημιζουν καθε χειμωνα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

εννοεις για τα διαφορα εποχικα εμβολια που διαφημιζουν καθε χειμωνα??

 

...και που μπορεί να σώσουν ζωές σε ομάδες υψηλού κινδύνου? Ναι και σε αυτά, αλλά αναφέρομαι κυρίως στα πιο βασικά εμβόλια που αφορούν ασθένειες που παλιά σκότωναν μερικά μύρια ανθρώπων! 

Μπορεί να είναι επικίνδυνη για κάποιο παιδί ή κάποιον ενήλικα;

 

Φυσικά, αν δεν είναι εμβολιασμένος. Στους ενήλικες ειδικά μπορεί να προκαλέσει έως και πνευμονία, εγκεφαλίτιδα, ηπατίτιδα κλπ, ειδικά αν έχουμε έναν σχετικά αδύναμο οργανισμό. Άσε που αν είσαι και άτυχος και σου σκάσουν οι φυσαλίδες στην ...ευαίσθητη περιοχή, δεν θα σου αρέσει καθόλου! :P

 

Στην ουσία είναι λοίμωξη από τον ιό του έρπη ζωστήρα.

post-40751-0-99687200-1492679038_thumb.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την είχα περάσει πιτσιρικάς με 5 σπυράκια όλα κι όλα! Γνωστή μου, που την πέρασε τώρα σε μεγαλύτερη ηλικία, τα έπαιξε για καμιά εβδομάδα, έβγαλε "σπυράκια" παντού......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λοίμωξη από varicella (ιός ανεμευλογιας) είναι σχετικά αθώα στα παιδιά, αν εξαιρέσουμε τη φαγούρα που σε συνδυασμό με το εξάνθημα μπορεί να αφήσει σημάδια.

 

Στους ενήλικες είναι άλλο ζήτημα καθώς μπορεί να επιπλακει με πνευμονία ή εγκεφαλιτιδα. Αν λοιπόν ο ενήλικας νοσήσει επιβάλλεται γρήγορη έναρξη θεραπείας, εντός 24 ωρών από την εμφάνιση του εξανθήματος. Η αγωγή μειώνει τη διάρκεια της νόσου και τον κίνδυνο σοβαρών επιπλοκών. Δεν αναφέρομαι σε ανοσοκατεσταλμενους, εγκύους κλπ εκεί τα πράγματα είναι πιο σοβαρά.

 

Τα περιστατικά ανεμευλογιας στους ενήλικες είναι <5% των συνολικών, αλλά οι θάνατοι στους ενήλικες είναι το 50% των συνολικών. Η συνολική θνητότητα βέβαια είναι αρκετά χαμηλή. Πριν το εμβόλιο, υπήρχαν περίπου 4 εκατομμύρια κρούσματα κάθε χρόνο στην Αμερική με 100-150 θανάτους.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν την εχω περασει και ειμαι confident οτι ουτε και θα την περασω οπως ειπε και καποιος πανω :P

 

υπαρχει κανονας που λεει οτι οπωσδηποτε θα την περασεις στην ζωη σου?γιατι παλια κατι τετοιο ακουγοταν απο καποιες "θιτσες" :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν την εχω περασει και ειμαι confident οτι ουτε και θα την περασω οπως ειπε και καποιος πανω :P

 

υπαρχει κανονας που λεει οτι οπωσδηποτε θα την περασεις στην ζωη σου?γιατι παλια κατι τετοιο ακουγοταν απο καποιες "θιτσες" :P

μαγουλαδες προσεχε να μη περασεις  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...