Προς το περιεχόμενο

ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑ - Πρόληψη, εμπειρίες, θεραπεία


Insomniac2017

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω δεν την εχω περασει και ειμαι confident οτι ουτε και θα την περασω οπως ειπε και καποιος πανω :P

 

υπαρχει κανονας που λεει οτι οπωσδηποτε θα την περασεις στην ζωη σου?γιατι παλια κατι τετοιο ακουγοταν απο καποιες "θιτσες" :P

Αν εχεις εμβολιαστει, σιγουρα μεινωνεις τις πιθανοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν βέβαια πετύχεις κάνα μλκ που δεν έχει εμβολιαστεί ή που δεν έχει εμβολιάσει τα παιδιά του και σε κολλήσει, τσο και λο ανελέητο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να δείτε derby με μαμά που δηλώνει "ανθρωποσοφίστρια" και αρνείται να δώσει ακόμα και depon στα παιδιά της. Απαίτησε να τα φέρει πριν 3 χρόνια στη σχολή μου για μάθημα κανονικά (τα έφερε μέχρι τη γραμματεία), με ανεμοβλογιά στο full, την οποία εγώ ΔΕΝ έχω περάσει. Προφανώς αρνήθηκα ευγενικά να δεχτώ τα παιδιά της μέχρι να γίνουν καλά, οι υπόλοιπες μαμάδες είχαν φρικάρει, εκείνη κόντεψε να μου φέρει την αστυνομία επειδή αρνήθηκα να παρέχω την υπηρεσία την οποία είχε "πληρώσει" και στο τέλος τα ξέγραψε, μαζί με τα παιδιά των ομοίων σε αντίληψη φίλων της, φεσώνοντάς με κιόλας...

 

Όταν λέω εγώ ότι μας ψεκάζουν, κάτι ξέρω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν την εχω περασει και ειμαι confident οτι ουτε και θα την περασω οπως ειπε και καποιος πανω :P

 

υπαρχει κανονας που λεει οτι οπωσδηποτε θα την περασεις στην ζωη σου?γιατι παλια κατι τετοιο ακουγοταν απο καποιες "θιτσες" :P

με 2 λεξεις...αστικος μυθος :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού να δείτε derby με μαμά που δηλώνει "ανθρωποσοφίστρια" και αρνείται να δώσει ακόμα και depon στα παιδιά της. Απαίτησε να τα φέρει πριν 3 χρόνια στη σχολή μου για μάθημα κανονικά (τα έφερε μέχρι τη γραμματεία), με ανεμοβλογιά στο full, την οποία εγώ ΔΕΝ έχω περάσει. Προφανώς αρνήθηκα ευγενικά να δεχτώ τα παιδιά της μέχρι να γίνουν καλά, οι υπόλοιπες μαμάδες είχαν φρικάρει, εκείνη κόντεψε να μου φέρει την αστυνομία επειδή αρνήθηκα να παρέχω την υπηρεσία την οποία είχε "πληρώσει" και στο τέλος τα ξέγραψε, μαζί με τα παιδιά των ομοίων σε αντίληψη φίλων της, φεσώνοντάς με κιόλας...

 

Όταν λέω εγώ ότι μας ψεκάζουν, κάτι ξέρω.

Μήπως έμπλεξες  με Ιεχωβάδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λοίμωξη από varicella (ιός ανεμευλογιας) είναι σχετικά αθώα στα παιδιά, αν εξαιρέσουμε τη φαγούρα που σε συνδυασμό με το εξάνθημα μπορεί να αφήσει σημάδια.

 

Στους ενήλικες είναι άλλο ζήτημα καθώς μπορεί να επιπλακει με πνευμονία ή εγκεφαλιτιδα. ...

 

Ποιος ο λόγος που στους μεγάλους είναι τόσο πιο ζόρικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ο λόγος που στους μεγάλους είναι τόσο πιο ζόρικη;

Πολύ καλή ερώτηση και λίγο δύσκολη στην απάντηση. Η απάντηση είναι λίγο παράδοξη. Σε γενικές γραμμές, τα πράγματα είναι χειρότερα γιατί μετά την πρώιμη εφηβική ηλικία το ανοσοποιητικό μας έχει ωριμάσει πλήρως και η απάντηση της κυτταρικής ανοσίας είναι μέγιστη.

 

Καταλαβαίνω ότι ακούγεται περίεργο, αλλά σκέψου ότι η επίθεση των κυτταροτοξικων Τ-λεμφοκυτταρων γίνεται εναντίον κυττάρων του ξενιστή (άνθρωπος) που έχουν μολυνθεί και περιέχουν αντιγόνα από τον συγκεκριμένο ιό (VZV).

Μια άλλη υπόθεση λιγότερο μελετημένη είναι ότι οι ενήλικες έχουν για κάποιο λόγο παρατεταμένη ιαιμία και λόγω αυτού χειρότερες εκδηλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμεις που την εχουμε κολλησει πιθανοτατα και περιμενουμε σε λιγες μερες να βγαλουμε συμπτωματα?  :P 

 

Ολο το σημαντικο απ οσο διαβαζω ειναι να ξεκινησω φαρμακα απο το πρωτο 24ωρο για να την περασω οσο γινεται πιο ελαφρια.

 

Θυμαται κανεις τι φαρμακα δινουν σε αυτες τις περιπτωσεις? Φυσικα και οταν ερθει η ωρα θα ρωτησω γιατρο, απλα να εχω και μια δευτερη αποψη και να ειμαι ψυχολογικα ετοιμος για εκεινη τη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πέρασα στα 17. Δεν ξέραμε καν ότι υπήρχε εμβόλιο τότε. Ίσως ήταν καινούργιο. Δύο βδομάδες ήμουν τεζα και ο γιατρός που με είδε λέει ότι είναι η χειρότερη αεμοβλογιά που έχει δει ποτέ. 12 χρόνια έχουν περάσει κι ακόμα την θυμάται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εμεις που την εχουμε κολλησει πιθανοτατα και περιμενουμε σε λιγες μερες να βγαλουμε συμπτωματα?   :P

 

Ολο το σημαντικο απ οσο διαβαζω ειναι να ξεκινησω φαρμακα απο το πρωτο 24ωρο για να την περασω οσο γινεται πιο ελαφρια.

 

Θυμαται κανεις τι φαρμακα δινουν σε αυτες τις περιπτωσεις? Φυσικα και οταν ερθει η ωρα θα ρωτησω γιατρο, απλα να εχω και μια δευτερη αποψη και να ειμαι ψυχολογικα ετοιμος για εκεινη τη στιγμη.

Ρε συ ειναι απλο,πας σε ενα γιατρο (ιδιωτη ή σε δημοσιο νοσοκομειο) και του λες τι σε απασχολει,εκει θα παρεις σοβαρη και επισημη απαντηση και τελος,δεν μιλαμε για απλο κρυωμα ή κραμπα στα δαχτυλα,με το συμπαθειο κιολας,αλλα εμβολιο πως και δεν εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 20.04.2017 στις 10:31 ΠΜ, billdanos είπε

Υπάρχει επανεμφάνιση τέτοιων ασθενειών τελευταία, εξαιτίας της μλκιας των μη εμβολιασμών που ακολουθούν διάφοροι ανεγκέφαλοι. Ας τα λουστούμε τώρα...  :mad:

Ο ιός μεταδίδεται από παλαιούς ασθενείς που εμφανίζουν έρπη ζωστήρα. Το σχετικό εμβόλιο είναι σχετικά πρόσφατο και ο σημερινός ενήλικος πληθυσμός δεν το έχει κάνει. Καμία σχέση με την άρνηση εμβολιασμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θυμάμαι που όταν κολλούσε ένα παιδί στη γειτονιά, μας έστελναν οι μανάδες μας στο σπίτι του ώστε να κολλήσουμε και να "ξεμπερδευουμε"... Μας "εμβολιάζαν" κατά κάποιο τρόπο... 

Επεξ/σία από fotodv7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα έχω κάνει στο μυαλό μου αχταρμά...

Υπάρχει εμβόλιο κατά της ανεμοβλογιάς?Από πότε?Όλοι εμείς που έχουμε περάσει την ανεμοβλογιά δεν χρειάζεται να το κάνουμε σωστά?
Όλοι εμείς που έχουμε περάσει ανεμοβολογιά δεν είμαστε υποψηφίοι για να νοσήσουμε από έρπητα του ζωστήρα μετά από κάποια ηλικία οπότε χρειάζεται και ο προληπτικός εμβολιασμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...