Προς το περιεχόμενο

Αυτοκόλλητο βινυλίου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να εφαρμόσω αυτοκόλλητο βινύλιο (χρησιμοποιούνται σε επιγραφές κτλ) σε μια ξύλινη κατασκευή θέλοντας να αποφύγω την ταλαιπωρία του βαψίματος. 

Έχει ασχοληθεί κανείς στο παρελθόν να ενημερωθώ για τιμές ρολού, τρόπο εφαρμογής στην επιφάνεια κτλ; Από μια έρευνα που έκανα στον γούγλε δε βρήκα τιμές ούτε καμιά καταχώρηση στο σκρουτζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος ενοτητα αλλα τεσπα. Αυτοκολλητο βινυλιο θα βρεις ειτε στο ebay αν θες ας πουμε carbon fiber λουκ, αλλιως σε βιβλιοπωλειο που τα πουλανε με το μετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν αναφέροντας κατασκευή ξύλου έδωσα λάθος εντύπωση, η κατασκευή λοιπόν είναι μελαμίνη.

 

Από μια έρευνα που έκανα στη περιοχή μου οι τιμές που παίζουν ανά μέτρο είναι από 5 έως 7.50ε για ρολό φάρδους 60εκ. Η τιμή του συνεπώς κρίνεται ολίγον ασύμφορη. Μιλάμε για κόστος 60ε. Οπότε αυτό με έχει προβληματίσει.

Η άλλη λύση και οικονομική, είναι το βάψιμο. Με κόστος περίπου στα 20ε, δλδ σχεδόν το 1/3 απ αυτό του βινυλίου, αλλά δεν θέλω να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία και γιατί είναι μεγάλη ταλαιπωρία αλλά και λόγω έλλειψης χώρου.

Άλλες επιλογές έχω; έχει να προτείνει κανείς κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να έχει υφή ξύλου? κάτι τέτοιο έχει και στο jumbo με 1€

Αν θες κάτι τέτοιο να ξέρεις πως ότι πληρώνεις παίρνεις. Η ποιότητα της κόλλα δεν είναι και τόσο καλή στα κινέζικα οπότε μπορεί και να ξεκολλάει. 

Καλύτερα παιδέψου και βάψ' το να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βινύλιο που ενδιαφέρομαι είναι αυτό στο παράδειγμα του evoracing. Δλδ μονόχρωμο ματ. Το έχω βρει και στο αγγλικό ebay εδώ το οποίο βγαίνει στα 3ε το μέτρο σαφώς πολύ χαμηλότερη από Ελλάδα η τιμή του.

Για βάψιμο θα πρέπει να μεταβώ στο χωριό όπου έχω χώρο και να μεταφέρω τα προς βάψιμο κομμάτια, το κομφλέρ, τα χρώματα κτλ. Διαδικασία ολόκληρη και ταλαιπωρία σκέτη.

Μάλλον θα καταφύγω στη λύση του βινυλίου με παραγγελία από ebay.

 

*edit: δεν στέλνει Ελλάδα. Άντε πάλι απ την αρχή στη γύρα.

Επεξ/σία από stefstefan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...