Προς το περιεχόμενο

Κουφώματα αλουμινίου απορια


deadwar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακαλώ τα φώτα σας. Ή μανα μου αποφάσισε να βάλει παράθυρα αλουμινίου στο σπίτι.

Όμως έλειπε για δουλειά στο εξωτερικό και έτσι ανέθεσε σε δικό της άνθρωπο να επιβλέπει τα πραγματα.

Αυτός που της έβαλε τα αλουμίνια, είχε βάλει και τα δικά μου στο σπίτι μου.

 

Δεν τον θεωρώ ως και το πιο έμπιστο άτομο, Δυστυχώς, λόγο ότι πήγε να μου κάνει και εμένα μαιμουνιες αλλά ευτυχώς τα εσωσα... Η μανα μου δεν με ρώτησε ποτέ για το από πού να πάει για αυτό λοιπόν και άνοιξα το θέμα σχετικά με αυτόν.

 

Ή απορία είναι η εξής...

Στα δικά μου κουφώματα που έβαλε καινούργια,όλα μα όλα έχουν γραμμένη την ημερομηνία παραγωγής ανάμεσα από τα τζάμια στο ασημί πλαίσιο.

Στης μανας μου κανένα μα κανένα παράθυρο δεν έχει!!! Είναι ίδια με τα δικά μου pvc ! Αυτός φυσικά δεν γνωρίζει ότι είναι μανα μου μιας και της τον σύστησε κάποιος άλλος και μετά το έμαθα εγω...

 

Υπάρχει περίπτωση ο τύπος να τα είχε αυτά, να του είχαν ξεμείνει δηλαδή και να της τα πέρασε σαν καινούργια; ή μανα μου ήταν εξωτερικό, αυτός δεν γνωρίζει ότι είμαι ο γιος της όποτε μπορούσε άνετα να βάλει Ναι μεν pvc αλλά όχι καινούργια, αλλά κάποια που να του είχαν μείνει.

Δεν πρέπει όλα τα καινούργια αφού είναι κατά παραγγελία να έχουν όλα γραμμένη την ημερομηνία παραγωγής πάνω όπως τα δικά μου; ακόμα και του πεθερό μου που τα έβαλε προ 10ετιας έχουν και Αυτά!

 

Σας παρακαλώ τα φώτα σας γιατί αν έχει κάνει πουστιά τότε θα με δει μπροστά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς δεν είναι καινούργια ?

 

Όλα τα υλικά που χρησιμοποιούνται για 1η φορά, έστω και αν είναι 10 χρόνια στην αποθήκη του είναι καινούργια.

 

Αυτό που μάλλον εννοείς είναι αν είναι αυθεντικά, αν μπορεί δηλαδή να διασταυρωθεί ποιός/πότε τα έφτιαξε, σωστά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστα. Γιατί όπως είπα δεν έχουν ημερομηνίες παραγωγής γραμμένες πάνω τους,ανάμεσα από τα τζάμια στο ασημί πλαισιο.

Υποτίθεται πληρώνεις για ολοκαίνουργια κατά παραγγελία!

Αν είναι να μου έβαλε δικά του που του είχαν ξεμείνει τότε τι να το κανω;

Αν δειχνουν για καινούρια τι σε ενοχλεί;

Πλήρωσε εσύ 4 χιλιάρικα για κάτι το οποίο υποτίθεται είναι καινούργιο αλλά μετά μάθε ότι αυτά του είχαν ξεμείνει από αλλού και ήταν χρησιμοποιημένα και πες του,οκ δεν πειράζει!

Ας το έλεγε από την αρχή και ας έκανε μισή τιμή. Και κερατας και δαρμένος πάει πολύ..

Και όπως είπα για την μανα μου πρόκειται και αυτός δεν ξέρει ότι είμαι ο γιος της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλα μου φαίνεται ασημαντος λογος για να χαλάς την καρδια σου.

 

Αν φαινονταν οτι ειναι καινουρια, τι αξια έχει να το ψάξεις;

 

Με τον ιδιο τροπο θα παρεις ενα καινουριο αυτοκινητο με 15 χμ αλλα δεν θα ξερεις πως τα εχουν κανει στην αντιπροσωπεια.

 

Θα αγορασεις ενα ρολοι 3 χιλιαδων αλλα μπορει να μη μαθεις ποτε οτι ηταν στην προθηκη.

 

Και να ξηλωνει κουφωματα απο αλλου για να τα βαλει αλλου, μου ακουγεται περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστα. Γιατί όπως είπα δεν έχουν ημερομηνίες παραγωγής γραμμένες πάνω τους,ανάμεσα από τα τζάμια στο ασημί πλαισιο.

Υποτίθεται πληρώνεις για ολοκαίνουργια κατά παραγγελία!

Αν είναι να μου έβαλε δικά του που του είχαν ξεμείνει τότε τι να το κανω;

 

Πλήρωσε εσύ 4 χιλιάρικα για κάτι το οποίο υποτίθεται είναι καινούργιο αλλά μετά μάθε ότι αυτά του είχαν ξεμείνει από αλλού και ήταν χρησιμοποιημένα και πες του,οκ δεν πειράζει!

Ας το έλεγε από την αρχή και ας έκανε μισή τιμή. Και κερατας και δαρμένος πάει πολύ..

Και όπως είπα για την μανα μου πρόκειται και αυτός δεν ξέρει ότι είμαι ο γιος της

 

Δε ξέρω πόσο καιρό μένουν τα τζάμια στο στοκ ενός τζαμά, αλλά γιατί σου έχει κολλήσει ότι τα τζάμια/κουφώματα φτιάχνονται κατά παραγγελία?

 

Δηλαδή εσύ περιμένεις να υπάρχει ένα εργοστάσιο κουφωμάτων που περιμένει πότε θα του στείλεις εσύ διαστάσεις να στο βγάλει?

 

Το να ξέρεις από που είναι αυτό που αγοράζεις (από ποιο εργοστάσιο, κατασκευαστή κλπ) σωστό, αλλά το αν το είχε στο στοκ του ο τζαμάς ή το παρείγγειλε για σένα γιατί να κάνει διαφορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να έχει το πακέτο σου,ακριβώς ίδιες διαστάσεις με άλλο πακέτο,είναι λίγο απίθανο.για να δεις αν έβαλε μεταχειρα,τσεκαρε αν γκρέμισε ή πρόσθεσε ακρες,για να πάρει τις διαστάσεις που χρειαζεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αλλά γιατί σου έχει κολλήσει ότι τα τζάμια/κουφώματα φτιάχνονται κατά παραγγελία?

Γιατί συνήθως οι διαστάσεις δεν είναι "fixed", κάθε σπίτι μπορεί να έχει διαφορετικές. Σιγά μην κρατάει στοκ ο άλλος σε περίπτωση που πέσει ακριβώς τις ίδιες διαστάσεις μέχρι εκατοστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλα μου φαίνεται ασημαντος λογος για να χαλάς την καρδια σου.

 

Αν φαινονταν οτι ειναι καινουρια, τι αξια έχει να το ψάξεις;

 

Με τον ιδιο τροπο θα παρεις ενα καινουριο αυτοκινητο με 15 χμ αλλα δεν θα ξερεις πως τα εχουν κανει στην αντιπροσωπεια.

 

Θα αγορασεις ενα ρολοι 3 χιλιαδων αλλα μπορει να μη μαθεις ποτε οτι ηταν στην προθηκη.

 

Και να ξηλωνει κουφωματα απο αλλου για να τα βαλει αλλου, μου ακουγεται περιεργο.

Εδώ είναι το θεμα. Είχε δικά του από ένα σπίτι του και του είχαν ξεμείνει. Όταν ήρθε να μου βάλει εμένα είχε προσπαθήσει να μας τα πλασάρει αλλά φυσικά είπαμε οχι...

Που ξέρω εγώ ότι αυτά που έβαλε στην μανα μου δεν είναι τα παλιά τα δικά του και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δεν ήταν εκει; και ναι είναι σημαντικό γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο τότε θα έπρεπε να της κόψει το λιγότερο χιλιάρικο!

Και συμφωνώ με τις 2 τελευταίες απαντήσεις από πάνω μου. Είναι απίθανο να είναι ίδιες διαστάσεις και δεν είναι fixed!

Και όπως είπα μου έχει μπει ο διάολος μέσα μου γιατί ήξερα ότι είχε κουφώματα από το παλιό του σπίτι και ήθελε να τα ξεφορτωθεί! Ή μανα μου έλειπε, ο άλλος που είχε βάλει η μάνα μου εκεί να επιβλέπει ήταν ο παππούς μου,όποτε ο κύριος μπορεί να έβαλε ότι θέλει!

Και όπως είπα από την στιγμή που αυτά που θα έβαζε τα χρεώνει 4 χιλιάρικα για καινούργια τότε απαιτώ να είναι καινούργια και όχι τα παλιά τα δικά του!

Πιστεύω ότι θα πάθει πλάκα ο τύπος την Τρίτη που θα βρεθεί με την μανα μου γιατί θα ειμαι και εγώ εκεί και ειμαι σίγουρος ότι θα μείνει παγωτό όταν δει πως ειμαι ο γιος της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το θεμα. Είχε δικά του από ένα σπίτι του και του είχαν ξεμείνει. Όταν ήρθε να μου βάλει εμένα είχε προσπαθήσει να μας τα πλασάρει αλλά φυσικά είπαμε οχι...

Που ξέρω εγώ ότι αυτά που έβαλε στην μανα μου δεν είναι τα παλιά τα δικά του και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι δεν ήταν εκει; και ναι είναι σημαντικό γιατί αν έκανε κάτι τέτοιο τότε θα έπρεπε να της κόψει το λιγότερο χιλιάρικο!

Και συμφωνώ με τις 2 τελευταίες απαντήσεις από πάνω μου. Είναι απίθανο να είναι ίδιες διαστάσεις και δεν είναι fixed!

Και όπως είπα μου έχει μπει ο διάολος μέσα μου γιατί ήξερα ότι είχε κουφώματα από το παλιό του σπίτι και ήθελε να τα ξεφορτωθεί! Ή μανα μου έλειπε, ο άλλος που είχε βάλει η μάνα μου εκεί να επιβλέπει ήταν ο παππούς μου,όποτε ο κύριος μπορεί να έβαλε ότι θέλει!

Και όπως είπα από την στιγμή που αυτά που θα έβαζε τα χρεώνει 4 χιλιάρικα για καινούργια τότε απαιτώ να είναι καινούργια και όχι τα παλιά τα δικά του!

Πιστεύω ότι θα πάθει πλάκα ο τύπος την Τρίτη που θα βρεθεί με την μανα μου γιατί θα ειμαι και εγώ εκεί και ειμαι σίγουρος ότι θα μείνει παγωτό όταν δει πως ειμαι ο γιος της...

Αφου λες ομως οτι ειναι απιθανο να ειναι ιδια και οτι οι διαστασεις δεν ειναι fixed, πως σκατα προσπαθησε να τα βαλει σε 2 διαφορετικα σπίτια (το δικο σου και της μητέρας σου);

 

Μηπως σε έκαψε η τιμή; Γιατι αμα ειχε καταλαβει οτι εισαι ο γιος της μάνας σου (επιτυχημένη διατυπωση) θα της ειχε χρεώσει λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω ότι δεν ξέρει ότι είμαι γιος της...

Τέλος πάντων αύριο θα έρθει από σπιτι της,θα με δει εκεί και θα πράξουμε αναλογα. Για αρχή απόδειξη με αναγραφομενο μοντέλο και μόλις φύγει τηλέφωνο στην εταιρεία για να μάθω αν είχε γίνει παραγγελία και σε τι τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ιδεα πως δουλευει ο κουφωματας;εχει τα εξαμετρα προφιλ στο μαγαζι του και κοβει στις διαστασεις που θελει.και μετα δινει παραγγελια στον τζαμτση του για να ολοκληρωσει το πακετο.τηλεφωνο εσυ,που θα παρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως γιος αλουμινά που τώρα βοηθάω στην επιχείρηση θα ήθελα να σου πω την γνώμη μου. Καταρχάς αυτος που σου έφτιαξε τα κουφώματα και αυτός που σου έφτιαξε τα τζάμια είναι άλλος άνθρωπος. Τα αλουμίνια (ή pvc) δεν γράφουν πάνω τους κάποια ημερομηνία παραγωγής και θα μπορούσε να έχει πάρει καινούργια αλουμίνια αλλά να σου έχει βάλει και από κάποιο περίσσευμα του, που δεν έχει καμία διαφορά με τα καινούργια εαν ήταν αποθηκευμένο και οχι εκτεθειμένο στα καιρικά φαινόμενα (και η εταιρία που επέλεξε μπορεί να είχε στοκ και να είναι "παλιά" . Δεν νομίζω κάποιος αλουμινάς να μην το κάνει αυτό όταν χρειαστεί γιατί όπως είπα δεν έχει διαφορά. Τώρα για την ημερομηνία που γράφει το τζάμι είναι αναλόγος τι έχει ο τζαμάς να βάλει. Μπορεί να του τύχουν ακριβώς τα ίδια και αυτού. Το ότι το ένα έγραφε ημερομηνία και τα άλλα δεν γράφουν δεν σημαίνει οτι είναι μούφα/παλιά κτλ (Δεν τον συμφέρει να ζεστάνει, να ανοίξει παλιό τζάμι, να το κόψει και να το ξανά κλείσει). Τέλος ποτέ μα ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει ένα παράθυρο από κάπου και να κάνει σε κάποιο άλλο παράθυρο άλλου σπιτιού έτσι απλά! Δεν λέω οτι ο αλουμινάς σου μπορεί να είναι άγιος αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνεις τόσο από την στιγμή που έχουν μπεί και δουλεύουν. Ελπίζω να βοήθησα και να έγινα κατανοητός. Καλημέρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Τα μεγέθη / οικία είναι διαφορετικά. Είναι απίθανο έως αδύνατο να βρει κάποιος μεταχειρισμένα και να κουμπώσουν στο δικό του
  • Τα τζάμια γίνονται παραγγελία και έρχονται απο άλλο κατασκευαστή / εμπορο τζαμιών έτοιμα, μόνο για σένα. ΔΕΝ τα φτιάχνει ο αλουμινάς. Αυτός τα συναρμολογεί.

Ο Αλουμινάς για το μόνο που μπορεί να κριθεί είναι η δουλειά του και πόσο καλά έχει εφαρμόσει την σωστή διαδικασία για την εγκατάσταση. Αυτό είναι το 95%. Ορισμένες εταιρίες αλουμινίου (πχ η Europa) μόλις ολοκληρωθεί το έργο, με 30 ευρώ έρχονται αν θες και πιστοποιούν ότι έχει γίνει βάσει οδηγιών 100% σωστή εγκατάσταση.

 

Οπότε ο συλλογισμός σου είναι παντελώς λάθος και βασίζεται ξεκάθαρα σε τεχνική άγνοια.  Μάθε την ακριβή διαδικασία εγκατάστασης / συναρμολόγησης αλουμινίων και μετά κρίνε για την ποιότητα της εργασίας και όχι για φανταστικούς εχθρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...