Προς το περιεχόμενο

Παρενέργεια με αντιπαρασιτικό χάπι σε σκύλο.


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην κοινότητα,

 

Ο Κτηνιατρος μου, χορήγησε στον σκύλο μου ένα χάπι για τα παράσιτα μιας και τον τελευταίο καιρό ταλαιπωρείται με αυτά. Το χάπι που μου είπε ο γιατρός δεν το είχε εκείνη την ώρα διαθέσιμο για αγορά, και επειδή δεν ήθελα να αφήσω άλλο τον σκύλο μου έτσι αγόρασα από ένα άλλο κτηνιατρείο ένα χάπι αντιπαρασιτικο. Δεν έχω την μάρκα δυστυχώς, αλλά ήταν ένα χάπι τετράγωνο σε χρωμα καφέ με μαυρο(σαν κροκέτα σκύλου αλλά σε τετράγωνο). Χορήγησα στον σκύλο μου το χάπι με φαγητό, αλλά μετά από μια μέρα ενώ η κατάσταση με τα παράσιτα έχει περιοριστεί, έχει πριστει στα αυτιά του και από μέσα είναι λίγο κοκκινισμενα σαν να έχει πάθει αλλεργία.

 

Το κτηνιατρείο που αγόρασα, μου είπε δεν είναι τίποτα αλλά δεν νομίζω πως πρέπει να μείνει ο σκύλος έτσι...

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; δεν του έχω ξαναδώσει τέτοιο χάπι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να είχε αλλεργία σε κάποιο συστατικό του χαπιού

Πάντως να εχει πρηστεί δεν είναι φυσιολογικό

 

Άμα μπορείς πήγαινε με την συσκευασία του χαπιού σε άλλον κτηνίατρο για να πάρεις δεύτερη γνώμη

 

Περαστικά στο σκυλάκι σου!.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν τηλ στον κτηνιατρο του μηοως επειγει να κανει καμια κορτιζονη μην τυχον κινδυνευει απο αλλεργικο σοκ; επισης ψαξε στο γοογλε κ κανενα 24ωρο κτηνιατρικο κοντα στην περιοχη σου να ρωτησεις να το πας αμα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλω να σε ενθαρρύνω να επισκεφτείς και δεύτερο κτηνίατρο, προκειμένου να μην τεθεί σε κίνδυνο η ζωή και η υγεία του αγαπημένου σου κατοικιδίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χάπι που έδωσες στον σκύλο σου από την περιγραφή που μόλις έδωσες είναι το Nexgard που έχει διάρκεια προστασίας ενός μηνα, ξεκινάει από δέκα ευρώ και ανάλογα το μέγεθος μεγαλώνει.

 

Υπάρχει και ένα ακόμα χάπι με τις ίδιες ενδείξεις που διαρκεί για τρεις μήνες και λέγεται Bravecto αλλά είναι στρογγυλό και όχι τετράγωνο όπως ανάφερες, και υπάρχει μεγάλη διαφορά στην τιμή, ξεκινάει απο 30 ευρώ στην Ελλάδα πάντα.

 

Αρα υποθέτω ότι θα χορηγήσες το πρώτο.

 

Ο σκύλος σου μπορεί να έχει αλλεργία στα συγκεκριμένα συστατικά που περιέχει το χάπι αυτό και ειδικά αν το του χορηγήσες για πρώτη φορά είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα, να ξέρεις ότι τα χάπια αυτά όσο θαυματουργά είναι άλλη τόση χημεία μπαίνει μέσα στον οργανισμό του σκύλου σου, θέλει προσοχή και δεν δίνονται για καραμέλες, πρέπει να υπάρχει μια σωστή κλινική εικόνα πρώτα.

 

Μην εμπιστεύεσαι τον πετσοπα(που στην Ελλάδα είναι εγκληματίες όλοι) η τον κτηνίατρο όταν του αναφέρεις το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις και αυτός απλά βαριέται και σου πετάει ότι χαζομάρα του κατέβει για να αποποιηθει την όποια ευθύνη.

 

Τρέξε και βρες κτηνιατρική κλινική που διανυκτερευει για τον απαραίτητο έλεγχο, ο σκύλος σου μπορεί να έχει υποστεί αλλεργικό σοκ και να πρέπει να του χορηγηθεί κορτιζόνη και όρος, προς Θεού μην το αφήνεις να υποφέρει και σπατάλας τον χρόνο σου μεσα σε φόρουμ για να ρωτάς τις απορίες σου, δηλ εαν είχες παιδί το ίδιο θα έκανες;

Ψάξε ύστερα από αυτό για γιατρό που θα μπορείς πάντα να τον βρίσκεις στο κινητό του ότι ωρα και αν το χρειαστείς, να είναι εμπιστοσύνης και οχι να σε βλέπει σαν πορτοφόλι. Σου το αναφέρω αυτό γιατί η δουλειά μου είναι κτηνίατρος στην Αμερική, και με έχουν καλέσει στης τέσσερις το ξημέρωμα για να κάνω καισαρική σε σκύλα, φυσικά κτηνίατρος με κτηνίατρο διαφέρουν. Για αυτό ψάξε καλά!

 

Κάτι τέτοια βλέπω σαν αυτό το θέμα και συχνά θέλω να βρίσω τόσο πολύ τον αλλο αλλα κρατιέμαι μετά βίας.

 

Περιμένω νέα σου.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια των υπολοίπων, θέλω απλά να αναφέρω ότι το bravecto συγκεκριμένα- δεν γνωρίζω αν είναι λόγω δραστικών συστατικών ή των υπολοίπων ουσιών που περιέχει άρα δεν ξέρω αν αφορά και άλλα αντίστοιχα χάπια- επιβαρύνει την υγεία σε σκύλους με καρδιακή ανεπάρκεια και θα πρέπει να αποφεύγεται σε τέτοια περιστατικά. Οι κτηνίατροι δεν ενημερώνουν πάντα, προσέχετε τί δίνετε στα ζώα σας.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιοδήποτε σκεύασμα μπορεί να έχει παρενέργειες σε άνθρωπο ή ζώο.

 

Το πρήξιμο είναι ένδειξη αλλεργικού σοκ. Μην τον αφήνεις να ταλαιπωρείται , πήγαινε τον να τον δει γιατρός, όχι από το τηλέφωνο στο τζάμπα, δεν ασχολείται κανείς εκτός αν είσαι χρόνια πελάτης και δεν είναι φραγκοφονιάς.

Επεξ/σία από kfyros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εντάξει τελικά παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μην δώσει κανείς τέτοια χάπια.

 

Δεν είναι αυτό η λύση... Ο γιατρός θα αποφασίσει τι χρειάζεται και αν κάτι δεν πάει καλά και πάλι οφείλει να το ψάξει για να εντοπίσει τι προκαλεί το πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει τελικά παίδες, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μην δώσει κανείς τέτοια χάπια.

 

Γιατί μη δώσει κανείς τέτοια χάπια; Τι νοοτροπία είναι αυτή ρε γαμώτο μου;

 

Μια ζωή να κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια ο Ελληνάρας, πάρε αυτό το χάπι γιατί με βοήθησε εμένα, μην τρώς αυτό γιατί εγώ έχω αλλεργία και μπορείς να πάθεις και εσύ, ακολούθησε την τάδε διατροφή γιατί ένας γνωστός μου την έκανε και αδυνάτισε και μου γίνατε όλοι ξαφνικά γνώστες και επιστήμονες πίσω απ' το PC.

 

Δεν είναι προσωπική επίθεση στον φίλο, απλά νισάφι πια με αυτή τη μάστιγα στα φόρουμ της αυθαιρεσίας του καθενός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μη δώσει κανείς τέτοια χάπια; Τι νοοτροπία είναι αυτή ρε γαμώτο μου;

 

Μια ζωή να κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια ο Ελληνάρας, πάρε αυτό το χάπι γιατί με βοήθησε εμένα, μην τρώς αυτό γιατί εγώ έχω αλλεργία και μπορείς να πάθεις και εσύ, ακολούθησε την τάδε διατροφή γιατί ένας γνωστός μου την έκανε και αδυνάτισε και μου γίνατε όλοι ξαφνικά γνώστες και επιστήμονες πίσω απ' το PC.

 

Δεν είναι προσωπική επίθεση στον φίλο, απλά νισάφι πια με αυτή τη μάστιγα στα φόρουμ της αυθαιρεσίας του καθενός.

Νομίζω πως είναι καλό που έγραψα την εμπειρία μου με αυτή την αγωγή. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν. Όμως αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως να μην δώσει κανείς τέτοια χάπια αν δεν ξέρει. Εμένα μου πρότεινε κτηνίατρος να δώσω και είχε πρόβλημα το κατοικίδιο μου. Επίσης είδα στο Ίντερνετ άλλες περιπτώσεις με τέτοιου είδους αγωγές που είχαν μεγάλο πρόβλημα μετά. Θεωρώ πως το πιο ασφαλές είναι να μην δίνουμε τέτοια αλλά, να βάζουμε εξωτερικά τα γνωστά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι καλό που έγραψα την εμπειρία μου με αυτή την αγωγή. Ευχαριστώ όσους βοήθησαν. Όμως αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως να μην δώσει κανείς τέτοια χάπια αν δεν ξέρει. Εμένα μου πρότεινε κτηνίατρος να δώσω και είχε πρόβλημα το κατοικίδιο μου. Επίσης είδα στο Ίντερνετ άλλες περιπτώσεις με τέτοιου είδους αγωγές που είχαν μεγάλο πρόβλημα μετά. Θεωρώ πως το πιο ασφαλές είναι να μην δίνουμε τέτοια αλλά, να βάζουμε εξωτερικά τα γνωστά...

 

Φυσικά και είναι καλό που μοιράστηκες την εμπειρίας σου μαζί μας, άλλωστε βοήθηθηκες και μέσω αυτού αλλά και ενημέρωσες εμάς τους συμφορουμίτες σε 5 πράματα. Για άλλο πράγμα μιλάω.. Επειδή οι προσωπικές μας εμπειρίες αφορούν ΕΜΑΣ, καθαρά σε ΔΙΚΑ ΜΑΣ θέματα και πάλι δικές μας ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, το να γενικεύουμε πολλές φορές οδηγεί σε παρεξηγήσεις.

 

Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν αετονύχιδες, και ειδικά στην ιατρική που ή θα σε εξαπατήσουν πουλώντας σου κάτι ακατάλληλο είτε ανεύθυνα στο οποιοδήποτε πρόβλημα θα σε στείλουν πίσω σπίτι καθησυχαστικά, εσένα και το σκυλάκι σου γιατί μπορεί να μην είχε χρόνο/θέληση/όρεξη να βοηθήσει περεταίρω.

 

Οπότε σε οτιδήποτε θέμα και ανησυχία έχουμε, ειδικά εάν αυτό είναι ασφάλειας ή υγείας συμβουλευόμαστε ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ τους οποίους αφού αξιώσουμε ως έμπιστους θα ακολουθήσουμε τη μέθοδό τους ώστε να αντιμετωπίσουμε το οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...