Προς το περιεχόμενο

Παρενέργεια με αντιπαρασιτικό χάπι σε σκύλο.


taslikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά και είναι καλό που μοιράστηκες την εμπειρίας σου μαζί μας, άλλωστε βοήθηθηκες και μέσω αυτού αλλά και ενημέρωσες εμάς τους συμφορουμίτες σε 5 πράματα. Για άλλο πράγμα μιλάω.. Επειδή οι προσωπικές μας εμπειρίες αφορούν ΕΜΑΣ, καθαρά σε ΔΙΚΑ ΜΑΣ θέματα και πάλι δικές μας ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ, το να γενικεύουμε πολλές φορές οδηγεί σε παρεξηγήσεις.

 

Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν αετονύχιδες, και ειδικά στην ιατρική που ή θα σε εξαπατήσουν πουλώντας σου κάτι ακατάλληλο είτε ανεύθυνα στο οποιοδήποτε πρόβλημα θα σε στείλουν πίσω σπίτι καθησυχαστικά, εσένα και το σκυλάκι σου γιατί μπορεί να μην είχε χρόνο/θέληση/όρεξη να βοηθήσει περεταίρω.

 

Οπότε σε οτιδήποτε θέμα και ανησυχία έχουμε, ειδικά εάν αυτό είναι ασφάλειας ή υγείας συμβουλευόμαστε ΜΟΝΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ τους οποίους αφού αξιώσουμε ως έμπιστους θα ακολουθήσουμε τη μέθοδό τους ώστε να αντιμετωπίσουμε το οτιδήποτε.

ειδικο συμβουλευτηκα οπως εγραψα, απο κτηνιατρο δωθηκε η αγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Το οτι προκλήθηκαν ανεπιθύμητες ενέργειες από ένα φαρμακευτικό σκεύασμα είτε για ανθρώπους είτε για ζώα δεν σημαίνει οτι πρέπει να αποκλειστεί η χρήση του για ολους τους υπόλοιπους επειδή σε έναν μόνο οργανισμό συνέβησαν ανεπιθύμητες ενέργειες. Μπορεί ο σκύλος να έχει αλλεργία στα συγκεκριμένα συστατικά του σκευάσματος αυτού. Σε κάθε περίπτωση η επικινδυνότητα ενός προϊόντως διαπιστώνεται με επιστημονική έρευνα. Ακόμα και 10 λίτρα νερό να καταναλώσουμε θα πάθουμε δηλητηρίαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνέχεια των υπολοίπων, θέλω απλά να αναφέρω ότι το bravecto συγκεκριμένα- δεν γνωρίζω αν είναι λόγω δραστικών συστατικών ή των υπολοίπων ουσιών που περιέχει άρα δεν ξέρω αν αφορά και άλλα αντίστοιχα χάπια- επιβαρύνει την υγεία σε σκύλους με καρδιακή ανεπάρκεια και θα πρέπει να αποφεύγεται σε τέτοια περιστατικά. Οι κτηνίατροι δεν ενημερώνουν πάντα, προσέχετε τί δίνετε στα ζώα σας..

Peer reviewed paper έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικο συμβουλευτηκα οπως εγραψα, απο κτηνιατρο δωθηκε η αγωγη.

 

Δεν είναι όλοι γνώστες του αντικειμένου τους δυστυχώς και ειδικά όταν μιλάμε για λειτουργήματα όπως αυτό του Ιατρού (και τα ζωάκια με την ίδια προσοχή πρέπει να αντιμετωπίζονται) τα λάθη είναι ανεπίτρεπτα γιατί δεν υπάρχει υλικό κόστος (εκτός πχ πεταμένα χρήματα) αλλά άλλες συνέπειες. Όμως δεν είναι όλοι ίδιοι, ούτε όλοι οι άνθρωποι γενικότερα ίδιοι, ούτε τα κατοικίδια τους ίδια. Οπότε ας αφήσουμε κατά μέρος τους γενικούς και αυθαίρετους αφορισμούς απλά για να γίνεται κουβέντα.. και μην επαναλαμβανόμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Το οτι προκλήθηκαν ανεπιθύμητες ενέργειες από ένα φαρμακευτικό σκεύασμα είτε για ανθρώπους είτε για ζώα δεν σημαίνει οτι πρέπει να αποκλειστεί η χρήση του για ολους τους υπόλοιπους επειδή σε έναν μόνο οργανισμό συνέβησαν ανεπιθύμητες ενέργειες. Μπορεί ο σκύλος να έχει αλλεργία στα συγκεκριμένα συστατικά του σκευάσματος αυτού. Σε κάθε περίπτωση η επικινδυνότητα ενός προϊόντως διαπιστώνεται με επιστημονική έρευνα. Ακόμα και 10 λίτρα νερό να καταναλώσουμε θα πάθουμε δηλητηρίαση.

15 λίτρα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κοιτάξω στο scopus να σου πω..

Προσπαθείς να πεις κάτι;

Προφανως, μιλάς συγκεκριμένα για κάποιο προϊόν το οποίο έχει συγκεκριμενες παρενέργειες και σε ρωτάω αν έχεις κάποια μελέτη που να το αποδεικνύει, ξεκάθαρη πιστεύω η ερώτηση μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Peer reviewed paper έχουμε;

https://www.vetary.com/dog/condition/nexgard-allergies

 

http://www.nexgardfordogs.com/m/Pages/faq.aspx

 

Ακουγοντε πολλα για το nexgard με την παρουσα χημικη συσταση του παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.vetary.com/dog/condition/nexgard-allergies

 

http://www.nexgardfordogs.com/m/Pages/faq.aspx

 

Ακουγοντε πολλα για το nexgard με την παρουσα χημικη συσταση του παντως.

Αλλεργίες, εμετός, διάρροια το nexguard.

Εγώ ρωτάω για την επιβάρυνση που προκαλεί το bravecto σε ζώα με καρδιακή νόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως, μιλάς συγκεκριμένα για κάποιο προϊόν το οποίο έχει συγκεκριμενες παρενέργειες και σε ρωτάω αν έχεις κάποια μελέτη που να το αποδεικνύει, ξεκάθαρη πιστεύω η ερώτηση μου.

 

Ξεκάθαρη δεν την λες και σίγουρα όχι με τον καλύτερο τόνο αλλά οκ. 

Μελέτη δεν έχω αλλά έγω τη γνώμη του κτηνίατρου που φρόντιζε το σκύλο μου που ήταν καρδιοπαθής, μου είπε ρητά ότι το συγκεκριμένο χάπι επιβαρύνει καρδιακούς σκύλους και δεν πρέπει να χορηγείται σε αυτούς.

Ο λόγος που το ανέφερα και μάλιστα τόσο επιτακτικά είναι επειδή ο προηγούμενος κτηνίατρος που πήγαινα, ήξερε ότι ο σκύλος είναι καρδιακός και μας έδωσε αυτό το χάπι χωρίς να πει τπτ..Δε νομίζω να ήθελε απλά να πουλήσει τα χάπια οπότε φαντάζομαι ότι λόγω άγνοιας μας το έδωσε, το θέμα είναι ότι επιβαρύνθηκε η υγεία του ζώου.

Είναι αρκετή και αρκετά εμπεριστατωμένη αυτή η γνώμη για 'σενα; 

 

edit:Μετά από μικρή ονλν αναζήτηση, μπορείς να δεις αρκετά group και άρθρα για τις παρενέργειες και τις κατηγορίες που έχει δεχθεί το χάπι αυτό. Ένα από αυτά:

http://www.stltoday.com/lifestyles/pets/dr-fox/bravecto-anti-flea-drug-hurting-dogs/article_b43aee91-d17f-5938-8c25-333742067f83.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκάθαρη δεν την λες και σίγουρα όχι με τον καλύτερο τόνο αλλά οκ. 

1.Μελέτη δεν έχω αλλά έγω τη γνώμη του κτηνίατρου που φρόντιζε το σκύλο μου που ήταν καρδιοπαθής, μου είπε ρητά ότι το συγκεκριμένο χάπι επιβαρύνει καρδιακούς σκύλους και δεν πρέπει να χορηγείται σε αυτούς.

Ο λόγος που το ανέφερα και μάλιστα τόσο επιτακτικά είναι επειδή ο προηγούμενος κτηνίατρος που πήγαινα, ήξερε ότι ο σκύλος είναι καρδιακός και μας έδωσε αυτό το χάπι χωρίς να πει τπτ..Δε νομίζω να ήθελε απλά να πουλήσει τα χάπια οπότε φαντάζομαι ότι λόγω άγνοιας μας το έδωσε, το θέμα είναι ότι επιβαρύνθηκε η υγεία του ζώου.

2.Είναι αρκετή και αρκετά εμπεριστατωμένη αυτή η γνώμη για 'σενα; 

 

edit:Μετά από μικρή 3.ονλν αναζήτηση, μπορείς να δεις αρκετά group και άρθρα για τις παρενέργειες και τις κατηγορίες που έχει δεχθεί το χάπι αυτό. Ένα από αυτά:

http://www.stltoday.com/lifestyles/pets/dr-fox/bravecto-anti-flea-drug-hurting-dogs/article_b43aee91-d17f-5938-8c25-333742067f83.html

 

 

1. Βασιζόμαστε στην γνώμη ενώς κτηνιάτρου και κάνουμε "επίκληση στην αυθεντία" βάση αυτού. Οι μελέτες είναι περιττές αφού το δήλωσε ο συγκεκριμένος κάτι θα ξέρει, αποκλείεται να λέει ασυναρτησίες

 

2. Εμπεριστατωμένη γνώμη η άποψη του κάθε παπάτζα; Για τον μέσο έλληνα που βλέπει Τατιάνα το μεσημέρι μάλλον είναι αρκετό, αν θες να εμβαθύνεις λίγο τις γνώσεις σου θα καταλάωεις πόσο βάσιμη είναι η "άποψη" και η "γνώμη". Το παράδειγμα αυτό είναι σα να λες "μου είπε η άλλη στον καφέ οτι η ασπιρίνη θα με σκοτώσει"

 

3. Και κάπου εδώ θα σταματήσω να ασχολούμαι γιατι καταλαβαίνω οτι δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά του forum / online κατάθεσης γνώμης / εμπεριστατωμένης άποψης.

 

Μην δίνετε φάρμακα και εμβόλια, σκοτώνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα κάπου "μη ρωτήσετε τον κτηνίατρό σας, αυτό που λέω εφαρμόζεται παντού και πάντα". Έγραψα με βάση την προσωπική μου εμπειρία και είπα ότι δεν ενημερώνουν με τον ίδιο τρόπο όλοι οι κτηνίατροι και χρειάζεται προσοχή. 

 

Γενικά έχεις πολύ άσχημο τόνο και δε συνεισφέρεις και τίποτα ούτε στον ts ούτε ως αντίλογο σε αυτό που είπα. Δεν γνωριζόμαστε και από χθες οπότε αν δεν συμφωνείς απλά πες το χωρίς να κάνεις χαρακτηρισμούς και άσχετα σχόλια. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...