Προς το περιεχόμενο

Γιατί η Nintendo “σκότωσε” το NES Classic Edition;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το πιο αστείο της υπόθεσης είναι που το παίρνουν μερική σφραγισμένο από μέλος του insomnia και μετά το βάζουν αγγελία πιο ακριβά! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Από περιέργεια, πότε το πούλησες; Πριν ή μετά την ανακοίνωση ότι σταματάει η παραγωγή;

 

Πριν. Ημουν απο τους πρωτους που ειχαν προπαραγγειλει, ομως φυσικα δεν εξυπηρετηθηκα. Μου ηρθε μηνυμα γυρω στο Δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα οτι φεραν κομματια. Πηγα και αγορασα το δικο μου, ομως εχοντας διαβασει για κοντο καλωδιο, εχοντας δει τα games που εκτος απο Mario,Bubble bobble και double dragon δεν με ενθουσιασαν, αποφασισα να το γυρισω. Μαλιστα, ειχα δικαιωμα επιστροφης στο μαγαζι και για να αποφυγω την οποια ταλαιπωρια, το εβαλα αγγελια, ακριβως 70. Την ιδια ωρα το πουλουσαν απο 90- 150 ευρω, και ενω η αγορα ανεφοδιαζοταν με κομματια. 

Αφού έτσι το αντιλαμβάνεσαι και θεωρείς αυτό σωστό, καλά έκανες και το πούλησες όσο το πούλησες. Και δε διαφωνώ με τη λογική σου. Από τη στιγμή όμως που υπάρχει ζήτηση και κάποιοι είναι διατεθειμένοι να δώσουν μεγάλα ποσά για να το αποκτήσουν, δικαιολογώ απόλυτα και αυτούς που το πουλάνε 200+ ευρώ. Δεν "πατάς" κανέναν "στο λαιμό". Για κονσόλα μιλάμε, όχι για είδος πρώτης ανάγκης. Δεν υπάρχει πουθενά  κουτοπονηριά. Η τιμή διαμορφώνεται από την προσφορά και τη ζήτηση. Τί ακριβώς δεν είναι αυτονόητο από όλα αυτά και χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση;

 

Γενικεύσεις όπως ότι "θεωρώ Άγιο το κέρδος" κλπ τις θεωρώ ατυχείς και δε θα μπω στη διαδικασία να απαντήσω.

Κατσε να το διευκρινισουμε : 

-ΑΝ καποιος εχει αγορασει την κονσολα , ενα (1) τεμαχιο, και ειτε την ανοιξε ειτε δεν την ανοιξε και θελησε να βγαλει καποια χρηματα, αντε να το δεχτω να την πουλησει οσο θελει.

-Για ατομα σαν τον προηγουμενο που ξεμπροστιασε ο Κερκυραιος, ο οποιος ειχε εικοσι (20) κομματια και τα πουλαγε 150 ευρω, τι να πω; οτι καλα κανει;αυτος ειναι επαγγελματιας μαυραγοριτης.

Συμφωνω οτι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, αλλα και παλι η εκμεταλλευση και το ανεξελεγκτο κερδος δεν δικαιολογειται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το πηρα απο public και το πουλησα 70 ευρω ακριβως. Αποφασισα οτι δεν το θελω και δεν εβγαλα ουτε ευρω κερδος. Κομπλεξ και κουτοπονηρια βγαζεις εσυ που θεωρεις οτι το κερδος ειναι Αγιο και οτι ο καθενας μας πρεπει να παταει τον συνανθρωπο του στο λαιμο. 

Υπαρχουν πολλοι που εχουν παρει πανω απο ενα κομματι με σκοπο τη μαυρη αγορα. Μιζερια ειναι να μη θελουμε την μαυρη αγορα; για πες μας.

Το ποσο το πηρες, και ποσο το πουλησες, ειναι δικαιωμα σου και αφορα εσενα και τον αγοραστη. Ομοιως και το ποσο το πηρα εγω και ποσο το πουλησα εγω. Κανενας δεν ειπε οτι το κερδος ειναι αγιο, αλλα πρεπει να αναγνωρισεις οτι το κερδος ειναι αυτο που ειναι. Κερδος.Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο. Με τον εναν τροπο(σωστη τιμολογιακη πολιτικη) ή με τον αλλον (αυτο που ονομαστεικε τεχνητη ελλειψη), ενα προιον θα πουληθει στην τιμη που ο αγοραστης ειναι διαθεσιμος να αγορασει. Τελος, για το σχολιο σου οτι "πιανεις τον αγοραστη απο το λαιμο" θα συμφωνουσα αν μιλαγαμε για τροφιμα, νερο -γενικα ειδη πρωτης αναγκης-. Αφου ομως δεν, και εφοσον ο καταναλωτης δεχεται να πληρωσει 300 ευρω, χαρη του κανεις που του το δινεις. Στο αντιστρεφω....Το εχεις και το πουλας 300ευρω, βρισκες αγοραστη και στο τελος του λες "ξερεις σε εκμεταλλευομαι στα 300 ευρω, και δε θα στο πουλησω καθολου". Θα φας βρισιμο η οχι;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες εχω πολλους γνωστους σε μαγαζια οι οποιοι εκαναν κρα απο την προηγουμενη εβδομαδα να τα αγορασουν ακομα και 100...

κανεις δεν το περιμενε αυτο !!!

Μήπως το ότι έκαναν κρα να το αγοράσουν παραπάνω από όσο έχει δείχνει ότι το περίμεναν; Δύσκολο βέβαια, μάλλον κανείς απλός καταναλωτής δεν θα μπορούσε να το ξέρει αυτό.

 

Για τις τιμές που λέτε, αυτή τη στιγμή είναι σχεδόν παράλογο να το δώσει κάποιος όσο το πήρε ή φτηνότερο. Μόνο σε φίλο ας πούμε σε φάση εξυπηρέτησης, σε αγγελία πάλι μόνο αν θέλει να κάνει δωράκι σε κάποιον άγνωστο :)

Μόνο εγώ δεν θα έδινα ούτε 20€; Ίσως 5€ από την λαϊκή...

Αν όχι μόνο εσύ, μάλλον είσαι από τους λίγους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν. Ημουν απο τους πρωτους που ειχαν προπαραγγειλει, ομως φυσικα δεν εξυπηρετηθηκα. Μου ηρθε μηνυμα γυρω στο Δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα οτι φεραν κομματια. Πηγα και αγορασα το δικο μου, ομως εχοντας διαβασει για κοντο καλωδιο, εχοντας δει τα games που εκτος απο Mario,Bubble bobble και double dragon δεν με ενθουσιασαν, αποφασισα να το γυρισω. Μαλιστα, ειχα δικαιωμα επιστροφης στο μαγαζι και για να αποφυγω την οποια ταλαιπωρια, το εβαλα αγγελια, ακριβως 70. Την ιδια ωρα το πουλουσαν απο 90- 150 ευρω, και ενω η αγορα ανεφοδιαζοταν με κομματια. 

Κατσε να το διευκρινισουμε : 

-ΑΝ καποιος εχει αγορασει την κονσολα , ενα (1) τεμαχιο, και ειτε την ανοιξε ειτε δεν την ανοιξε και θελησε να βγαλει καποια χρηματα, αντε να το δεχτω να την πουλησει οσο θελει.

-Για ατομα σαν τον προηγουμενο που ξεμπροστιασε ο Κερκυραιος, ο οποιος ειχε εικοσι (20) κομματια και τα πουλαγε 150 ευρω, τι να πω; οτι καλα κανει;αυτος ειναι επαγγελματιας μαυραγοριτης.

Συμφωνω οτι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, αλλα και παλι η εκμεταλλευση και το ανεξελεγκτο κερδος δεν δικαιολογειται.

 

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Η διαφωνία μας έγκειται στο ότι αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά την "εκμετάλλευση". Για εμένα, εκμετάλλευση υπάρχει όταν υπάρχει ανάγκη. Και το να έχεις μια "ρετρό κονσόλα" δεν είναι ανάγκη. Σε μια συναλλαγή εμπλέκονται 2 πλευρές και τελικά αυτοί που διαμόρφωσαν αυτές τις υπερβολικές τιμές, είναι αυτοί που όντως σκάνε τα 200άρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως κάτοχος του αυθεντικού NES.. δεν μου κινεί καν το ενδιαφέρον να το δω, όχι μα δώσω 70€.. πόσο μάλιστα 200€.

Όσο για τους emulators έχω στο wii τα πάντα μέσα από NES,SNES,MEGADRIVE,MASTER SYSTEM,GAMEBOY κλπ

μα το κόλπο δεν είναι να έχεις emulator , αυτό γίνεται και από pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν. Ημουν απο τους πρωτους που ειχαν προπαραγγειλει, ομως φυσικα δεν εξυπηρετηθηκα. Μου ηρθε μηνυμα γυρω στο Δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα οτι φεραν κομματια. Πηγα και αγορασα το δικο μου, ομως εχοντας διαβασει για κοντο καλωδιο, εχοντας δει τα games που εκτος απο Mario,Bubble bobble και double dragon δεν με ενθουσιασαν, αποφασισα να το γυρισω. Μαλιστα, ειχα δικαιωμα επιστροφης στο μαγαζι και για να αποφυγω την οποια ταλαιπωρια, το εβαλα αγγελια, ακριβως 70. Την ιδια ωρα το πουλουσαν απο 90- 150 ευρω, και ενω η αγορα ανεφοδιαζοταν με κομματια. 

Κατσε να το διευκρινισουμε : 

-ΑΝ καποιος εχει αγορασει την κονσολα , ενα (1) τεμαχιο, και ειτε την ανοιξε ειτε δεν την ανοιξε και θελησε να βγαλει καποια χρηματα, αντε να το δεχτω να την πουλησει οσο θελει.

-Για ατομα σαν τον προηγουμενο που ξεμπροστιασε ο Κερκυραιος, ο οποιος ειχε εικοσι (20) κομματια και τα πουλαγε 150 ευρω, τι να πω; οτι καλα κανει;αυτος ειναι επαγγελματιας μαυραγοριτης.

Συμφωνω οτι δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης, αλλα και παλι η εκμεταλλευση και το ανεξελεγκτο κερδος δεν δικαιολογειται.

 

Φίλε μας δουλεύεις; Τους πλειστηριασμούς από σχετικούς οίκους τους έχεις ακουστά; Το φόρεμα της Μέριλυν Μονρόε έχεις ακούσει πόσο πουλήθηκε; Ποιος είσαι εσύ που θα μας πεις ποιο είναι το ηθικό και πόσο θα πουλήσουμε; Εγώ άμα μπορούσα θα το πουλούσα και 10.000 ευρώ, και ας το είχα αγοράσει 5 ευρώ.

 

Όπως λέω συχνά, η αριστερίλα έχει καταστρέψει την Ελλάδα. Χορτάσαμε, δεν θέλουμε άλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέω συχνά, η αριστερίλα έχει καταστρέψει την Ελλάδα. Χορτάσαμε, δεν θέλουμε άλλο.

Αν ξερεις να διαβαζεις και δε βλεπεις παντου αριστερους, διευκρινησα πως αν εχεις ενα τεμαχιο και θες να το πουλησεις, καντο, κι ας ειναι και ακριβα. Ο αλλος που αγοραζει 20 τεμαχια με 70 ευρω και βγαζει κερδος αλλα 80 ευρω καθαρα και αφορολογητα , ειναι μαυραγοριτης. Για πες μου τωρα εξυπνε, ποιος ειναι ο κλεφτης που καταστρεφει την Ελλαδα; ο μαυραγοριτης που βγαζει κερδος αφορολογητο και τον οποιο επικροτεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξερεις να διαβαζεις και δε βλεπεις παντου αριστερους, διευκρινησα πως αν εχεις ενα τεμαχιο και θες να το πουλησεις, καντο, κι ας ειναι και ακριβα. Ο αλλος που αγοραζει 20 τεμαχια με 70 ευρω και βγαζει κερδος αλλα 80 ευρω καθαρα και αφορολογητα , ειναι μαυραγοριτης. Για πες μου τωρα εξυπνε, ποιος ειναι ο κλεφτης που καταστρεφει την Ελλαδα; ο μαυραγοριτης που βγαζει κερδος αφορολογητο και τον οποιο επικροτεις;

 

Δίνεις ορισμούς μόνος σου, των οποίων την έννοια δεν ξέρεις καν. Δεν απαγορεύεται από το νόμο αυτό που περιγράφεις. Μια φορά αγόρασε κάποια προϊόντα και τα πουλάει ως ιδιώτης. Δεν έχει κάνει έναρξη εργασιών ούτε είναι έμπορος. Δεν με κλέβει, ούτε υποχρεώνει κανέναν να αγοράσει στην τιμή που πουλάει. Μέχρι τώρα, δεν απαγορεύεται η πώληση προϊόντων μεταξύ ιδιωτών. Αν το κάνει επαγγελματικά, ας τον βρουν οι κρατικές υπηρεσίες και ας του επιβάλουν τα νόμιμα. Έμπορος, που υποχρεούται να κάνει έναρξη εργασιών κλπ., είναι ο κατ' επάγγελμα μεταπωλών, όχι όποιος πουλήσει μια φορά 5-10-20 πράγματα.

 

Όταν χρησιμοποιούμε λέξεις και έννοιες, πρέπει να τις χρησιμοποιούμε με την σημασία και νόημα που πράγματι έχουν και όχι με αυτήν που εμείς πιστεύουμε ότι έχουν.

 

Και ναι, το να έρχεσαι και να παρουσιάζεσαι ως ηθικός, να ορίζεις ποιο κέρδος είναι ηθικό και ποιο ανήθικο, να κατακρίνεις όσους πωλούν ακριβά ενώ αγόρασαν φθηνά, είναι αριστερίλα. Στην ελεύθερη οικονομία, όποιος είναι ικανός, προοδεύει και δικαιούται να βγάζει ΚΕΡΔΟΣ, έννοια που για τους αριστερούς ισούται με κακούργημα και πρέπει να επιφέρει εξόντωση και θάνατο αυτού που τολμά να κερδίζει.

 

Μάθε τι σημαίνει ελεύθερη αγορά και μετά έλα να μου πεις για "μαυραγορίτες".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνεις ορισμούς μόνος σου, των οποίων την έννοια δεν ξέρεις καν. 

Χωρις να εχει κυβερνηθει η Ελλαδα απο αριστερη κυβερνηση (δεν πιστευω να εννοεις την παρουσα και να γελανε και οι πετρες), λες οτι η αριστεριλα κατεστρεψε την Ελλαδα, αλλα εγω δινω ορισμους απο μονος μου.

 

Δεν απαγορεύεται από το νόμο αυτό που περιγράφεις. 

Το ξερω οτι δεν απαγορευεται γι'αυτο διευκρινησα : οποιος το πηρε και θελει να το πουλησει και να βγαλει καποια λεφτα, ας το κανει. Ο αλλος ομως ειναι ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΗΣ,που αγοραζει 20 κομματια για να τα πουλησει διπλή τιμη, με οποιο νομικιστικο παραθυρακι και να χρησιμοποιησεις.

 

Αν το κάνει επαγγελματικά, ας τον βρουν οι κρατικές υπηρεσίες και ας του επιβάλουν τα νόμιμα. 

 

Αρχισε να αποκαλυπτεται η δεξιίλα σου, δηλαδη η λογικη : χρησιμοποιω τα παραθυρακια του νομου κατα πως βολευει το ΤΟΜΑΡΙ μου και αδιαφορω για την κοινωνια. Κατα τη γνωμη σου, αυτος που αγοραζει με το κιλο κομματια nes mini, μπαινει εδω δηθεν ταχα μου ως απλος χρηστης  (αν δεν εισαι εσυ αυτος δηλαδη και γραφεις με αλλο νικ) για να υπερασπιστει το nes classic mini emulator εναντι του original, επειδη στις αγγελιες του το πουλαει διπλη τιμη, δεν το κανει επαγγελματικα; σε μια κοινωνια οπου ακομα και ο αερας φορολογειται;

Για να το παμε παραπερα : αν καποιοι πλουτισουν με αυτες τις μεθοδους, και μεθαυριο το κρατος βγαλει νομο οτι "τερμα οι αγοραπωλησεις αγγελιων" ολες θα ειναι παρανομες ή θα φορολογουνται , τοτε τι θα εχει γινει: καποιοι θα εχουν πλουτισει και ο πλουτισμος των υπολοιπων δεν θα ειναι εφικτος. Αρα ο ενας θα ειναι μεσα σε μια νυχτα νομιμος και ο αλλος μεσα σε μια νυχτα παρανομος. Νομιμος θα ειναι αυτος που προλαβε να εκμεταλλευτει το παραθυρακι του νομου ή την αβλεψια του νομου και παρανομοι οι μελλοντικοι πωλητες. Ο Ωνασης δεν εκμεταλλευτηκε παραθυρακια του νομου , κανοντας (λαθρ)εμποριο τσιγαρων; ποσοι αλλοι δεν εχουν εκμεταλλευτει το νομο για να βγαλουν λεφτα εξω ή να μη φορολογηθουν (off shore); Αρα εσυ οραματιζεσαι μια κοινωνια "ο,τι αρπαξει ο κ@λος μας, ο θανατος σου η ζωη μου, ικανος ειναι ο αδιστακτος". Ε εγω δεν ορματιζομαι κατι τετοιο.

 

Και ναι, το να έρχεσαι και να παρουσιάζεσαι ως ηθικός, να ορίζεις ποιο κέρδος είναι ηθικό και ποιο ανήθικο, να κατακρίνεις όσους πωλούν ακριβά ενώ αγόρασαν φθηνά, είναι αριστερίλα. Στην ελεύθερη οικονομία, όποιος είναι ικανός, προοδεύει και δικαιούται να βγάζει ΚΕΡΔΟΣ, έννοια που για τους αριστερούς ισούται με κακούργημα και πρέπει να επιφέρει εξόντωση και θάνατο αυτού που τολμά να κερδίζει.

 

Μάθε τι σημαίνει ελεύθερη αγορά και μετά έλα να μου πεις για "μαυραγορίτες".

 

Δεν παρουσιαζομαι ως ηθικος, παρουσιαζομαι ως πιο εντιμος απο τον αλλο που πουλαει κατι στη διπλη τιμη,μιας και δεν εβγαλα ουτε ευρω κερδος, εκμεταλλευομενος -ΟΧΙ ΒΑΣΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ, αλλα ενα παθος των συνανθρωπων του.Μαλλον σε ενοχλει που δεν ειμαι γερακι για να ισχυροποιησεις την βολικη σου πεποιθηση οτι ο κοσμος πρεπει να ειναι μια ζουγκλα που θα επιβιωνουν οι πιο ισχυροι και οι πιο πονηροι.

Στη μικροαστικη σου αντιληψη, την καθαρα ατομικιστικη, αυτος ειναι ΙΚΑΝΟΣ. Μιας και μιλαμε για ορισμους , ικανος ειναι αυτος που παραγει κατι, φτιαχνει κατι με τα χερια του ή τη σκεψη του. Ικανος ειναι ο μηχανικος της Nintendo, ο πληροφορικαριος , ικανος ειναι αυτος που εχει μια ιδεα και την πουλαει ή την υλοποιει ο ιδιος, ικανος ειναι ακομα και ενας καλλιτεχνης ή ενας ποδοσφαιριστης που πουλαει το ταλεντο του. Παραγουν ομως κατι. Οι τυποι που δρουν ετσι παγκοσμια , μαυραγοριτικα, ειναι ΠΑΡΑΣΙΤΑ και οχι ικανοι. Να ξερουμε τι λεμε. Ετσι κι αλλιως, ολο το φορουμ τους αποκαλει μαυραγοριτες, εσυ γιατι προσβληθηκες αραγε;Αναρωτιεμαι...

 

Παμε και στο τελευταιο κομματι : ο,τι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο. Ελευθερη αγορα σημαινει ασυδοσια προφανως κατα εσενα. Ελευθερη αγορα , δηλαδη για να εχουμε φθηνα ηλεκτρονικα εμεις στη Δυση, ας πεινασει ο υπολοιπος κοσμος, ας φτιαχνουν οι ασιατες με ενα δολλαριο τα κινητα μας. Προσφορα και ζητηση , σωστα; Οχι το να υπαρχει δικαιοσυνη. Αυτο δεν μας απασχολει . Νομος της ζουγκλας.

 

Νομιμοτητα και ηθικη δεν συμβαδιζουν παντα : 

-αν παω και αγορασω ο,τι stock εχει η Ελλαδα απο nes mini και παω και το πουλησω διπλη τιμη, ειναι νομιμο. Ηθικο ειναι;

-αν εσυ παραβλεπεις ότι εχει βουϊξει ολος ο κοσμος με τα κομματια του nes που πωλουνται σε εξωφρενικες τιμες, και είναι θεμα σε όλα τα fora, μαλλον ολη η υφηλιος είναι κομμουνιστες .

-το να βαφτιζεις το κρεας ψαρι,για να καλμαρεις τη συνειδηση σου, είναι νομιμο, ηθικο δεν είναι όμως . Δεν εχω προβλημα να πλουτισει κανεις με τις ικανοτητες του, όταν αυτές προσφερουν κατι στην κοινωνια. Όταν ο άλλος απλα μεταπωλει , είναι παρασιτο, δεν είναι ικανος. Είναι αδιστακτος, δεν είναι ικανος. Και δεν ξερω αν στο δικο σου φαντασιακο κοσμο οι αριστεροι εχουν εξοντωσει πολλους τετοιους εδώ στην Ελλαδα, μαλλον σε καμια ταινια θα το ειδες,μιας και την τελευταια φορα που κοιταξα εχουμε μια χαρα εφοπλιστες, τραπεζιτες, και εμπορους πετρελαιου που καμια φορα ξεχνανε να ζυγισουν ολοκληρο το πετρελαιο οταν πανε να φορολογηθουν.Συμβαινουν αυτα βεβαια...  

Αλλο ειναι να βγαλεις +80 ευρω απο μια πωληση σε αγγελια, αλλο ειναι να βγαλεις 20 x 80 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνεις ορισμούς μόνος σου, των οποίων την έννοια δεν ξέρεις καν. Δεν απαγορεύεται από το νόμο αυτό που περιγράφεις. Μια φορά αγόρασε κάποια προϊόντα και τα πουλάει ως ιδιώτης. Δεν έχει κάνει έναρξη εργασιών ούτε είναι έμπορος. Δεν με κλέβει, ούτε υποχρεώνει κανέναν να αγοράσει στην τιμή που πουλάει. Μέχρι τώρα, δεν απαγορεύεται η πώληση προϊόντων μεταξύ ιδιωτών. Αν το κάνει επαγγελματικά, ας τον βρουν οι κρατικές υπηρεσίες και ας του επιβάλουν τα νόμιμα. Έμπορος, που υποχρεούται να κάνει έναρξη εργασιών κλπ., είναι ο κατ' επάγγελμα μεταπωλών, όχι όποιος πουλήσει μια φορά 5-10-20 πράγματα.

 

Όταν χρησιμοποιούμε λέξεις και έννοιες, πρέπει να τις χρησιμοποιούμε με την σημασία και νόημα που πράγματι έχουν και όχι με αυτήν που εμείς πιστεύουμε ότι έχουν.

 

Και ναι, το να έρχεσαι και να παρουσιάζεσαι ως ηθικός, να ορίζεις ποιο κέρδος είναι ηθικό και ποιο ανήθικο, να κατακρίνεις όσους πωλούν ακριβά ενώ αγόρασαν φθηνά, είναι αριστερίλα. Στην ελεύθερη οικονομία, όποιος είναι ικανός, προοδεύει και δικαιούται να βγάζει ΚΕΡΔΟΣ, έννοια που για τους αριστερούς ισούται με κακούργημα και πρέπει να επιφέρει εξόντωση και θάνατο αυτού που τολμά να κερδίζει.

 

Μάθε τι σημαίνει ελεύθερη αγορά και μετά έλα να μου πεις για "μαυραγορίτες".

 

Μην το παρουσιάζεις τόσο απλό, διότι δεν είναι. Καταρχάς η αγορά με σκοπό τη μεταπώληση είναι οπωσδήποτε εμπορική πράξη. Τώρα, το αν αυτός που την ασκεί θα θεωρηθεί έμπορος, εξαρτάται από το αν το κάνει κατά σύνηθες επάγγελμα, και πολύ φοβάμαι ότι το να αγοράζεις 20 συσκευές (και όχι 1-2) με μοναδικό σκοπό να τις πουλήσεις και να βγάλεις κέρδος μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί ως τέτοιο, καθώς έχουν γίνει αρκετά ελαστικά τα κριτήρια τα τελευταία χρόνια. Άλλωστε δεν πουλάς μία φορά και τις 20 συσκευές μαζί, αλλά πουλάς ξεχωριστά την κάθε μία, οπότε μιλάμε για 20 ξεχωριστές πωλήσεις.

 

Δεν παίζει ρόλο αν διαθέτεις μαγαζί, αν έχεις κάνει έναρξη εργασιών, ούτε καν αν κάνεις τέτοιες συναλλαγές τακτικά. Κατά τη γνώμη μου πάντως, όποιος το κάνει είναι έτσι κι αλλιώς έμπορος (ασχολείται δημαδή με το εμπόριο) και προσπαθεί να βγάλει κέρδος αφορολόγητο. Δε νομίζω να τις βγάλει για πώληση στο μαγαζί του αλλά προτιμάει τις αγγελίες...

 

Όσο για τους πολιτικούς χαρακτηρισμούς από όλες τις πλευρές, δεν έχουν καμία σχέση με το ζήτημα της νομιμότητας και της φοροδιαφυγής, οπότε καλό είναι να λείπουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...