Προς το περιεχόμενο

Σε αλλαγές στη μηχανή αναζήτησης προχωρά η Google με στόχο τις ψευδείς ειδήσεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδη η παγκοσμια πληροφορια φιλτραρεται μεσα απο 10κ υπαλληλους και εναν αλγοριθμο, οι οποιοι ανηκουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια.

not good, not good at all.

Όχι η παγκόσμια πληροφορία. Η πληροφορία που δίνει η συγκεκριμένη ιδιωτική εταιρεία. Αυτό δεν είναι πρόβλημα.

 

Το πρόβλημα είναι ότι είναι μονοπώλιο.καιρος να διασπαστεί αλλιώς χαθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι,

 

Τυχαίνει να είμαι χρήστης του Internet για 25+ χρόνια κι έχω να πω το εξής απλό στο συγκεκριμένο θέμα περί ψευδών ειδήσεων.

Γενικά εμπιστεύομαι το Internet όταν ψάχνω πληροφορίες για κάποιο θέμα στο οποίο η σωστή απάντηση είναι μία και σχεδόν αδιαμφισβήτητη.

Δηλαδή για παράδειγμα όταν γράφω κώδικα και θέλω να θυμηθώ ή να μάθω πώς μπορεί να συντάσσεται η τάδε εντολή η τι μπορεί να σημαίνει ο δείνα κωδικός σφάλματος, τότε εμπιστεύομαι άφοβα το Internet.

Άμα ψάχνεις να βρεις όμως στο Google αν υπάρχει Θεός, τότε πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να διαβάσεις 1000+ απαντήσειες, χωρίς καμία να είναι αποδείξιμη. Οπότε εκεί θέλει προσοχή γιατί "σηκώνει πολύ νερό" η κουβέντα και επομένως λογικό είναι να υπάρχουν χίλιες δυο θεωρίες.

Κάποτε οι περισσότεροι χρήστες του Internet προέρχονταν μέσα από τα πανεπιστήμια (δεκαετία 1980  και χοντρικά 1990-1994) και το πρόβλημα των ψευδών ειδήσεων δεν ήταν τόσο μα τόσο έντονο, όσο είναι σήμερα.

Το Internet όμως από κάποια στιγμή και μετά έγινε πολύ εμπορικό και διαχωρίστηκε από την αυστηρή ακαδημαϊκή έρευνα. Αυτή η κατάσταση ονομάζεται decampusification. Ως αποτέλεσμα, εισχώρησαν ένα σωρό συνωμοσιολόγοι και γενικά κερδοσκόποι ή αργόσχολοι άνθρωποι που έχουν ως σκοπό την εντυπωσιοθηρία.

Αυτό το πρόβλημα το έχω δει έντονα όταν πρόκειται για θέματα υγείας και ιδιαίτερα εναλλακτικής ιατρικής. Δυστυχώς γνωρίζω άτομα τα οποία δηλώνουν ότι δεν εμπιστεύονται καθόλου τους γιατρούς (γιατί τάχα το μόνο που τους νοιάζει είναι να μας τα πάρουν) κι απ' την άλλη όταν προκύψει κάποιο τέτοιο πρόβλημα υγείας, ξημεροβραδιάζονται σε τέτοιου είδους site.

Έχω ένα πολύ κοντινό μου άτομο, το οπόιο προσπαθούσε να με πείσει επιτακτικά να μην τρώω ψωμί με γλουτένη για να μην πάθω ετούτο, εκείνο, Alzheimer και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Ειλικρινά το συγκεκριμένο άτομο είναι τόσο εμμονικό με κάτι τέτοια ώστε βαριέσαι να συζητάς μαζί του.

Απλά τον παρέπεμψα σε μια πολύ σοβαρή εκπομπή της ΕΡΤ με τίτλο "αλήθειες και ψέματα για τη γλουτένη".

Ένας φίλος μου παθολόγος μου είπε ότι οι γιατροί ειδικά έχουν μπουχτίσει με τους φωστήρες που τα ξέρουν όλα επειδή τα διάβασαν κάπου σκόρπια στο Internet.

Συνοψίζοντας έχω να πω ότι είμαι ένας άνθρωπος που αγαπά βαθειά την τεχνολογία της πληροφορικής και το Internet γιατί είναι ένα θαυμάσιο μέσο επικοινωνίας που παρέχει ενημέρωση και ψυχαγωγία και προπαντώς προσφέρει σε όλους μας τη δυνατότητα αδιαμεσολάβητης έκφρασης γνώμης.

Όμως πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και πάντα ιδιαίτερα καχύποπτοι  όταν κάποιος προτείνει μια θεραπεία ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο σ' ένα site στην άλλη άκρη του κόσμου.  Να είμαστε καχύποπτοι ειδικά όταν αυτός ο κάποιος μας καλεί να αγοράσουμε κάτι το οποίο αυτός ο ίδιος πουλάει.

 

Σας ευχαριστώ πολύ,

Ο Άσπρος Γάτος

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω γενικά είναι ότι η έννοια της ελευθερίας του λόγου πάει μαζί με την ελεύθερη γνώμη και όταν ένα από τα δύο χάνεται με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ποτέ δεν βγαίνει τελικά σε καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη η παγκοσμια πληροφορια φιλτραρεται μεσα απο 10κ υπαλληλους και εναν αλγοριθμο, οι οποιοι ανηκουν σε μια ιδιωτικη εταιρεια.

not good, not good at all.

ναι οταν πχ βλεπεις τιτλος δειτε πως εγιναν τα βυζια της ταδε μετα απο το survivor...χανεις τεραστια πληροφοριση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το θέμα ότι μαζί με τα σάπια νέα θα κόβονται και αλλά που ίσως να μην είναι τόσο σάπια. 1984 πάει η φάση

 

https://el.m.wikipedia.org/wiki/1984_(%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%B1)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλύτερη χαβούζα από τα "ανεξάρτητα" blogspot που η ίδια η Google φιλοξενεί στους server της, δεν υπάρχει.
Η μπόχα των πληρωμένων ψευδών ειδήσεων γενικά είναι αποπνικτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Open Wins....η Google καταστρέφει το διαδίκτυο. 

 

Google’s AMP is bad – bad in a potentially web-destroying way. Google AMP is bad news for how the web is built, it’s bad news for publishers of credible online content, and it’s bad news for consumers of that content. Google AMP is only good for one party: Google. Google, and possibly, purveyors of fake news.

 

Consider this: Google owns the most popular search engine and the biggest video hosting platform in most countries, operates one of the most-used email services on Earth,has the greatest market share of any mobile operating system, makes the most popular web browser in many countries, serves the majority of the targeted advertising on the web, provides the most popular analytics software for websites, and is attempting to become a major internet service provider. And, to cap it all off, they’re subtly replacing HTML with their own version, and it requires a Google-hosted JavaScript file to correctly display.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...