Προς το περιεχόμενο

Εκδοση Α.Μ.Α για πρακτικη


Batadoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας , Ειμαι σπουδαστης σε δημοσιο ΙΕΚ και ειναι να ξεκινησω πρακτικη αλλα δεν εχω ΑΜΑ.

 

Μπαινω ονλινε και βλεπω πως χρειαζομαι λογαριασμο τραπεζης για να βγαλω , αλλα δεν εχω ουτε λογαριασμο τραπεζης.

 

Αν καποιος εχει καμια ιδεα για το τι να κανω , παρακαλω να βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑ βγάζεις στο ΙΚΑ δεν έχει καμιά σχέση με τραπεζικό λογαριασμό

 

Τραπεζικό λογαριασμό θα βγάλεις με βεβαίωση εργοδότη (σχολής ίσως στη περίπτωση σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικαιολογητικά που θα χρειαστείτε για την έκδοση του είναι τα εξής:

 

Να επιδείξετε το Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας (ή Διαβατήριο σε ισχύ) και να καταθέσετε ένα απλό (όχι επικυρωμένο) και ευκρινές φωτοαντίγραφό της,

 

Να γνωρίζετε τον Α.Μ.Κ.Α. και τον Α.Φ.Μ. σας (δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση αντίστοιχων εγγράφων)

 

Να διαθέτετε (προαιρετικά) φωτοτυπία βιβλιαρίου τραπέζης στο οποίο να φαίνεται το ΙΒΑΝ και οι δικαιούχοι του λογαριασμού (θα πρέπει να είστε κύριος δικαιούχος).

 

Μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της απογραφής εκτυπώνεται εις διπλούν και θεωρείται η έντυπη «Βεβαίωση απογραφής φυσικού προσώπου» που θα σας δώσουν. 

 

 

Αυτα ειναι τα δικαιολογιτικα που γραφει πως χρειαζομαι σε ενα σαιτ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει προαιρετικά, αλλά πέρα από αυτό δε γνωρίζω άτομο που να πήγε iban για να βγάλει ΑΜΑ

 

Iban πας μόνο αν είναι να πληρωθείς από το ΙΚΑ για ασθένεια

 

Το μόνο που θα σου έλεγα να πάρεις επιπλέον μαζί σου είναι χαρτιά από τη σχολή που βεβαιώνουν τη πρακτική σου αν έχεις τέτοια, αλλά νομίζω ότι πλέον μπορείς να βγάζεις ΑΜΑ επειδή έτσι γουστάρεις δε χρειάζεται να φαίνεται ότι έγινε πρόσληψη κάπου

 

Άλλωστε αν είναι η πρώτη φορά που δουλεύεις είναι πολύ πιθανό να μην έχεις λογαριασμό στο όνομα σου και λογαριασμό οι τράπεζες δε σου ανοίγουν αν δε δουλεύεις

 

Το ΙΚΑ πρέπει και θέλει να σου βγάλει ΑΜΑ για να πάρει τις εισφορές του δεν υπάρχει λόγος για να ενδιαφέρεται για το λογαριασμό σου στη τράπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέει προαιρετικά, αλλά πέρα από αυτό δε γνωρίζω άτομο που να πήγε iban για να βγάλει ΑΜΑ

 

(1)Iban πας μόνο αν είναι να πληρωθείς από το ΙΚΑ για ασθένεια

 

Το μόνο που θα σου έλεγα να πάρεις επιπλέον μαζί σου είναι χαρτιά από τη σχολή που βεβαιώνουν τη πρακτική σου αν έχεις τέτοια, αλλά νομίζω ότι πλέον μπορείς να βγάζεις ΑΜΑ επειδή έτσι γουστάρεις δε χρειάζεται να φαίνεται ότι έγινε πρόσληψη κάπου

 

Άλλωστε αν είναι(2) η πρώτη φορά που δουλεύεις είναι πολύ πιθανό να μην έχεις λογαριασμό στο όνομα σου και λογαριασμό οι τράπεζες δε σου ανοίγουν αν δε δουλεύεις

 

 

(1) 

  • Με Κ. Υ. Απόφαση, ρυθμίζεται ο τρόπος κάλυψης των δαπανών (Ασφαλιστική κάλυψη για ατυχήματα στο χώρο Πρακτικής Άσκησης.

Δεν ξερω αν  εχει καμια σχεση με αυτο που ειπες , αλλα το βαζω μια εδω μπας και.

 

Επισης στο σαιτ του σχολειου για τα δικαιολογητικα που χρειαζομαι γραφει αυτο :

6.Αριθμός Μητρώου Ασφάλισης από το Ι.Κ.Α. Αν δεν υπάρχει, εκδίδεται από το ΙΚΑ με την έναρξη της Πρακτικής Άσκησης

 

(2) Γιαυτο και εχω τρομαξει λιγο και δεν ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά μη τρομάζεις, τόσα άτομα το κάνουν :lol:

 

τεσπά εγώ iban πήγα στο ικα μόνο όταν νοσηλεύτηκα και έπρεπε να με πληρώσει, ποτέ πιο πριν

 

ΥΓ στις πρακτικές μπορεί να μην παίρνεις κανονικά ένσημα, αλλά πληρώνονται εισφορές για ατυχήματα κτλ.. ασφαλιστρα δηλαδή για το αν σου συμβεί κάτι σε χώρο εργασίας μη μείνεις ακάλυπτος

 

Αλλά αυτά δεν τα δίνεις εσύ, συνήθως τα δίνει η σχολή σου ή αυτός που σε απασχολεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά μη τρομάζεις, τόσα άτομα το κάνουν :lol:

 

τεσπά εγώ iban πήγα στο ικα μόνο όταν νοσηλεύτηκα και έπρεπε να με πληρώσει, ποτέ πιο πριν

 

ΥΓ στις πρακτικές μπορεί να μην παίρνεις κανονικά ένσημα, αλλά πληρώνονται εισφορές για ατυχήματα κτλ.. ασφαλιστρα δηλαδή για το αν σου συμβεί κάτι σε χώρο εργασίας μη μείνεις ακάλυπτος

 

Αλλά αυτά δεν τα δίνεις εσύ, συνήθως τα δίνει η σχολή σου ή αυτός που σε απασχολεί

Τι μου προτεινεις να εχω μαζι μου?

Και τι ωρα να παω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτοτυπία ταυτότητας, φωτοτυπία απόδοσης αφμ, αμκα (μπες στο έχω αμκα βάλε στοιχεία και τύπωσε ή αν το έχεις κάπου τυπωμένο βγάλε φωτοτυπία)

 

και αν έχεις ήδη χαρτιά από σχολή για τη πρακτική

 

να πας πρωί πρωί (8 να είσαι εκεί), τα ικα μαζεύουν πολύ λαό όταν πρόκειται για ασφαλισμένους και παίζει ουρά

 

 

το iban χέστο, δε μπορείς να έχεις iban χωρίς να δουλεύεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι είπε ο logistoulis. Μην αγχώνεσαι για τραπεζικό λογαριασμό, σύμβαση κλπ - δεν θα σου ζητηθούν. Θέλουν ταυτότητα, ΑΜΚΑ κι ΑΦΜ. Και βγαίνει μπαμ μπαμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωτοτυπία ταυτότητας, φωτοτυπία απόδοσης αφμ, αμκα (μπες στο έχω αμκα βάλε στοιχεία και τύπωσε ή αν το έχεις κάπου τυπωμένο βγάλε φωτοτυπία)

 

και αν έχεις ήδη χαρτιά από σχολή για τη πρακτική

 

να πας πρωί πρωί (8 να είσαι εκεί), τα ικα μαζεύουν πολύ λαό όταν πρόκειται για ασφαλισμένους και παίζει ουρά

 

 

το iban χέστο, δε μπορείς να έχεις iban χωρίς να δουλεύεις 

Τα χαρτια απο την σχολη για την πρακτικη δεν τα εχω, αλλα δεν νομιζω να μου χρειαστουν , αν τα θελουν τοτε θα ξαναπαω την επομενη μερα.

 

Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδεια , πηγα σημερα να βγαλω Α.Μ.Α και μου ειπανε πως εχει καταργηθει και μου βγαλανε μια βεβαιωση απογραφης απο τον ΕΦΚΑ..

 

ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα ταμεία  εφκα λέγονται πλεόν έχουν ενωθεί, θεωρώ ότι είναι τυπικό για την ουσία της υπόθεσης

 

η βεβαίωση που σου έδωσαν δεν έχει αριθμό μητρώου ασφαλισμένου; αυτό είναι το ζητούμενο να πάρεις έναν τέτοιο αριθμό

 

ΑΜΑ  εμένα προσωπικά μου έφεραν τη περασμένη βδομάδα τη τελευταία φορά από το ικα, αν και δεν είδα ποτέ το χαρτί μόνο το νούμερο με ένοιαζε να στείλω απδ και το νούμερο ταίριαζε με τα υπόλοιπα στοιχεία. το συγκεκριμένο άτομο σίγουρα δεν είχε πιο πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα ταμεία  εφκα λέγονται πλεόν έχουν ενωθεί, θεωρώ ότι είναι τυπικό για την ουσία της υπόθεσης

 

η βεβαίωση που σου έδωσαν δεν έχει αριθμό μητρώου ασφαλισμένου; αυτό είναι το ζητούμενο να πάρεις έναν τέτοιο αριθμό

 

ΑΜΑ  εμένα προσωπικά μου έφεραν τη περασμένη βδομάδα τη τελευταία φορά από το ικα, αν και δεν είδα ποτέ το χαρτί μόνο το νούμερο με ένοιαζε να στείλω απδ και το νούμερο ταίριαζε με τα υπόλοιπα στοιχεία. το συγκεκριμένο άτομο σίγουρα δεν είχε πιο πριν. 

Οχι, δεν ειχε.

Η κυρια που το εβγαλε μου ειπε πως εχει καταργηθει πλεον το αμα και χρησιμοποιειται πλεον μονο το αμκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό πράγμα που μου έμεινε από την πρακτική μου πριν χρόνια ήταν η όλη χαρτούρα εντός σχολής και η γραφειοκρατία για να βγάλω αριθμό μητρώου ΙΚΑ ΑΜΚΑ και τραπεζικό λογαριασμό σε συγκεκριμένο υποκ/μα (είχα ήδη δικό μου αλλά δεν τους έκανε).

 

Batadoum ελπίζω να ξεμπερδέψεις γρήγορα και αναίμακτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...