Προς το περιεχόμενο

Εκδοση Α.Μ.Α για πρακτικη


Batadoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φάση αφασία η κατάσταση, οι απδ θέλουν ακόμα ΑΜΑ, αλλά το ικα δε βγάζει/δε δίνει (?), οπότε το ψάχνεις μέσω αμκα με το γνωστό "κολπάκι" στην εφαρμογή της απδ..

 

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/102468-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CE%B4-%CE%B1%CF%80%CE%BF-01-01-2017/

 

και φυσικά δε μπορείς απλά να στείλεις αρχείο χωρίς αμα γιατί θα στο πάρει λάθος πρέπει να μπεις να το ψάξεις χειροκίνητα, μετά να το βάλεις στη καρτέλα του προγράμματός σου και μετά να στείλεις αρχείο

 

ελλαδάρα, γραφειοκρατία και στα ηλεκτρονικά συστήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα ταμεία  εφκα λέγονται πλεόν έχουν ενωθεί, θεωρώ ότι είναι τυπικό για την ουσία της υπόθεσης

 

η βεβαίωση που σου έδωσαν δεν έχει αριθμό μητρώου ασφαλισμένου; αυτό είναι το ζητούμενο να πάρεις έναν τέτοιο αριθμό

 

ΑΜΑ  εμένα προσωπικά μου έφεραν τη περασμένη βδομάδα τη τελευταία φορά από το ικα, αν και δεν είδα ποτέ το χαρτί μόνο το νούμερο με ένοιαζε να στείλω απδ και το νούμερο ταίριαζε με τα υπόλοιπα στοιχεία. το συγκεκριμένο άτομο σίγουρα δεν είχε πιο πριν. 

Δηλαδή και εγω που θα πάω απο βδομάδα στο ίκα να βγάλω θα φάω πόρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι φαίνεται.. βέβαια εγώ όπως ανέφερα πιο πίσω πρόσφατα που ζήτησα αμα από έναν τύπο που σίγουρα δεν είχε και μου έφερε με κάποιον τρόπο αριθμό που δούλευε.. τώρα το πώς να σου πω την αλήθεια δε το έψαξα αφού έκανα τη δουλειά μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι φαίνεται.. βέβαια εγώ όπως ανέφερα πιο πίσω πρόσφατα που ζήτησα αμα από έναν τύπο που σίγουρα δεν είχε και μου έφερε με κάποιον τρόπο αριθμό που δούλευε.. τώρα το πώς να σου πω την αλήθεια δε το έψαξα αφού έκανα τη δουλειά μου. 

Μάλιστα και δηλαδή τι κάνω τώρα ? που θα χρειαστώ αμα ? με τις βλακίες τους εγώ θα πρέπει να τρέχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να μάθω ειναι αν αυτόματα υπάρχει ο ΑΜΑ εφόσον χρειαστεί και αν παραμένει υποχρεωτική η επισκεψη στο ΙΚΑ

 

Αν πρέπει να πας στο ΙΚΑ όπως πήγε ο ts, πας και ΑΜΑ να μη σου δώσουν μπορεί να το βρει μετά ο λογιστής.

 

Ο ts είπε ότι του έδωσαν μια βεβαίωση απογραφής πάντως, ίσως πρέπει να περάσω από κάνα ΙΚΑ να ρωτήσω αν η απογραφή του ασφαλισμένου παραμένει υποχρεωτική. Λέει δε λέει ΑΜΑ η απογραφή χεστηκαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να μάθω ειναι αν αυτόματα υπάρχει ο ΑΜΑ εφόσον χρειαστεί και αν παραμένει υποχρεωτική η επισκεψη στο ΙΚΑ

 

Αν πρέπει να πας στο ΙΚΑ όπως πήγε ο ts, πας και ΑΜΑ να μη σου δώσουν μπορεί να το βρει μετά ο λογιστής.

 

Ο ts είπε ότι του έδωσαν μια βεβαίωση απογραφής πάντως, ίσως πρέπει να περάσω από κάνα ΙΚΑ να ρωτήσω αν η απογραφή του ασφαλισμένου παραμένει υποχρεωτική. Λέει δε λέει ΑΜΑ η απογραφή χεστηκαμε

Μάλιστα το τρέξιμο μου φαίνεται δεν το γλιτώνω η κουφάλες τη κάνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...