Προς το περιεχόμενο

Συγκόλληση σε πλακετα


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω μια πλακέτα απο xbox360 controller απο παλιά οπου η μια τρυπουλα (δεν ξέρω καν πως λέγεται) δεν παιρνει πανω καλάι όπως τα αλλά. Τι μπορω να κάνω? Δεν θυμάμαι τι του είχα κανει παλιά.

Για κολλητήρι έχω ενα 100w

 

82d560d114341e28f4b38e22313c6025-6628690

DSC_0138.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά "σήκωσες" την πίστα χαλκού (αν μπορώ να δω καλά). Δεν κάνεις τίποτε. Το πας κάπου που έχουν κατάλληλα για την δουλειά αυτή εργαλεία να στο κοιτάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κολλητηρι το χρησιμοποιουσαν οι παλιοι μαστορες, επειδη τοτε ολα τα ηλεκτρονοκα στοιχεια ηταν μεγαλα (σε μεγεθος) οποτε ηθελαν και πολλα Watt για να ξεκολλησουν απο το καλάι. Εχω τουλαχιστον μια δεκαετια να δω ενα τετοιο... Απορω που το βρηκες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κολλητηρι το χρησιμοποιουσαν οι παλιοι μαστορες, επειδη τοτε ολα τα ηλεκτρονοκα στοιχεια ηταν μεγαλα (σε μεγεθος) οποτε ηθελαν και πολλα Watt για να ξεκολλησουν απο το καλάι. Εχω τουλαχιστον μια δεκαετια να δω ενα τετοιο... Απορω που το βρηκες....

χρησιμοποιουνται τετοια κολλητηρια, αλλα προφανως δεν ειναι για τετοια δουλεια. ομως για μεγαλα εξαρτηματα/καλωδια μεγαλης διατομης, ή σε συνθηκες που εχεις μεγαλη απωλεια θερμοτητας (πχ εξω στο κρυο) και θες να ζεσταθει αμεσως, μπορει να ειναι σωτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αυτο το κολλητηρι το χρησιμοποιουσαν οι παλιοι μαστορες, επειδη τοτε ολα τα ηλεκτρονοκα στοιχεια ηταν μεγαλα (σε μεγεθος) οποτε ηθελαν και πολλα Watt για να ξεκολλησουν απο το καλάι. Εχω τουλαχιστον μια δεκαετια να δω ενα τετοιο... Απορω που το βρηκες....

 

Μου το έχει δώσει εδώ και 10 χρόνια ο παππούς μου :P αγορασμένο από την Ρουμανία (τώρα πότε δεν ξέρω).

Την δουλειά του την κάνει απλά δεν είναι για λεπτομέρειες όπως λέτε. 

 

Άμα βγάλει κανένα αξιόλογο το lidl θα πάω να το πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και 35αρι αλλά δεν μπορώ να κάνω δουλειά. Δεν λιώνει την κόλληση, δεν κολλάει η κόλληση πάνω στα καλώδια κτλπ σε αντίθεση με το 100αρι. Δεν έχω θέμα σαν κολλητήρι, απλά την συγκεκριμένη πλακέτα ήμουν μικρός και δεν ήξερα και απλά σκάλιζα :P 

Το μόνο θέμα που έχω είναι το πάχος της μύτης, κατά τα άλλα ταχύτατο και τίμιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σολντερίνη έχεις; Το 35άρι είναι της πλάκας;

Αν ναι και ναι τότε:

1. Πριν ζεσταθεί το κολλητήρι κάτσε και τρίψε το πάνω σε ένα ψιλό γυαλόχαρτο να λειάνει.

2. Αφού γίνει λεία η μύτη, βούτα σε σολντερίνη την μύτη και τύλιξε λίγο καλάι γύρω γύρω.

3. Βάλτο στην πρίζα.

4. Μόλις ζεσταθεί και λίωσει το καλάι πάνω στη μύτη, απομάκρυνε αυτό το καλάι και καθάρισέ το με το σφουγκαράκι.

 

Κάνε τις δοκιμές σου, και κατ' εμού μην ξαναχρησιμοποιήσεις το πιστόλι για τόσο μικρές κολλήσεις, επειδή όπως είπε και ένα άλλο παιδί παραπάνω πιο πολύ ζημιές κάνεις παρά δουλειά και τα χρησιμοποιούν για να κολλάνε χοντρά καλώδια και όχι στην μικροηλεκτρονική.

Επειδή κάνω μερεμέτια για δικές μου δουλίτσες, προτιμώ να παίρνω φθηνά 35άρια μέχρι να τα κλάσουνε. Κι αυτό γιατί δεν είμαι του επιπέδου να πάρω ρυθμιζόμενο επαγγελματικό. (τζάμπα λεφτά για αυτά που κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...