Προς το περιεχόμενο

Τοπικό λίπος


louilouiCK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας ένα θέμα που κλειδώθηκε (περί λιποδιαλυτών κτλ) είδα κάτι που με παραξένεψε ιδιαίτερα...

Πολλοί εκεί μέσα λέγανε ότι "τοπικά δεν χάνεις λίπος μόνο με λιποαναρρόφηση" εγώ πάντα (απο μικρός) είχα μια κοιλίτσα όχι τίποτα το ιδιαίτερο και γιαυτό ποτέ δεν έκανα κάτι...

Πάντα είχα όμως στο πίσω μέρος του μυαλού μου ( :P) να δοκιμάσω να γίνω πλάκα έτσι για αλλαγή αρχίζοντας γυμναστική...

Με αυτά που διαβάζω όμως με ξενερώσατε εντελώς δηλαδή τι ακριβώς εννοείτε πως δεν χάνεις τοπικά λίπος;

Ό,τι και να κάνω δηλαδή και χιλιόμετρα να τρέχω θα έχω την ίδια μάζα λίπους στην κοιλιά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγώ έχω στα ψωμάκια (δίπλα στη κοιλιά κάτω από τα πλευρά) λίπος και προσπαθώ να μάθω το ίδιο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει άμα μιλάμε για μια απλή κοιλίτσα τύπου μπυροκοιλιά αυτό φαντάζομαι πως με γυμναστική φεύγει. Τώρα αν μιλάμε για την κοιλίτσα που σκάει μούρη κάτω από την μπλουζίτσα, αυτό ναι δεν νομίζω ότι φεύγει εύκολα. 

 

Φέτος δεν είναι της μόδας τα 6pack νομίζω  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει άμα μιλάμε για μια απλή κοιλίτσα τύπου μπυροκοιλιά αυτό φαντάζομαι πως με γυμναστική φεύγει. Τώρα αν μιλάμε για την κοιλίτσα που σκάει μούρη κάτω από την μπλουζίτσα, αυτό ναι δεν νομίζω ότι φεύγει εύκολα. 

 

Φέτος δεν είναι της μόδας τα 6pack νομίζω  :lol:

Η απορία μου όμως συνεχίζει να υπάρχει

 

 

Δεν μιλάμε για εύκολα απαραίτητα...

 

Δύσκολα φεύγει ή μπα; (σε λογικά πλαίσια πχ ένα έτος ή δύο νορμάλ γυμναστικής όχι για πρωταθλητισμό αλλά ούτε και όπως όταν πηγαίναμε σχολείο κάτι ενδιάμεσο)

 

Γιατί τόσους που είδα να λένε το ίδιο πράγμα μου δόθηκε η εντύπωση πως το τοπικό λίπος δεν φεύγει το πολύ πολύ να "συμπιεστεί" αν μεγαλώσουν σε όγκο οι μύες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την απορια του ts

Οταν λεμε οτι τα κιλα δεν χανονται τοπικα δεν σημαινει οτι δεν χανονται γενικα, αλλα οτι δεν μπορεις να τα χασεις ΜΟΝΟ απο εκει που θες.

Το κορμι εχει λιπος.
πχ σε μια κοπελα στρουμπουλη την ακους να λεει "μου αρεσει που απο τοτε που παχυνα εγινε πιο γεματο το στηθος αλλα θα ηθελα να χασω απο την κοιλια μονο, πως γινεται;

Η συντομη απαντηση ειναι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Οντως μπορει να μην αρεσει σε καποιον η περιφερεια του, αλλα δεν θα ηθελε να χασει κιλα απο το προσωπο (που σε καποιους τους το ομορφαινει). Δυστυχως τα παραπανισια κιλα χανονται με συνετη διατροφη και με την ασκηση να δινει ενα καλυτερο και πιο ισορροπημενο και υγιες αποτελεσμα αλλα κυριως συνηθως χανονται απο παντου. Εξαιρεσεις περιπτωσιολογικα υπαρχουν.

Αλλα η παγιδα στην οποια πεφτουν αρκετοι και λενε "ε αφου η κοιλια μου δεν μου αρεσει θα ψαξω τροπο για να αδυνατισω εκει πχ με κοιλιακους" ή χυμο ανανα που ¨κανει θαυματα¨ ειναι συχνη.

Οπως σε πολλα πραγματα στην ζωη, καποιοι ελπιζουνε σε γιατροσοφια και ψευδοεπιστημονικες μεθοδους. Μονη συμβουλη ειναι η προσγειωση στην πεζη πραγματικοτητα, η ενημερωση και η πειθαρχεια

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την απορια του ts

 

Οταν λεμε οτι τα κιλα δεν χανονται τοπικα δεν σημαινει οτι δεν χανονται γενικα, αλλα οτι δεν μπορεις να τα χασεις ΜΟΝΟ απο εκει που θες.

 

Το κορμι εχει λιπος.

πχ σε μια κοπελα στρουμπουλη την ακους να λεει "μου αρεσει που απο τοτε που παχυνα εγινε πιο γεματο το στηθος αλλα θα ηθελα να χασω απο την κοιλια μονο, πως γινεται;

 

Η συντομη απαντηση ειναι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

 

Οντως μπορει να μην αρεσει σε καποιον η περιφερεια του, αλλα δεν θα ηθελε να χασει κιλα απο το προσωπο (που σε καποιους τους το ομορφαινει). Δυστυχως τα παραπανισια κιλα χανονται με συνετη διατροφη και με την ασκηση να δινει ενα καλυτερο και πιο ισορροπημενο και υγιες αποτελεσμα αλλα κυριως συνηθως χανονται απο παντου. Εξαιρεσεις περιπτωσιολογικα υπαρχουν.

 

Αλλα η παγιδα στην οποια πεφτουν αρκετοι και λενε "ε αφου η κοιλια μου δεν μου αρεσει θα ψαξω τροπο για να αδυνατισω εκει πχ με κοιλιακους" ή χυμο ανανα που ¨κανει θαυματα¨ ειναι συχνη.

 

Οπως σε πολλα πραγματα στην ζωη, καποιοι ελπιζουνε σε γιατροσοφια και ψευδοεπιστημονικες μεθοδους. Μονη συμβουλη ειναι η προσγειωση στην πεζη πραγματικοτητα, η ενημερωση και η πειθαρχεια

Έτσι ναι μάλιστα αυτό τώρα βγάζει νόημα έτσι το σκεφτόμουν και εγώ :P

 

Ανησύχησα προς στιγμήν χαχαχα τώρα μπορώ με την ησυχία μου πια να  ξαναβάλω στο πίσω μέρος του μυαλού μου το να χάσω την κοιλίτσα κάποια στιγμή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που ο οργανισμός αποθηκεύει το περισσότερο λίπος, από εκεί φεύγει τελευταίο.

 

Είναι όπως όταν έχεις μια αποθήκη στο σπίτι σου. Αγοράζεις τρόφιμα,τα βάζεις στο ντουλάπι σου και όταν αυτό γεμίσει τότε τα υπόλοιπα τα βάζεις στην αποθήκη. Όταν πεινάσεις θα πάρεις από το ντουλάπι σου, δεν θα πάρεις από την αποθήκη. Όταν αδειάσει το ντουλάπι τότε θα βγάλεις από την αποθήκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί που ο οργανισμός αποθηκεύει το περισσότερο λίπος, από εκεί φεύγει τελευταίο.

 

Είναι όπως όταν έχεις μια αποθήκη στο σπίτι σου. Αγοράζεις τρόφιμα,τα βάζεις στο ντουλάπι σου και όταν αυτό γεμίσει τότε τα υπόλοιπα τα βάζεις στην αποθήκη. Όταν πεινάσεις θα πάρεις από το ντουλάπι σου, δεν θα πάρεις από την αποθήκη. Όταν αδειάσει το ντουλάπι τότε θα βγάλεις από την αποθήκη.

Δεν συμφωνώ, εγώ σε 2-3 μήνες έχασα με αερόβιο και πολλούς κοιλιακούς στην κοιλιά και έκανα πολλούς πλάγιους κοιλιακούς, στο θέμα που μου κλείδωσαν ανέβασα φώτο.

 

Ότι δουλεύεις πολύ φεύγει απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...