Προς το περιεχόμενο

GPS για Αθήνα


hellojim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Sygic για offline πλοηγηση, εγκρινω και εγω..

 

Δωρεαν αναβαθμισεις στους χαρτες , δωρεαν και η ιδια η εφαρμογη. Αν πετυχεις σε προσφορα , αξιζει να αγορασεις και την εκδοση εφ'ορου ζωής (παγκόσμια).

 

Οπως και σε ολες τις εφαρμογες GPS του ειδους , Ναι , υπερθερμαινεται το κινητο και ναι φευγει η μπαταρία στο λεπτό.. οποτε καλα ειναι να το εχεις συνδεδεμενο με καλωδιο στο αμαξι και πανω στον αεραγωγο με air condition :)

 

Αν εξαιρεσεις μια συγκεκριμενη χωρα (που δεν εχουνε βαλει εναν κλειστο δρομο - με αποτελεσμα να τα χανει και να σε κανει γυρο γυρο απο την κλειστη οδο.... :mad:  ) , κατα τα αλλα κανω απιστευτα μακρυνα ταξιδια με το αυτοκινητο και δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.. 

 

Οι Real time ειδοποιησεις ειναι η αληθεια οτι θελουνε βελτιωση μιας και ειναι σχεδον ανυπαρκτες (εξαιρουμενου της κινησης στο δρομο).

 

Παρ'ολα αυτα δεν τρωεει σχεδον καθολου δεδομενα , (ουτε που παιρνεις χαμπαρι) και προσωπικα εχω μεινει ικανοποιημενος και το εχω αγορασει κιολας. 

 

Δοκιμασε και πες μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια διαβαστε λιγο το θεμα :P Εχω αγορασει ηδη το sygic+ traffic για Ευρώπη δεν χρειαζεται να μου προτεινετε κατι αλλο!

 

Εχω δοκιμασει και το google maps και το sygic. Και τα 2 πολυ καλα, αλλα επειδη το google maps το χρησιμοποιουν οι ταξιτζηδες, εχουν πιο αξιοπιστο traffic απο το sygic! Αλλα το sygic εχει καλυτερο offline navigation.. Oποτε ξεκαθαρος νικητης ειναι το sygic. (στο google maps δεν με αφηνει να κατεβασω για offline χρηση ολο το χαρτη της Ελλαδας πρεπει να επιλεξω ενα μερος της Ελλαδας και ειναι λιγο ξενερα αυτο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αρχη οντως θα χρειαστεις gps αλλα απο προσωπική εμπειρία θα χαθείς το μονο σιγουρα αλλα πηγαινε και ρωτώντας Αλλιως δεν θα μαθεις δρόμους..Να κοιτας τους βασικούς δρόμους η ενα συγκεκριμένο δρομολόγιο και μετα ρωτώντας αλλα συμφωνω οτι το sygic ειναι ενα καλο gps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το άλλο νήμα με το Sygic GPS έχει κλειδωθεί, να ρωτήσω εδώ αν έχει αγοράσει κανείς το Real View Navigation πακέτο (με Augmented Reality)?

Αν το αγοράσω και δεν είναι ακόμα καλή η έκδοση του, θα παίρνω μετά κανονικά τα updates σαν updates όλου του Sygic σωστά?

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα πρωτη φορα Αθηνα με δικο μου αυτοκινητο, στο πηγαινε ειχα το google maps, το οποιο με μπερδεψε σε καποια φαση (οταν μπηκα Αθηνα) γιατι ειχε πολλες διχαλες στους δρομους και δεν καταλαβαινα που επρεπε να παω, δεν με εντοπιζε σωστα το gps... Μετα ανοιξα το sygic και αυτο ηταν. Ολα μελι-γαλα. Πλεον αυτο που κανω ειναι το εξης: Βρισκω την τοποθεσια που θελω να παω απο το google, το ανοιγω στο google maps, μετα το κανω share, και μεσω ενος 3rd party app (το οποιο μπορεις να βρεις δωρεαν,  gps bridge), ανοιγω την τοποθεσια στο sygic, και μετα χρησιμοποιω αυτο. Πραγματικα με εσωσε το gps, αν δεν ειχα θα εκανα βολτες και θα ετρωγα ολη την βενζινη ρωτωντας...

 

Αυτο που εχει καλο το sygic ειναι οτι σε εντοπιζει πολυ καλα στον δρομο και οταν ο δρομος εχει εξοδο, διχαλες κτλ, σου δειχνει με animation τις λωριδες του δρομου και το που πρεπει να εισαι εσυ, κατι το οποιο βοηθαει παρα πολυ.. 

To real view navigation δεν ξερω ποιο ειναι, εγω εχω τους χαρτες για Ευρωπη+traffic για lifetime..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επειδή το άλλο νήμα με το Sygic GPS έχει κλειδωθεί, να ρωτήσω εδώ αν έχει αγοράσει κανείς το Real View Navigation πακέτο (με Augmented Reality)?

Αν το αγοράσω και δεν είναι ακόμα καλή η έκδοση του, θα παίρνω μετά κανονικά τα updates σαν updates όλου του Sygic σωστά?

 

 

Το αγόρασα εγώ , για τα updates δεν ξερω να σου πω , αλλα λογικα θα τα παιρνει , γιατι οχι ..

 

Να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν αξιζει αυτα τα 10 ευρώ , διοτι ειναι απλα η καμερα οπως το dashcam που απλα εχει ζωγραφισμενο μπλε βελος πανω στο δρομο.

 

Ομορφο και high tech στην οψη , αλλα δεν ξερω αν ειναι πρακτικο για τον οδηγο γιατι κοιτοντας την οθονη που κοιταει η καμερα που κοιταει το βελος , μαλλον θα τρακαρεις :D

 

ειναι καλο για συνοδηγους ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Σ' ευχαριστώ!

Είδα videakia στο youtube και οντως πιστευω δεν αξίζει γιατί δείχνει μόνο την τρέχουσα στροφή/διαδρομή και όχι ένα πιο zoom-out πλάνο να ξέρεις και τις επόμενες. Άσε που θα τρωει και πιο πολύ μπαταρία με την κάμερα συνέχεια ανοιχτή, σωστά?

(Το άλλο feature που λέγεται "Head Up Display" που βάζεις το κινητό στο ταμπλό και σου κάνει projection την οθόνη στο παρμπρίζ, επίσης δείχνει μόνο την επόμενη στροφή και δε μου φαινόταν και πολύ καθαρά (πρέπει να είναι πολύ σκοτεινά κιόλας)).

 

Το online traffic δεν καταναλώνει πολλά data? Κάνει recalculation εν κινήσει ανάλογα με την κίνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

κοιτα, απο τη στιγμη που αναβεις καποια εφαρμογη gps στο κινητο σου θεωρω δεδομενο οτι θα το χεις μονιμα συνδεδεμενο στο ρευμα (με φορτιστη αυτοκινητου)

 

Σαφως και θα τρωει περισσοτερη μπαταρια :)

 

για το projection που λες φαινεται πολυ καθαρα , αλλα πρεπει να εχει νυχτωσει / σουρουπώσει (δε χρειαζεται να ειναι τερμα νυχτα..) απλα οταν ενεργοποιησεις το projection θα πρεπει να πατησεις το κουμπακι περιστροφης για να φαινεται.

 

το online traffic οχι δεν καταναλωνει σχεδον καθολου.. μονο κατι kb.. μεσα σε μηνες

 

κανει recalculation εν κινησει , σου λεει οτι βρεθηκε ταχυτερη διαδρομη που δεν εχει κινηση και γλιτωνεις Χ λεπτα , και αν θες πατας και σου αλλαζει το δρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το traffic του sygic παίζει στην ελλάδα? πάιζει καλά?

 

Εννοειται, αλλα προφανως θελει να εχεις ανοιχτα τα δεδομενα, υποψιν. (οπως και σε ολα τα gps navigators βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά τι δείχνει? παίρνει δεδομένα απο google maps ή έχει δικό του? επαρχία το google maps πχ δειχνει μονο εθνικες οδους

 

στην paid εκδοση κάθε πότε ανανεώνονται οι χάρτες? οι τελευταίοι που έχει ποιοι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λεει ποση ωρα θελεις για να φτασεις στον προορισμο σου και σου βγαζει κοκκινο τους δρομους που εχουν συμφορηση..

 

Κανει συχνα ανανεωσεις, με την paid εκδοση εχεις lifetime updates..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Την καλημερα μου σε ολους.Καθως ειμαι κ εγω αυτην την περιοδο σε φαση αναζητησης gps διαβασα αρκετα και ειδα οτι οπως λετε κ εσεις εδω η λυση του Sygic ειναι η επικρατεστερη,αλλα καπου διαβασα το παρακατω

 

"Τα κύρια μειονεκτήματα του Sygic είναι η πληρωμή για πρόσθετες υπηρεσίες εκτός αυτών που αναφέρθηκαν, όπως για παράδειγμα ένδειξη ορίων ταχύτητας ή φωνητικές οδηγίες."

 

Αυτο με τις φωνητικες οδηγιες ειναι ενα θεμα ετσι?Αν δεν παιζει αυτο δεν το παιρνω με τιποτα. Γνωριζει καποιος ποιες ειναι οι τιμες για την αγορα αυτης της υπηρεσιας?

Ευχαριστω και καλη σας μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...