Προς το περιεχόμενο

Περιποίηση προσώπου στους άντρες.


pssst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πολύ σκληρά γένια (ξυρίζομαι ~2 φορές την εβδομάδα) και τα ξυραφάκια μίας χρήσης και στουμπώνουνε εύκολα και για να βγεί όλη η τρίχα πρέπει να κάνω πολλές επαναλήψεις.

Αν αγοράσω την lord l6 θα είναι καλύτερα (είναι και φθηνές οι λεπίδες, σε σύγκριση με τα ξυραφάκια) ;;

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, αφού το πιάσαμε...

1) Λαδωμένο πρόσωπο στο μέτωπο και στην μύτη κυρίως (ειδικά για αυτούς που φοράνε γυαλιά). Αποτέλεσμα αυτού είναι η ακμή και τα blackheads σχεδόν σε όλο το πρόσωπο(δεν μιλάω για έξαρση αλλά αμα κοιτάξει κανείς προσεκτικά θα τα παρατηρήσει σε συγκεκριμένα σημεία). Ξεπλαίνω γυαλιά και πρόσωπο με απλό σαπούνι και μετά από 1-2 ώρες πάλι λιπαίνει. Ακόμα και όταν βγαίνω έξω, μετά από ώρα ψάχνω για τουαλέτες για να ξεπλύνω το πρόσωπο. Το έψαξα λίγο και λένε ότι φταίει η διατροφή, τα γονίδια και το stress. Η αλήθεια είναι ότι όταν ζορίζομαι/αγχόνομαι ακόμα και όταν κάθομαι στον υπολογιστή, το δέρμα λυπαίνει πιο γρήγορα. Έχω διαβάσει ότι πρέπει να αποφεύγει κανείς το αλκοόλ στο πρόσωπο γιατί εκεί χειροτερεύει η φάση. Τώρα για κρέμες κτλπ δεν ξέρω αλλά θεωρώ πως πάλι θα μείνει λιπαρό το δέρμα.

2) Τρίχες σε μύτη και ίσως σε αυτιά. Στα αυτιά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, αλλά στην μύτη έτσι και τα πάρεις με trimmer τελείωσες. Φαγούρα, πόνος, συνάχι και πιθανές πληγές από τα τρυπήματα των ξυρισμένων τριχών οι οποίες μπορούν να προχωρήσουν σε λοιμώξεις. Το να τις ξεριζώνεις επίσης θα δημιουργήσει πληγές.

3) Πως να κόψει/μειώσει κανείς την ζάχαρη; Ειδικά όσοι δεν καταναλώνουν πολύ ζάχαρη δεν παίζει να μπορέσουν να μειώσουν παραπάνω. Ίσως οι τροφές που καταναλώνουμε είναι γεμάτες σε αυτή και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Για το 2 που γράφεις, ένα μίνι trimmer τι πρόβλημα δημιουργεί δεν κατάλαβα; 

 

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

 

059-0151.jpg

 

Κατά τα άλλα δεν χρησιμοποιώ κάτι από κρέμες κλπ, αργότερα δεν ξέρω. 

 

Για το 3 κόψ'τη από τον καφέ και κράτα τα γλυκά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε, αφού το πιάσαμε...

 

1) Λαδωμένο πρόσωπο στο μέτωπο και στην μύτη κυρίως (ειδικά για αυτούς που φοράνε γυαλιά). Αποτέλεσμα αυτού είναι η ακμή και τα blackheads σχεδόν σε όλο το πρόσωπο(δεν μιλάω για έξαρση αλλά αμα κοιτάξει κανείς προσεκτικά θα τα παρατηρήσει σε συγκεκριμένα σημεία). Ξεπλαίνω γυαλιά και πρόσωπο με απλό σαπούνι και μετά από 1-2 ώρες πάλι λιπαίνει. Ακόμα και όταν βγαίνω έξω, μετά από ώρα ψάχνω για τουαλέτες για να ξεπλύνω το πρόσωπο. Το έψαξα λίγο και λένε ότι φταίει η διατροφή, τα γονίδια και το stress. Η αλήθεια είναι ότι όταν ζορίζομαι/αγχόνομαι ακόμα και όταν κάθομαι στον υπολογιστή, το δέρμα λυπαίνει πιο γρήγορα. Έχω διαβάσει ότι πρέπει να αποφεύγει κανείς το αλκοόλ στο πρόσωπο γιατί εκεί χειροτερεύει η φάση. Τώρα για κρέμες κτλπ δεν ξέρω αλλά θεωρώ πως πάλι θα μείνει λιπαρό το δέρμα.

 

2) Τρίχες σε μύτη και ίσως σε αυτιά. Στα αυτιά δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, αλλά στην μύτη έτσι και τα πάρεις με trimmer τελείωσες. Φαγούρα, πόνος, συνάχι και πιθανές πληγές από τα τρυπήματα των ξυρισμένων τριχών οι οποίες μπορούν να προχωρήσουν σε λοιμώξεις. Το να τις ξεριζώνεις επίσης θα δημιουργήσει πληγές.

 

3) Πως να κόψει/μειώσει κανείς την ζάχαρη; Ειδικά όσοι δεν καταναλώνουν πολύ ζάχαρη δεν παίζει να μπορέσουν να μειώσουν παραπάνω. Ίσως οι τροφές που καταναλώνουμε είναι γεμάτες σε αυτή και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;

Μην τρως ζάχαρη, οτιδήποτε την περιέχει απόφυγε την Όσο μπορείς περισσότερο.πατατάκια,κετσαπ, αναψυκτικά,μαστιχες κλπ σκατά κομμένα ή πολύ αραιά.ένα μήνα κάντο και θα δεις πως αλλάζει ο οργανισμός σου.

 

Υ.Γ το κάνω εδώ και χρόνια, συνήθεια είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Για το 2 που γράφεις, ένα μίνι trimmer τι πρόβλημα δημιουργεί δεν κατάλαβα; 

 

Κάτι τέτοιο δηλαδή:

 

059-0151.jpg

 

Κατά τα άλλα δεν χρησιμοποιώ κάτι από κρέμες κλπ, αργότερα δεν ξέρω. 

 

Για το 3 κόψ'τη από τον καφέ και κράτα τα γλυκά :D

Τέτοιο είχα δοκιμάσει αλλά ήταν ένα φτηνό. Τις έκοβε κανονικά αλλά μετά οι ξυρισμένες τρίχες προκαλούσαν ερεθισμό, φτέρνισμα και συνάχι. Ειδικά άμα θες να φυσήξεις την μύτη σου είναι σα να καρφώνονται όλες οι τρίχες στο εσωτερικό.  :unsure: Όσο για την ζάχαρη θα το δοκιμάσω για ένα μήνα να δω διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο είχα δοκιμάσει αλλά ήταν ένα φτηνό. Τις έκοβε κανονικά αλλά μετά οι ξυρισμένες τρίχες προκαλούσαν ερεθισμό, φτέρνισμα και συνάχι. Ειδικά άμα θες να φυσήξεις την μύτη σου είναι σα να καρφώνονται όλες οι τρίχες στο εσωτερικό. :unsure: Όσο για την ζάχαρη θα το δοκιμάσω για ένα μήνα να δω διαφορά.

Ακριβώς, μερικές φορές κιόλας ειδικά καλοκαίρι τρέχει αίμα η μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...