Προς το περιεχόμενο

Αργοπορία ανανέωσης συμβολαίου μίσθωσης


truthful

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Έληξε το διετές συμβόλαιο που είχα με τον ενοικιαστή μου τον περασμένο Φεβρουάριο. Θα το κάνω ανανέωση τώρα που είναι Μάιος. Θα έχω πρόστιμο λέτε από την εφορία ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημέρα σε όλους. Έληξε το διετές συμβόλαιο που είχα με τον ενοικιαστή μου τον περασμένο Φεβρουάριο. Θα το κάνω ανανέωση τώρα που είναι Μάιος. Θα έχω πρόστιμο λέτε από την εφορία ???

 

 

Γιατί να έχεις πρόστιμο από την Εφορία; Η ανανέωση μπορεί να είναι είτε σιωπηρή είτε ρητή - στην περίπτωσή σου είναι σιωπηρή.

 

Σε περίπτωση σιωπηρής ανανέωσης και από τη στιγμή που συνεχίζεις να δηλώνεις τα μισθώματα που εισπράττεις, δεν πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογική δήλωση μού κάνει η μητέρα μου με τον αδερφό μου ο οποίος χρησιμοποιεί το όνομά μου για κάτι δουλειές δικές του αγροτικές. Σχέση μαζί τους δεν έχω, ούτε επικοινωνία. Πώς δηλώνουνε το εισόδημα που έχω εγώ από το ακίνητο που νοικιάζω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογική δήλωση μού κάνει η μητέρα μου με τον αδερφό μου ο οποίος χρησιμοποιεί το όνομά μου για κάτι δουλειές δικές του αγροτικές. Σχέση μαζί τους δεν έχω, ούτε επικοινωνία. Πώς δηλώνουνε το εισόδημα που έχω εγώ από το ακίνητο που νοικιάζω ???

 δεν έχεις επικοινωνία με άτομα που τους έχεις αφήσει εν λευκώ να σου κάνουν τα φορολογικά; 

 

για το καλό σου κόψε αυτή τη φάση.

 

αυτή τη στιγμή αν δεν ξέρουν μπορεί απλά να μην τα δηλώνουν, άρα έχεις λάβει αδήλωτο/αφορολόγητο εισόδημα

 

τη δήλωσή σου θα στη κάνει άτομο που ελέγχεις ΕΣΥ τι κάνει όχι η μάνα και ο αδερφός σου που δε μιλάτε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς γίνεται η διαδικασία τής δήλωσης ενός εισοδήματος ??? Ενός μισθώματος στην προκειμένη περίπτωση. Λέει π.χ. ο φορολογούμενος στον λογιστή του "έχω ένα εισόδημα από ενοίκιο". Και ο λογιστής τι του λέει, πώς το δηλώνει αυτό στη φορολογική δήλωση ???

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει η δήλωση για το εισόδημα από ακίνητα (Ε2) το οποίο αφού υποβληθεί στέλνει αυτό το εισόδημα στη δήλωση εισοδήματος φυσικού προσώπου (Ε1) και πληρώνεις πάντα φόρο αν εισπράττεις ενοίκια 

 

πάντως εξακολουθώ να το λέω ειδικά αν έχεις ακίνητο/α στο όνομά σου δεν είναι λογικό να μη παρακολουθείς τα φορολογικά σου

 

τα Ε9 σου ξέρεις ότι είναι σωστά δηλωμένα; τα ενφια σου; 

 

άμα τα έχουν κάνει σκατά θα τρέχεις να πληρώνεις κερατιάτικα και πρόστιμα όταν κάποια στιγμή μοιραία θα το βρεις μπροστά σου 

 

ζήτα τους κωδικούς σου από τους δικούς σου και πήγαινε βρες ένα λογιστή στη περιοχή σου και πες του το πόνο σου να δει τι δηλώνεται τι δε δηλώνεται κτλ.. οφείλεις να έχεις πλήρη επίγνωση της κατάστασης 

 

αν δε μιλάς με τους δικούς σου πήγαινε να σου κάνουν μια αίτηση για κλειδάριθμο να πάρεις καινούριο κωδικό να μην έχουν οι άλλοι πρόσβαση ή να έχουν εφόσον εσύ το επιθυμείς ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω τους κωδικούς. Πώς μπορώ να δω αν έχουν δηλωθεί ως τώρα???

Και για να δηλωθούν τα ενοίκια, προσκομίζονται και τα μπλοκάκια αποδείξεων στον λογιστή ??? Το ρωτώ αυτό διότι εγώ τα έχω αυτά και όχι οι δικοί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στην εφαρμογή του Ε1 (φόρος εισοδήματος φυσικών προσώπων), δες αν έχει υποβληθεί Ε2 και διάβασε τι λέει (αν στέκουν αυτά που λέει)

και μετά δες στο Ε1 στον κωδικό 103 ή 105 τα ποσά. αυτά είναι το εισόδημά από ενοίκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κωδικοί 103 και 105 είναι κενοί, δεν γράφουν τίποτα. Δηλ. δεν έχουνε δηλωθεί τα ενοίκια ε??? Αυτό σημαίνει τι, μήπως ότι πιθανόν να έχουνε πληρώσει πρόστιμο οι δικοί μου??? Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις και για τα μπλοκάκια???

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να μάθω λίγα πραγματάκια πριν πάω στον λογιστή. 

 

 

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν έχει υποβληθεί σωστά το Ε2  δεν υπάρχουν και νούμερα στους αντίστοιχους κωδικούς του Ε1

 

τα μπλοκάκια λίγη σημασία έχουν, περισσότερο υπάρχουν για να αποδείξει ο ενοικιαστής ότι σε πλήρωσε αλλά και για να ξέρεις εσύ βεβαίως τι πήρες, να ξέρεις τι σου γίνεται. σημασία για την εφορία έχει τι δηλώνεται στις δηλώσεις

 

τώρα αν θες να είσαι εντάξει πρέπει να υποβάλεις τροποποιητικές δηλώσεις για τα προηγούμενα χρόνια γιατί ο ενοικιαστής που μένει εκεί μέσα και το δηλώνει ως κατοικία του λογικά θα έχει δηλώσει στην εφορία ότι έδωσε τα τάδε χρήματα στον τάδε αφμ, θεωρητικά θα μπορεί να διασταυρωθεί αν ψαχτεί

 

πήγαινε σε κάποιον δείξτου τι έχεις στα χέρια σου (μισθωτήριο αποδείξεις κτλ..) δες αν το άτομο που νοικιάζει το σπίτι δηλώνει στη δική του δήλωση τα ποσά ως έχουν (θα πρέπει να τον ρωτήσεις δε μπορείς να το δεις διαφορετικά) και από κει και πέρα θα σε καθοδηγήσει ως προς το τι πρέπει να κάνεις 

 

αν κάποιος δεν έχει όλα τα δεδομένα μπροστά του δε μπορεί να σε συμβουλέψει αναλόγως, το σπίτι αυτό για παράδειγμα πώς δηλωνόταν; κενό; δευτερεύουσα κατοικία; ότι έμενες εσύ μέσα; καθόλου;

 

μπορεί να χρειαστείς διάφορες αλλαγές, όχι μόνο στα ποσά των ενοικίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συγχώρεσέ με που επιμένω. Αφού δεν έχει υποβληθεί Ε2 και συνεπώς οι κωδικοί 103 και 105 είναι κενοί, δεν έχουνε δηλωθεί τα ενοίκια ε??? Είναι σωστό αυτό που λέω??? Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να έχουνε πληρώσει πρόστιμο οι δικοί μου??? Και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από truthful
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και γω κατι σχετικο

 

μετα απο ποσο καιρο θεωρειται οτι εγινε σιωπηρη ανανεωση? και σε αυτη τη περιπτωση, αν κανει φορολογικη δηλωση μετα ο ενοικιαστης, για ποσα χρονια βαζει οτι ανανεωθηκε στο taxis? μπορει εκ των υστερων ο ιδιοκτητης να πει οτι δε συμφωνησε σε καμια ανανεωση και να ζητησει να φυγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

να ρωτησω και γω κατι σχετικο

 

μετα απο ποσο καιρο θεωρειται οτι εγινε σιωπηρη ανανεωση? και σε αυτη τη περιπτωση, αν κανει φορολογικη δηλωση μετα ο ενοικιαστης, για ποσα χρονια βαζει οτι ανανεωθηκε στο taxis? μπορει εκ των υστερων ο ιδιοκτητης να πει οτι δε συμφωνησε σε καμια ανανεωση και να ζητησει να φυγει?

 

 

Η σιωπηρή ανανέωση μιας μίσθωσης λογίζεται ότι έχει λάβει χώρα όταν έχει παρέλθει ο χρόνος λήξης της μίσθωσης που προβλέπεται από το ιδιωτικό συμφωνητικό και ο μεν μισθωτής (ενοικιαστής) παραμένει στο μίσθιο ακίνητο, ο δε εκμισθωτής (ιδιοκτήτης) δεν αντιδρά ή εναντιώνεται.

 

Εάν γίνει λοιπόν σιωπηρή ανανέωση, άρα δεν συμφωνείται συγκεκριμένη ημερομηνία αποχώρησης του μισθωτή, αυτή καθιστά τη μίσθωση αόριστης διάρκειας και ισχύουν όλοι οι όροι που ίσχυαν και κατά τη συμβατική διάρκεια της μίσθωσης. 

 

Εκ των υστέρων φυσικά και μπορεί ο εκμισθωτής να καταγγείλει τη μίσθωση και να ζητήσει να του παραδώσουν το ακίνητο. Ανά πάσα στιγμή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...