Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες


Balarinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, φετος δινω πανελληνιες και εχω προβληματιστει αρκετα με τη σχολη που θα ηθελα να περασω. Στην αρχη σκευτομουν για ΤΕΦΑΑ αλλα μιλισα με αρκετα ατομα και ολοι μου ελεγαν οτι δε θα βρω δουλεια. Γι'αυτο αρχισα να σκευτομαι τη σχολη πληροφορικης. Αυτο που δεν γνωριζω ομως ειναι σε πιο βαθμο μπορω να εξελιξω αυτη την επιστημη και τι επαγγελματικη αποκατασταη μπορει να μου προσφερει. Εγω θα ηθελα να ασχολιθω με τη δημιουργεια προγραμματων και θα ηθελα να μου πειτε ποιο τομεα πρπει να διαλεξω στη σχολη για να ασχολιθω μ'αυτο, που μπορω να βρω δουλεια και πως μπορω να εξελιξω τον τομεα δημιουργειας προγραμματων. Και αν γνωριζεται σε ποια πολη ειναι  η καλητερη σχολη πληροφορικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα στη σχολή που σου αρέσει και παράλληλα βγάλε ενα ιεκ για υδραυλικός ή τεχνικος καλοριφερ/αεριου

 

Ετσι ανοιγει και το μυαλο σου και παραλληλα εξασφαλιζεις και δουλεια με αποκατασταση και λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρνα στη σχολή που σου αρέσει και παράλληλα βγάλε ενα ιεκ για υδραυλικός ή τεχνικος καλοριφερ/αεριου

 

Ετσι ανοιγει και το μυαλο σου και παραλληλα εξασφαλιζεις και δουλεια με αποκατασταση και λεφτα

Βλέπεις όνομα "μπαλαρινάκι" και πιστεύεις να θέλει να πάει για υδραυλικός ή τεχνικός καλοριφές/αερίου; :P

 

Η αδερφή μου έχει τελειώσει ΤΕΦΑΑ και έχει δουλειά πάντως πάνω στον κλάδο.

 

Τώρα απο το ΤΕΦΑΑ να καταλήγεις στην πληροφορική (επηρεασμένη από τους άλλους προφανώς, απλά επειδή...έχει μέλλον, και όχι απο πραγματικό ενδιαφέρον) τι να σου πω...Θα σου έλεγα να κυνηγήσεις αυτό στο οποίο έχεις κλίση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνα στη ΣΜΥ ή καλυτερα στην ΣΜΥΝ και ψαξε για εναν ιασωνα ή χρισταρα να μαθεις τι και πως

Αληθεια πρεπει να γινει ενα sticky με το τι σημαινει bait και πως το αναγνωριζουμε. Μεγαλα χερια μεγαλα δαχτυλα,Σμυ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που θα σου αρέσει. Τα ΤΕΦΑΑ δεν είναι κακή επιλογή, μπορείς να κάνεις πολλά ειδικά αν έχεις λίγο επιχειρηματικό πνεύμα. Όσον αφορά στην πληροφορική,απ όσο ξέρω απο φίλους και γνωστούς που ασχολούνται, σίγουρα υπάρχουν τομείς που εχουν κι επαγγελματική εξασφάλιση, αλλά κατ' εμε είναι απαιτητικός κλάδος. Επίσης θα εχω πάντα παράδειγμα τη φίλη μου που ήθελε να γίνει γυμνάστρια αλλά αποφάσισε να σπουδάσει στο πολυτεχνείο (ο βαθμός της στις πανελληνιες ήταν πολύ υψηλός και πειστηκε "να μην πάει χαμένος") και κατεληξε νοικοκυρά.Δεν μπορεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του επαγγελματός της και πιστευω έπαιξε μεγάλο ρόλο το γεγονός ότι δεν της άρεσε το αντικείμενο και δεν το έψαξε ιδιατερα πριν αποφασίσει να το σπουδάσει, απλά ήξερε ότι έχει υψηλή επαγγελματική αποκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεφα με πληροφιρικη ειναι η πουτσα με την βουρτα στο ενα θα καθεσαι ολη μερα σε ενα γραφειο μεχρι τα χερια σου και τα ματια σου να αγκηλωθουν και στο αλλο να σε σε κανενα γυμναστηριο κ.λ.π 

 

 

και εγω δινω φετος,πολυ αγχος,το βραδυ κοιμαμαι δυσκολα να φανταστεις,αμα δεν περασω δεν ξερω αμα το αντεξω

καλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, φετος δινω πανελληνιες και εχω προβληματιστει αρκετα με τη σχολη που θα ηθελα να περασω. Στην αρχη σκευτομουν για ΤΕΦΑΑ αλλα μιλισα με αρκετα ατομα και ολοι μου ελεγαν οτι δε θα βρω δουλεια.

Έχω 2 γνωστούς απόφοιτους ΤΕΦΑΑ ο ένας ανεργος και ο άλλος στο δημόσιο σε άσχετο τομέα.

 

Από τις πιο κακές επιλογές σπουδων κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστα τι θες να περασεις?

Δεν ξέρω,μου φενονται ενδιαφέρον τα οικονομικά,προς τα εκεί λέω να επιλέξω κάτι αλλά δεν έχω βρει κάτι που να πω ΟΚ αυτό θέλω να κανω στην ζωή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μην νομιζετε οτι αυτο που θα σπουδασετε θα κανετε στην ζωη σας μετα. Οι σπουδες προσφερουν πολλα πραγματα-μεσα σε αυτα βεβαια και ενα "δρομο" προς ενα κλαδο.

2) Τα ΤΕΦΑΑ ειναι ωραια και καλη σχολη απ ότι ξερω απο γνωστους εκει, αλλα οντως οι προοπτικες δεν ειναι και οι καλυτερες για τον μεσο αποφοιτο. Τωρα εαν ο μπαμπας εχει 3000 γυμναστηρια στην ελλαδα ή ειναι χωμενος πχ στον Ολυμπιακο ισως γινεται κατι.

3) Το θελω να φτιαχνω προγραμματα ειναι πολυ γενικο, οσο για τα τμηματα σου προτεινω να μπεις να διαβασεις τον οδηγο σπουδων και να δεις σε καθε τμημα τι παιζει. Τωρα το ποιο ειναι το καλυτερο? Προσωπικα δεν πιστευω οτι θα εχει διαφορα καποιο τμημα ειτε πας ΑΠΘ ειτε ΕΚΠΑ, οταν ερθει η ωρα εργασιας δεν παιζει τοσο ρολο αυτο οσο τα εχτρα, προτζεκτς κλπ. Δεν ειναι συγκριση Stanford με ΑΠΘ για να πει ο αλλος θα παρω πχ εσενα.

 

ΥΓ Εαν δινεις πανελληνιες λεξεις οπως : σκευτομουν-ασχολιθω-γνωριζεται σε γ πληθυντικο-καλητερη πρεπει να τις διορθωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ηθελες να φτιαχνεις προγραμματα δε θα μας ρωτουσες σε τετοια ηλικια,αλλα θα ειχες ηδη ασχοληθει.

κανε αυτο που πραγματικα θες και οχι αυτο που θεωρεις οτι θα εχει λεφτα.

για αυτο τοσοι πτυχιουχοι στο ελλαδισταν τυλιγουν τα σουβλακια με το πτυχιο,επειδη πιστεψαν οτι θα εβγαζαν λεφτα  με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...