Προς το περιεχόμενο

Εναρξη Ενδοκοινοτικών αποκτήσεων


H2OPoloman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,εχω ενα θεμα με τον εξοπλισμο στο μαγαζι και βρηκα ανταλλακτικά απο εξωτερικό "ευρωπη" αρκετα φθηνοτερα + οτι δεν θα χρειαστει να πληρωσω ΦΠΑ.

Δεν εχω κανει αγορες παλαιοτερα απο εξωτερικο και εψαξα λιγο βρηκα οτι πρεπει να κανω εναρξη.

Ξερει κανεις ποσες μερες θελει η διαδικασία; αν δεν προλαβαινω θα τα παρω απο ελλαδα αναγκαστικα.

Λογιστη εχω αλλα απο Παρασκευη μεσημέρι δεν μπορω να τον βρω ουτε στο τηλεφωνο,και αν ειναι να τα παρω απο ελλαδα θελω να τα παραγγείλω αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμεσα γίνεται η έναρξη, δηλαδή μόλις κάνεις την αίτηση με την ημερομηνία πρωτοκόλλου και έπειτα κάνεις αγορές.

Ευχαριστω για την απαντηση,πηρα τον λογιστη μου σήμερα και αρχικα προσπαθησε να με αποτρέψει,τον ειπα να την κανει την δηλωση αλλα λεει θα πρεπει να περιμενουμε να εγκριθεί,το οποιο θα γίνει το πιθανότερο απο εβδομάδα.

Αν εχει δικιο και στειλω την παραγγελια αύριο που θα κανει την δηλώση θα εχω προστιμο και αν ναι ποσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τον προμηθευτή να προχωρήσει την παραγγελία με proforma invoice και να εκδώσει τιμολόγιο όταν είναι έτοιμος ο λογιστής σου. Έχει περιθώριο ενός μήνα από το proforma invoice μέχρι το τελικό τιμολόγιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς πάντως να κάνεις τη συναλλαγή και να πας μετά με το invoice στην εφορία να κάνεις έναρξη για ενδοκοινοτικές (με αυτό ως δικαιολογητικό), μου έχει τύχει και αυτό..

 

αλλά έχεις μέχρι τα τέλη του επόμενου μήνα (έως 26 είναι οι ενδοκοινοτικές) από το μήνα που αναφέρει το τιμολόγιο να δηλωθεί στο taxis, καθυστερημένη υποβολή είναι 100αρικο που βεβαιώνεται κάνα χρόνο+ αργότερα από την εκπρόθεσμη υποβολή 

 

αν κάνεις συναλλαγή μες στο μάιο (με ημερομηνία τιμολογίου τον 5ο) πρέπει να δηλωθεί από 1η μέχρι 26 Ιουνίου με λίγα λόγια, οπότε πρέπει μέχρι τότε να κάνεις όλα τα απαραίτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...