Προς το περιεχόμενο

παραφαρμακευτικα προιοντα απο το σκρουτζ


Nintendo1889

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα. Ένα αποσμητικό που το έπαιρνα από έναν γνωστό εδώ, 9 ευρώ το βρήκα στο σκρουτζ 5 και κάτι. Το αγόρασα online και όλα καλά, ήταν ακριβός το ίδιο.

 

Τώρα κάτι βιταμίνες που είναι να πάρω, μου λέει ο γνωστός 74 ευρώ έχουν, για σένα 65. Βλέπω στο σκρουτζ οι βιταμίνες έχουν 40 ευρώ + τα μεταφορικά 44.

 

Είναι δυνατόν να έχουν κέρδος τόσο μεγάλο τα φαρμακια; Να τις αγοράσω η θα είναι ψόφιες;

Επεξ/σία από Nintendo1889
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγοράζεις online τα πάντα είναι πιο φθηνά.

 

Το ένα κατάστημα αγοράζει 10 ευρώ και το πουλάει 13.

Κάποιο άλλο το αγοράζει το ίδιο προιόν 6 και το πουλάει 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ποτε οι βιταμινες και τα αποσμητικα ειναι φάρμακα?

Ένα αποσμητικό ρολό που αγοράζω το la roche posay, μόνο στα φαρμακία το βρίσκεις, όπως και τις βιταμίνες που μου έγραψε ο γιάτρος.

 

Δεν είναι ακριβός φάρμακα με την έννοια της λέξεως, αλλά πως αλλιός να τον έγραφα τον τίτλο.

 

Οπότε το ποιο λογικό είναι αυτό που είπε ο φίλος από πάνω, μπορεί να αγοράζουν ποιο ακριβά. Αλλά και παλι η διαφορά στην τιμή είναι μεγάλη για το κέρδος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω πως μπαίνουν μέσα με τίποτα, υπάρχει περιθώριο κέρδους σε αυτά.

 

Ενα μικρό παράδειγμα: μου κάνει μια παραγγελία δικός μου για βιταμίνες. Ρωτάω πόσο τις έχει το φαρμακείο, 10.5 λέει.

Τις παίρνω online 6.25 από φαρμακείο (δλδ όχι μόνο αποθήκη/online) και ανέφερε όντως και τιμή καταστήματος 10.5.

 

Παραλαμβάνω και βλέπω το εξής όμορφο σε ένα κουτάκι:

 

 

fdsfdfas.jpg

 

 

Επειδή τα πάντα σε παραφαρμακευτικά τα παίρνω online, οι διαφορές είναι πάντα σεβαστές (τηρουμένων των αναλογιών ανάλογα το προϊόν), είτε πρόκειται για shop που είναι μόνο οnline-αποθήκη -που εκεί υποτίθεται δικαιολογείται ένα παραπάνω- είτε έχουν και φυσικό κατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραφαρμακευτικά πλέον προμηθεύομαι μόνο από το ιντερνετ. Πολύ χαμηλώτερες τιμές από τα φυσικά καταστήματα.Δε νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφενός κάποιοι αγοράζουν φτηνότερα από άλλους, αφεδύο κάποιοι μπαίνουν μέσα με αυτές τις τιμές στο σκρούτζ.

 

Ο καθένας ορίζει την τιμή του με βάση να μην μπαίνει μέσα η επιχείρησή του, αν μπαίνει μέσα ας αλλάξει τιμή, δεν είναι θέμα του καταναλωτή αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή λογική...το φυσικό κατάστημα πληρώνει χίλια δυό καί πρέπει μα έχει το ανάλογο κέρδος γιά να βγεί...το ηλεκτρονικό κατάστημα έχει τα μισά καί ποιό λίγα οπότε καί οι τιμές είναι ανάλογες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι τα περισσότερα ηλεκτρονικά καταστήματα (στο skroutz αλλά όχι μόνο...) έχουν ΚΑΙ φυσική παρουσία. Οπότε δεν γλυτώνουν τα διάφορα έξοδα λειτουργίας... Απλώς οι τιμές τους είναι φθηνότερες γιατί αυτό επιβάλει ο ανταγωνισμός (συμπιέζουν τα περιθώρια κέρδους με στόχο την αύξηση της ποσότητας παραγγελιών). 

 

Όσα είναι αποκλειστικά ηλεκτρονικά καταστήματα έχουν την ακόλουθη επισήμανση, όταν πατήσεις πάνω στο logo τους στο skroutz:

 

post-40281-0-90626000-1494244876_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παραφαρμακευτικά πάντως είναι και αυτά με το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους για ένα φαρμακείο, για αυτό μπορεί να σας έχει τύχει αρκετές φορές να προσπαθούν να σας τα ζμπρώξουν περισσότερο οι ίδιοι οι φαρμακοποιοί  

 

οπότε υποθέτω ότι αν κάποιος δεν έχει τα κόστη του καταστήματος θα μπορεί και να πουλήσει αισθητά φθηνότερα. 

 

αν μπορούσαν να πωλούνταν έτσι και κανονικά φάρμακα δεν είμαι βέβαιος για το αν θα είχαν τόσο μεγάλη διαφορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...