Προς το περιεχόμενο

airbnb-εχει νοικιασει κανεις σας δικη του κατοικια σε αλλους?


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπορείς να βάλεις ό,τι θες, στο automatic pricing οι τιμες βγαινουν σε σχέση την προσφορά και την ζήτηση, αν βάλεις 12% περισσότερο απ'τους άλλους στην ίδια περιοχή δεν θα πατήσει ανθρωπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν μπορείς να βάλεις ό,τι θες, στο automatic pricing οι τιμες βγαινουν σε σχέση την προσφορά και την ζήτηση, αν βάλεις 12% περισσότερο απ'τους άλλους στην ίδια περιοχή δεν θα πατήσει ανθρωπος.

 

Ε όταν είναι χαμηλές και δεν βγαίνεις απλά δεν το διαθέτεις εκείνο το διάστημα.

 

Πόσο νόμιμο είναι για τα ελληνικά δεδομένα;

Σίγουρα είναι μόνο για έναν περιορισμένο αριθμό ενοικιάσεων τον μήνα χωρίς να έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Ψάξτε το λίγο όσοι το κάνετε, μην σας έρθει κανά πρόστιμο ουρανοκατέβατο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε κατι κανεις λαθος. Εγω δεν πληρωνω προμηθεια τοσο πολυ.

Εσυ πληρωνεις προμηθεια 3-5%. Το 6-12 ειναι η προμηθεια που θα πληρωσει ο πελατης.

Πχ αν εσυ ενοικιαζεις 100€ θα παρεις τα 97 και ο πελατης θα πμηρωσει 106€

 

Η φορολογια αλλαξε φετος, και θυμαμαι αν εχεις πανω απο δυο διαμερισματα αλλαζει ο τροπος φορολογιας. Μεχρι περσι ηταν χαλαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να σου δειχνει δυο διαφορετικές προμήθειες ειναι παραπλανητικό, στην τελική όλη η προμήθεια προερχεται απο την πληρωμή του επισκέπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει κατι παραπλανητικο. Οταν πας στην πληρωμη σου λεει πχ για το διαμερισμα 100€ ,6€ η προμηθεια, συνολο 106€.
Εσυ που το ενοικιαζεις, απο την τραπεζα θα παρεις 97€. Μηπως εχεις μπερδευτει και με την εφορια και μιλας για τοση πρπμηθεια?

Επεξ/σία από harisv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε, απο την ίδια πληρωμή βγαινουν και οι δύο χρεώσεις, δεν το καταλαβαινεις; 

απλά το παρουσιάζει έτσι για να μην φαινεται υπερβολικό. Ειναι ειδικοι στην παρουσίαση δεδομένων πχ. http://insideairbnb.com/how-airbnb-hid-the-facts-in-nyc/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι οι δυο προμηθειες ειναι ξεχωριστες γιατι την μια την πληρωνει ο οικοδεσποτης και την αλλη ο πελατης. Ο πελατης πληρωνει το ενοικιο, την καθαριοτητα και την προμηθεια αυτη.

Εσυ απο αυτο που εχεις ορισει σαν τιμη θα παρεις το 97%  στο χερι.

Εγω ειμαι και στο booking και εκει το ιδιο διαμερισμα το εχω πιο ακριβο, γιατι ειναι μεγαλυτερη η προμηθεια που κραταει το booking.com  σε σχεση με το airbnb.

Δηλαδη μου λες οτι απο τα 100€ εσυ εισπρατες 83€ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να σου εξηγησω οτι οι δυο προμηθειες ειναι ξεχωριστες γιατι την μια την πληρωνει ο οικοδεσποτης και την αλλη ο πελατης. Ο πελατης πληρωνει το ενοικιο, την καθαριοτητα και την προμηθεια αυτη.

Εσυ απο αυτο που εχεις ορισει σαν τιμη θα παρεις το 97%  στο χερι.

Εγω ειμαι και στο booking και εκει το ιδιο διαμερισμα το εχω πιο ακριβο, γιατι ειναι μεγαλυτερη η προμηθεια που κραταει το booking.com  σε σχεση με το airbnb.

Δηλαδη μου λες οτι απο τα 100€ εσυ εισπρατες 83€ ?

Όχι, σου λέει από το ενοίκιο των 100 που θέλει βγαίνει ο πελάτης να πληρώσει 106 αλλά στην τσέπη του μπαίνουν 97.

Θεωρεί τα 106 την δική του τελική τιμή και δεν θέλει, δεν καταλαβαίνει, δεν θέλει να καταλάβει, δεν ξέρω κι εγώ τι, ότι τα +6 ΠΟΤΕ δεν ήταν δικά του λεφτά, είναι ΕΞΤΡΑ στην τιμή που θέλει αυτός να πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σου λέει από το ενοίκιο των 100 που θέλει βγαίνει ο πελάτης να πληρώσει 106 αλλά στην τσέπη του μπαίνουν 97.

Θεωρεί τα 106 την δική του τελική τιμή και δεν θέλει, δεν καταλαβαίνει, δεν θέλει να καταλάβει, δεν ξέρω κι εγώ τι, ότι τα +6 ΠΟΤΕ δεν ήταν δικά του λεφτά, είναι ΕΞΤΡΑ στην τιμή που θέλει αυτός να πουλήσει.

Ναι αλλά το σπιτι είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ και αυτοί στο airbnb δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ!!

 

Εκτός απο το να δημιουργούν κίνηση και να του βρίσκουν πελάτη... να πληρώνουν έξοδα διαφήμισης έξοδα για ηλεκτρικό στο datacenter και τους servers καθώς και την συντήρηση του site και μεροκάματα σε υπαλλήλους... να κανονίζουν όλα τα τυπικά/γραφειοκρατικά θέματα να εγγυώνται τις συναλλαγές να αναλαμβάνουν τις πληρωμές και τις καταθέσεις σε προσωπικούς λογαριασμούς α ναι και να βγάλουν και ένα κέρδος!! άκου εκει!! γιατι δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους; ε;;; γιατί;;;

 

Τι ήθελα και έμπλεξα με τους αχάριστους στην airbnb;;;που τους φορτώθηκα στα καλά του καθουμένου;

jesus, δεν υπάρχουν 2, 3, 15 τιμές, μια ειναι η τιμή αυτή που πληρώνει στο τέλος ο πελάτης. 

Γιατί όταν πουλάς κάτι στο ebay ας πούμε πως το κάνεις; βάζεις πόσα ζητάς και το ebay βάζει φόρους και προμήθειες κτλ... τι δεν καταλαβαίνεις; Εσύ είσαι το προϊόν όχι η επιχείρηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει πρεπει και η εταιρια να βγαλει κατι , τοση διαφήμιση μας κανει.

Παντως ο φιλος που ρωτησε αρχικα αν μενει σε καποιο τουριστικο μερος και εχει εστω και ελαχιστο ελευθερο χρονο να το δοκιμασει το καλοκαιρι. Εμενα μου το προτεινε ενας γνωστος και το δοκιμασα για χαλαρα και τελικα ειδα οτι δουλευει καλα.

 Οι ελληνικες τιμες ειναι πολυ φτηνες για τους ευρωπαιους. Το  χειμωνα εψαχνα για Λονδινο στο airbnb και ειχα βρει με 25€ διανυκτερευση στον καναπε του σαλονιου μιας οικογενειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει πρεπει και η εταιρια να βγαλει κατι , τοση διαφήμιση μας κανει.

Παντως ο φιλος που ρωτησε αρχικα αν μενει σε καποιο τουριστικο μερος και εχει εστω και ελαχιστο ελευθερο χρονο να το δοκιμασει το καλοκαιρι. Εμενα μου το προτεινε ενας γνωστος και το δοκιμασα για χαλαρα και τελικα ειδα οτι δουλευει καλα.

 Οι ελληνικες τιμες ειναι πολυ φτηνες για τους ευρωπαιους. Το  χειμωνα εψαχνα για Λονδινο στο airbnb και ειχα βρει με 25€ διανυκτερευση στον καναπε του σαλονιου μιας οικογενειας. 

καλα αν είναι έτσι ρε φίλε πήγαινε εδώ https://www.couchsurfing.com/ θα βρείς να κοιμηθείς τζάμπα πολλές φορές και σε κανονικό δωμάτιο αντί για καναπέ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αν είναι έτσι ρε φίλε πήγαινε εδώ https://www.couchsurfing.com/ θα βρείς να κοιμηθείς τζάμπα πολλές φορές και σε κανονικό δωμάτιο αντί για καναπέ .

Kαλα εννοειται δεν πηγα, απλα το εθεσα σαν παραδειγμα .Γιατι στις περισσοτερες ευρωπαικες πολεις να ενοικιασεις ολο το διαμερισμα και οχι καποιο δωματιο ειναι πανακριβο.

Παντως ωραιο σαν ιδεα  αυτο το site....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το σπιτι είναι ΔΙΚΟ ΤΟΥ και αυτοί στο airbnb δεν κάνουν ΤΙΠΟΤΑ!!

 

Εκτός απο το να δημιουργούν κίνηση και να του βρίσκουν πελάτη... να πληρώνουν έξοδα διαφήμισης έξοδα για ηλεκτρικό στο datacenter και τους servers καθώς και την συντήρηση του site και μεροκάματα σε υπαλλήλους... να κανονίζουν όλα τα τυπικά/γραφειοκρατικά θέματα να εγγυώνται τις συναλλαγές να αναλαμβάνουν τις πληρωμές και τις καταθέσεις σε προσωπικούς λογαριασμούς α ναι και να βγάλουν και ένα κέρδος!! άκου εκει!! γιατι δεν το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους; ε;;; γιατί;;;

 

Τι ήθελα και έμπλεξα με τους αχάριστους στην airbnb;;;που τους φορτώθηκα στα καλά του καθουμένου;

Γιατί όταν πουλάς κάτι στο ebay ας πούμε πως το κάνεις; βάζεις πόσα ζητάς και το ebay βάζει φόρους και προμήθειες κτλ... τι δεν καταλαβαίνεις; Εσύ είσαι το προϊόν όχι η επιχείρηση....

 

στο ebay ειναι μια η τιμή και η προμήθεια. 

 

 

lol, παγκοσμιως ειναι λιγοτεροι απο 5.000 εργαζόμενοι, και έχουν ήδη πάνω απο 500.000 διανυκτερευσεις καθημερινά

http://expandedramblings.com/index.php/airbnb-statistics/

Στην Ευρώπη πληρώνουν φορολογία Ιρλανδίας δηλ. 50€ ανα εκατομμύριο κέρδους! Δεν το λες και βγάζουν απλά τα έξοδα τους. Και αυτό χωρίς να κάνουν τιποτα επενδύσεις σε υποδομές, δεν χτίζουν ξενοδοχεία, ποσο κοστίζουν τα datacenter; 

 

Δεν τους φορτωθηκα, δοκιμαστικά, δεν μου άρεσε, τελος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ρε παιδιά ο pablo το λέει αλλιώς, συνολικά. δεν έχει και άδικο σε αυτό το κομμάτι

...ο πελάτης δίνει 106€ ο οικοδεσπότης παίρνει 97€ άρα το aιr βγάζει 12€.

(ας πούμε ότι είναι έτσι να ποσά)

 

από εκεί και πέρα ε λογικό είναι να βγάζουν και κάποιο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...