Προς το περιεχόμενο

airbnb-εχει νοικιασει κανεις σας δικη του κατοικια σε αλλους?


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

περνα απτο μυαλο μου να νοικιασω ενα σπιτι μου στο airbnb -και θαθελα αν εχει νοικιασει κανεις δικη του κατοικια να μοιραστω εμπειριες αν αξιζει κτλ κτλ .ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αξίζει αλλά θέλει να έχεις χρόνο να ασχοληθείς εκτός αν δε σε απασχολεί τόσο και το θες έτσι για ότι κάτσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  η περιοχη που ζεις ειναι με τουριστες φυσικα και αξιζει..... Απλα θελει λιγο τρεξιμο για τις αλλαγες, να τους εξυπηρετησεις σε διαφορες αποριες, και τις καθαριοτητες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περνα απτο μυαλο μου να νοικιασω ενα σπιτι μου στο airbnb -και θαθελα αν εχει νοικιασει κανεις δικη του κατοικια να μοιραστω εμπειριες αν αξιζει κτλ κτλ .ευχαριστω

Τι εννοεις αξιζει; Χρηματα θα παρεις. Αλλο τροπο εχεις;

Ειναι καθαρη κοινοτητα με καλο κοσμο. Διαβασε τους ορους, δεν παιρνεις ποτε χρηματα σε προπληρωνουν ηλεκτρονικα. Διαβαζε τις ζημιες τι γινεται δεν ξερω, γενικα προσεχουν πολυ τον χωρο σου.

Εχω νοικιασει 4-5 φορες σαν ενοικιαστης δεν ειχα ποτε προβλημα. Κοιτα μην χαλασεις την πιατσα :)

 

Επισης βλεπεις ποιος νοικιαζει, πριν σε πληρωσει, μπορεις να κανεις decline.και δεν ερχονται ποτε.

 

-Αν- κανεις μαλακιες, θα φας μαυρο στα comments και δεν θα παταει ψυχη.

 

Αυτο που σου ειπαν παραπανω,,.οι αλλαγες ειναι τρεξιμο, και η καθαριοτητα. Αν θες τα δινεις σε καποιον αλλον να τα κανει για σενα, και τον πληρωνεις φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα δοκιμάσει αλλά μου φανηκε περισσότερο μπελάς παρά καλό, κατ'αρχας το 18% που βγάζει το airbnb ειναι υπερβολικο για αυτά που προσφέρει, εκτός απο πλατφόρμα αυτοματης πληρωμής και reviews δεν ειναι κάτι παραπανω, σε περιπτωση ζημιών, πχ. σπάσει κάτι και δεν το παραδεχτει θα πρέπει με κάποιον τρόπο εσύ να το αποδείξεις (φωτογραφίες πριν - μετα, τιμολόγια, κτλ). 

Πολλοί τουρίστες νομίζουν ότι εισαι ξενοδόχος και ότι το σπίτι ειναι ξενοδοχείο, εκτός βέβαια ότι πληρώνουν λιγότερο απο 1/3 που θα πλήρωναν σε ξενοδοχείο, πολλές φορές ειχα δώσει ραντεβού για check in και άλλη ώρα ειχαμε κανονίσει και άλλη ώρα ερχοντουσαν, μετά παραπονιοντουσαν γιατι δεν τους περιμενα 5 ώρες ξερω γω. 

Για τους επισκέπτες αναμεικτα συναισθήματα, πολλοί ειναι κοινωνικοι και μπορείς να πεις μια κουβέντα μαζί τους, αλλά πολλοι ειναι μουντρούχοι που απλά ήρθαν γιατι ειναι πιο φτηνά.

Ξεκινησε σαν μέσο socializing αλλά γρήγορα μεταβλήθηκε σε mainstream ανταγωνιστή των ξενοδοχείων και των hostels, κατά την γνώμη μου αθεμιτος ανταγωνισμός, θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός στις πόσες μέρες το χρόνο μπορείς να νοικιάσεις, όπως πχ. στην ΝΥ. 

Σταματησα να το χρησιμοποιώ όταν έγιναν leak τα στοιχεία μου (λογαριασμός, email, paypal) και το airbnb μου έκλεισε τον λογαριασμό μέχρι να διορθωσει το πρόβλημα, σχεδόν δύο μήνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)ειναι λογικο να αργουν. Καλα τηλεφωνα δεν εχετε; Εξωτερικο εχεις παει ποτε;....αν ειναι δυνατον ο ταξιδιωτης να περιμενει τον οικοδεσποτη! Με τις βαλιτσες και ολη την ταλαιπορια.

 

2) τις τιμες τις οριζεις εσυ. Βαλε κατι παραπανω αν δεν σου φτανουν. Στο 1/2 ειναι οι τιμες συνηθως. Μπορεις να πας και στο 2/3. Μπορεις να ορισεις και minimum ημερων πχ 5 μερες 4 κτλ.

 

3) απο που και ως που να πειτε κουβεντα; Τους ξερεις και απ προχτες; Ποτε δεν ανοιξα παρτιδες. Απο σενα ζητανε αλλα πραγματα που απ οτι φανεται δεν θες να κανεις, που απαιτουν ΤΡΟΠΟ και οχι χρονο.

Εισαι εκτος λογικης της κοινοτητας, και καλως, εφυγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/3 ειναι με το automatic pricing 

 

α, μην ξεχάσω ότι το airbnb δεν επιστρέφει χρεώσεις, αν ακυρώσει ο επισκέπτης, αναλογα την πολιτική ακυρώσεων που έχεις διαλέξει μπορεί να του επιστρέψεις απο μισή κράτηση έως όλοκληρη, αλλά η αμοιβή που κρατάει το airbnb δεν επιστρέφεται καθόλου. 

 

κοίτα, για τις καθυστερήσεις τηρούσα ένα περιθώριο μιας ώρας, αλλά όταν σου κάνει request και τον ρωτάς αν μπορεί να κάνει check in πχ. μέχρι τις 12.00 ή σε συγκεκριμένη ώρα γιατι έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις, και σου λέει νταξει κανενα προβλημα. Μια μέρα πριν έρθει σου λέει ότι αλλαξαν τα πλάνα του, ή και την ίδια μέρα ακομη τι υποτιθεται ότι πρέπει να κάνεις; να ακυρώσεις ότι έχεις να κάνεις για να τον περιμένεις ή να ρωτάς φίλους να σου κάνουν χάρη να πάνε αυτοι; 

Αν εσύ ακυρώσεις παιζει penalty απο το airbnb, ακόμα και αν είχατε συμφωνήσει άλλη ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pablo_hassan φιλε νομιζω εχεις πετυχει περιπτωσεις. Εγω τωρα παω για τριτο καλοκαιρι με airbnb και δε ειχα ποτε μεγαλο θεμα. Το γεγονος οτι μπορω να κανω review στον επισκεπτη, εχει ως αποτελεσμα να μην ειναι απαιτητικοι.

Φυσικα εχει σημασια και απο ποιο κρατος ερχονται, δυτικοευρωπαιοι ειναι ευγενικοι, αν ερχονται ελληνες ιταλοι και ανατολικοι αυτοι μπορει να γκρινιαξουν.

Το check in ειναι ειναι ενα θεμα που πρεπει να ειμαστε υπομονετικοι. Μπορει να εχει καθυστερηση η πτηση, η να μην βρισκει το σπιτι ευκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και σωστούς, αλλά και περιπτωσάρες, αυστριακός 40 χρ. να θέλει να κάνει check in 3.00 τη νύχτα, σκωτσέζα που μου άφησε δώρο την περιοδο της στα σεντόνια και στα παπλώματα, κτλ. Η χώρα που είναι δεν παιζει μεγάλο ρόλο, ειδα αντιθετες συμπεριφορές απο την ίδια χώρα.

Τέσπα, αν έχεις χρόνο ίσως αξίζει, βγάζεις μεν περισσότερα απ'ότι αν το νοικιαζες με τον μήνα, αλλά έχει πολύ τρέξιμο.

 

αυτο που μου την έδωσε ήταν όταν εγινε leaked ο λογαριασμός μου, και τους πήρε δύο μήνες να το φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν και εγώ να προσωρήσω σε κάτι τέτοιο μιας και έχω οικία σε περιοχή με τουριστικό ενδιαφέρον αλλά δεν το προχώρησα γιατί δεν ήξερα τι συμβαίνει με την εφορία, ακουγόταν μάλιστα στις ειδήσεις πως θα αρχίσουν έλεγχοι, θα ζητηθούν στοιχεία απ την airbnb κλπ.

Eπίσης με σκεφτόμουν το οτι μπλέκεις με τον κάθε εν δυνάμη 'τρελό' και για όσο τον φιλοξενείς δεν ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει, για παράδειγμα αν αποφασίσει ο γιόκας του να βάλει το χέρι στην μπρίζα ή να φάει καμιά τούμπα στα σκαλιά τι γίνετε;; Λογικά θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις..

 

Αν κάποιος έχει απάντηση για κάποια απ τις 2 παραπάνω απορίες ας μου την λύσει! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είχα δοκιμάσει αλλά μου φανηκε περισσότερο μπελάς παρά καλό, κατ'αρχας το 18% που βγάζει το airbnb ειναι υπερβολικο για αυτά που προσφέρει, εκτός απο πλατφόρμα αυτοματης πληρωμής και reviews δεν ειναι κάτι παραπανω, σε περιπτωση ζημιών, πχ. σπάσει κάτι και δεν το παραδεχτει θα πρέπει με κάποιον τρόπο εσύ να το αποδείξεις (φωτογραφίες πριν - μετα, τιμολόγια, κτλ). 

Πολλοί τουρίστες νομίζουν ότι εισαι ξενοδόχος και ότι το σπίτι ειναι ξενοδοχείο, εκτός βέβαια ότι πληρώνουν λιγότερο απο 1/3 που θα πλήρωναν σε ξενοδοχείο, πολλές φορές ειχα δώσει ραντεβού για check in και άλλη ώρα ειχαμε κανονίσει και άλλη ώρα ερχοντουσαν, μετά παραπονιοντουσαν γιατι δεν τους περιμενα 5 ώρες ξερω γω. 

Για τους επισκέπτες αναμεικτα συναισθήματα, πολλοί ειναι κοινωνικοι και μπορείς να πεις μια κουβέντα μαζί τους, αλλά πολλοι ειναι μουντρούχοι που απλά ήρθαν γιατι ειναι πιο φτηνά.

Ξεκινησε σαν μέσο socializing αλλά γρήγορα μεταβλήθηκε σε mainstream ανταγωνιστή των ξενοδοχείων και των hostels, κατά την γνώμη μου αθεμιτος ανταγωνισμός, θα πρέπει να υπάρχει περιορισμός στις πόσες μέρες το χρόνο μπορείς να νοικιάσεις, όπως πχ. στην ΝΥ. 

Σταματησα να το χρησιμοποιώ όταν έγιναν leak τα στοιχεία μου (λογαριασμός, email, paypal) και το airbnb μου έκλεισε τον λογαριασμό μέχρι να διορθωσει το πρόβλημα, σχεδόν δύο μήνες!

Συμφωνώ λίγο πολύ με την απάντηση του zerg (αν και όχι τόσο με την εχθρικότητα που βγάζει στο τέλος)

 

απλά ήθελα επίσης να σχολιάσω το 18%...

 

Τι εννοείς ειναι πολλά για αυτό που δίνει,,,

 

Καταρχήν σου δίνει πελατεία.. αυτό ειναι το κυριότερο.. αν έβγαζες εσύ αγγελία στην εφημερίδα ή έκανες δικό σου site www.tospititoupablohasan.gr πόσα άτομα νομίζεις θα έβρισκες να ενδιαφερθούν; 0;

 

Οπότε μόνο αυτό φτάνει και περισσεύει..  μετά μόνος σου τα λες και δεν τα καταλαβαίνεις...  προσφέρει πλατφόρμα πληρωμής.. λίγο ειναι και αυτό; ξέρεις πόσα πρέπει να πληρώσεις για να βάλεις POS;

 

Σου δίνει εγγύηση !!!!! λίγο ειναι ΚΑΙ αυτό;; δηλαδή αν σου χαλάσει ο πελάτης κάτι είσαι καλυμμένος..

 

Α ναι ξέχασα θα πρέπει να έχεις φωτογραφίες του εσωτερικού... (το αυτονόητο δηλαδή) που τις βγάζεις μια φορά και τέλος.. ω τι ταλαιπωρία..

 

Με τον τρόπο που σκέφτεσαι σε λίγο θα πεις ότι πρέπει και να σε πληρώνουν που βάζεις αγγελια στην σελίδα τους :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν λεω οτι ειναι κανονας. Απλα υπαρχουν αλλες νοοτροπιες, οι δυτικοευρωπαιοι ειναι εξοικιομενοι με την ιδεα και δεν γκρινιαζουν ως προς το τι θα βρουν,ειναι πολυ συνεργασιμοι. Οταν βλεπω ελληνες, ουγγρους, πολωνους ξερω οτι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες, πριν μπουν θα γκρινιαξουν πχ γιατι στην ψωτογραφια το κρεβατι ηταν πιο μεγαλο.

Αλλα αυτο που ειπες για σκωτια ισχυει, αγγλοι, σκωτσεζοι ειναι πολυ ακαταστατοι λαοι, εχω πολλα τετοια παραδειγματα.

Τωρα για τον φιλο υπαρχουν και γραφεια που αναλαμβανουν κρατησεις και συνεννοηση κρατωντας μια προμηθεια αν δεν εχει χρονο

.

Η προμηθεια του airbnb ξερω ειναι πολυ μικροτερη απο 18% αν θυμαμαι 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1/3 ειναι με το automatic pricing 

 

α, μην ξεχάσω ότι το airbnb δεν επιστρέφει χρεώσεις, αν ακυρώσει ο επισκέπτης, αναλογα την πολιτική ακυρώσεων που έχεις διαλέξει μπορεί να του επιστρέψεις απο μισή κράτηση έως όλοκληρη, αλλά η αμοιβή που κρατάει το airbnb δεν επιστρέφεται καθόλου. 

 

κοίτα, για τις καθυστερήσεις τηρούσα ένα περιθώριο μιας ώρας, αλλά όταν σου κάνει request και τον ρωτάς αν μπορεί να κάνει check in πχ. μέχρι τις 12.00 ή σε συγκεκριμένη ώρα γιατι έχεις και άλλες δουλειές να κάνεις, και σου λέει νταξει κανενα προβλημα. Μια μέρα πριν έρθει σου λέει ότι αλλαξαν τα πλάνα του, ή και την ίδια μέρα ακομη τι υποτιθεται ότι πρέπει να κάνεις; να ακυρώσεις ότι έχεις να κάνεις για να τον περιμένεις ή να ρωτάς φίλους να σου κάνουν χάρη να πάνε αυτοι; 

Αν εσύ ακυρώσεις παιζει penalty απο το airbnb, ακόμα και αν είχατε συμφωνήσει άλλη ώρα. 

Σε προειδοποιεί και μια μέρα πριν ο απαράδεκτος :P

 

Δηλαδή εμ πληρώνουν εμ έχουν απαιτήσεις τα γομάρια ..... (αυτήν ακριβώς την εικόνα δείχνεις με αυτά που γράφεις ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louisCK, αν δουλευεις εκεινη την μέρα ή έχεις κάποιο ραντεβού, το να σε ειδοποιήσει μια μέρα πριν δεν αλλάζει τιποτα. 

Σου φέρνει επισκέπες αλλά το 18% ειναι πολύ, για την δουλειά που κάνει και το ρίσκο που αναλαμβάνει, απλά ειναι σχεδόν μονοπώλιο και μπορεί να χρεώνει όσο θέλει. Η airbnb έχει φορολογική έδρα στην Ιρλανδία, οπου δεν πληρώνει σχεδόν καθόλου φόρους. Αν δώσουν τα στοιχεία στις δου, θα πληρώσουν όσα έβγαλαν μέχρι τώρα. Το pos ποσο χρεώνει; Ακομα και για τις ακυρώσεις δεν επιστρέφει την δική της αμοιβή, αλλά την δική σου! 

Αν γίνουν ζημιές και μπορείς να αποδειξεις ότι το έκανε ο επισκέπτης, και πόσο ειναι το κόστος τα ζητάει απο αυτόν, η δική της ασφάλεια ειναι για 1/10.000 περιπτώσεις. 

Αν έχεις πολλά δωματια/σπιτια αξιζει, αλλά για ένα όχι και τόσο. 

 

 

 

 

 
Η προμηθεια του airbnb ξερω ειναι πολυ μικροτερη απο 18% αν θυμαμαι 5%. 
 

 

 

 

 

Guest service fees typically range between 6-12% of the total accommodation fees and vary depending on the specifics of the booking (i.e., generally the higher the subtotal, the lower the percentage). 
The amount of the host service fee is generally 3%, but may range between 3-5% depending on the cancellation policy selected by the Host
https://www.airbnb.com/help/article/1857/what-are-airbnb-service-fees

 

για λίγες μέρες ειναι 12 + 5 = 17%, όταν το χρησιμοποιούσα ήταν 13 + 5. Αλλά το λένε με πονηρό τρόπο, τι πάει να πει guest fee και host fee, συνολικά ποση ειναι η προμήθεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

louisCK, αν δουλευεις εκεινη την μέρα ή έχεις κάποιο ραντεβού, το να σε ειδοποιήσει μια μέρα πριν δεν αλλάζει τιποτα. 

Σου φέρνει επισκέπες αλλά το 18% ειναι πολύ, για την δουλειά που κάνει και το ρίσκο που αναλαμβάνει, απλά ειναι σχεδόν μονοπώλιο και μπορεί να χρεώνει όσο θέλει. Η airbnb έχει φορολογική έδρα στην Ιρλανδία, οπου δεν πληρώνει σχεδόν καθόλου φόρους. Αν δώσουν τα στοιχεία στις δου, θα πληρώσουν όσα έβγαλαν μέχρι τώρα. Το pos ποσο χρεώνει; Ακομα και για τις ακυρώσεις δεν επιστρέφει την δική της αμοιβή, αλλά την δική σου! 

Αν γίνουν ζημιές και μπορείς να αποδειξεις ότι το έκανε ο επισκέπτης, και πόσο ειναι το κόστος τα ζητάει απο αυτόν, η δική της ασφάλεια ειναι για 1/10.000 περιπτώσεις. 

Αν έχεις πολλά δωματια/σπιτια αξιζει, αλλά για ένα όχι και τόσο. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

για λίγες μέρες ειναι 12 + 5 = 17%, όταν το χρησιμοποιούσα ήταν 13 + 5. Αλλά το λένε με πονηρό τρόπο, τι πάει να πει guest fee και host fee, συνολικά ποση ειναι η προμήθεια.

 

Τι, τι πάει να πει;

3-5% είναι η δική σου προμήθεια, όχι 17% ή 18%

Πόσο θέλεις να καθαρίσεις καθαρά; Βάλε ένα 12% παραπάνω στην τιμή και καθάρισες, έχεις μετά μόνο την δική σου προμήθεια να δώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...