Προς το περιεχόμενο

Το avocado παντα χαλαει!


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ειναι μια φωτογραφια που δειχνει τα σταδια του αβοκαντο. Το θεμα ειναι οτι ενω τα αγοραζω οπως στη πρωτη φωτογραφια, ποτε δε γινονται οπως στη τριτη!

 

Αντιθετως παραμενουν πρασινα και σε μερικα σημεια μαυριζουν. Αν τα αφησω και αλλες ημερες καποια σημεια γινονται ασπρα, λογικα λογω μουχλας. Σημερα το αβοκαντο που εκοψα ειχε σπασμενο κουκουτσι ο φλοιος του οποιου ειχε κολλησει στο φρουτο. Επισης ηταν πολυ ζουμερο και βρωμουσε. Το πεταξα..

 

Δεν εχω δει ποτε ουτε απο κοντα ουτε τα αβοκαντο στο σπιτι να γινονται οπως στη τριτη φωτογραφια.. Μαυριζουν τμηματικα μονο, το οποιο ειναι κακο, καθως εμεις θελουμε ενα σκουρο πρασινο χρωμα και οχι μαυρο.

 

Υπαρχει καποιο κολπο για να το ωριμαζω; Να το αφηνω μονο του; Θελει ψυγειο;

 

 

**

Λογικα υπαρχουν διαφορα ειδη αβοκαντο. Πχ αυτο εδω πρεπει να ειναι οπως αυτα που αγοραζω. Ετσι ακριβως γινεται αν το αφησω 2 ημερες, οποτε φανταζομαι πως μετα πρεπει να το κοψω, γιατι εγω το αφηνα παραπανω ημερες για να μαυρισει τελειως..

 

Και αυτα εδω πρεπει να ειναι αλλη ποικιλια, που δεν εχω βρει ακομη.. Γιατι ειναι τελειως μαυρο εξωτερικα, αλλα απο μεσα ειναι μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει πως βοηθάει το να το βάζεις μέσα σε μια χάρτινη σακούλα. Και για γρηγορότερα αποτελέσματα, μαζί με το αβοκάντο, βάζεις ένα μήλο ή αχλάδι ή μπανάνα.

Δεν χάνεις τίποτα, δοκίμασέ το.

 

edit. Κοίτα κι εδώ.

 

http://www.missbloom.gr/gourmet/food-news/pio-orimo-avokanto-na-pos-tha-petychis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά καταλαβαίνεις όταν είναι ώριμο άμα το ακουμπάς και είναι μαλακό. Στη συνέχεια αυτά που είναι ώριμα μονο τα βάζεις στο ψυγείο. Μην περιμένεις βέβαια να σου κρατήσουν κάνα μήνα μέχρι να τα καταναλώσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι μια φωτογραφια που δειχνει τα σταδια του αβοκαντο. Το θεμα ειναι οτι ενω τα αγοραζω οπως στη πρωτη φωτογραφια, ποτε δε γινονται οπως στη τριτη!

 

Αντιθετως παραμενουν πρασινα και σε μερικα σημεια μαυριζουν.

Λογικα υπαρχουν διαφορα ειδη αβοκαντο. Πχ αυτο εδω πρεπει να ειναι οπως αυτα που αγοραζω. Ετσι ακριβως γινεται αν το αφησω 2 ημερες, οποτε φανταζομαι πως μετα πρεπει να το κοψω, γιατι εγω το αφηνα παραπανω ημερες για να μαυρισει τελειως..

 

 

To αβοκάντο που αγοράζεις δεν μαυρίζει όπως στις φωτογραφίες που έβαλες. Αυτά αγοράζω και εγώ.

 

Γενικά μήν κοιτάς το χρώμα, αλλά το πόσο μαλακό είναι όταν το πιέζεις ελαφρά. Μετά από μερικά αβοκάντο, θα ξέρεις μόνο με το άγγιγμα πόσο ώριμο είναι και πότε θα μπορείς να το φάς.

 

Όταν θα γίνεις πιό έμπειρος, θα ξέρεις πότε να βάζεις το κάθε ένα στο ψυγείο για να επιβραδύνεις την ωρίμανση, ώστε κάθε μέρα να έχεις ώριμο ένα αβοκάντο και όχι όλα μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς & με τι το τρώτε το αβοκάντο;

Εγώ όταν έπαιρνα το έκοβα κομματάκια στην σαλάτα.

Γουακαμόλε έχω φτιάξει λίγες φορές γιατί συνήθως είχα πρόβλημα με το βαθμό ωρίμανσης του αβοκάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ ωραίο και ως συστατικό σε σάντουιτς. Εγώ βάζω για παράδειγμα ντομάτα-μαρούλι-αβοκάντο-τυρί και προαιρετικά μαγιονέζα. Αν είναι κι όσο πρέπει ώριμο και μαλακό το αβοκάντο και με τη λιπαρότητα που έχει δε χρειάζεται μαγιονέζα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σαλάτα με μαρούλι το βάζω εγώ αλλά πολλές φορές το τρώω και μόνο του με λίγο λάδι και λεμόνι.

Οταν το τρως σκετο προσθεσε και ψιλοκομμενη ντοματα και θα γλυφεις τα δαχτυλα σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να τα αγοραζεις σφιχτα και τα αφηνεις μεσα στη σακουλα, η χαρτινη η πλαστικη, και ωριμαζουν με τη "ζεστη". Οχι σε ψυγειο, και τα τρως με το που μαλακωσουν λιγο

Επεξ/σία από Hellaslover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...