Προς το περιεχόμενο

Αγορά χονδρική απο Αγγλια (ΑΦΜ ερωτηση)


embrance

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελ ων ααγορασω σε τιμη χονδρικης καποια βοτανα κτλ απο Αγγλια.

Ο τυπος μου ζητησε το ΑΦΜ(VAT) της επιχείρησης μου,αλλα εγω δεν εχω επιχείρηση.

Μπορω να προχωρησω σε αγορα με τον ΑΦΜ εστω και αν δεν εχω?

Η πρεπει να εχω επιχείρηση και να εμπειπτει στην ιδια κατηγορια  που ειναι και τα συμπλαηρωματα διατροφης αυτα?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να αγοράσεις χωρίς ΦΠΑ (αυτό καταλαβαίνει ο πωλητής) πρέπει να έχεις επιχείρηση και να έχεις ενεργοποιήσει τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές στη ΔΟΥ (αρμόδιος ο λογιστής).

 

Από πλευράς εφορίας, για να δικαιολογηθεί η δαπάνη στα βιβλία της επιχείρησής σου, πρέπει το αντικείμενο που αγοράζεις να είναι σχετικό με αυτήν.

 

Αφού, λοιπόν, δεν έχεις επιχείρηση και, φυσικά, ούτε λογιστή, για να σε βοηθήσει στη διαδικασία, ξεχνάς τις αγορές αυτού του τύπου (χωρίς ΦΠΑ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελ ων ααγορασω σε τιμη χονδρικης καποια βοτανα κτλ απο Αγγλια.

Ο τυπος μου ζητησε το ΑΦΜ(VAT) της επιχείρησης μου,αλλα εγω δεν εχω επιχείρηση.

Μπορω να προχωρησω σε αγορα με τον ΑΦΜ εστω και αν δεν εχω?

Η πρεπει να εχω επιχείρηση και να εμπειπτει στην ιδια κατηγορια  που ειναι και τα συμπλαηρωματα διατροφης αυτα?

 

Ευχαριστω.

H επίσημη απάντηση είναι όχι δεν μπορείς...

 

Όπως επίσης η επίσημη απάντηση στο αν επιτρέπεται να φουμάρεις χόρτο είναι δεν μπορείς ή στο αν γίνεται να βάλεις τούρμπο στο αμάξι σου είναι όχι δεν μπορείς ή το αν μπορείς να διπλοπαρκάρεις στον δρόμο.. πάλι όχι δεν μπορείς...

 

Εγώ στα 17 είχα ένα σκρουτζομάγαζο/παράγκα (ήμουν βλάκας δεν ασχολούμουν πολύ μόνο για έξτρα χαρτζιλίκι  το έκανα αν κάτσει καμιά καλή απο αγγελίες κτλ που έβγαζα με προσφορές γιατί ήθελα να σπουδάσω και να γίνω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Feynman :P με παπατζιλίκια θα ασχολούμαι; τόσο βλάκας... :P ζερβουδάκης και βάλε θα ήμουν τώρα..) πριν βγει το skroutz.

 

Συγκεκριμένα ασχολούμουν με κινητά hardware και αξεσουάρ dropship και κυρίως ebay οπότε άσχετα με την κουβέντα

 

Το σχετικό με την κουβέντα είναι πως επίσης έφερνα RAP4 paintball ρέπλικες όπλων και αξεσουάρ στην ελλάδα...

 

Και το έκανα μέσω του b2b προγράμματος της εταιρίας γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσα να έχω ανταγωνιστική τιμή και έτσι δεν θα συνέφερε κάποιον να τα πάρει απο εμένα αντί απευθείας απο την αμερική.

 

Και για να το κάνω αυτό χρειαζόμουν το ΑΦΜ της επιχειρήσεις μου... δεν είχα επιχείρηση... και για ομορφιά είχα προσωπικό ΑΦΜ (είχα όνειρα για δίπλωμα μηχανής) έβαλα ένα τυχαίο ΑΦΜ (το δικό μου με 2,3 διαφορετικά νούμερα για να το θυμάμαι σε περίπτωση που ξαναχρειαστεί να το πληκτρολογήσω κάπου)

 

Μέσα σε 1 χρόνο έκανα ~14000 ευρώ τζίρο  απο τα paintball (Απλά μέσω mail ή e-shop δεχόμουν μια παραγγελία έπαιρνα τα λεφτά με paypal και την ίδια στιγμή με εκείνα τα λεφτά έκλεινα την παραγγελία απο την αμερική με έξοδα αποστολής κτλ και τα ρέστα τα έδινα σε φόρους εισαγωγής ΑΝ το ελέγχανε τα υπόλοιπα στην τσέπη μου)  περάσανε 14 χρόνια απο τότε.. (τώρα το συνειδητοποίησα σαν χθες μου φαίνεται ) Δεν με έβαλε κανένας φυλακή ούτε πρόστιμο έφαγα και η εταιρία αν και άλλαξε σελίδες τα ονόματα τα πάντα ακόμη μου στέλνει mail με προσφορές χονδρικής και το επαγγελματικό μου account που είχα εκεί ακόμη δουλεύει. (οπότε αν θέλει κανένας paintball μπορώ να τον εξυπηρετήσω :devil: )

 

Γενικά για μικρά ψάρια και για αρπαχτές (δηλαδή οχι συστηματική συνεργασία με μεγάλα ποσά για μεγάλα χρονικά διαστήματα) δεν πιστεύω να ασχοληθεί κανένας μαζί σου το ΑΦΜ που θα βάλεις θα είναι απλά ενα ακόμη μεγάλο νούμερο μέσα σε ακόμη ένα τιμολόγιο απο τα χιλιάδες ή εκατομύρια τιμολόγια που έχουν*... 0 σημασία.

 

*επίσης η ίδια η επιχείρηση πολύ χλωμό το βλέπω να το τσεκάρει αυτό έτσι και αλλιώς απλά αυτό περί "ενός ακόμη αριθμό σε ένα ακόμη τιμολόγιο" το έγραψα σε περίπτωση που πχ καμια εφορία τσεκάρει τα τιμολόγια της εταιρίας που εσύ συνεργάστηκες με ψεύτικο ΑΦΜ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από το ΦΠΑ πληρώνεις και κάποιο πρόστιμο;

Ναι γιατί δεν τηρούνται βιβλία και στοιχεία ακόμα και για εικονικότητα αν θέλουν να το τραβήξουν που παίζουν ποινές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί δεν τηρούνται βιβλία και στοιχεία ακόμα και για εικονικότητα αν θέλουν να το τραβήξουν που παίζουν ποινές.

Ποιος θα τα κάνει όλα αυτά σε ποιόν;

 

Δεν μιλάμε για επιχείρηση με έδρα για να ψάξουν διπλά βιβλία κτλ...

 

Θέλει απλά να πάρει κάτι σε χαμηλή τιμή ο TS ούτε μαγαζί έχει ούτε τίποτα ποιος θα σκεφτεί να το ψάξει και αν σκεφτεί να το ψάξει (επειδή πχ απο εκει που ο TS θα αγοράσει πες πως για κακή του τύχη συμβαίνει να φοροδιαφεύγουν και συμβαίνει πάνω στον καιρό που θα αγοράσει ο TS απο αυτή την επιχείρηση να της κάνει ντου η εφορία της όποιας χώρας ) ΠΟΙΟΝ θα ψάξει;

 

Έναν θανάση παπαθανασόπουλο (ΑΝ βάλει το όνομα του και όχι κάνα φανταστικό όνομα επιχείρησης πχ infosystems ldt) με ΑΦΜ τρέχα γύρευε που έκανε μια αγορά ;

 

Και άντε ψάχνουν και το τιμολόγιο (γιατι είναι χειρότεροι και απο τον Ιαβέρη στο πείσμα) και βρίσκουν την διεύθυνση του... (πάλι ΑΝ έβαλε αληθινό όνομα)

 

Για ποιό λόγο να το κάνουν; τι θα του πουν... ναι τεχνικά είναι παράνομο αυτό που κάνει αλλά είναι και εντελώς άλλο θέμα δικαστικά δηλαδή απλά θα πρέπει να ενημερώσουν τον εισαγγελέα (ή την δική μας εφορία και αυτή με την σειρά της τον εισαγγελέα) και αυτός να μηνύσει εκ μέρους του ελληνικού κράτους τον TS.... αλήθεια για ποιο πράμα θα τον μηνύσει; ... χμμ.. ίσως για πλαστογραφία βασικά... γιατι αν δεν έχουν αποδείξεις πως τα πούλησε (αυτά που αγόρασε) σε τρίτους δεν υπάρχει καν παρεμπόριο κτλ κτλ

 

δεν μπορούν να του φορτώσουν τίποτα άλλο το ότι δεν πλήρωσε ΦΠΑ δεν είναι κάτι δικάσιμο εκτός αν συνεχίσει να αρνείται να τον πληρώσει αλλά και πάλι δεν είναι δικάσιμο παράπτωμα νομίζω γιατι απλά το χρέος θα μεταφερθεί αυτόματα στην εφορία.

 

Και όπως καταλαβαίνετε αν δεν υπάρχει υποψία για διακίνηση ναρκωτικών, όπλων, λευκής σαρκός κτλ ή δεν μιλάμε για τεράστια ποσά τίποτα απο τα παραπάνω δεν θα γίνει το όλο πράμα απλά θα ξεχαστεί εν τη γενέσει του...

 

Δεν είμαι νομικός βέβαια αλλα απο την άλλη ξέρω 5 10 πράματα στο πως λειτουργεί το κράτος ειδικά αν δεν μιλάμε για την θεωρία αλλά την πράξη κτλ θα ήθελα πολύ να ακούσω και την άποψη ενός νομικού για το πως θα μπορούσε το κράτος να κινηθεί εναντίων του TS που έβαλε μούφα ΑΦΜ σε μια εισαγωγή όντας απλός πολίτης και παριστάνοντας πως επιχείρηση (χωρίς αποδείξεις ότι αυτό που αγόρασε το μεταπούλησε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται καθαρά από το αν σου τα πουλάει ο προμηθευτής σου.

 

Κυρίως για τη δική του νομοθεσία, γιατί αν είσαι ιδιώτης θα πρέπει να σε επιβαρύνει με το αγγλικό ΦΠΑ.

 

Δοκίμασε να του δώσεις παπάντζα ΑΦΜ όπως λέει ο φίλος πιο πάνω, και βλέπεις.

Ή πες του ότι δεν έχεις, αν μπορεί να στα στείλει έτσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο προμηθευτής θα ψάξει το ΑΦΜ στο VIES. Αν δεν  βγάλει αποτέλεσμα δεν θα σου πουλήσει. 

Βάλε το ΑΦΜ που βρήκες απο μια απόδειξη γυράδικου... valid δεν το βγάζει; :P

 

πήρες την απάντηση σου (άσε που σιγά μην νοιαστει ο αντίστοιχος σκρουτζομαγαζάς πχ της Αγγλίας να μπει στο viesμπες... ούτε θα ξέρει πως υπάρχει και πες ότι νοιάζεται κτλ κτλ απλά θα του πει "υπάρχει θέμα με το ΑΦΜ" και θα μείνει εκει το πράμα οπότε πάλι δεν χάνει κάτι. )

 

και επίσης περιορίζεται η χρήση μονο για κράτη της ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...