Προς το περιεχόμενο

Σύσταση εταιρείας Ι.Κ.Ε. με μόνιμο κάτοικο εξωτερικού


glougr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πρόκειται να κάνουμε μια εταιρία Ι.Κ.Ε. με έναν φίλο μόνιμο κάτοικο του εξωτερικού (Καναδάς) ο οποίος πρόκειται να έρθει σύντομα να ξεκινήσουμε τα διαδικαστικά.

 

Πριν πάω σε λογιστή και για να ξέρω τι ακριβώς θα πρέπει να έχει ο φίλος, πρέπει να κάνει ελληνικό Α.Φ.Μ. ; 

Ως διαχειριστής της Ι.Κ.Ε. θα είμαι εγώ.

 

 

Ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά. και θα πληρώνει και εφκα λογικά για τα εν ελλάδι εισοδήματα.

 

Θα σας τα πει λογιστής αυτά.

 

Δεν ψάχνεστε καλύτερα να ΜΗΝ ανοίξετε εταιρεία με ελληνικό ΑΦΜ;

 

Δεν ξέρω και το αντικείμενο βέβαια..

Εδώ την κάνουν όλοι σε άλλες χώρες , εσείς θα έρθετε εδώ να σας γδέρνει το κράτος του γιδελληστάν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΟΕ σας βλεπω. Ικε σα μορφη ειναι πολυ καλη, αλλα τα 200-300€ μηνα για λογιστη την κανει ασυμφορη.

Γιατί τι διαφορά έχει η ΙΚΕ από την ΟΕ σε λογιστικά έξοδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τι διαφορά έχει η ΙΚΕ από την ΟΕ σε λογιστικά έξοδα;

Τι να σου πω, εγω που εψαξα για λογιστή, για οε ατομικες κλπ ζητουσαν 30-60€ μηνα, ενω για ικε 200€+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, εγω που εψαξα για λογιστή, για οε ατομικες κλπ ζητουσαν 30-60€ μηνα, ενω για ικε 200€+.

Αυτο συμβαινει γιατι, για τους γνωριζοντες οι Ι.Κ.Ε. θεωρουνται κατεξοχην εταιρειες-λαμογια

-η που δημιουργουνται απο...λαμογια!- για να "φαγωθουν" επιχορηγησεις και τα παντα ολα!

:devil:

Αντιλαμβανεσαι λοιπον, οτι η εξηγηση ειναι απλη: προσπαθουν κι εκεινοι με την σειρα τους,

να αρπαξουν ο,τι μπορουν απ' οσους θεωρουν πως εστησαν-ξεκινουν για να τα αρπαξουν!

 

http://startupgreece.gov.gr/el/procedures-laws-regulations/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B9%CE%BA%CE%B5-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογιστής μου πρότεινε την ΙΚΕ χωρίς να γνωρίζω ιδιαίτερα πράγματα για αυτήν.

 

Η επιχείρηση θα δημιουργηθεί για την αγορά δικαιωμάτων fransize, καταστήματος λιανικής.

 

τι μου προτείνετε ; 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη αλλά δεν γνωρίζω πολλά γύρω από το θέμα και δεδομένου ότι δεν θέλω να ακούσω την άποψη ενός μόνο ατόμου (λογιστή) ο οποίος μπορεί και να μην έχει αλτρουιστικά επιχειρήματα....

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός λόγος που έπαιξε μόδα με της ικε είναι επειδή όταν νομοθετήθηκαν έδιναν τη δυνατότητα να πληρώνει οαεε μόνο ο διαχειριστής και τα υπόλοιπα μέλη όχι

 

έτσι (κακώς βέβαια μιας και δεν είναι έτσι) θεώρησαν αρκετοί ότι θα στήσουν μια επιχείρηση όπου όλοι θα μπορούν να είναι όλη μέρα μέσα και να δουλεύουν ο,τι ωράρια γουστάρουν ανασφάλιστοι και θα χρειάζεται να πληρώνουν μόνο τον οαεε του διαχειριστή 

 

συν και το ότι είναι εταιρεία περιορισμένης ευθύνης (δε σου κυνηγάνε τη περιουσία σου σε τυχόν οφειλές όπως στις προσωπικές εταιρείες, μόνο το διαχειριστή για το ποινικό μέρος), οπότε πλασαρίστηκε σε πολλούς πελάτες ως η επόμενη γαμάτη ιδέα και αποτέλεσε και αφορμή για τους λογιστές να ζητήσουν πιο πολλά λεφτά για να τη τρέχουν (μέχρι και ψιλικατζίδικο έχω δει να προσπαθούν να κάνουν ικε) 

 

η ίδια η μορφή της εταιρείας δεν έχει κανένα πρόβλημα, μια χαρά είναι απλά σε αρκετούς θεωρείται ως κάτι "ύποπτο" γιατί έτρεξαν πολλοί ύποπτοι και αερητζήδες να ανοίξουν τέτοιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την ικε ειναι η περιορισμενη ευθυνη οπως λεει και ο αλλος. Σε αντιθεση με τις αλλες που εισαι εκθετιμενος σε "side effects", οπως πχ η κριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...