Προς το περιεχόμενο

Η Apple έγινε η πρώτη εταιρεία με χρηματιστηριακή αξία 800 δισ. δολαρίων


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ακόμη οικονομικό ρεκόρ κατέγραψε η Apple, καθώς έγινε η πρώτη εταιρεία παγκοσμίως που η αποτίμησή της έφτασε τα 800 δισ. δολάρια.

Η επίδοση αυτή έρχεται σχεδόν δύο χρόνια αφότου έσπασε το “φράγμα” των 700 δισ. δολαρίων, καθώς η μετοχή της σημείωσε άνοδο 33% μέσα στο τελευταίο έτος και σχεδόν 50% από τις αμερικανικές εκλογές, τον περασμένο Νοέμβριο.

 

Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να αντιπροσωπεύει περίπου το 4% των 21,7 τρισ. δολαρίων που αποτιμώνται συνολικά όλες οι επιχειρήσεις του δείκτη S&P 500. Αν μάλιστα αυτή η πορεία συνεχιστεί χωρίς κάποια κάμψη, τότε μέχρι τα τέλη της χρονιάς θα αγγίξει το 1 τρισ. δολάρια η χρηματιστηριακή της αξία, δηλαδή η αποτίμηση του συνολικού χαρτοφυλακίου των μετοχών της.

 

“Με δεδομένο πως η Apple διαθέτει περιορισμένο αριθμό προϊόντων, πραγματικά έχει κυριαρχήσει στην αγορά με έναν τρόπο που λίγες επιχειρήσεις έχουν πετύχει, ενώ έχει καταφέρει να διατηρήσει τα περιθώρια κέρδους σε αντίθεση με πολλούς ανταγωνιστές”, σημειώνει ο Rick Meckler, πρόεδρος της χρηματιστηριακής LibertyView Capital Management.

 

Link.png Site: Guardian

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έκαναν τα μυαλά που κρύβονται από 'κει πίσω είναι μοναδικό... γιατί κακά τα ψέμματα κύριοι, δε φτάνεις στα $800B αξία με "καλό προϊόν" και μόνο, αλλιώς θα 'παιζαν μπάλα στο ίδιο χωράφι κι άλλες 15 εταιρείες. 

 

Αυτό που έκαναν όσοι είναι στο τιμόνι της Apple από το 2010 κι έπειτα είναι ασύλληπτο. Μπορεί να 'χει χάσει την 'ιδιαιτερότητα' του παρελθόντος, μιας και δε κυκλοφορεί κάνας CEO με πιζάμες και παντόφλες στα γραφεία, αλλά όλοι κρίνονται απ' το αποτέλεσμα...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο νουμερο πραγματικα .

Η επιτυχια δεν ερχεται τυχαια ειδικα οταν ειναι πολυχρονη .

Ο συνδυασμος καινοτομιας ,αξεπεραστου design  ,απαραμιλλης εμπειριας χρησης  οδηγησε την apple   στην κορυφη και τα προιοντα της χαιρονται εκατομμυρια κατοχοι σε ολο τον πλανητη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που απορώ είναι τι κάνει η Apple με το τεράστιο χρηματικό απόθεμα που έχει, βλέπω RnD και εξαγορές μικρών εταιριών αλλά τίποτα το μεγάλο ακόμη, πέρα από τα νέα γραφεία που χτίσανε που σίγουρα δεν ήταν μικρό το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Safis παρότι έχω iphone, αυτά που λες ισχύουν και με ενοχλούν, πλην το ότι κλείνει η Apple που σε αυτό έχει δίκιο ο Jim0912.

Επίσης θεωρώ τρομακτικό να έχει τέτοια δύναμη, εταιρεία (ιδιώτης) και όχι εκλεγμένη δομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SaFiS Κραταω ενα iPhone 5s (το οποιο αγορασα φυσικα μεταχειρισμενο) στα χερια μου αυτη τη στιγμη,αν με πειραζε κατι απ ολα αυτα νομιζω πως θα το ελεγα. Οσο για το λουκετο,δεν ειμαι σε θεση να απαντησω,εκτος και αν εχεις backround στα οικονομικα και μπορεις να μας πεις και εμας λεπτομεριες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τωρα αυτο ειναι τεχνολογικο νεο?

 Ναι γιατί όπως πάει το θέμα θα είναι η πρώτη εταιρία και μάλιστα τεχνολογική που μάλλον θα χτυπήσει το 1τρις $ 

 

141117103931-apple-one-trillion-780x439. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο νουμερο πραγματικα .

Η επιτυχια δεν ερχεται τυχαια ειδικα οταν ειναι πολυχρονη .

Ο συνδυασμος καινοτομιας ,αξεπεραστου design  ,απαραμιλλης εμπειριας χρησης  οδηγησε την apple   στην κορυφη και τα προιοντα της χαιρονται εκατομμυρια κατοχοι σε ολο τον πλανητη 

προφανως η apple εχει κανει μαγικες κινησεις ειδικα στον χωρο του μαρκετινκ αλλα χαλαρωσε εσυ.αξεπεραστο design μην τρελαθουμε.ο τελευταιος κινεζος αυτη τη στιγμη εχει καλυτερο design απο το μηλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η apple εχει κανει μαγικες κινησεις ειδικα στον χωρο του μαρκετινκ αλλα χαλαρωσε εσυ.αξεπεραστο design μην τρελαθουμε.ο τελευταιος κινεζος αυτη τη στιγμη εχει καλυτερο design απο το μηλο

Κανενα marketing  απο μονο του δεν μπορει να δημιουργησει  χρηματιστηριακη αξια τοσων δις   και αλλα τοσα περιπου σε  διαθεσιμα μετρητα .

Αυτο υπαρχει μονο στην φαντασια σας διοτι  δεν μπορειτε να εξηγησετε τα αυτονοητα και τα αυτονοητα ειναι αυτα που αναφερα εγω .

Και μονο η συγκριση που κανεις με τα κινεζικα φτανει για αποδειξει τα λεγομενα μου .

Οποτε εσυ ηρεμησε και μην ταραζεσαι μολις φτασει στο 1 τρις ξαναελα εδω να μας πεις για κινεζους παλι .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερε να εδραιωθεί στον κόσμο των smartphones βλέποντας ένα κενό στην αγορά που δεν έβλεπαν οι ανταγωνιστές. Συνεχίζοντας έχτισε πάνω στο network effect και έφτασε εδώ που έφτασε σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που απορώ είναι τι κάνει η Apple με το τεράστιο χρηματικό απόθεμα που έχει, βλέπω RnD και εξαγορές μικρών εταιριών αλλά τίποτα το μεγάλο ακόμη, πέρα από τα νέα γραφεία που χτίσανε που σίγουρα δεν ήταν μικρό το κόστος.

Tο αποθεματικό της είναι 250 δις, όχι και λίγα αλλά καμμία σχέση με την χρηματιστηριακή αξία (αν αυτό εννοούσες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...