Προς το περιεχόμενο

"Εξαπάτησαν" τον παππού μου-του πούλησαν tablet πολύ ακριβότερα


takatakaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Ο παππούς μου πολλές φορές ό,τι βλέπει στην τηλεόραση θέλει να πηγαίνει να το παίρνει και πότε δεν μας λέει από πριν θέλω το τάδε ώστε να το βρούμε όσο φθηνότερα γίνεται. Ήρθε σήμερα λοιπόν σπίτι και μου είπε ότι πήγε και πήρε ένα tablet από έναν γνωστό πολιτικό που διαφημίζει βιβλία και όταν τον ρώτησα πόσο το πήρε μου λέει "σσσσ δε μπορώ να πω, μου είπε να μην πω γιατί δεν υπάρχει αυτή η τιμή." εε και μετά πολλά πολλά καταλήξαμε στο ότι του έδωσε αυτό εδώ το tablet ( http://www.skroutz.gr/s/10024369/Bitmore-Mobi%CE%A4ab-10c-10-1-3G-16GB.html ) που στο skroutz ξεκινάει από 93euro του το πούλησε 150euro και υποτίθεται σε τιμή sock!!! Εεε με το που το άκουσα τα πήρα λίγο με αυτή την εξαπάτηση. Τον πήρα με τον μαλακό τον παππού μου και του είπα άλλη φορά να ρωτάει και προς το παρόν να κρατήσει το κουτί ως έχει και να μην το πειράξει και θα του το φτιάξω εγώ.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω λοιπόν είναι αν θεωρείται εξαπάτηση αυτό το γεγονός και αν μπορώ να κάνω κάτι ή μήπως δε μπορώ να κάνω τίποτα γιατί ο παππούς μου έκανε την χαζομάρα και αυτοί δεν φέρουν καμιά ευθύνη;

 

ΥΓ: Ααα επίσης προφανώς ο παππούς μου δεν έχει ιδέα από gadgets τεχνολογίας :P Τουλάχιστον είναι μια καλή ευκαιρία να δω αν μπορούν και οι ηλικιωμένοι να χρησιμοποιήσουν tablet :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πωλητής πούλησε

 

Ο παππούς αγόρασε

 

Ελεύθερη αγορά έχουμε,μπορούσε και 500€ να το δώσει,αν το αγοραζε ο παππούς δεν είναι παράνομο.

 

Απόδειξη υπάρχει; ;)

 

Εκεί είναι το θέμα,αν υπάρχει είναι όλα νόμιμα και τέλος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κατάλαβα....

 

 

Ο πωλητής πούλησε

Ο παππούς αγόρασε

Ελεύθερη αγορά έχουμε,μπορούσε και 500€ να το δώσει,αν το αγοραζε ο παππούς δεν είναι παράνομο.

Απόδειξη υπάρχει; ;)

Εκεί είναι το θέμα,αν υπάρχει είναι όλα νόμιμα και τέλος.

Αν δεν υπάρχει απόδειξη τι γίνεται; Καλά τώρα ο παππούς μου μπορεί να λέει ότι του έδωσαν απόδειξη αλλά τελικά να του έδωσαν ένα απλό χαρτάκι και μετά άντε να βγάλλεις άκρη....

 

 

Αααα υποτίθεται ότι έδωσε τα 100ευρώ και ότι ΘΑ δώσει κάποτε τα άλλα 50ευρώ. Αν δεν υπάρχει κανονική απόδειξη και δεν πάει να τα δώσει πότε θα γίνει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μέσα στο tablet είναι και κάποια βιβλία των εκδόσεων του σε ψηφιακή μορφή.Μήπως θέλει να τα διαβάσει ο παππούς για αυτό το πήρε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν είναι σκέτο το τάμπλετ αλλά είναι φορτωμένο και με κάτι βιβλία μέσα με αρχαία ή όχι ; Σε κάθε περίπτωση αν το διαφήμιζαν 150 και τόσο ζητήθηκε δε βλέπω κάποια απάτη.Το ότι στο σκρούτζ το βρισκεις 57 ευρώ φθηνότερα δε λέει κάτι.

 

To iphone 7 βλέπω να ξεκινάει στα 580 και στο κωτσόβολο το έχει 819...  240 ευρώ πάνω και από αξιόπιστο πωλητή... οπότε δεν μπορείς να πεις απάτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησε τον πρώτα,πες του να σου δείξει τι του εδωσαν...

 

Και αναλόγως πράττεις μετά

Εγώ αυτό που είδα ότι του έδωσαν είναι μια σακούλα που μέσα είχε μόνο το κουτί με το tablet. Μετά έπρεπε να φύγει και τον πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα αν του έδωσαν απόδειξη και λέει του έδωσαν ένα χαρτάκι,θα προσπαθήσει να το βρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μέσα στο tablet είναι και κάποια βιβλία των εκδόσεων του σε ψηφιακή μορφή.Μήπως θέλει να τα διαβάσει ο παππούς για αυτό το πήρε?

 

 

Νομίζω δεν είναι σκέτο το τάμπλετ αλλά είναι φορτωμένο και με κάτι βιβλία μέσα με αρχαία ή όχι ; Σε κάθε περίπτωση αν το διαφήμιζαν 150 και τόσο ζητήθηκε δε βλέπω κάποια απάτη.Το ότι στο σκρούτζ το βρισκεις 57 ευρώ φθηνότερα δε λέει κάτι.

 

To iphone 7 βλέπω να ξεκινάει στα 580 και στο κωτσόβολο το έχει 819...  240 ευρώ πάνω και από αξιόπιστο πωλητή... οπότε δεν μπορείς να πεις απάτη.

 

 

Το tablet περιλαμβάνει και βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή;

 

Θα το δώ... Αν όντως περιλαμβάνει και βιβλία τότε οκ... Αλλά ο παππούς μου δεν το πήρε επειδή θα είχε βιβλία...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοροϊδία μπορεί να ναι (για κάποιον που ξέρει να κάνει έρευνα αγοράς) όπως τα περισσότερα προϊόντα τελεμάρκετινγκ ( ιδιοφυή σουτιέν και όμορφες σίτες ή το ανάποδο χαχα ) αλλά  απάτη δε νομίζω.

 

Το μόνο που πάντα με προβλημάτιζε ως προς το αν είναι απάτη (που λόγικά είναι ) είναι το ότι πουλάνε κάτι και λένε από 129 ευρώ τώρα μόνο 39 ευρώ... Δλδ  κάτι τρελές εκπτώσεις για να σου δημιουργήσουν το αίσθημα ότι πετυχαίνεις τρελή προσφορά ενώ στην ουσία η αρχική τιμή δεν υπήρξε ποτέ (ποτε δε το πούλησαν στην αρχική τιμή). Έχει γίνει θέμα με τα sportsdirect που το κάνουν αυτό στην Αγγλία. Σου πετάνε κάτι ποσοστά έκπτωσης 90 % από την αρχική τιμή πχ. Φθηνά μπορεί να είναι αλλά η αρχική τιμή δεν επαιξε ποτέ είναι τρελά φουσκωμένη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα εχει και τα βιβλία αλλα και παλι 129€ το εχει ο πιο ακριβος στο σκρουτζ οποτε μια χαρα το πηρε, γιατι βριζεις και παραπονιέσαι; ελευθερη αγορά ειναι οπως σου ειπαν... με την ιδια λογικη βρισε και τον κωτσοβολο που το πουλαει 99.90......

 

μαλλον ηθελες απλα να βγαλεις το αχτι σου που το πηρε απο εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα εχει και τα βιβλία αλλα και παλι 129€ το εχει ο πιο ακριβος στο σκρουτζ οποτε μια χαρα το πηρε, γιατι βριζεις και παραπονιέσαι; ελευθερη αγορά ειναι οπως σου ειπαν... με την ιδια λογικη βρισε και τον κωτσοβολο που το πουλαει 99.90......

 

μαλλον ηθελες απλα να βγαλεις το αχτι σου που το πηρε απο εκει...

Καταρχήν δεν έβρισα :P

 

Δεύτερον ήθελα να σιγουρευτώ ότι όντως δεν είναι απάτη από την στιγμή που την πατάτα την έκανε ο παππούς μου.

 

Και τέλος θα προσπαθήσω να βάλλω τα δυνατά μου να τον κάνω να το χρησιμοποιεί... ελπίζω να τα καταφέρω :P

 

Όπως και να έχει thanks παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μονο που λες εξαπατηση ειναι μεμπτο...

 

απο τη στιγμη που δε του πουλησε π.χ. 300, αλλα 105 κάτι που κάνει απο 93-129, το λες απλα αποδεκτη τιμή - ποσο μάλλον αν εχει μεσα και βιβλία που ότι και αν ειναι δεν παυει να ειναι ο κόπος κάποιου και πρέπει να το σεβόμαστε.

 

Εν κατακλείδι, χαρείτε το ταμπλετακι...και αν εχει βιβλία διαβαστε τα κιόλας, ειναι ιστορικά, μονο καλο θα μας μάθει σε αυτη τη χώρα να ξέρουμε την ιστορία μας, αν μη τι αλλο για να μην επαναλαβουμε τα λάθη μας...  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τό πιό πιθανό ειναι νά τό αγόρασε μέσω τής εκπομπής τού αδωνι γεωργιάδη στήν τηλεόραση πού πουλά τάμπλετ μαζί μέ αρχαίους συγγραφείς κλπ,εχει αγοράσει θείος μου πρίν 1-2 μήνες στά 150 ευρώ κ αυτός

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...