Προς το περιεχόμενο

Πιτογυρα με μοσχαρισιο η αλλο κρεας ξερετε που;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

E? :blink: Δηλαδη σου αρεσει να τρως λιπος?

 

Όχι βέβαια. Εννοούσα ότι όταν έχει λίγο λίπος το κρέας είναι πιο νόστιμο, με αποτέλεσμα πχ το ψαρονέφρι να φαίνεται λίγο πιο άνοστο. Γενικά δεν τρώω σχεδόν καθόλου λίπος. Μα και ο κιμάς στο μπιφτέκι που τρώμε έξω, έχει λίπος. Δεν είναι άπαχος, και λόγω κόστους και λόγω γεύσης.

 

Μια που λέμε για μπιφτέκι μοσχαρίσιο, το ΑΠΟΛΥΤΟ μπιφτέκι που έχω φάει στη ζωή μου είναι στον Κόλλια στα Καλύβια, σε μέγεθος τάμπλετ :P. Δεν είναι σουβλάκι, αλλά είναι πραγματικά άξιο αναφοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που ψαχνω να βρω, ειναι επειδη εχω ακουσει οτι ειναι πιο νοστιμα. Να δοκιμασω θελω κυριως, και αν μ αρεσει και υπαρχει καποιο μαγαζι κοντα, να πηγαινω πιο ευκολα και συχνοτερα πχ.

 

Δεν ισχύει.

Δεν χάνεις πάντως να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιγω νεο θεμα διοτι η ερωτηση ειναι συγκεκριμενη, δεν με νοιαζει αν εινα φθηνο η αν λεγεται καλαμακι κτλ, συμφωνα με προσφατα θεματα του μπλα μπλα.

 

Ξερετε μαγαζια (με διευθυνσεις, επωνυμια καταστηματος, αλυσιδες κλπ) στην Αθηνα που φτιαχνουν πιτογυρα με κρεας μοσχαρισιο και αλλα; Νομιζω το λενε ντονερ, αλλα στη βικιπαιδεια ντονερ λενε και το γυρο κοτοπουλο.

 

Σουβλατζιδικα που δεν εχουν γυρους η σουβλακια, μονο κοτοπουλο και χοιρινο.

Δυτικα προαστια κατα προτιμηση.

https://www.ask4food.gr/estiatoria/17018-hammam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαός και Καλαμάκι Άγιος Δημητριος. Επισης Σάββας κεμπάπ

Λαος και καλαμακι τα σπαει εφαγα το Σαββατο το μεσημερι εκει ,δεν το ηξερα αριστη ποιοτητα στην κατηγορια .

Απο κεμπαπ  καλος το Σαββας αλλα προτιμω Θαναση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λαος και καλαμακι τα σπαει εφαγα το Σαββατο το μεσημερι εκει ,δεν το ηξερα αριστη ποιοτητα στην κατηγορια .

Απο κεμπαπ  καλος το Σαββας αλλα προτιμω Θαναση.

 

 

Έχω να φάω χρονια στον Θανάση όποτε δε γνώριζα αν έχει ντονερ!

Eλα νταξει δεν το περιμενα απο σας, I'm disappointed. :lol:

 

Μπαιρακταρης χαλαρα καλυτερος στα "κει περα".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφαγα απο ενα στον πειραια και το ελεγε ως μοσχαρισιο γυρο,εν τελη ηταν το κλασικο ντονερ που ειναι σαν κιμας,νοστιμο,αλιπο σε σχεση με τον κανονικο γυρο,αλλα να σου πω την αληθεια δεν φαινοταν αν ηταν χοιρινο ή μοσχαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eλα νταξει δεν το περιμενα απο σας, I'm disappointed. :lol:

 

Μπαιρακταρης χαλαρα καλυτερος στα "κει περα".

Δεν εχω φαει εκει δεν εχω αποψη, να παει το Μαργαριταρονι που εχει απειρο ελευθερο χρονο να μας πει την γνωμη του .

Εσυ storm  εχεις φαει και στα 3?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν εχω φαει εκει δεν εχω αποψη, να παει το Μαργαριταρονι που εχει απειρο ελευθερο χρονο να μας πει την γνωμη του .

Εσυ storm  εχεις φαει και στα 3?

Yup, καμποσες φορες (εργαζομουν σχετικα κοντα, οποτε μετα τη δουλεια πολλες φορες τρωγαμε σε καποιο απο τα τρια εναλλαξ λογω διαδρομης) και για τα δικα μου γουστα υπερεχει νομιζω ο Μπαιρακταρης. Βεβαια εδω να πω πως εχω να φαω κανα χρονο περιπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εφαγα απο ενα στον πειραια και το ελεγε ως μοσχαρισιο γυρο,εν τελη ηταν το κλασικο ντονερ που ειναι σαν κιμας,νοστιμο,αλιπο σε σχεση με τον κανονικο γυρο,αλλα να σου πω την αληθεια δεν φαινοταν αν ηταν χοιρινο ή μοσχαρι.

 

Ποιο λες στον Πειραιά; Το Pierro; Αυτό έχει εξαιρετική ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα. Τρώνε 3 και σκάνε, και είναι πολύ ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...