Προς το περιεχόμενο

Πιτογυρα με μοσχαρισιο η αλλο κρεας ξερετε που;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμα και αν είναι χαλαλ ; 

:)

 

(επίσης μιας και είδα ότι σου αρέσει να διορθώνεις κόσμο.... είναι μακριά και όχι μακρυα που έχεις γράψει)

 

Τα χαλαλ απευθύνονται στους μουσουλμανους εγω είμαι αθεος.

 

Γραφεται και "μακρυα" και "μακρια".

Πας καλά, τρολάρεις ή δεν ξέρεις να διαβάζεις;

 

Κάποιος ρώτησε αν οι μουσουλμάνοι απαγορεύεται να πουλάν χοιρινό και είπα από την ΑΡΧΗ ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το ΧΟΙΡΙΝΟ ακόμη και αλκοόλ απαγορεύεται και επιτρέπονται ΜΟΝΟ προϊόντα Halal.

 

Αν έχεις πρόβλημα κατανόησης των όσων γράφουν οι άλλοι πες να γίνουν διευκρινίσεις όχι να το παίζεις εξυπνάκιας.

 

Παλι τα ιδια με σενα ετοιμη να ξαναρχισεις καβγα?... για συγκεντρωσου λιγο.

 

Εγω ημουν που ρωτησα αν οι μουσουλμανοι απαγορευεται να πουλανε χοιρινο, και δεν ρωτησα εσενα.

Δε ξερω τι ειπες από την αρχη, ουτε και είναι σημαντικο. Πες ότι θες αλλα μη μου τα πρηζεις.

 

Εξυπνακιας προσπαθεις να το παιξεις εσυ, αλλα χωρις επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαλαλ απευθύνονται στους μουσουλμανους εγω είμαι αθεος.

 

Γραφεται και "μακρυα" και "μακρια".

 

 

Παλι τα ιδια με σενα ετοιμη να ξαναρχισεις καβγα?... για συγκεντρωσου λιγο.

 

Εγω ημουν που ρωτησα αν οι μουσουλμανοι απαγορευεται να πουλανε χοιρινο, και δεν ρωτησα εσενα.

Δε ξερω τι ειπες από την αρχη, ουτε και είναι σημαντικο. Πες ότι θες αλλα μη μου τα πρηζεις.

 

Εξυπνακιας προσπαθεις να το παιξεις εσυ, αλλα χωρις επιτυχια.

Α καλά, LoL..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι τα χαλάλ

 

 

Το εγραψα στο post#40, κρεατα που εχει "ευλογησει" ο μουφτης, μονο τετοια επιτρεπεται να τρωνε οι μουσουλμάνοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα στο post#40, κρεατα που εχει "ευλογησει" ο μουφτης, μονο τετοια επιτρεπεται να τρωνε οι μουσουλμάνοι.

Κι επειδή το είπες δεν πάει να πει ότι είναι σωστό.

Είπαμε, χαλάλ σημαίνει επιτρέπεται.

 

Η φασολάδα είναι χαλάλ, δεν χρειάζονται ευλογίες. Αν στην φασολάδα βάλεις κρασί μέσα, παύει να είναι χαλάλ και γίνεται χαράμ.

Τις "ευλογίες" (δεν είναι ευλογίες) τις κάνουν όταν θανατώνουν ζώα, αυτό που λες είναι το halal slaughter και δεν ευλογεί μούφτης το κρέας, οποιοσδήποτε μουσουλμάνος που έχει τα λογικά του θανατώνει το ζώο στο όνομα του αλλάχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι τα χαλάλ και τα χαράμ ? μάρκες κρέατος? 

τέσπα , για το μοσχαρίσιο που λέτε μια φορά είχα φάει (δεν θυμάμαι όνομα μαγαζιού γιατι ηταν delivery) και κόντεψα να σπάσω τα δόντια μου , το τράβαγα κ δεν κοβόταν . Αυτό απο τί έγινε? ήταν ψημένο παραπάνω απότι έπρεπε?

Το μοσχαρι ειναι ιδιαιτερο κρεας. Δεν το ψηνεις, το παστερεωνεις, αλλιως σου βγαινςι λαστιχο.

 

 

 

Οταν λεω παστερεωνεις εννοω οτι το βαζεις σε υψηλη φωτια για μικρο χρονο, ετσι ωστε απεξω να εχει κρουστα και μεσα να εχει πιασει τους 65° και ναναι ωμο ουσιαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή το είπες δεν πάει να πει ότι είναι σωστό.

Είπαμε, χαλάλ σημαίνει επιτρέπεται.

 

Η φασολάδα είναι χαλάλ, δεν χρειάζονται ευλογίες. Αν στην φασολάδα βάλεις κρασί μέσα, παύει να είναι χαλάλ και γίνεται χαράμ.

Τις "ευλογίες" (δεν είναι ευλογίες) τις κάνουν όταν θανατώνουν ζώα, αυτό που λες είναι το halal slaughter και δεν ευλογεί μούφτης το κρέας, οποιοσδήποτε μουσουλμάνος που έχει τα λογικά του θανατώνει το ζώο στο όνομα του αλλάχ.

 

Δεν εκανα μεταφραση της λεξης "χαλαλ", ουτε μιλησα για... φασολαδα. Μονο για κρεατα.

Οι ευλογιες μπηκαν σε εισαγωγικα, δεν είναι κοινα παραδεκτη λεξη απ ολο το κοσμο. Αν αμφιβαλλεις για τις "ευλογιες" του μουφτη μια αναζητηση στο google θα σε πεισει. Κι εγω απ το διαδικτυο το εμαθα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή το είπες δεν πάει να πει ότι είναι σωστό.

Είπαμε, χαλάλ σημαίνει επιτρέπεται.

 

Η φασολάδα είναι χαλάλ, δεν χρειάζονται ευλογίες. Αν στην φασολάδα βάλεις κρασί μέσα, παύει να είναι χαλάλ και γίνεται χαράμ.

Τις "ευλογίες" (δεν είναι ευλογίες) τις κάνουν όταν θανατώνουν ζώα, αυτό που λες είναι το halal slaughter και δεν ευλογεί μούφτης το κρέας, οποιοσδήποτε μουσουλμάνος που έχει τα λογικά του θανατώνει το ζώο στο όνομα του αλλάχ.

Μουσουλμάνος> Λογικά> αλλαχ..... το  τερμάτισες.   #404error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσουλμάνος> Λογικά> αλλαχ..... το  τερμάτισες.   #404error

Εγώ το τερμάτισα;

Πες το σε 6 δις + ανθρώπους που πιστεύουν σε φανταστικούς φίλους.

Και αν σου φαίνεται μεγάλο ζόρι να απευθυνθείς σε τόσους ανθρώπους, πες το στους φίλους/γονείς/συγγενείς σου, ή σε όποιον/όποιους από αυτούς ποστεύουν πως μια παρθένα μύρισε τον κρίνο και γέννησε κάποιον που έγινε μαντράχαλος και περπατούσε στη θάλασσα και θεράπευε αρρώστους και ανέσταινε νεκρούς και στο τέλος νίκησε τον θάνατο...

Λογικότατο, καμία τρέλα το όλο στόρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το τερμάτισα;

Πες το σε 6 δις + ανθρώπους που πιστεύουν σε φανταστικούς φίλους.

Και αν σου φαίνεται μεγάλο ζόρι να απευθυνθείς σε τόσους ανθρώπους, πες το στους φίλους/γονείς/συγγενείς σου, ή σε όποιον/όποιους από αυτούς ποστεύουν πως μια παρθένα μύρισε τον κρίνο και γέννησε κάποιον που έγινε μαντράχαλος και περπατούσε στη θάλασσα και θεράπευε αρρώστους και ανέσταινε νεκρούς και στο τέλος νίκησε τον θάνατο...

Λογικότατο, καμία τρέλα το όλο στόρι...

Το πας αλλού το θέμα.... δε ξέρω τί έχεις πάθει, αλλά μου φαίνεται έχεις και πολλά νεύρα..

Και ποιος σου είπε ότι εγώ πιστεύω;

Αλλά  όταν μου φέρνεις ως παράδειγμα τους  μουσουλμάνους για τα χαλαλια και τα χαραμια, ε τα θες και συ....

Και αν δεις από την αρχή της συζήτησης, που άρχισες να αλλάζεις το θέμα, ξανατόνισα πως o ts, ζητάει εναλλακτικό γύρο, και εσύ ακόμα εκεί χαλαλ, μαλαλ και χίλια δυο άλλα....

Αλλά αν θες την άποψη μου, καθώς έχω περάσει και από θεολογία (αρνήθηκα να τελειώσω, λόγω ενός καθηγητή, και τα παράτησα χρωστώντας 2 μαθήματα.), το ισλάμ, είναι το χειρότερο μόρφωμα που θέλει να λέγεται και θρησκεία. Επίσης ο χριστιανισμός, ο βουδισμός και το ισλάμ, όσο και αν σου φαίνεται παράδοξο, έχουν κοινή ρίζα, τον ιουδαϊσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πας αλλού το θέμα.... δε ξέρω τί έχεις πάθει, αλλά μου φαίνεται έχεις και πολλά νεύρα..

Και ποιος σου είπε ότι εγώ πιστεύω;

Αλλά όταν μου φέρνεις ως παράδειγμα τους μουσουλμάνους για τα χαλαλια και τα χαραμια, ε τα θες και συ....

Και αν δεις από την αρχή της συζήτησης, που άρχισες να αλλάζεις το θέμα, ξανατόνισα πως o ts, ζητάει εναλλακτικό γύρο, και εσύ ακόμα εκεί χαλαλ, μαλαλ και χίλια δυο άλλα....

Αλλά αν θες την άποψη μου, καθώς έχω περάσει και από θεολογία (αρνήθηκα να τελειώσω, λόγω ενός καθηγητή, και τα παράτησα χρωστώντας 2 μαθήματα.), το ισλάμ, είναι το χειρότερο μόρφωμα που θέλει να λέγεται και θρησκεία. Επίσης ο χριστιανισμός, ο βουδισμός και το ισλάμ, όσο και αν σου φαίνεται παράδοξο, έχουν κοινή ρίζα, τον ιουδαϊσμό.

Πας καλά;

Εσύ δεν μπήκες και μας την είπες πως γράφουμε παραλογίες και ότι το τερματίσαμε;

Και πού άλλαξα το θέμα;

Από όταν μου απάντησε ο ts δεν ξανααπάντησα, μέχρι που ήρθε ο άλλος να το παίξει έξυπνος γράφοντας πράγματα που δεν ισχύουν, και μετά το ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ εσύ δηλώνοντας παράλογους και τρελούς τους μουσουλμάνους, λες και οι χριστιανοί/ινδουιστές/βουδιστές/δωδεκαθεϊστές/Οντινιστές κτλ πάνε πίσω.

 

Και όχι, ακόμα κι αν έκανες θεολογία μάλλον δεν πρόσεχες καθόλου, γιατί και ο χριστιανισμός αν αρχίσει να εφαρμόζει αυτά που λέει, στο ίδιο και χειρότερο καζάνι βράζει. Απλά ο δυτικός κόσμος έχει περάσει από έναν διαφωτισμό και έχει ξεπεράσει κάπως τις λαλακίες της εκκλησίας και δεν την παίρνει στα σοβαρά τόσο ώστε να εφαρμόζει όσα λένε.

 

Και ευχαριστώ εκ μέρους όσων δεν τον γνώριζαν ότι οι δημοφιλείς μονοθεϊστικές θρησκείες είναι όλες αιρέσεις και παρακλάδια των εβραίων και της θρησκείας τους, εμένα προσωπικά η πληροφορία μου ήταν άχρηστη μια που το γνωρίζω από το δημοτικό που μου είπαν ότι μοιράζονται την ίδια παλαιά διαθήκη με τον χριστιανισμό και όλα τα ονόματα ήταν εβραϊκά. Από τότε ρώτησα τον δάσκαλο γιατί δεν θεωρείται τότε αίρεση και με κοίταζε με ορθάνοιχτο στόμα για καμιά ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας καλά;

Εσύ δεν μπήκες και μας την είπες πως γράφουμε παραλογίες και ότι το τερματίσαμε;

Και πού άλλαξα το θέμα;

Από όταν μου απάντησε ο ts δεν ξανααπάντησα, μέχρι που ήρθε ο άλλος να το παίξει έξυπνος γράφοντας πράγματα που δεν ισχύουν, και μετά το ΤΕΡΜΑΤΙΣΕΣ εσύ δηλώνοντας παράλογους και τρελούς τους μουσουλμάνους, λες και οι χριστιανοί/ινδουιστές/βουδιστές/δωδεκαθεϊστές/Οντινιστές κτλ πάνε πίσω.

 

Και όχι, ακόμα κι αν έκανες θεολογία μάλλον δεν πρόσεχες καθόλου, γιατί και ο χριστιανισμός αν αρχίσει να εφαρμόζει αυτά που λέει, στο ίδιο και χειρότερο καζάνι βράζει. Απλά ο δυτικός κόσμος έχει περάσει από έναν διαφωτισμό και έχει ξεπεράσει κάπως τις λαλακίες της εκκλησίας και δεν την παίρνει στα σοβαρά τόσο ώστε να εφαρμόζει όσα λένε.

 

Και ευχαριστώ εκ μέρους όσων δεν τον γνώριζαν ότι οι δημοφιλείς μονοθεϊστικές θρησκείες είναι όλες αιρέσεις και παρακλάδια των εβραίων και της θρησκείας τους, εμένα προσωπικά η πληροφορία μου ήταν άχρηστη μια που το γνωρίζω από το δημοτικό που μου είπαν ότι μοιράζονται την ίδια παλαιά διαθήκη με τον χριστιανισμό και όλα τα ονόματα ήταν εβραϊκά. Από τότε ρώτησα τον δάσκαλο γιατί δεν θεωρείται τότε αίρεση και με κοίταζε με ορθάνοιχτο στόμα για καμιά ώρα.

Και να σε πάλι, δεν διαβάζεις καθόλου τι γράφω ε; Το ότι δεν  πιστεύω/ καθοδηγούμε, όπως θες πές το, δεν το διάβασες;

Και το αν πρόσεχα ή όχι άσε να φαίνεται στο ΓΜΟ μου, ο οποίος ανερχόταν στο 9,2. Την σχολή την άφησα, καθώς ο καθηγητής μου, αρνήθηκε να μου βάλει βαθμό, γιατί ήμουν θεολόγος, που θα αμαύρωνε το ιστορικό του χριστιανισμού, όπως είπε. Αργότερα ακολούθησε καυγάς, και τσακωθήκαμε σε σημείο να θέλω να του σπάσω τα μούτρα. Έπειτα ζήτησα την διαγραφή μου από την σχολή στη γραμματεία.

Επειδή ανέφερες τον Δωδεκαθεϊσμό, πιστεύω δε ξες τίποτα γι αυτόν. Γιατί πιο πολύ πολιτισμός ήταν, με έθημα και γιορτές παρά θρησκεία. Γεμάτος παραδείγματα για την ζωή. Όταν προσήλθαν οι εβραιοχριστιανοί, πέρα του ότι σφαγίασαν και γκρέμισαν ναούς και αγάλματα Ελλήνων, άλλαξαν και την ιστορία και τα έθιμα του τόπου. Οι αρχαίοι Έλληνες, είχαν πράγματα και μελέτες, που ακόμα και σήμερα θα μας είναι άγνωστα.

Τώρα το πήγαμε αλλού. Θα μπορούσα να κάνω κουβέντα, να σου εξηγώ  για ώρες, με στοιχεία και αποδείξεις.

 

ααα και χαίρομαι που ρωτάς. Ναι καλά πάω.

Κάτι για το θέμα τώρα. φίλε ts, redhotstef, και λοιποί ενδιαφερόμενοι. 

Μιας και τυγχάνω λάτρης της μαγειρικής, μπορείτε να κάνετέ γύρο στο σπίτι, ανεξαρτήτους κρέατος, χοιρινό, μοσχαρίσιο, κοτόπουλο... Μπορείτε να πάρετε έτοιμο κομμένο γύρο από χασάπη, ή από σούπερ μάρκετ, και να το ετοιμάσετε στο σπίτι, με το μαρινάρισμα της αρεσκείας  σας. Για το ψήσιμο, προτιμήστε φούρνο, στο αερόθερμο, πάνω σε λαδόκολλα, με λίγο λάδι, που θα απλώσετε σε όλη την επιφάνεια με μια χαρτοπετσέτα ή βαμβάκι. Ψήνεται στους 200- 250, μέχρι να γίνει κριτσανιστό από έξω.

Πίτες μπορείτε να βρείτε κατεψυγμένες (ή σε φούρνο;). Λοιπά υλικά, όλα φρέσκα.

Καλή όρεξη, με διάθεση για πειραματισμούς! :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σε πάλι, δεν διαβάζεις καθόλου τι γράφω ε; Το ότι δεν  πιστεύω/ καθοδηγούμε, όπως θες πές το, δεν το διάβασες;

Και το αν πρόσεχα ή όχι άσε να φαίνεται στο ΓΜΟ μου, ο οποίος ανερχόταν στο 9,2. Την σχολή την άφησα, καθώς ο καθηγητής μου, αρνήθηκε να μου βάλει βαθμό, γιατί ήμουν θεολόγος, που θα αμαύρωνε το ιστορικό του χριστιανισμού, όπως είπε. Αργότερα ακολούθησε καυγάς, και τσακωθήκαμε σε σημείο να θέλω να του σπάσω τα μούτρα. Έπειτα ζήτησα την διαγραφή μου από την σχολή στη γραμματεία.

Επειδή ανέφερες τον Δωδεκαθεϊσμό, πιστεύω δε ξες τίποτα γι αυτόν. Γιατί πιο πολύ πολιτισμός ήταν, με έθημα και γιορτές παρά θρησκεία. Γεμάτος παραδείγματα για την ζωή. Όταν προσήλθαν οι εβραιοχριστιανοί, πέρα του ότι σφαγίασαν και γκρέμισαν ναούς και αγάλματα Ελλήνων, άλλαξαν και την ιστορία και τα έθιμα του τόπου. Οι αρχαίοι Έλληνες, είχαν πράγματα και μελέτες, που ακόμα και σήμερα θα μας είναι άγνωστα.

Τώρα το πήγαμε αλλού. Θα μπορούσα να κάνω κουβέντα, να σου εξηγώ  για ώρες, με στοιχεία και αποδείξεις.

ααα και χαίρομαι που ρωτάς. Ναι καλά πάω.Κάτι για το θέμα τώρα. φίλε ts, redhotstef, και λοιποί ενδιαφερόμενοι. 

Μιας και τυγχάνω λάτρης της μαγειρικής, μπορείτε να κάνετέ γύρο στο σπίτι, ανεξαρτήτους κρέατος, χοιρινό, μοσχαρίσιο, κοτόπουλο... Μπορείτε να πάρετε έτοιμο κομμένο γύρο από χασάπη, ή από σούπερ μάρκετ, και να το ετοιμάσετε στο σπίτι, με το μαρινάρισμα της αρεσκείας  σας. Για το ψήσιμο, προτιμήστε φούρνο, στο αερόθερμο, πάνω σε λαδόκολλα, με λίγο λάδι, που θα απλώσετε σε όλη την επιφάνεια με μια χαρτοπετσέτα ή βαμβάκι. Ψήνεται στους 200- 250, μέχρι να γίνει κριτσανιστό από έξω.

Πίτες μπορείτε να βρείτε κατεψυγμένες (ή σε φούρνο;). Λοιπά υλικά, όλα φρέσκα.

Καλή όρεξη, με διάθεση για πειραματισμούς! :-D  :-D  :-D

Μπορείς να κάνεις μεταφορά βαθμολογίας σε ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο αν θέλεις και να τελειώσεις.

Και γνωρίζω πολύ καλά ότι στην Ελλάδα η σχολή είναι ορθοδοξία και όχι θεολογία, αυτό εννοούσα με το "δεν πρόσεχες καθόλου" γιατί όσο κι αν το κρύβουν, βροντοφωνάζει το θέμα.

 

Δωδεκαθεϊσμο ξέρω όσα μας μάθαιναν στο σχολείο, δεν θα κάθομαι να ασχολούμαι παραπάνω με βλακείες.

Και ήταν θρησκεία, μην βλέπεις τι έλεγαν όσοι άφησαν γραπτά και οι φιλόσοφοι, που ήταν και όσοι ψάχνονταν εκείνη την εποχή, για τον απλό κόσμο θρησκεία ήταν.

 

Όσο για τα υπόλοιπα, εγώ είμαι υπέρ του "όταν την κάνεις την παρανομία, απόλαυσέ την στο μέγιστο" :P

Θα κάτσω να μαγειρέψω για να φάω υγιεινότερα, μια στις τόσες που θα φάω γύρο σιγά μην τον μαγειρεύω κιόλας :P

Εγώ βέβαια, άλλοι θα το προτιμήσουν :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...