Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Life is Music

Το κουτί που ανεφερες είναι σαφώς καλύτερο αλλά κοιτάω 50€ max.

http://www.e-shop.gr/case-zalman-z9-plus-black-p-PER.806928

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας,

 

Σκεφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του Zalman r1 αλλά δεν είμαι σίγουρος θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας. Διαθέτω 50€, atx μητρική,1xssd,1xhdd,blue-ray drive. Θα ήθελα να είναι όμορφο, και όσο πιο μικρό γίνεται γιατί θα είναι πάνω σε γραφείο.

Συμπλήρωσε την φόρμα που θα βρεις στο 1ο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Για το συστημα αυτο 

 

RAM : G.Skill RipJaws V red DIMM Kit 16GB, DDR4-3000, CL15-16-16-35 

HDD : Western Digital Caviar Blue 1TB, 3.5, SATA3, 64MB, 7200rpm 

CPU : AMD CPU Ryzen 5 1600, Up To 3.7GHz/19MB, SAM4, 6-Core

PSU : CORSAIR PC POWER SUPPLY RM550X 550W, PC POWER SUPPLY BLACK, 2X PCIE, CABLE MANAGEMENT 

SSD : CRUCIAL SSD 275GB 500/530 MX300 SA3 CRU 

MOTHERBOARD : GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3 B350 SAM4 

GPU : MSI GeForce GTX1060 3GB (GTX 1060 GAMING X 3G) 

 

Εχω επιλεξει το παρακατω κουτι 

 

CASE : Phanteks Enthoo Eclipse P400 Tempered Glass Midi Tower no PSU Black/Red 

 

Θελω να βεβαιωθω οτι οι διαστασεις του κουτιου ειναι τετοιες, ωστε ολα να χωρανε (ειδικα η καρτα γραφικων που ειναι μεγαλουτσικη).

Επεξ/σία από G(r)eek12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 50€ max

Μαύρο

Με παράθυρο

Ηχομόνωση δεν με απασχολεί καλό είναι να έχει αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Ψύξη δεν ξέρω τώρα έχω την stock του i7-3770 αλλά σκοπεύω να αναβαθμίσω σε unlocked επεξεργαστή ( ryzen 7 1700 )και υδρόψυξη μάλλον.

Και θα βάλω ενα blue-ray drive.

Κοιτάω το Zalman r1 επειδή μου φαίνεται πολύ όμορφο αλλά εχω διαβάσει οτι δεν εχει πολύ καλό airflow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι 50€ max

Μαύρο

Με παράθυρο

Ηχομόνωση δεν με απασχολεί καλό είναι να έχει αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Ψύξη δεν ξέρω τώρα έχω την stock του i7-3770 αλλά σκοπεύω να αναβαθμίσω σε unlocked επεξεργαστή ( ryzen 7 1700 )και υδρόψυξη μάλλον.

Και θα βάλω ενα blue-ray drive.

Κοιτάω το Zalman r1 επειδή μου φαίνεται πολύ όμορφο αλλά εχω διαβάσει οτι δεν εχει πολύ καλό airflow.

https://www.skroutz.gr/s/12042687/Cooltek-NC-02-Window.html

https://www.skroutz.gr/s/9998328/Sharkoon-S25-W.html

https://www.skroutz.gr/s/12042622/Cooltek-NC-01-Window.html

 

Ότι καλύτερο υπάρχει στα χρήματα αυτά. Συν τα μεταφορικά που είναι αρκετούτσικα λόγω όγκου. Όποιο κουτί και να πάρεις βέβαια τα μεταφορικά δεν τα γλιτώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας για φθηνό case γιατί δεν τα ξέρω καλά, κοιτάω συνήθως Fractal Design, NZXT κτλ. :)

 

- Εύρος budget = 50€

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) = ATX Midi

- Χρώμα = Black

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) = Με παράθυρο αλλά να φαίνεται όλο μέσα, όχι όπως μερικά που το έχουν μισό. Tempered λογικά δεν παίζει στο budget

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό = Don't care

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη = Κυρίως αέρα, αλλά να μπορεί να πάρει 240 μπροστά τουλάχιστον, για το μέλλον

- Πλήθος & είδος δίσκων = Τουλάχιστον δύο 3.5". Οι SSD βολεύονται παντού, οπότε δεν λέει τίποτα να κοιτάμε τι λένε τα specs

- Οπτικό μέσο = Lol (Αδιάφορο)

 

Να προσθέσω τα δικά μου τώρα:

 

- Οπωσδήποτε full PSU shroud

- Οπωσδήποτε τουλάχιστον 1x120mm πάνω

- Να έχει καλό airflow

- Να έχει τουλάχιστον 1xUSB 3 στο front I/O

- Να χωράει κάρτες γραφικών που για κάποιο λόγο πρέπει να είναι 30 πόντους, με το συμπάθειο

- Να χωράει 212 Plus (159mm)

 

Εγώ είμαι ανάμεσα σε Deepcool D-Shield που δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά και σε Aerocool Aero-800 που οι παπάρες της Aerocool πάνε και βγάζουν κουτιά ATX που δεν χωράνε την πιο δημοφιλή ψήκτρα του φτωχού, να πούμε. :) Χωράει μέχρι 155mm. Αλλά μου αρέσει πιο πολύ και μου φαίνεται καλύτερη ποιότητα από το Shield. Επίσης καλοκοιτάω και το Cooltek TG-01 με tempered αλλά είναι "Κατόπιν παραγγελίας" σε ένα μόνο μαγαζί αρκετό καιρό τώρα.

 

What to do;

 

EDIT: Lol, νομίζω ότι ο BlueBlood7 απάντησε πριν πατήσω post στην έκθεση μου, καλά φαίνονται και αυτά, δεν τα ήξερα. Αλλά τα Cooltek κλασσικά σε έλλειψη. Ευτυχώς μένω πολύ κοντά στο μαγαζί αυτό, ίσως περάσω να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο το υψος ηταν 28 που εγραψες νομιζα ηταν πλατος. Καθυστερησε το λιγο κατι θα βρουμε.

Λοιπόν έχω ένα ραφακι επάνω αν το βγάλω πάω σε ύψος 40 οπότε γίναμε:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας για φθηνό case γιατί δεν τα ξέρω καλά, κοιτάω συνήθως Fractal Design, NZXT κτλ. :)

 

- Εύρος budget = 50€

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) = ATX Midi

- Χρώμα = Black

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) = Με παράθυρο αλλά να φαίνεται όλο μέσα, όχι όπως μερικά που το έχουν μισό. Tempered λογικά δεν παίζει στο budget

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό = Don't care

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη = Κυρίως αέρα, αλλά να μπορεί να πάρει 240 μπροστά τουλάχιστον, για το μέλλον

- Πλήθος & είδος δίσκων = Τουλάχιστον δύο 3.5". Οι SSD βολεύονται παντού, οπότε δεν λέει τίποτα να κοιτάμε τι λένε τα specs

- Οπτικό μέσο = Lol (Αδιάφορο)

 

Να προσθέσω τα δικά μου τώρα:

 

- Οπωσδήποτε full PSU shroud

- Οπωσδήποτε τουλάχιστον 1x120mm πάνω

- Να έχει καλό airflow

- Να έχει τουλάχιστον 1xUSB 3 στο front I/O

- Να χωράει κάρτες γραφικών που για κάποιο λόγο πρέπει να είναι 30 πόντους, με το συμπάθειο

- Να χωράει 212 Plus (159mm)

 

Εγώ είμαι ανάμεσα σε Deepcool D-Shield που δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά και σε Aerocool Aero-800 που οι παπάρες της Aerocool πάνε και βγάζουν κουτιά ATX που δεν χωράνε την πιο δημοφιλή ψήκτρα του φτωχού, να πούμε. :) Χωράει μέχρι 155mm. Αλλά μου αρέσει πιο πολύ και μου φαίνεται καλύτερη ποιότητα από το Shield. Επίσης καλοκοιτάω και το Cooltek TG-01 με tempered αλλά είναι "Κατόπιν παραγγελίας" σε ένα μόνο μαγαζί αρκετό καιρό τώρα.

 

What to do;

 

EDIT: Lol, νομίζω ότι ο BlueBlood7 απάντησε πριν πατήσω post στην έκθεση μου, καλά φαίνονται και αυτά, δεν τα ήξερα. Αλλά τα Cooltek κλασσικά σε έλλειψη. Ευτυχώς μένω πολύ κοντά στο μαγαζί αυτό, ίσως περάσω να ρωτήσω.

Σε αυτά τα χρήματα οι καλές επιλογές είναι περιορισμένες και κατά την γνώμη μου αξίζει η αναμονή. 

Δες όμως και από το εξωτερικό όπου υπάρχει διαθεσιμότητα. Ψάξε λίγο τα μεταφορικά.

 

https://geizhals.eu/cooltek-nc-01-ct-nc-01-600045370-a1618087.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

https://geizhals.eu/cooltek-nc-02-ct-nc-02-600045385-a1618094.html?hloc=at&hloc=de&hloc=pl&hloc=uk&hloc=eu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ρωτήσω και εγώ την γνώμη σας για φθηνό case γιατί δεν τα ξέρω καλά, κοιτάω συνήθως Fractal Design, NZXT κτλ. :)

 

- Εύρος budget = 50€

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) = ATX Midi

- Χρώμα = Black

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) = Με παράθυρο αλλά να φαίνεται όλο μέσα, όχι όπως μερικά που το έχουν μισό. Tempered λογικά δεν παίζει στο budget

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό = Don't care

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη = Κυρίως αέρα, αλλά να μπορεί να πάρει 240 μπροστά τουλάχιστον, για το μέλλον

- Πλήθος & είδος δίσκων = Τουλάχιστον δύο 3.5". Οι SSD βολεύονται παντού, οπότε δεν λέει τίποτα να κοιτάμε τι λένε τα specs

- Οπτικό μέσο = Lol (Αδιάφορο)

 

Να προσθέσω τα δικά μου τώρα:

 

- Οπωσδήποτε full PSU shroud

- Οπωσδήποτε τουλάχιστον 1x120mm πάνω

- Να έχει καλό airflow

- Να έχει τουλάχιστον 1xUSB 3 στο front I/O

- Να χωράει κάρτες γραφικών που για κάποιο λόγο πρέπει να είναι 30 πόντους, με το συμπάθειο

- Να χωράει 212 Plus (159mm)

 

Εγώ είμαι ανάμεσα σε Deepcool D-Shield που δεν μου αρέσει τόσο εμφανισιακά και σε Aerocool Aero-800 που οι παπάρες της Aerocool πάνε και βγάζουν κουτιά ATX που δεν χωράνε την πιο δημοφιλή ψήκτρα του φτωχού, να πούμε. :) Χωράει μέχρι 155mm. Αλλά μου αρέσει πιο πολύ και μου φαίνεται καλύτερη ποιότητα από το Shield. Επίσης καλοκοιτάω και το Cooltek TG-01 με tempered αλλά είναι "Κατόπιν παραγγελίας" σε ένα μόνο μαγαζί αρκετό καιρό τώρα.

 

What to do;

 

EDIT: Lol, νομίζω ότι ο BlueBlood7 απάντησε πριν πατήσω post στην έκθεση μου, καλά φαίνονται και αυτά, δεν τα ήξερα. Αλλά τα Cooltek κλασσικά σε έλλειψη. Ευτυχώς μένω πολύ κοντά στο μαγαζί αυτό, ίσως περάσω να ρωτήσω.

καταρχας τι επεξεργαστη θα βαλεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BlueBlood η διαφορά μεταξύ του NC-01 και 02 είναι απλά το design στο brushed aluminum και οι μικρές διαφορές εξωτερικά, έτσι; Δεν βλέπω κάτι άλλο.

 

Life is..., για πες τι διαφορά θα κάνει στο σκεπτικό σου η απάντηση μου; Με το δεδομένο ότι έχω πει ήδη να έχει καλό airflow και να παίρνει τουλάχιστον 4 ανεμιστήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι επιφυλακτικος πας στην πεπατημενη γιατι οι διαστασεις που εδωσες σε παιρνουν για κλασικο φθηνοτερο case πχ https://www.skroutz.gr/s/12627702/CoolerMaster-Masterbox-Lite-3-1.html το οποιο ειναι αρκετα κομψο στα λεφτα του.

 

Λοιπόν για να κλείνουμε το Coolermaster ή το Node 804 ?

http://www.e-shop.gr/case-fractal-design-node-804-black-p-PER.911817

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τα βρήκα, μην αγχώνεσαι. Αλλά μάλλον συμφέρει να μου το φέρει το Dexter και να πάω από εκεί να το πάρω. Εκτός αν δεν το φέρνει πια. Θα ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να κλείνουμε το Coolermaster ή το Node 804 ?

http://www.e-shop.gr/case-fractal-design-node-804-black-p-PER.911817

Όποιο σ'αρέσει δε μου πέφτει λόγος! :P

Καλησπερα. Για το συστημα αυτο 

 

RAM : G.Skill RipJaws V red DIMM Kit 16GB, DDR4-3000, CL15-16-16-35 

HDD : Western Digital Caviar Blue 1TB, 3.5, SATA3, 64MB, 7200rpm 

CPU : AMD CPU Ryzen 5 1600, Up To 3.7GHz/19MB, SAM4, 6-Core

PSU : CORSAIR PC POWER SUPPLY RM550X 550W, PC POWER SUPPLY BLACK, 2X PCIE, CABLE MANAGEMENT 

SSD : CRUCIAL SSD 275GB 500/530 MX300 SA3 CRU 

MOTHERBOARD : GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3 B350 SAM4 

GPU : MSI GeForce GTX1060 3GB (GTX 1060 GAMING X 3G) 

 

Εχω επιλεξει το παρακατω κουτι 

 

CASE : Phanteks Enthoo Eclipse P400 Tempered Glass Midi Tower no PSU Black/Red 

 

Θελω να βεβαιωθω οτι οι διαστασεις του κουτιου ειναι τετοιες, ωστε ολα να χωρανε (ειδικα η καρτα γραφικων που ειναι μεγαλουτσικη).

 

Επισης, για να μην γραφω τα ιδια πραγματα και στο αλλο θεμα....θα ηθελα να μαθω αν οι 2 ανεμιστηρες που διαθετει το κουτι φτανουν για ψυξη του συστηματος και να μου προτεινετε μια ψυκτρα επεξεργαστη.

(πιθανον να κανω oc στο μελλον).

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Χωράνε όλα

Αρκούν τα ανεμιστηράκια

Μείνε με stock μέχρι να αποφασίσεις για σοβαρό oc γιατί για soft σου αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...