Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, chrisxpap είπε

Θέλω κ εγώ ένα κουτί γύρω στα 100€ να έχει καλό airflow και τζαμακι δίπλα. Από hdd μου φτάνουν κ 2, θα μπει πάνω mobo atx με 1080ti gpu, για υδροψυξη δεν θα βάλω προς το παρόν. Είδα πιο πάνω που γράφατε για το meshify c να τσιμπήσω αυτό ή προτείνετε κάτι άλλο;; 

Βάρα το ή λευκό ή μαύρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω αποφασίσει να αλλάξω κουτί μετά απο 10 χρόνια!!! και να πάω στο h500i της nzxt. Υδρόψυξη θα βάλω την x62 της ίδιας εταιρίας. Φαντάζομαι θα ταιριάζει μια χαρά? Αν έχω καταλάβει καλά το συγκεκριμένο κουτί δίνει στην συσκευασία mount για να βάλεις την gpu vertical αλλά λείπει το pci express καλώδιο για να κάνεις την σύνδεση. Τι καλώδιο χρειάζομαι? κάτι τέτοιο? https://www.amazon.de/gp/product/B07B4DF3PJ/ref=ox_sc_act_title_1?smid=APWJNLEIHBBOT&psc=1

Είναι καλώδιο που μπορώ να βρώ εύκολα Ελλάδα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Ξέρεις κανείς κάποιο κατάστημα εντός Αττικής που να μπορώ να δω live το κουτί Corsair Carbide Series Spec-Omega RGB Tempered Glass σε λευκό; :)

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 4:52 ΜΜ, QuitLife είπε

Στα 46 ευρω αυτο εδω

https://www.skroutz.gr/s/13589695/Cougar-MX330-G.html

αξιζει ; Το εχει κανεις ; Απο κατασκευη πως παει ;

thanks

Ναι,για τα λεφτά του μια χαρά είναι,από τα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, chrisxpap είπε

Ναι,για τα λεφτά του μια χαρά είναι,από τα καλύτερα.

Το εχεις ; Απο κατασκευη πως παει ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Εύρος budget: ως 65 ευρώ 

 

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ): οτιδήποτε αρκεί να χωράει την msi b450 tomahawk, είναι ΑΤΧ

 

- ΧΡΏΜΑ: Αδιάφορο

 

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered): κατά προτίμηση με παράθυρο 

 

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό: αδιάφορο

 

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη: στοκ ψύκτρα του ryzen 

 

- Πλήθος & είδος δίσκων: 1 ssd, 1 hdd

- Οπτικό μέσο: όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι για αγορά κουτιού, απλού & οικονομικού,

έχω σχεδόν καταλήξει στο Cougar MX330-X για το οποίο διαβάζω καλά σχόλια https://www.skroutz.gr/s/12232137/Cougar-MX330-X.html

το μόνο που με προβληματίζει είναι το μέγιστο ύψος ψύκτρας που δίνει στα 155mm ενώ η be quiet Shadow Rock Slim που έχω είναι 161mm,

σκέφτομαι ότι με το σκαλοπάτι που κάνει το πλαϊνό του κουτιού για την υποδοχή ανεμιστήρα (τον οποίο δεν θα βάλω) θα τα κερδίσω αυτα τα 6mm και θα κλείνει το καπάκι, μιας και στο MX330 που έχει παράθυρο και όχι λαμαρίνα-->σκαλοπάτι, πάλι 155mm δίνει, σωστά;

Εχει κάποιος το κουτί με αντιστοίχηση ψύκτρα να επιβεβαιώσει;

 

Μια άλλη ερώτηση με την ευκαιρία, έχω μια MSI 870a-g54 και η be quiet μπαίνει πάνω της σε οριζόντια θέση, να φανταστώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να μπει κάθετα ε;

Επεξ/σία από Oscar_Mike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα το ένα usb3, αν χωράει η ψύκτρα μου και δεν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση σε περίπου αυτά τα λεφτά, είναι ιδανικό νομίζω για τη χρήση που το θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2018 στις 10:27 ΜΜ, Oscar_Mike είπε

Είμαι για αγορά κουτιού, απλού & οικονομικού,

έχω σχεδόν καταλήξει στο Cougar MX330-X για το οποίο διαβάζω καλά σχόλια https://www.skroutz.gr/s/12232137/Cougar-MX330-X.html

το μόνο που με προβληματίζει είναι το μέγιστο ύψος ψύκτρας που δίνει στα 155mm ενώ η be quiet Shadow Rock Slim που έχω είναι 161mm,

σκέφτομαι ότι με το σκαλοπάτι που κάνει το πλαϊνό του κουτιού για την υποδοχή ανεμιστήρα (τον οποίο δεν θα βάλω) θα τα κερδίσω αυτα τα 6mm και θα κλείνει το καπάκι, μιας και στο MX330 που έχει παράθυρο και όχι λαμαρίνα-->σκαλοπάτι, πάλι 155mm δίνει, σωστά;

Εχει κάποιος το κουτί με αντιστοίχηση ψύκτρα να επιβεβαιώσει;

Μια άλλη ερώτηση με την ευκαιρία, έχω μια MSI 870a-g54 και η be quiet μπαίνει πάνω της σε οριζόντια θέση, να φανταστώ ότι δεν υπάρχει τρόπος να μπει κάθετα ε;

CM 212 (νομίζω την Plus) έχω βάλει και χωράει. 2mm κοντύτερη στα 159mm. Αλλά είχα αέρα, δεν ακούμπαγε τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στους ειδικούς! :)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Σκέφτομαι να συνδυάσω το κουτί CoolerMaster MasterCase MC500M με τη μητρική Asus X99 Deluxe U3.1.

Όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα παρακάτω, το κουτί αυτό διαθέτει μια USB Type C θύρε στο front panel του.

Η ερώτηση: διαθέτει η παραπάνω μητρική εσωτερική υποδοχή ώστε να καταστήσει λειτουργική αυτή τη θύρα του κουτιού; Είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός με κάτι τέτοια και δεν θέλω να πάρω το κουτί και η θύρα να μην είναι λειτουργική 😂

Cooler_Master_MasterCase_MC600P_MC500M_03_FA5067BE852E4F779B5F862AF13339A1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, philos είπε

Καλησπέρα στους ειδικούς! :)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Σκέφτομαι να συνδυάσω το κουτί CoolerMaster MasterCase MC500M με τη μητρική Asus X99 Deluxe U3.1.

Όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα παρακάτω, το κουτί αυτό διαθέτει μια USB Type C θύρε στο front panel του.

Η ερώτηση: διαθέτει η παραπάνω μητρική εσωτερική υποδοχή ώστε να καταστήσει λειτουργική αυτή τη θύρα του κουτιού; Είμαι λίγο ψυχαναγκαστικός με κάτι τέτοια και δεν θέλω να πάρω το κουτί και η θύρα να μην είναι λειτουργική 😂

Cooler_Master_MasterCase_MC600P_MC500M_03_FA5067BE852E4F779B5F862AF13339A1.jpg

όχι, μόνο με αντάπτορα.

Την μητρική την έχεις; Γιατί πάς σε x99; Άνοιξε θέμα στο νέα συστήματα και αναβαθμίσεις για περισσότερη βοήθεια σχετικά με επιλογή socket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την έχω τη μητρική! Πήγα σε X99 γιατί έχουν πέσει οι τιμές στα μεταχειρισμένα και δεν είναι και τόσο παλιό socket. :)

Και μια τελευταία ερώτηση: υπάρχει κάποια διαφορά στην ποιότητα κατασκευής μεταξύ αυτών των δύο pc cases;

  • CoolerMaster Mastercase Pro 5 (Window)
  • CoolerMaster MasterCase MC500P

Ρωτάω γιατί το Pro 5 το είχα κάποτε σε ένα εγχείρημα και ήμουν πολύ ικανοποιημένος. Όμως το είχα πάρει 160 ευρώ, ενώ τώρα που μιλάμε για MC500P το βρίσκεις 120 -130 ευρώ.

Αν υπάρχει και κάποια άλλη διαφορά let me know :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...