Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Heybro είπε

Ένα φαν είναι αθόρυβο εφόσον στις στροφές που το έχεις σου προσφέρει εξαιρετικές θερμοκρασίες. Στις 650 που δεν ακούγεται τίποτα από τα 10 εκατοστά έχω εξαιρετικες θερμοκρασίες σε load οπότε ναι είναι αθορυβα. 

Αυτό έλειπε να ακούγεται και στις 650. Εξαιρετικές θερμοκρασίες έχεις εξαιτίας της υδρόψυξης. Τα fans δεν φαίνονται αν είναι καλά και αθόρυβα στην υδρόψυξη αλλά όταν τοποθετούνται στο case. Στην υδρόψυξη λόγου της λειτουργίας της ακόμα και σε χαμηλές στροφές με λίγο αέρα την δουλειά σου θα την κάνεις. Αυτό δεν κάνει το fan καλό και οθόρυβο. Σε προηγούμενο post γράφεις για 450 και τώρα για 650. Μην μας μπερδεύεις άλλο. Ειδικά τα corsair(γενικά) είναι από τα πιο θορυβώδη που υπάρχουν.  Και μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει δοκιμάσει 10αδες fans σε διάφορες θέσεις και κουτιά και γνωρίζω πολύ καλά πως συμπεριφέρονται τα fans. Μάλιστα έχω στην άκρη 4-5 διαφορετικά fans που ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αυτό έλειπε να ακούγεται και στις 650. Εξαιρετικές θερμοκρασίες έχεις εξαιτίας της υδρόψυξης. Τα fans δεν φαίνονται αν είναι καλά και αθόρυβα στην υδρόψυξη αλλά όταν τοποθετούνται στο case. Στην υδρόψυξη λόγου της λειτουργίας της ακόμα και σε χαμηλές στροφές με λίγο αέρα την δουλειά σου θα την κάνεις. Αυτό δεν κάνει το fan καλό και οθόρυβο. Σε προηγούμενο post γράφεις για 450 και τώρα για 650. Μην μας μπερδεύεις άλλο. Ειδικά τα corsair(γενικά) είναι από τα πιο θορυβώδη που υπάρχουν.  Και μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει δοκιμάσει 10αδες fans σε διάφορες θέσεις και κουτιά και γνωρίζω πολύ καλά πως συμπεριφέρονται τα fans. Μάλιστα έχω στην άκρη 4-5 διαφορετικά fans που ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει.

Μπερδεύτηκες ρε συ. Στην υδροψυξη έχω τα stock της nzxt που δεν ακούγονται σε silent mode. Της corsair έχω τα ML120 ML140 πάνω στο κουτί έβγαλα της nzxt και έβαλα αυτά. Από 350 στροφές μέχρι 650 δεν ακούγονται καθόλου και πάντα έχω άψογες θερμοκρασίες. Πιστεύω είναι από τα κορυφαία φανς με magnetic περιστροφής και μεταφέρουν τον περισσότερο αέρα σε όσο πιο χαμηλά db γίνεται. 

 

Τα πήρα σε λευκό 

 

 

imageproxy (1).jpeg

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ αλλά επαναλαμβάνω την καλή δουλειά την κάνει η υδρόψυξη και όχι τα fans του κουτιού. Ποια υδρόψυξη έχεις? Γενικά για τα corsair όσον αφορά τον θόρυβο έχω πολύ καλή άποψη. Θα με κάνεις να αγοράσω και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ναι οκ αλλά επαναλαμβάνω την καλή δουλειά την κάνει η υδρόψυξη και όχι τα fans του κουτιού. Ποια υδρόψυξη έχεις? Γενικά για τα corsair όσον αφορά τον θόρυβο έχω πολύ καλή άποψη. Θα με κάνεις να αγοράσω και αυτά.

Δεν φαίνεται στην εικόνα? Kraken x62 είναι. Με τα ML120 ML140 είδα 5 με 7 βαθμούς κάτω από τα μανίσια του κουτιού. Τα συγκεκριμένα είναι ότι καλύτερο έχει βγάλει η corsair. Τα rgb ML δεν είναι ίδια μόνο αυτά που έχουν ένα χρώμα έχουν την αποδοση που γράφω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε συ πλάκα μας κάνεις? Έχεις την καλύτερη ΑΙΟ της αγοράς. Τι συζητάμε τώρα. Είσαι εκτός συναγωνισμού με την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Ρε συ πλάκα μας κάνεις? Έχεις την καλύτερη ΑΙΟ της αγοράς. Τι συζητάμε τώρα. Είσαι εκτός συναγωνισμού με την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών.

Αυτήν είχα και με τα stock fan της nzxt δεν αναιρεί το γεγονός ότι είδα τόσο μειωμένες θερμοκρασίες με τα συγκεκριμένα της corsair συν ότι είναι αρκετά πιο αθορυβα στις ίδιες στροφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. 

6-7 βαθμους διαφορά στο ίδιο case από αλλαγή fan και σε μεσαίες στροφές,κάτι λάθος μήπως είχε γίνει πριν; δε ξέρω. Έχω δοκιμάσει και εγώ δεκάδες φανς.  Δεν λέω,μπορεί να είναι τοπ,αλλά οι προηγούμενοι ρι κάναν;

Όπως είπε και ο blue,θα μας κάνεις να πάμε να τους αγοράσουμε  :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Εμένα πάντως μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό. 

6-7 βαθμους διαφορά στο ίδιο case από αλλαγή fan και σε μεσαίες στροφές,κάτι λάθος μήπως είχε γίνει πριν; δε ξέρω. Έχω δοκιμάσει και εγώ δεκάδες φανς.  Δεν λέω,μπορεί να είναι τοπ,αλλά οι προηγούμενοι ρι κάναν;

Όπως είπε και ο blue,θα μας κάνεις να πάμε να τους αγοράσουμε  :P

Δεν έχω λόγο βρε συ να πω ψέμματα και εγώ 2 3 βαθμούς διαφορά βαριά βαριά περίμενα. Πριν πάντα η κάρτα έπαιζε 58 με 61 βαθμούς. Πάντα όμως στο 58% limit. Τώρα στα ίδια παίζει στα 48 με λίγο πιο ανεβασμένα τα ανεμιστηρακια. Με τους άλλους έβαζα το χέρι πίσω μου και έβγαζαν ζεστό αέρα αυτοί βγάζουν κρύο η ήταν τόσο χάλια οι συγκεκριμένοι της nzxt η κάνουν όντως πολύ καλή δουλειά η ML. Έχουν από τα μεγαλύτερα CFM πάντως. Κάτι άλλο δεν άλλαξα. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαν δε λέω οτι λες μπαρούφες.Αν νόμιζα έτσι δεν θα συζητούσαμε. Ψάχνω να καταλάβω τι γίνεται γιατί όπως είπα ,δεν το έχω ξαναδεί αυτό και έχω δοκιμάσει - έχω δει αρκετά setup. Ίσως είναι τόσο καλύτερα από τα προηγούμενα,λίγο και οι περισσότερες στροφές της gpu που έιπες και έγινε.

Τεσπά ο ζεστός αέρας που λές δεν είναι κακό,ίσα ίσα έτσι πρέπει. 

Σορυ γιατί παραβγήκαμε offtopic !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου φαίνεται παράλογο αλλά οι διαφορές υπάρχουν και είναι μεγάλες. Την μεγαλύτερη δουλειά πιστεύω την έκανε ο 140αρης στο πάνω μέρος μιας και ο ζεστός αέρας πάει προς τα πάνω οπότε τα πολύ περισσότερα CFM βγάζουν όλο το ζεστό αέρα. Δεν είμαστε offtopic για airflow κουτιού μιλάμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζουμε μηπως αν θα ερθει σε κανα Αθηνεζικο μαγαζι το P300 της Phanteks ;

Ψαχνομαι για case και θελω να αποφυγω το acrylic panel , αλλα τα cases με tempered ειναι ψηλα σε τιμη , με εξαιρεση το εν λογω case .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα κουτιά με μικρές εισόδους αέρα έχουν από μέτριο έως κακό airflow. Μην τσιμπάτε από την εμφάνιση, τα tempered, τα rgb και άλλα μπλιμπλίκια.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια στην επιλογή κουτιού. Θέλω ενα κουτί που να χωράει μια z370 aorus ultra gaming, i5-8400 και μια κάργα γραφικών που δεν εχω ακόμα επιλέξει και 1-2 δισκους. Επειδή κάποιοι λένε δε χώραγε η κάρτα γραφικών κλπ. Αν πάρω ενα κλασικό ΑΤΧ midi tower θα έχω πρόβλημα? Επίσης τί τροφοδοτικό να πάρω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, thanasis19 είπε

Μια βοήθεια στην επιλογή κουτιού. Θέλω ενα κουτί που να χωράει μια z370 aorus ultra gaming, i5-8400 και μια κάργα γραφικών που δεν εχω ακόμα επιλέξει και 1-2 δισκους. Επειδή κάποιοι λένε δε χώραγε η κάρτα γραφικών κλπ. Αν πάρω ενα κλασικό ΑΤΧ midi tower θα έχω πρόβλημα? Επίσης τί τροφοδοτικό να πάρω ? 

Γράψε τι χρήματα διαθέτεις για το καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κουτί και τροφοδοτικό όχι πάνω απο 100 ευρω. Επίσης με ενδιαφέρει να ειναι όσο πιο "μαζεμένο" γίνεται. Δε θέλω χώρο πχ για DVD κλπ εξωτερικά. Αλλά να μήν αντιμετωπίσω πρόβλημα σε περίπτωση που βάλω 2πχ κάρτες γραφικών και 2 δίσκους. Τί λέτε για κάτι τέτοιο ? CORSAIR CARBIDE SPEC-04 MIDI BLACK-GREY LED (CC-9011109-WW)

http://www.e-shop.gr/case-innovator-starship-black-half-tranparent-p-PER.643584

Επεξ/σία από thanasis19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...