Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφορία smartphone με Tizen σε όλο τον κόσμο από τη Samsung


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung το πάει σωστά με το Tizen. Εχει πρακτικα μονοπωλειο στις τηλεοράσεις. Εχει ενα μικρο ποσοστο στα smartwatch. Εχει κυκλοφορήσει 3 καλες mid-level συσκευές με Tizen. Ειναι γρηγορες, φθηνες με ενα μετριο store που ομως εχει ολες τις βασικες εφαρμογες. Ειναι κλασεις ανωτερο απο τις Android συσκευες αυτης της τιμης. Κάνει πάρτυ στην Ινδια και το φερνει τωρα παντου. Αν καταφέρει να αποκτήσει μια αξιολογη βαση χρηστων θα εχει πατημα απεναντι στην Google. Οχι για να την χτυπησει. Αλλα οταν μπορεις εστω και για συζητηση να πεις στην Google οτι εγω θελω αυτα αλλιως τερμα το Android απο μενα ειναι σημαντικο. Αυτο θελει η Samsung

Η πρωτη μου αντιδραση ηταν να σκασω στα γελια αλλα ας το δουμε λιγο λογικα το θεμα με επιχειρηματα και facts.

 

Τελευταια tizen smartphones Z2 και Ζ3, το Ζ2 βγηκε τελος 2016

specs- 4" 480p 8gb/1gb μνημη 1500mah (το 2011 design το αφηνω)  και τιμη 70Ε που σημαινει οτι θα σου ερθει 80Ε το λιγοτερο εδω. Ουτε 10Ε φθηνοτερο δηλαδη απο ενα 16gb/2gb 5" 720p κινεζικο που θα τρεχει νερακι και θα εχεις μακραν καλυτερο hardware και software. Αν δεν θες κινεζικο με 110Ε παιρνεις moto g4. Ενημερωτικα περσυ τετοιο καιρο πηρα σε γνωστο μου κινεζικο απο ελλαδα 85Ε με τα specs που ανεφερα.

 

Στο Ζ3 τωρα θα μπορουσα να πω πολλα για specs/τιμη, τουμπανοκινεζικα στα ιδια λεφτα κτλ αλλα δεν σκοπευω. Απλως θα πω οτι θα κυκλοφορησει στην ιδια τιμη που εχει το J5 της samsung (5.2" 720p, 16gb/2gb και 3.100mah μπαταρια).

 

Πολυ ωραιο το android hate (αγαπημενο trend του insomnia τελευταια) αλλα τα tizen smartphones χρειαζονται ενα 30% price cut (και λιγα λεω) για να τα λες ανταγωνιστικα, ποσο μαλλον μακραν καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης

Η πρωτη μου αντιδραση ηταν να σκασω στα γελια αλλα ας το δουμε λιγο λογικα το θεμα με επιχειρηματα και facts.

 

Τελευταια tizen smartphones Z2 και Ζ3, το Ζ2 βγηκε τελος 2016

specs- 4" 480p 8gb/1gb μνημη 1500mah (το 2011 design το αφηνω)  και τιμη 70Ε που σημαινει οτι θα σου ερθει 80Ε το λιγοτερο εδω. Ουτε 10Ε φθηνοτερο δηλαδη απο ενα 16gb/2gb 5" 720p κινεζικο που θα τρεχει νερακι και θα εχεις μακραν καλυτερο hardware και software. Αν δεν θες κινεζικο με 110Ε παιρνεις moto g4. Ενημερωτικα περσυ τετοιο καιρο πηρα σε γνωστο μου κινεζικο απο ελλαδα 85Ε με τα specs που ανεφερα.

 

Στο Ζ3 τωρα θα μπορουσα να πω πολλα για specs/τιμη, τουμπανοκινεζικα στα ιδια λεφτα κτλ αλλα δεν σκοπευω. Απλως θα πω οτι θα κυκλοφορησει στην ιδια τιμη που εχει το J5 της samsung (5.2" 720p, 16gb/2gb και 3.100mah μπαταρια).

 

Πολυ ωραιο το android hate (αγαπημενο trend του insomnia τελευταια) αλλα τα tizen smartphones χρειαζονται ενα 30% price cut (και λιγα λεω) για να τα λες ανταγωνιστικα, ποσο μαλλον μακραν καλυτερα.

 

Γελάω με το Android hate οταν εχω πανω μου 2 Android συσκευες, Android TV box και Android tablet στο σπίτι και αγοράζω Android απο την εποχή του Eclair. Οσο για τα υπόλοιπα δεν διαφωνώ. Ούτε εγω θα αγοραζα Tizen κινητο (πιθανοτατα). Λεω απλα πως η στρατηγική της δουλευει γι΄αυτο και στην Ινδία ειναι πολύ ψηλά το Tizen

 

 

Ας φτιάξει πρώτα την ασφάλεια του λειτουργικού της και μετά συζητάμε τα υπόλοιπα γιατί μέχρι τότε χίλιες φορές Android

https://www.theverge.com/2017/4/4/15175124/samsung-tizen-security-vulnerabilities-issues-flaws

 

Ειπα εγω ειναι ασφαλές; Ειπα απλά πως η στρατηγική της ειναι σωστή και γι΄αυτο πετυχαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 7 ειναι ακριβως αυτο που ανεφερα, το οποιο πλεον με το 2-step verification ειναι πολυ δυσκολο να παρει καποιος προσβαση στα δεδομενα σου. Το αν θα επρεπε να σου κανει δυσκολο ή οχι να δεις αν ενα email ειναι assosiated με AppleID μαλλον ειναι debatable κατα ποσο θα δυσκολευε τελικα τους επιδοξους attackers. Το 6 δεν δινει κατι που να ειναι ευπαθεια, περα οτι το iCloud ειναι ο πιο δημοφιλης στοχος - προφανως οχι επειδη εχει τα backup enabled by default αλλα επειδη οι celebrities προτιμουν το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο το android hate (αγαπημενο trend του insomnia τελευταια)..

 

Ίσως γιατί άρχισε πλέον να καταλαβαίνει ο κόσμος ότι το μονοπώλιο δεν είναι υπέρ του και ειδικά όταν μιλάμε για μια εταιρεία η οποία συλλέγει όσα περισσότερα δεδομένα μπορεί από παντού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως γιατί άρχισε πλέον να καταλαβαίνει ο κόσμος ότι το μονοπώλιο δεν είναι υπέρ του και ειδικά όταν μιλάμε για μια εταιρεία η οποία συλλέγει όσα περισσότερα δεδομένα μπορεί από παντού.

Ειπα εγω οτι ειναι καλο το μονοπωλιο; Μπορει να σταματησει λιγο το "θεοποιουμε οτι παει αντιθετα του mainstream"; Ο φιλος ειπε οτι τα tizen ειναι μακρα των αντιχτοιχων φθηνων android και ειπα πως αυτο δεν ισχυει επειδη ειναι σαπια κινητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα εγω οτι ειναι καλο το μονοπωλιο; Μπορει να σταματησει λιγο το "θεοποιουμε οτι παει αντιθετα του mainstream"; Ο φιλος ειπε οτι τα tizen ειναι μακρα των αντιχτοιχων φθηνων android και ειπα πως αυτο δεν ισχυει επειδη ειναι σαπια κινητα

Εγώ σχολίασα μόνο το κομμάτι που έκανα quote. Δεν είπα τίποτα για Tizen (δεν το έχω checkarei καθόλου εδώ και χρόνια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ίσως γιατί άρχισε πλέον να καταλαβαίνει ο κόσμος ότι το μονοπώλιο δεν είναι υπέρ του και ειδικά όταν μιλάμε για μια εταιρεία η οποία συλλέγει όσα περισσότερα δεδομένα μπορεί από παντού.

 

Ναι γι΄αυτο το Android εχει 88% market share και ανεβαινει. Παρτε χαμπάρι. Ο κοσμος δεν ενδιαφέρεται αν η Google βλέπει τις φωτογραφιες του γιατι η Google του δινει τοσα προιοντα δωρεαν που υπο άλλες συνθηκες θα ηθελε 500 Ευρω το μηνα για να τις εχει. Δεν λεω ειναι σωστό. Λέω τον ανεχονται. Οπως ανεχεσαι μια ιδιωτική τράπεζα να ξερει τα πάντα για σενα ετσι ανεχεσαι και μια ιδιωτική εταιρεια. Δεν θες; Τράβα σε μια σπηλιά χωρίς ταυτοτητα, μισθο, ασφάλεια και internet. Απλα πράγματα. Απο την στιγμή που ζεις στον πλανητη θα ξερουν ποιος και τι εισαι. Τουλάχιστον αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις να εκμεταλλευτεις και εσυ κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα το βλεπω αδιανοητο να παει καποιος να αγορασει κινητο με λειτουργικο που δε προσφερει απολυτως κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με τον ανταγωνισμο.

 

Και δε φτανει αυτο αλλα ουτε και οι συσκευες που το φορανε εχουν να προσφερουν κατι απο πλευρας χαραχτηριστικων.

 

Χωρια που η Ευρωπη και η Αμερικη δεν ειναι Ινδια και Αφρικη. Απατο θα παει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι΄αυτο το Android εχει 88% market share και ανεβαινει. Παρτε χαμπάρι. Ο κοσμος δεν ενδιαφέρεται αν η Google βλέπει τις φωτογραφιες του γιατι η Google του δινει τοσα προιοντα δωρεαν που υπο άλλες συνθηκες θα ηθελε 500 Ευρω το μηνα για να τις εχει. Δεν λεω ειναι σωστό. Λέω τον ανεχονται. Οπως ανεχεσαι μια ιδιωτική τράπεζα να ξερει τα πάντα για σενα ετσι ανεχεσαι και μια ιδιωτική εταιρεια. Δεν θες; Τράβα σε μια σπηλιά χωρίς ταυτοτητα, μισθο, ασφάλεια και internet. Απλα πράγματα. Απο την στιγμή που ζεις στον πλανητη θα ξερουν ποιος και τι εισαι. Τουλάχιστον αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις να εκμεταλλευτεις και εσυ κατι

Μου αρέσει η λογική σου εφόσον σε βιάζουν απόλαυσε το. Και άλλη μία φορά η μλκ της σπηλιάς.

 

Για ανέλυσε μου τα 500eu το μήνα σε ποιες "υπηρεσίες" θα πηγαίνανε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μου αρέσει η λογική σου εφόσον σε βιάζουν απόλαυσε το. Και άλλη μία φορά η μλκ της σπηλιάς.

 

Για ανέλυσε μου τα 500eu το μήνα σε ποιες "υπηρεσίες" θα πηγαίνανε;

 

Σταμάτα να μου βαζεις λογια. Ειπα εγω να το απολαυσεις; Λεω ενα απλο πράγμα. Απο την στιγμή που ΔΕΝ μπορεις να το αποφυγεις, τουλάχιστον να εκμεταλλευτείς αυτά που σου δινει. 

 

Οσο για τις υπηρεσιες θα σου πω με βαση εμενα. Χρησιμοποιώ τα εξης προιοντα ειτε για προσωπικούς είτε για επαγγελματικους λογους

 

2 Gmail, Calendar, Drive, Photos, Music, Search, Maps, Translate, Chrome, YouTube, Duo, Allo, Play Movies, Google+, Keep, G Office, Android Pay (οταν ειμαι Λονδινο), Google Fit. Εχω 2 Android τηλέφωνα, 2 Chromecast, 1 Android TV (Shield).

 

Με λίγα λόγια τα πάντα ειναι στην Google. Μπορεις να μου βρεις αντιστοιχη εφαρμογη για ολα αυτα που να ειναι encrypted; Γιατι ενα γρηγορο search μου εβγαλε συνδρομες τοσο για email οσο και για calendar κτλ. Αν υπάρχει κατι τετοιο ευχαριστως να παω. Μεχρι τοτε ομως θα κανω τον μ...α γιατι αυτα που δινει η Google ΔΕΝ τα βρισκω αλλου.

 

ΥΓ. Ξανα λέω. Δεν το θεωρώ σωστό. Αλλα συμβαινει απο την μερα που γεννηθήκαμε. Τραπεζες, οργανισμοι, κράτη κτλ΄ξέρουν που ειμαστε, τι μισθο έχουμε, τι τρώμε, τι ξοδευουμε, τι δανεια εχουμε κτλ. Δεν θα με πειράξει η Google. Ειναι απλα ενας παραπάνω. Και αν το κράτος το προσπερνάς σου θυμιζω πόσες ιδιωτικες εταιρειες εχουν πλήρη εικονα σου. Τραπεζες, σελιδες οπως το efood που ξερουν που μενεις και τα στοιχεια σου κτλ κτλ. Οπότε ναι. Οταν ολη σου την ζωή ξερουν τα πάντα και τώρα σε πήραξε η (καθε) Google τι να πω. Μεινε σε σπηλια. Η μεινε σπιτι σου και μην χρησιμοποιείς προιοντα της Google, Apple, Microsoft, Yahoo, Paypal και γενικά το internet. Αν είχα πάντως να διαλέξω θα επελεγα την Google. Γιατι σε αντιθεση με την Eurobank, η Google δεν με πήρε ποτέ να με απειλήσει επειδή ξέχασα μια δόση της πιστωτικής γιατι πέθανε η γιαγιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το γεγονος οτι ο κοσμος βαζει το ιδιο password παντου ή ευκολες ερωτησεις ασφαλειας, τι ακριβως εχεις να πεις για το συγκεκριμενο; Δεν εγινε hack στο iCloud.

 

Ο "κόσμος" δεν βάζει απλά το ίδιο password αλλά βάζει κωδικό: password123.

 

Τι έγινε κατάφερα να βρω θαυμαστή του Tizen? Κοίτα να δεις ...

 

 

Δεν είναι (ακριβώς) θαυμαστής, απλά iOS χέητερ = Tizen (κτλ..) θαυμαστής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το Tizen?

Μια προσπάθεια για Linux διανομή για κινητά, παλιότερα είχαν ασχοληθεί μαζί του η Nokia και η Intel με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Κάτι αντίστοιχο είναι το Sailfish και το Mer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να εχεις τις βασικες εφαρμογες, mail-social media-gps-maps-mp3 κτλ. 

Αν μπορει να προσφερει τα βασικα σε ομορφουλη κινητο με καλη τιμη που δεν κολλαει ισως εχει μια καποια σχετικη επιτυχια. Θα μου πεις ολα αυτα τα εχεις και σε windows phone αλλα πηγαν απατα. Αλλα εδω μιλαμε για samsung που εχει ισχυρο ονομα στην αγορα των κινητων.

Το θεμα ειναι αν πραγματικα θελει να το κανει.

Εκθειαζουμε την apple που προσπαθει να απεξαρτοποιηθει απο samsung lg κτλ αλλα οταν αλλοι το επειχηρουν τους "αποπαιρνουμε".

Λες και το android ηταν τερας σταθεροτητας και ασφαλειας στις πρωτες εκδοσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι να εχεις τις βασικες εφαρμογες, mail-social media-gps-maps-mp3 κτλ. 

Αν μπορει να προσφερει τα βασικα σε ομορφουλη κινητο με καλη τιμη που δεν κολλαει ισως εχει μια καποια σχετικη επιτυχια. Θα μου πεις ολα αυτα τα εχεις και σε windows phone αλλα πηγαν απατα. Αλλα εδω μιλαμε για samsung που εχει ισχυρο ονομα στην αγορα των κινητων.

Το θεμα ειναι αν πραγματικα θελει να το κανει.

Εκθειαζουμε την apple που προσπαθει να απεξαρτοποιηθει απο samsung lg κτλ αλλα οταν αλλοι το επειχηρουν τους "αποπαιρνουμε".

Λες και το android ηταν τερας σταθεροτητας και ασφαλειας στις πρωτες εκδοσεις

 

Μπερδεύεσαι μόνος σου... Τα Winphones ήταν εξαιρετικά, σταθερότατα και φθηνά για ότι προσέφεραν σε εμπειρία χρήσης. Πήγαν άπατα... γιατί? Γιατί αφενός πέτυχαν το android σε φάση ανοδικής σταθεροποίησης, όταν δηλαδή είχε ξεπεράσει τα περισσότερα από τα παιδικά προβλήματα του και αφετέρου γιατί το store τους ήταν πολύ μικρότερο του ανταγωνισμού -ακόμα και αν κάλυπτε όλες τις ανάγκες που αναφέρεις...

 

Το tizen δεν έχει καμία τύχη γιατί πρακτικά δεν το στηρίζει ούτε η ίδια η Samsung. Ακόμα και αν η google επιχειρήσει να ξαναμοιράσει την τράπουλα με το Fuchsia, δεν θα αφήσει για κανένα λόγο το μερίδιο του android στην τύχη, οπότε όσο είναι ζωνταντό κανένα εναλλακτικό λειτουργικό δεν φαντάζει σοβαρός ανταγωνιστής ΕΚΤΟΣ αν έχει να προσφέρει κάτι πραγματικά διαφορετικό και ριζοσπαστικό. Έως τότε βολευτείτε με ios και android...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν μπερδευομαι, win phone εχω εδω και 4 χρονια και βολευομαι μια χαρα.

To point μου ειναι οτι η samsung αν θελει μπορει να υποστηριξει μια νεα προσπαθεια καλυτερα απο την microsoft λογω του ονοματος που εχει στην αγορα.

Δεν μιλησα να επικρατησει το tizen αλλα για μια σχετικη επιτυχια. 

Προσωπικα το τι θα κανει η google με αφηνει παγερα αδιαφορο μιας και το μονο που χρησιμοποιω απο τα προιοντα της ειναι η search engine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...