Προς το περιεχόμενο

Κόντρα Almodovar - Will Smith στις Κάννες για το Netflix


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ακούω μαλακίες περι τέχνης...
Η ταινία πρέπει να κρίνεται από το περιεχόμενο της και όχι το μέσο αναπαραγωγής της.

Εξάλλου η "μαγεία" του κινηματογράφου δεν χάνετε εύκολα.
Δεν έχουν όλοι στο σπίτι τους 3D και ηχοσυστήματα των 10000€.
Δεν θα πάω να δω το "Bad Education" στον κινηματογράφο για να έχω το κάθε μαλακισμένο να χασκογελά και το κάθε ζευγαράκι να σαλιαρίζει...  αλλά θα πάω να δω το Guardians of the Galaxy να δω καμιά έκρηξη να γουστάρω.

Και από κει που κλαιγόντουσαν για τα πειρατικά που δεν έβγαζαν φράγκο τους πειράζει που κάποιοι νόμιμα βλέπουν τις ταινίες τους online?!
Οπισθοδρομικοί/"ρομαντικοί" ή απλά κοιτάνε την τσεπούλα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις τιμές στα εισιτήρια τις έχουν σκίσει. Πριν 1-2 χρόνια τις μείωσαν για λίγο, τουλάχιστον στα ster που έχουμε κοντά, στα 6,5€ αλλά μετά τις ξανά ανεβάσανε στα 7,5€. Ασε που ενα ποπκορν και μια κοκακόλα είναι πιο ακριβά απο το εισιτήριο. Πλέον μόνο με προσφορά 1+1 αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζουν όλες οι ταινίες για το 20ευρω του κινηματογράφου.Δεν υπήρξαν και λίγες φορές που τελικά κάθησα στο σπίτι με την οικογένεια λέγοντας, ευτυχώς που δεν πήγαμε να πετάξουμε τα χρήματα μας για να δούμε μια σαχλαμάρα!!! Υποκειμενικό μεν , πραγματικότητα δε! Συμφωνώ ότι η ταινία είναι τέχνη, αλλά δεν αναδικνύεται μέσα από την Village, την Odeon ή  την cineplexx!!! Ο μέσος όρος από εμάς σήμερα έχουμε διαθέσει ένα σχετικά καλό πακετάκι για να απολαμβάνουμε ταινίες στο σπίτι, πακετάκι όπως (Cosmote TV, Nova, Netflix σε συνδιασμό με ένα καλό συστηματάκι ήχου). Όλα αυτά πριν χρόνια δεν υπήρχαν, άρα λοιπόν ο λόγος που θα πρέπει να πάω πλεον σινεμά, πρέπει να είναι σαφώς καλύτερος. Δεν θα τρέξω για το καθετί να σκάσω το 50 άρικο γιατί για 2 άτομα με τα σνακσ τόσο βγαίνει.. Προτιμώ να καθήσω σπίτι στο σαλονάκι μου, με το συστηματάκι μου, το μεζεδάκι το καλό κλπ. Απλά κάθετι καινούργιο προκαλεί αναστάτωση, ειδικά όταν έχει να κάνει με το έσοδο κάποιου..Θα συνηθίσουν! Ο ανταγωνισμός μόνο καλό κάνει στον απλό κοσμάκι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά θέλω να απαντήσω σε όσους ισχυρίζονται ότι είναι ακριβό το σινεμά:

 

3.75 Ευρώ τις Τετάρτες + 0.20 ευρώ το sms + όσα θες εσύ για ψιψιψόνια (λες και στο σπίτι δεν παραγγέλνεις ή δε θα τσιμπήσεις κάτι)

 

Με 4 ευρώ έχεις μια δίωρη χορταστική ψυχαγωγία/διασκέδαση.

 

Είναι πιο φτηνά από θέατρο, μπαράκι, κλαμπ, ταβέρνα, μπουζούκια, λουνα παρκ, μπόουλινγκ, πατινάζ, οίκο ανοχής και συγκρίσιμο με καφετέρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά θέλω να απαντήσω σε όσους ισχυρίζονται ότι είναι ακριβό το σινεμά:

 

3.75 Ευρώ τις Τετάρτες + 0.20 ευρώ το sms + όσα θες εσύ για ψιψιψόνια (λες και στο σπίτι δεν παραγγέλνεις ή δε θα τσιμπήσεις κάτι)

 

Με 4 ευρώ έχεις μια δίωρη χορταστική ψυχαγωγία/διασκέδαση.

 

Είναι πιο φτηνά από θέατρο, μπαράκι, κλαμπ, ταβέρνα, μπουζούκια, λουνα παρκ, μπόουλινγκ, πατινάζ, οίκο ανοχής και συγκρίσιμο με καφετέρια!

Εγώ φίλτατε που ζω στο εξωτερικό ένα εισιτήριο στο σινεμά κοστίζει 14-15€ + 5-6€ κόκα κόλα + 5€ ποπ κόρν ή chips = 25€ το άτομο. Για δύο άτομα θα πρέπει να σκάσω 50€ μην τρελαθούμε κιόλας. Χίλιες φορές να πάω σε ένα εστιατόριο για φαγητό να πιάσουν και τόπο τα χρήματα και στο καπάκι νοικιάζω και μία ταινία με 4€ online από το σπίτι και είμαι κομπλε ίσως και με λιγότερα λεφτά από το παραπάνω ποσό. Δεν ξέρω που βρίκσεις εσύ τις παραπάνω τιμές αλλά εδώ που ζω εγώ δεν είναι τόσο ρόδινες οι τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε από το θέμα αλλά θέλω να απαντήσω σε όσους ισχυρίζονται ότι είναι ακριβό το σινεμά:

 

3.75 Ευρώ τις Τετάρτες + 0.20 ευρώ το sms + όσα θες εσύ για ψιψιψόνια (λες και στο σπίτι δεν παραγγέλνεις ή δε θα τσιμπήσεις κάτι)

 

Με 4 ευρώ έχεις μια δίωρη χορταστική ψυχαγωγία/διασκέδαση.

 

Είναι πιο φτηνά από θέατρο, μπαράκι, κλαμπ, ταβέρνα, μπουζούκια, λουνα παρκ, μπόουλινγκ, πατινάζ, οίκο ανοχής και συγκρίσιμο με καφετέρια!

Αδερφέ, για μια οικογένεια που εργάζονται και οι 2 γονείς είναι ανέφικτο να πάνε κινηματογράφο την Τετάρτη , την Πέμπτη, μα και την Παρασκευή! Τώρα σχετικά με το sms...OK έχω να στείλω από την 3η λυκείου. Μάλλον πηγαίνω σε λάθος ώρες σινεμά για να το πληρώνω 15 και 20 ευρώ το άτομο...ΑΝ πάλι θεωρείς ότι θα πρέπει να πάρω άδεια από την εργασία μου την ερχόμενη Τετάρτη, για να δώ του πειρατές της Καραϊβικής, μια χαρά μου ακούγετε. Φιλαράκι, στο Hollywood δεν τσατίστικαν επειδή δεν πάνε τα πιτσιρίκια στο σινεμά, που μάλλον αυτά μια χαρά συνεχίζουν να πηγαίνουν..Του γονείς θέλουν.

Αυτά αν και ναι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αδερφέ, για μια οικογένεια που εργάζονται και οι 2 γονείς είναι ανέφικτο να πάνε κινηματογράφο την Τετάρτη , την Πέμπτη, μα και την Παρασκευή! Τώρα σχετικά με το sms...OK έχω να στείλω από την 3η λυκείου. Μάλλον πηγαίνω σε λάθος ώρες σινεμά για να το πληρώνω 15 και 20 ευρώ το άτομο...ΑΝ πάλι θεωρείς ότι θα πρέπει να πάρω άδεια από την εργασία μου την ερχόμενη Τετάρτη, για να δώ του πειρατές της Καραϊβικής, μια χαρά μου ακούγετε. Φιλαράκι, στο Hollywood δεν τσατίστικαν επειδή δεν πάνε τα πιτσιρίκια στο σινεμά, που μάλλον αυτά μια χαρά συνεχίζουν να πηγαίνουν..Του γονείς θέλουν.

Αυτά αν και ναι ξεφύγαμε λίγο από το θέμα!

Γυρω στο 7,5-10€(με βασικη και πιο δημοφιλη τιμη τα 8€) εχει το σινεμα στην Ελλαδα, καμια σχεση με "15 και 20 ευρω το ατομο", εκτος αν μιλας για τις αιθουσες gold class κλπ, αλλα μου φαινεται καπως περιεργο να διαμαρτυρεται καποιος για τιμες και να πηγαινει σε gold class.

 

Και οχι, αν θελεις να εκμεταλλευτεις την προσφορα 1+1 δεν χρειαζεται να παρεις αδεια, παρα μονο αν δουλευεις βραδινη βαρδια.

Αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα , γιατι το ιδιο μπορει να ισχυει και για τα ΣΚ(καποιοι  μπορει να δουλευουν ΣΚ).

 

Τελος, για αυτους που εχουν καρτα Alpha Bank bonus, τα odeon εχουν Δευτερα ως Τεταρτη προσφορα 1+1 χωρις να στελνεις sms κλπ. Απλα πληρωνεις με την καρτα σου και ξεμπερδεψες.

 

Φυσικα, υπαρχουν και αρκετα τοπικα σινεμα που καθημερινες εχουν διαφορες προσφορες.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο Almodovar υπεραμύνθηκε της αλλαγής, σημειώνοντας πως οι ταινίες θα πρέπει να προβάλλονται πρώτα στη μεγάλη οθόνη. “Αυτό δεν σημαίνει πως δεν είμαι ανοικτός ή δεν επικροτώ τις νέες τεχνολογίες και τις δυνατότητες που μα προσφέρουν. Όσο όμως βρίσκομαι εν ζωή, θα μάχομαι για το ένα πράγμα που η νέα γενιά δεν έχει αντιληφθεί – την ύπνωση της μεγάλης οθόνης στον θεατή”.

 

Συντηρητικος οσο δεν παιρνει.Αποδειξη οτι τα ρασα (οι ταινιες) δεν κανουν τον παπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δυστυχώς ο Αλμοδοβάρ έχει δίκιο και σε αυτό που λέει και στο ότι "η νέα γενιά δεν έχει αντιληφθεί την ύπνωση της μεγάλης οθόνης στον θεατή", όπως αποδεικνύουν και τα σχόλια.

 

Βέβαια και ο Will Smith με αυτό που λέει, είναι σαν να συμφωνεί μαζί του. Αφού αντιλαμβάνεται ότι το netflix και ο κινηματογράφος είναι δύο διαφορετικές μορφές ψυχαγωγίας (κάτι στο οποίο συμφωνώ), πρέπει να αντιλαμβάνεται ότι δεν έχουν θέση στα ίδια βραβεία. Ας γίνει ένας διαφορετικός θεσμός, ώστε και αυτές οι ταινίες να συναγωνίζονται "μεταξύ τους" και να διατηρηθεί ένας ξεχωριστός χώρος, για τις ταινίες που είναι φτιαγμένες να παίζονται σε αίθουσες κινηματογράφου και δεν βλέπονται στο σπίτι, όσα ηχοσυστήματα και μεγάλες οθόνες και να εγκαταστήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι ταινιες ειναι φτιαγμενες να παιζονται σε κινηματογραφικες αιθουσες οσο και η μουσικη ειναι φτιαγμενη για να ακουγεται μονο σε συναυλιακους χωρους και μεγαρα μουσικης

 

Αλλα επρεπε καποιος να κανει το παρακατω , να ξεφτυλισει τον θεσμο και τον προεδρο Αλμοδοβαρ.

 

Να τους βαλει μετα να τσιριζουν , παρεα με τους αιθουσαρχες , για τον αριθμο των εισητηριων

 

Φλωριές και χαζομάρες γιατί δεν υπάρχει ένας έλληνας πατεντιάρης στο team.

Νοικιάζεις έναν πορνοκινηματογράφο για 2 - 3 βράδια στο παρίσι. Παίζεις τις ταινίες... έχεις δικαίωμα. Ορίστε.

Αστους μετά του χρόνου να βάζουν όρια για το πόσες φορές πρέπει να παιχτεί και πόσα εισητήρια να κόψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ανοδο της ποιοτητας των τηλεοπτικων προγραμματων οι παραδοσιακοι κινηματογραφιστες βρισκονται σε σύγχυση.

 

Προσωπικα δεν εχω δει πολυ καλυτερες ταινιες απο το "Game of Thrones" για παραδειγμα. Πλεον το χρημα ρεει αφθονο εκει, μεγαλα ονοματα του κινηματογραφικου χωρου δουλευουν και στην τηλεοραση και ο κοσμος το τιμαει με την προτιμηση του.

 

Επισης για το θεμα των ταινιων απευθειας στο Netflix εγω γουσταρω καργα προσωπικα. Εχω δει διαμαντακια τα οποια και λογο πολιτικης των στουντιο δεν μπορουσαν να βρουν χρηματοδοτηση και αλυσιδα διανομης ωστε να κυκλοφορησουν σε αιθουσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο πρόβλημα των κινηματογραφικών στούντιο είναι και ότι πολλοί καλοί συντελεστές ταινιών (ηθοποιοί, σεναριογράφοι, σκηνοθέτες κα) έχουν εγκαταλείψει τον κινηματογράφο για την τηλεόραση καθότι τους πληρώνει καλύτερα.

Έτσι έχουν απώλειες σε δημιουργία και ταλέντα, να πέφτει η ποιότητα των παραγωγών τους και να έχουν ανοικτό ανταγωνισμό από εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινηματογραφιστές οι οποίοι δημιούργησαν τον θεσμό προφανώς και ανησυχούν για το μέλλον.

Αυτοί οι οποίοι προβάλουν την ταινία τους εκτός κινηματογράφου, καλά κάνουν. Μεγαλύτερος ανταγωνισμός άρα κερδισμένοι είμαστε εμείς. Μην κλαίγονται όμως. Ας δημιουργήσουν οι συνδρομητικές υπηρεσίες όπως το Netflix τον δικό τους θεσμό ή τηλεοπτικά βραβεία όπως τα Emmy ας τους συμπεριλάβουν και αυτούς.

Τώρα αυτός που προβάλει την ταινία στο τοίχο του σπιτιού του, ας φωνάξει τους φίλους του να του δώσουν oscar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στο 7,5-10€(με βασικη και πιο δημοφιλη τιμη τα 8€) εχει το σινεμα στην Ελλαδα, καμια σχεση με "15 και 20 ευρω το ατομο", εκτος αν μιλας για τις αιθουσες gold class κλπ, αλλα μου φαινεται καπως περιεργο να διαμαρτυρεται καποιος για τιμες και να πηγαινει σε gold class.

 

Και οχι, αν θελεις να εκμεταλλευτεις την προσφορα 1+1 δεν χρειαζεται να παρεις αδεια, παρα μονο αν δουλευεις βραδινη βαρδια.

Αλλα αυτο δεν ειναι επιχειρημα , γιατι το ιδιο μπορει να ισχυει και για τα ΣΚ(καποιοι  μπορει να δουλευουν ΣΚ).

 

Τελος, για αυτους που εχουν καρτα Alpha Bank bonus, τα odeon εχουν Δευτερα ως Τεταρτη προσφορα 1+1 χωρις να στελνεις sms κλπ. Απλα πληρωνεις με την καρτα σου και ξεμπερδεψες.

 

Φυσικα, υπαρχουν και αρκετα τοπικα σινεμα που καθημερινες εχουν διαφορες προσφορες.

Καταρχήν δεν διαμαρτύρομαι, εκφράζω την άποψη μου, που σημαίνει δεν είναι απαραίτητο να έχω και δίκιο. Ως αναφορά τις τιμές, έχεις δίκιο, είχα μείνει πίσω μιας και τελευταία φορά που πήγα σινεμά ήταν προ 6ετίας. Όπως και να χει το να έχω netflix και cosmote tv στο σπίτι με ένα αξιοσέβαστο σύστημα ήχου & εικόνας, κακά τα ψέμματα, θα πρέπει να είναι πολύ καλή η ταινία για να πάω στον σινεμά. Σχετικά με την Alpha Bonus σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, διότι δεν το γνώριζα.

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...