Προς το περιεχόμενο

Όσοι ταξιδεύουν εντός Ε.Ε. θα "μεταφέρουν" από το 2018 και τις συνδρομές τους σε υπηρεσίες όπως το Netflix


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόοδος μπορεί να υπάρξει σε πολλά πράγματα ταυτόχρονα, και δεν είναι ούτε λογικό ούτε ηθικό ούτε τίποτα άλλο να αντιπαραβάλλουμε άσχετα μεταξύ τους πράγματα χωρίς να μας έχουν δώσει το δικαίωμα, μόνο και μόνο για να πούμε το κομμάτι μας.

 

Εσύ έκανες κάποια καλή πράξη τον τελευταίο χρόνο; Μπζζζζζζζζζτ λάθος, δεν έκανες τίποτα, ήταν υποκριτικός βαυκαλισμός επειδή στη Συρία πεθαίνουν.

διαφωνω καθετα  το να ικανοποιας τις βασικες αναγκες ενος συστηματος ονομαζεται ιεραρχηση αναγκων  και ειναι απαραιτητη για την ομαλη λειτουργια του , και αν δεν την εχεις εσυ στη καθημερινοτητα σου δεν παυει να ειναι σημαντικη ,και ειναι ανηθικο για εμενα να μιλαμε για τα μικρα ως τοσο σημαντικα ενω τα σημαντικα τα ξεχναμε οπως μας βολευει.Αλλωστε ειναι γελοιο να μου λενε η ευρωπη ειναι je suis charles κλπ ενω πεθαινουν εκατονταδες στη μεσογειο ,η υποκρισια δεν καθεται σε μια ενωμενη ευρωπη των λαων οπως καποιοι την οραματιστηκαν

το να μου ασκεις κριτικη στις αποψεις μου δεκτο ,ανηθικο ομως να θεωρεις οτι η ε.ε δεν πρεπει να ιεραρχει αναγκες και καταστασεις αλλα να αγεται και να φερεται... αλλλα αυτα ειναι αλλο θεμα συζητησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποσο αηδια αυτοι οι ανθρωποι πλεον ,μεγαλο ποσοστο κοσμου θα ζει κατω απο το οριο της φτωχιας αλλα παλευουμε για τα δικαιωματα καποιων να βλεπουν ταινιες κλπ κλπ εκτος της χωρας τους ,ουαου ωραια αποφαση,αφανταστη επιτυχια,εν τω μεταξυ ας πεθαινει η μιση συρια στη μεσογειο ας πεθαινουν οι ελληνες συνταξιουχοι πραξαμε το σωστο

Από το νετφλιξ φτάσαμε στη Συρία. Niiice.

 

Btw

Το αν "πάει καλά" η όχι η Ευρώπη είναι σχετικό. Η Κίνα πχ "παει καλά" αλλά θα χρειαστούν ΠΑΡΑ πολλά χρόνια για να φτάσει το επίπεδο ζωής της δυτικής τουλάχιστον Ευρώπης. Οι μόνες χώρες που μπορούν να συγκριθούν είναι ίσως της άπω Ανατολής πχ Ιαπωνία, Σιγκαπούρη, ο Άγγλο-σαξωνικος κόσμος και οι χώρες του κόλπου. Όσο για την Πορτογαλία και την Ισπανία, μην ανησυχείς γι αυτούς, θα στρώσουν όπως η Ιρλανδία και η Κύπρος. Για κάποιους που πήγαν να το παίξουν Καραϊσκάκηδες με ξένα χρήματα να ανησυχείς. Fuck logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το νετφλιξ φτάσαμε στη Συρία. Niiice.

 

Btw

Το αν "πάει καλά" η όχι η Ευρώπη είναι σχετικό. Η Κίνα πχ "παει καλά" αλλά θα χρειαστούν ΠΑΡΑ πολλά χρόνια για να φτάσει το επίπεδο ζωής της δυτικής τουλάχιστον Ευρώπης. Οι μόνες χώρες που μπορούν να συγκριθούν είναι ίσως της άπω Ανατολής πχ Ιαπωνία, Σιγκαπούρη, ο Άγγλο-σαξωνικος κόσμος και οι χώρες του κόλπου. Όσο για την Πορτογαλία και την Ισπανία, μην ανησυχείς γι αυτούς, θα στρώσουν όπως η Ιρλανδία και η Κύπρος. Για κάποιους που πήγαν να το παίξουν Καραϊσκάκηδες με ξένα χρήματα να ανησυχείς. Fuck logic.

ναι επειδη τυγχαινει να μαι κυπρο μαπα το καρπουζι συντεκνε ,αμα κουρεψαν καταθεσεις και εν μια νυκτι βρεθηκαν ατομα χωρις  λεφτα στη τραπεζα , και οι μεγαλοκαταθετες τα πηραν γερμανια απο πριν καταλαβαινεις τι παιζεται...

και ανεργεια με ωραρια δουλειας και μισθους πεινας εχει  για το κοστος ζωης της , ω ναι   μια χαρα επιτυχια ,και μην δεις και την ιρλανδια εκει να δεις το ποσο καλα πηγαινουν που σωθηκαν και αυτοι ,αναρωτιεμαι αν πραγματικα καποιος το ψαχνει και μιλαει ή απλα λεει την αποψη του απλα για να το πει....

 

υ.γ το .Bγηκαμε εκτος θεματος και δεν θα το συνεχισω αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω καθετα  το να ικανοποιας τις βασικες αναγκες ενος συστηματος ονομαζεται ιεραρχηση αναγκων  και ειναι απαραιτητη για την ομαλη λειτουργια του , και αν δεν την εχεις εσυ στη καθημερινοτητα σου δεν παυει να ειναι σημαντικη ,και ειναι ανηθικο για εμενα να μιλαμε για τα μικρα ως τοσο σημαντικα ενω τα σημαντικα τα ξεχναμε οπως μας βολευει.Αλλωστε ειναι γελοιο να μου λενε η ευρωπη ειναι je suis charles κλπ ενω πεθαινουν εκατονταδες στη μεσογειο ,η υποκρισια δεν καθεται σε μια ενωμενη ευρωπη των λαων οπως καποιοι την οραματιστηκαν

το να μου ασκεις κριτικη στις αποψεις μου δεκτο ,ανηθικο ομως να θεωρεις οτι η ε.ε δεν πρεπει να ιεραρχει αναγκες και καταστασεις αλλα να αγεται και να φερεται... αλλλα αυτα ειναι αλλο θεμα συζητησης

 

Λαλίστατος είσαι, αλλά το παράδειγμα που έφερα με την καλή πράξη το έκανες γαργάρα. Γιατί άραγε; Γιατί δε βγαίνεις να κράξεις κάποιον που σπιτώνει έναν άστεγο να τους πεις πώς τολμάς ενώ στη Συρία πεθαίνουν; Εξάλλου η ανάγκη να έχεις στέγη είναι μικρότερη από την ανάγκη να είσαι ζωνταός.

 

Η απάντηση προφανώς είναι ότι δεν το λες γιατί θα πουν μαλάκα και θα έχουν δίκιο, όπως όλοι καταλαβαίνουμε.

 

Αυτά εν συντομία. Αν τώρα χρειάζεσαι λίγη βοήθεια στο πού κάνεις λογικά λάθη και καταλήγεις σε τέτοιο παράλογο συμπέρασμα, να βοηθήσω:

 

1. Όταν λες "ιεράρχηση αναγκών", ποιές ανάγκες εννοείς; Είναι ανάγκη ας πούμε, ή έστω ανειλημμένη υποχρέωση, της ΕΕ να μη πεθαίνει κόσμος στη Συρία; Πώς προκύπτει αυτό; Αν ισχύει για τη Συρία, γιατί δεν ισχύει για τον υπόλοιπο κόσμο; Αν ισχύει για ανθρώπους, γιατί δεν ισχύει και για σκύλους; (υπάρχουν πολλοί συμπολίτες μας που θεωρούν τη ζωή του σκύλου όχι κατώτερη από αυτή του ανθρώπου) Και αν ισχύει για όλους αυτούς, τότε σύμφωνα με σένα πρέπει να κλείσουμε τα σχολεία επειδή κάπου στον πλανήτη άλλοι δεν έχουν να φάνε και ντροπή μας που δεν ιεραρχούμε τις ανάγκες;

 

2. Όταν αποφοιτήσεις από το δημοτικό σχολείο, η ιεράρχηση αναγκών σταματάει να σημαίνει "θα φάω μετά το παγωτό γιατί αλλιώς θα τα κάνω πάνω μου" και έχει να κάνει βασικά με την κατανομή των διαθέσιμων πόρων ανάλογα με το πόσο σημαντική είναι η κάθε ανάγκη. Ιεράρχηση αναγκών δε σημαίνει ότι μέχρι να γίνει το ψητό για να μπορείς να φας απαγορεύεται να κάνεις μπάνιο, ούτε ότι μέχρι να πετύχεις τον πρωτεύοντα στόχο κλείνεις τα αυτιά και λες νιανιανιανιανια όταν σου μιλάνε για δευτερεύοντες. Δοκίμασε να παίξεις κανένα game με objectives στον υπολογιστή, απ' ότι φαίνεται θα μάθεις πολλά.

 

3. Στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο γενικότερα υπάρχουν και σκοπιμότητες και υποκρισία. Το να μη μπορείς να καταλάβεις ότι παρόλα αυτά η ζωή συνεχίζεται και δεν είναι όλα μάταια είναι όμως προσωπικό πρόβλημα.

 

Αυτά, και θα προτιμούσα να μην αποδίδεις σε μένα πράγματα που δεν είπα ("δεν πρέπει να ιεραρχεί ανάγκες και καταστάσεις").

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαλίστατος είσαι, αλλά το παράδειγμα που έφερα με την καλή πράξη το έκανες γαργάρα. Γιατί άραγε; Γιατί δε βγαίνεις να κράξεις κάποιον που σπιτώνει έναν άστεγο να τους πεις πώς τολμάς ενώ στη Συρία πεθαίνουν; Εξάλλου η ανάγκη να έχεις στέγη είναι μικρότερη από την ανάγκη να είσαι ζωνταός.

 

Η απάντηση προφανώς είναι ότι δεν το λες γιατί θα πουν μαλάκα και θα έχουν δίκιο, όπως όλοι καταλαβαίνουμε.

 

Αυτά εν συντομία. Αν τώρα χρειάζεσαι λίγη βοήθεια στο πού κάνεις λογικά λάθη και καταλήγεις σε τέτοιο παράλογο συμπέρασμα, να βοηθήσω:

 

1. Όταν λες "ιεράρχηση αναγκών", ποιές ανάγκες εννοείς; Είναι ανάγκη ας πούμε, ή έστω ανειλημμένη υποχρέωση, της ΕΕ να μη πεθαίνει κόσμος στη Συρία; Πώς προκύπτει αυτό; Αν ισχύει για τη Συρία, γιατί δεν ισχύει για τον υπόλοιπο κόσμο; Αν ισχύει για ανθρώπους, γιατί δεν ισχύει και για σκύλους; (υπάρχουν πολλοί συμπολίτες μας που θεωρούν τη ζωή του σκύλου όχι κατώτερη από αυτή του ανθρώπου) Και αν ισχύει για όλους αυτούς, τότε σύμφωνα με σένα πρέπει να κλείσουμε τα σχολεία επειδή κάπου στον πλανήτη άλλοι δεν έχουν να φάνε και ντροπή μας που δεν ιεραρχούμε τις ανάγκες;

 

2. Όταν αποφοιτήσεις από το δημοτικό σχολείο, η ιεράρχηση αναγκών σταματάει να σημαίνει "θα φάω μετά το παγωτό γιατί αλλιώς θα τα κάνω πάνω μου" και έχει να κάνει βασικά με την κατανομή των διαθέσιμων πόρων ανάλογα με το πόσο σημαντική είναι η κάθε ανάγκη. Ιεράρχηση αναγκών δε σημαίνει ότι μέχρι να γίνει το ψητό για να μπορείς να φας απαγορεύεται να κάνεις μπάνιο, ούτε ότι μέχρι να πετύχεις τον πρωτεύοντα στόχο κλείνεις τα αυτιά και λες νιανιανιανιανια όταν σου μιλάνε για δευτερεύοντες. Δοκίμασε να παίξεις κανένα game με objectives στον υπολογιστή, απ' ότι φαίνεται θα μάθεις πολλά.

 

3. Στην Ευρώπη και σε όλο τον κόσμο γενικότερα υπάρχουν και σκοπιμότητες και υποκρισία. Το να μη μπορείς να καταλάβεις ότι παρόλα αυτά η ζωή συνεχίζεται και δεν είναι όλα μάταια είναι όμως προσωπικό πρόβλημα.

 

Αυτά, και θα προτιμούσα να μην αποδίδεις σε μένα πράγματα που δεν είπα ("δεν πρέπει να ιεραρχεί ανάγκες και καταστάσεις").

προφανως  και πιστευεις οτι γραφωντας σεντονι εισαι ικανος να πεισεις για τις αποψεις σου  , ευκολο ειναι να αφηνεις υπονοουμενα στο συνομιλητη σου αλλα τα οσα ο αλλος λεει  λες να μην στα αποδιδει . 

Διαφωνεις λοιπον κατα κορον στη λογικη μου  αλλα το να μαθω πολλα σημαινει και ο συνομιλητης μου να ειναι ικανος να με εμπνευσει για την ικανοτητα του να με πεισει ,το μονο που αναλωνεσαι ειναι σε υποβοσκουσες προσβολες του συνομιλητη σου , προφανως και εν μερει καποιες αποψεις σου ειναι σωστες αλλα και παλι δεν αποδεχεσαι την λογικη των αλλων την αποριπτεις a priori .Οπως και να χει διαφωνουμε σε πολλα θεματα αλλα τον δασκαλο δεν ηρθα να στον κανω και θα παρακαλουσα το ιδιο ,ιδιαιτερα απο ατομο που αρεσκεται να χειριζεται τον λογο κατα το δοκουν επιλεγοντας την αποψη του ως την πιο ικανοποιητικη . Εισαι και ειμαι εκτος θεματος , οποτε το τελειωνω εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χαλάσω λίγο τη ροή της συζήτησης και να επανέλθω στο θέμα;

 

Εγώ μένω γερμανια, πληρώνω συνδρομή με κάρτα Ελλάδας. Όταν είμαι Ελλάδα, βλέπω το Ελληνικό store και Γερμανία αντίστοιχα το Γερμανικό.

Συγκριτικά, υπερτερεί το γερμανικό σε περιεχόμενο, αν και υπάρχουν φορές που δεν έχει αγγλικούς υπότιτλους (σπάνια).

Πως ακριβώς δλδ θα διασταυρώνουν που μένεις; Ελπίζω με το ip

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να χει διαφωνουμε σε πολλα θεματα αλλα τον δασκαλο δεν ηρθα να στον κανω και θα παρακαλουσα το ιδιο ,ιδιαιτερα απο ατομο που αρεσκεται να χειριζεται τον λογο κατα το δοκουν επιλεγοντας την αποψη του ως την πιο ικανοποιητικη . Εισαι και ειμαι εκτος θεματος , οποτε το τελειωνω εδω.

 

Αν νομίζεις ότι μπορείς να μου κάνεις το δάσκαλο είσαι ελεύθερος να δοκιμάσεις, όπως είμαι και γω. Προσωπικά χαίρομαι πολύ όποτε μαθαίνω πράγματα και βελτιώνομαι. Θα σου συνιστούσα όμως πριν το δοκιμάσεις να δουλέψεις και το λόγο αλλά και τη λογική πίσω από αυτόν. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοναδικοι στο ειδος τους οι σχολιαστες, δεν "δεχονται" μια δικαιη διευκολυνση που ακολουθει το πνευμα του ενιαιου ευρωπαϊκου οικονομικου χωρου: να δικαιουνται να βλεπουν αυτο που πληρωνουν, οπου κι αν βρισκονται στην ΕΕ ΑΝ ΠΡΩΤΑ δεν λυθει το ζητημα της παγκοσμιας φτωχιας.. Τι να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζεις ότι μπορείς να μου κάνεις το δάσκαλο είσαι ελεύθερος να δοκιμάσεις, όπως είμαι και γω. Θα σου συνιστούσα πριν το δοκιμάσεις να δουλέψεις και το λόγο αλλά και τη λογική πίσω από αυτόν. Καλή συνέχεια.

whatever.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να χαλάσω λίγο τη ροή της συζήτησης και να επανέλθω στο θέμα;

 

Εγώ μένω γερμανια, πληρώνω συνδρομή με κάρτα Ελλάδας. Όταν είμαι Ελλάδα, βλέπω το Ελληνικό store και Γερμανία αντίστοιχα το Γερμανικό.

Συγκριτικά, υπερτερεί το γερμανικό σε περιεχόμενο, αν και υπάρχουν φορές που δεν έχει αγγλικούς υπότιτλους (σπάνια).

Πως ακριβώς δλδ θα διασταυρώνουν που μένεις; Ελπίζω με το ip

Με βάσει την τράπεζα έκδοσης της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθολικότητα των υπηρεσιών όφειλαν να εξασφαλιστεί χρόνια τώρα όταν έγινε υποτίθεται η νομισματική ένωση αλλά όλα καθυστέρησαν για ποιούς λόγους άραγε? Για να τα οικονομήσουν οι εταιρίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθολικότητα των υπηρεσιών όφειλαν να εξασφαλιστεί χρόνια τώρα όταν έγινε υποτίθεται η νομισματική ένωση αλλά όλα καθυστέρησαν για ποιούς λόγους άραγε? Για να τα οικονομήσουν οι εταιρίες;

 

Και για αυτό , αλλά και για να αποκτήσουν υποδομή τριτοκοσμικές χώρες όπως η Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσο αηδια αυτοι οι ανθρωποι πλεον ,μεγαλο ποσοστο κοσμου θα ζει κατω απο το οριο της φτωχιας αλλα παλευουμε για τα δικαιωματα καποιων να βλεπουν ταινιες κλπ κλπ εκτος της χωρας τους ,ουαου ωραια αποφαση,αφανταστη επιτυχια,εν τω μεταξυ ας πεθαινει η μιση συρια στη μεσογειο ας πεθαινουν οι ελληνες συνταξιουχοι πραξαμε το σωστο

nonsense

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζεις την ΕΕ διότι ασχολείται με ασήμαντα πράγματα, όπως Netflix και ότι τα παιδιά στην Συρία.

 

Δημοσιεύθηκε από το iPhone μου μέσω Insomnia App.

 

Κλαίω και γελάω μαζί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι διαβάζουμε τόσο καιρό για τις αλλαγές στο Roaming.

 

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το ελληνικό δαιμόνιο βρήκε πάλι τον τρόπο να καπελώσει το όποιο όφελος θα είχαμε... Ιδού τι έλαβα σήμερα με SMS.

 

http://www.vodafone.gr/portal/resources/media/myvodafone-mobile/eu-roaming/EU-roaming-prepay.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...