Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανασχεδίασε την ιστοσελίδα “Switch” με στόχο να προσελκύσει χρήστες του Android να κάνουν την αλλαγή στο iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις από iPhone. Βάλε την πρίζα πάνω και άνοιξε την λειτουργία πτήσης και μετά έλα να τα πούμε αν πηγαίνει 0-80 σε μισή ώρα. 

 

https://www.apple.com/gr/batteries/why-lithium-ion/

 

Διάβασε πρώτα

 

Η μπαταρία ιόντων λιθίου της Apple χρησιμοποιεί ταχεία φόρτιση για να φτάσει στο 80% της χωρητικότητάς της και έπειτα μια πιο αργή, συνεχή φόρτιση. Ο χρόνος που απαιτείται για να φτάσει η φόρτιση στο 80% εξαρτάται από τις ρυθμίσεις σου και τη συσκευή που φορτίζεις. Αυτή η συνδυαστική διαδικασία δεν σου επιτρέπει απλώς να φορτίζεις πιο γρήγορα τη συσκευή σου, αλλά επεκτείνει και τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σου.

Άρα πάλι δεν παραθέτεις αριθμούς, απλά πετάς ένα άρθρο της μαμάς apple και θες να με πείσεις ότι μετά από μισή ώρα χαμένων κλήσεων καταφέρνεις να φτάσεις 80%. Όσο και μη γραμμική σχέση να διέπει το παραπάνω, δεν πείθεις. Άντε και καλά callback.

edit

http://forums.whirlpool.net.au/archive/2603139

0 -78% σε 60 λεπτά με airplane mode on και με 12W charger

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι η Apple καθεται να προσελκύσει τους Android Users ??

Αφου απο την αρχή εφόσον γίνανε καποιοι Android users ξέρουν από την αρχή γιατί επέλεξαν αυτο το λειτουργικό ,τζάμπα χάσιμο χρόνου να πείσουν Android Users.

Εγώ γιατί εντελώς τυχαία έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς με Android κινητά που καταριούντε την μέρα και την στιγμή που πήρανε Android Smartphone και θέλουν να αλλάξουν σε iPhone?

Άρα πάλι δεν παραθέτεις αριθμούς, απλά πετάς ένα άρθρο της μαμάς apple και θες να με πείσεις ότι μετά από μισή ώρα χαμένων κλήσεων καταφέρνεις να φτάσεις 80%. Όσο και μη γραμμική σχέση να διέπει το παραπάνω, δεν πείθεις. Άντε και καλά callback.

Πως φαίνεται ότι δεν είχες ποτέ σου τουλάχιστον πρόσφατα iPhone..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι η Apple καθεται να προσελκύσει τους Android Users ??

Αφου απο την αρχή εφόσον γίνανε καποιοι Android users ξέρουν από την αρχή γιατί επέλεξαν αυτο το λειτουργικό ,τζάμπα χάσιμο χρόνου να πείσουν Android Users.

Πιστεύεις εσύ δηλαδή ότι ένα σωρό μυαλά εκεί μέσα στην Apple, με ένα σωρό μελέτες μάρκετινγκ, στοιχεία πωλήσεων κλπ....απλά αποφάσισαν να προσπαθήσουν να προσελκύσουν τους Αντροιντ χρήστες έτσι για να περάσει η ώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αν δεν ήμουν enthusiast user δεν θα άλλαζα από iOS σε android αλλά παρασύρθηκα με το Samsung s7 edge . καλό κινητό αλλά δεν με βόλεψε καθόλου , αντίθετα μάλιστα για άλλη μια φορά μετάνιωσα που πήρα android  .. για παράδειγμα έχω όλα τα contacts μου σε Hotmail και κάθε φορά που βάζω ένα καινούργιο αν δεν κάνω με το χέρι sync την άλλη μέρα υπάρχει μόνο το νούμερο ( απίστευτη π@παρια ) έχω ψάξει αρκετά για να βρω λύση έχω βάλει διάφορα applications email όμως τίποτα τα ίδια σκ@τ@ κάθε φορά .. ΟΧΙ δεν θέλω να χρησιμοποιήσω  Gmail θέλω να δουλεύει χωρίς    πρόβλημα με το email που θέλω εγώ …            Επίσης τώρα τελευταία μου βγήκε ένα μήνυμα , να συναινέσω λέει στο να γίνει update ένα app που λέγεται enhanced features ?? τι είναι αυτό ? Ψάχνω στο internet και σε πολλά  forums λέγανε πώς να το κάνει κάποιος disable    γιατί σου κάνει copy τα contacts , calendars, κλπ. στην Samsung για safe keeping … νταξ .. πάω να πάρω ένα  iPhone64 refurbish (~300 350 με εγγύηση ) και θα προσπαθήσω να ξαναέρθω στο android του χρόνου τον Αύγουστο  Η θα ρίξω ζαριά σε ποια εταιρία θα πάω για να μην γίνονται π@π@ριες από το bloatware  … Για να λέω και την αλήθεια ένας από τους λόγους που άλλαξα σε android ήταν γιατί μου αρέσει να έχω  να έχω περισσότερο access στα του λειτουργικού πχ. Launcher, icons, active wall papers.. δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να τα έχεις όλα .Επίσης να αναφέρω ότι η υλοποίησή του   internet browsing είναι σαφώς καλύτερη στο iOS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας αγοράζει ότι αυτός θέλει και του αρέσει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσο αντιπαλότητα σε ένα θέμα που είναι δικαίωμα του καθενός για το τι συσκευή θα έχει και τα ποσά λεφτά θα διαθέσει. Αυτός που έχει Android το έχει για του λόγους που θέλει, το ίδιο για το iOS το ίδιο και για τα Microsoft. Όποτε peace,και απολαύσετε τις συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί εντελώς τυχαία έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς με Android κινητά που καταριούντε την μέρα και την στιγμή που πήρανε Android Smartphone και θέλουν να αλλάξουν σε iPhone?

Πως φαίνεται ότι δεν είχες ποτέ σου τουλάχιστον πρόσφατα iPhone..

http://forums.whirlpool.net.au/archive/2603139

Ούτε αυτός είχε έτσι;

0 -78 σε μία ώρα με airplane mode on και 12W charger.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εντομεταξύ έχει φίλος μου ένα από τα τελευταία της Xiaomi αν δεν κάνω λάθος, το Redmi Note 4, και είναι σκέτη φρύκη για εμένα τουλάχιστον... η κάμερά του εσχρή, η απόδωσή του μετριότατη, το λογισμικό προχειροδουλειά, οι εφαρμογές κλασσικά ανδροιδ ότι να 'ναι το μενού της καθεμίας αλλιώτικο theme, γενικά μια μετριότητα... μόνο η μπαταρία του είναι καλή. Δε λεω, όντως για τα 200€ που κοστίζει μια χαρά είναι, και αν κάποιος με ρώταγε να του προτείνω κινητό μέχρι 200€ πιθανόν να του το πρότεινα κιόλας, αλλά όχι κι να τα συγκρίνουμε με iPhone και Samsung των 800€+.......

 

 

Απλά κατεβέζεις το iTunes και τα περνάς εκεί. Απλό.

 

Πάντως αν κάποιος με ρώταγε για κινητό μέχρι 200€ θα του πρότεινα μεταχειρισμένο iPhone.

 

 

Γινεται.

Με μόλις 1,29 ευρώ το ρινγκτοουν!!!!!!

 
Και όμως, μέσω iTunes μπορείς να δημιουργήσεις ringtones από οποιοδήποτε τραγούδι έχεις στη συλλογή σου και επίσης όσο διάρκεια (το ringtone) θέλεις.
Το ringtone αποθηκεύετε αυτόματα στο iTunes library, όταν έχεις συνδέσει το τηλ. σου διαλέγεις Tones και αυτό ήταν. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, ως πρώην χρήστης και των 2, δε μπορώ να καταλάβω καθόλου τις "διαμάχες"... Πλέον και το Android έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να προσφέρει απροβληματιστη εμπειρία χρήσης και το iOS έχει κάνει πίσω σε πολλά πράγματα και προσθέτει χαρακτηριστικά που απλοποιούν την καθημερινότητα μας.

 

Επίσης, πορτοφόλι και προτιμήσεις είναι δύο παράγοντες σημαντικοί. Θες να διαθέσεις πχ 800€, πας στην απλότητα και την ταχύτητα του iOS ή στα wow factors πχ του S8 ή απλά στην ελευθερία του Pixel. Ότι και να πάρεις δεν κάνεις λάθος.

 

Από την άλλη, με 300-400€ παίρνεις είτε μεταχειρισμένο iPhone 6/s/Plus/s Plus και πάλι ξέρεις ότι για τα επόμενα 2 χρόνια τουλάχιστον θα έχεις αναβαθμίσεις, πολύ καλή εμπειρία κλπ είτε σε Nexus 6P/OnePlus/παλιά ναυαρχίδα/Κινέζο που και πάλι θα σε βγάλουν ασπροπροσωπο!

 

Τέλος, στα "μικρά" μοντέλα έχουμε το SE που είναι μονόδρομος, δυστυχώς ή ευτυχώς. Ένα 3D Touch να είχε και θα ήταν το ιδανικό από κάθε πλευρά.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν καταλαβαίνω γιατί μαλώνουμε πλέον. Ακούω κάτι τύπου "δε στέλνει με bluetooth το iPhone" (που δε θυμάμαι την τελευταία φορά που έστειλα με bluetooth, ειλικρινά) ή "lagdroid" από την άλλη (που πάλι, τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω δει ποτέ lag, σε όποια συσκευή άνω των 200€) και ειλικρινά αναρωτιέμαι αν έχετε αλλάξει, έτσι για την "πουτανιά", λειτουργικό για λίγο, τόσο οι μεν όσο και οι δε. Επιλογές παιδιά, ο καθένας ότι γουστάρει, όπως το γουστάρει... Κανείς μας δεν έχει τις ίδιες ανάγκες με τον άλλον, αλλά με όποια επιλογή έχουμε κάνει, δε μπορούμε να έχουμε κάνει "λάθος", αν μας καλύπτει. Κάποιοι θέλουν Edge, κάποιοι 3D Touch, άλλοι bluetooth, άλλοι FaceTime... Δεν υπάρχει "η καλύτερη συσκευή", υπάρχει μόνο "η καλύτερη συσκευή ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ", τον κάθε ένα από εμάς ξεχωριστά.

 

Συγγνώμη για μεγάλο post και peace, χαρείτε τις συσκευές σας και τέλος! :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί εντελώς τυχαία έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς με Android κινητά που καταριούντε την μέρα και την στιγμή που πήρανε Android Smartphone και θέλουν να αλλάξουν σε iPhone?

 

Αν κι εγω ειπα για Android Users και όχι αρχάριους - δυστυχώς ή ευτυχώς το Android για να παίξει καλα θα πρεπει να του κανεις σωστη χρηση + να μην φορτώνουν χαζές εφαρμογές τυπου clean master,antivirus,booster memory,battery saver κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.whirlpool.net.au/archive/2603139

Ούτε αυτός είχε έτσι;

0 -78 σε μία ώρα με airplane mode on και 12W charger.

Ωραία και εγώ σου λέω ότι το δικό μου 6S φορτίζει στον χρόνο που σου είπα πάνω κάτω. Και ο καθένας ουσιαστικά μπορεί να γράψει ότι θέλει. Από εκεί και πέρα πιστεύεις αυτό που θες εσύ ή απλά πιάνεις ένα στα χέρια σου και βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα από το να πετάς αερολογίες να περνάει η ώρα μόνο και μόνο για να αποδεχτείς ότι το "ανοιχτό" που έχεις στην κατοχή σου είναι ανώτερο ενώ είναι βουτηγμένο στα Malware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και εγώ σου λέω ότι το δικό μου 6S φορτίζει στον χρόνο που σου είπα πάνω κάτω. Και ο καθένας ουσιαστικά μπορεί να γράψει ότι θέλει. Από εκεί και πέρα πιστεύεις αυτό που θες εσύ ή απλά πιάνεις ένα στα χέρια σου και βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα από το να πετάς αερολογίες να περνάει η ώρα μόνο και μόνο για να αποδεχτείς ότι το "ανοιχτό" που έχεις στην κατοχή σου είναι ανώτερο ενώ είναι βουτηγμένο στα Malware.

Ακριβώς αυτό. Επειδή υπάρχει iphone 7 στην οικογένεια και γνωρίζω από πρώτο χέρι πόσο θέλει να φορτίσει, για αυτό και μόνο παρέθεσα το ανακριβές μήνυμά σου. Το ποιόν του καθενός και το αν παραθέτει πηγές για τα ισχυριζόμενα στοιχεία, ή απλά λέει αερολογίες, είναι πασιφανές. Καλό απόγευμα φίλε Neg.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι η Apple καθεται να προσελκύσει τους Android Users ??

Αφου απο την αρχή εφόσον γίνανε καποιοι Android users ξέρουν από την αρχή γιατί επέλεξαν αυτο το λειτουργικό ,τζάμπα χάσιμο χρόνου να πείσουν Android Users.

Μάλλον θεωρεί ότι οι android users είναι δύο κατηγορίες. Αυτοί που ξέρουν και δεν το αλλάζουν (όσο έχει περιορισμούς το ios) και οι άλλοι που είναι νταξ.. απλοί χρήστες. Θα διαμαρτυρηθούν αμα lagάρει λίγο και ας έχουν της παναγιάς τα μάτια ανοικτά να κατεβάζουν όλα τρεις messengers 2 social media 1 browser και 6 παιχνίδια και όλα αυτά σε ένα κινητό 150€ (το οποίο μετά συγκρίνουν με το iphone των 800€ δλδ μήλα με πατάτες). 

 

Αυτοί οι χρήστες ούτε συνδέουν το κινητό με pc ούτε ξέρουν τι είναι storage mode και vcf αρχείο επαφών. Και τα βιντεο που τραβάνε στο κινητό τα έχουν να τα βλέπουν. Και που τα κάνει και δουλεύει καλά το android ούτε το ξέρουν ούτε τους αφορά. Κάμερα να έχει καλή και να βγάζει καλές selfie μπορεί να είναι οι περισσότεροι. Αυτοί μπορούνε να πάνε σε apple iphone και θα τους φανεί και καλύτερο αφού από το 100€ κινητό τους πήγαν σε ένα 800€. Θα γκρινιάξουν λίγο για το ringtone που δεν μπορούν να το κάνουν έτσι απλά αλλά θα το ξεπεράσουν. To λάθος τους θα είναι που αντί να πάρουν iphone 800€ δεν πήραν android >300€ να έχουν καλύτερη εμπειρία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο τα iphone παραμένουν ακριβά ακόμη και τα παλιότερα μοντέλα της εταιρείας δεν είναι καθόλου προσιτά εν αντιθέσει μετά android που υπάρχει τέτοια ποικιλία και τιμή που μπορεί να βρει κάποιος σε χαμηλή τιμή-προσιτή.Δεν λέω ότι τα iphone δεν αξίζουν στα λεφτά που είναι αλλά για εμένα προσωπικά έπρεπε να τα περνούν αποκλειστικά άνθρωποι που θέλουν να κάνουν την δουλειά τους και όχι πιτσιρίκια ο υπόλοιπος κόσμος που θέλει ένα τηλέφωνο απλά για χρήσει facebook,games,youtube κτλ μπορεί να το κάνει και με ένα android.Αυτο είναι η προσωπική γνώμη μου και δεν θέλω να θίξω κανένα απολύτως σεβαστές όλες η γνώμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και εγώ σου λέω ότι το δικό μου 6S φορτίζει στον χρόνο που σου είπα πάνω κάτω. Και ο καθένας ουσιαστικά μπορεί να γράψει ότι θέλει. Από εκεί και πέρα πιστεύεις αυτό που θες εσύ ή απλά πιάνεις ένα στα χέρια σου και βγάζεις μόνος σου συμπέρασμα από το να πετάς αερολογίες να περνάει η ώρα μόνο και μόνο για να αποδεχτείς ότι το "ανοιχτό" που έχεις στην κατοχή σου είναι ανώτερο ενώ είναι βουτηγμένο στα Malware.

 

 

Επιβεβαιώνω τα λεγόμενα σου, και εγώ με 6S 64GB γύρω στο 35-40λεπτο (με 12W φορτιστή εννοείτε) και 

airplane mode. Βέβαια όταν το τηλ. μπαίνει για φόρτιση δεν είναι (ακριβώς) στο 0%, δεν περιμένεις να κλείσει για να το φορτίσεις, σχεδόν στο 10% θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...