Προς το περιεχόμενο

Far Cry 5


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Ρε Arkin κάθε φορά που σχολιάζεις ένα παιχνίδι παραθέτεις screenshots και λες τι όμορφο που είναι και πόσο καλά τρέχει. 

Αφόδευσα (sic) για τα visuals.

Όσο έπαιξα, ούτε ένα mission δεν υπήρξε να πεις ότι έχει ενδιαφέρον, να πεις ότι σε κρατάει. Μόνο σε μια φάση εκεί που σε πιάνουν μαζί με μια άλλη και πέφτεις με την καρέκλα απ' τις σκάλες και λύνεσαι, μόνο εκεί πήγε να μου πει κάτι, και αμέσως μετά πάλι το χάος.

Δε λέω ότι είναι μούφα για όλους. Είναι μούφα για μένα. Δε γουστάρω τόσο open και τρία δισεκατομμύρια side ανούσια side missions. Το πρώτο μου άρεσε και ακόμα μου αρέσει και το παίζω με ευχαρίστηση 14 χρόνια μετά, που ήταν μεν γραμμικό, αλλά σου έδινε τη δυνατότητα για 2-3 approaches κάθε φορά. Σου έδινε δηλαδή την ψευδαίσθηση του open world.

To Oblivion ας πούμε μπορεί να ήταν open world και να είχε άπειρα side quests, αλλά πολλά από αυτά είχαν ενδιαφέρον. Εδώ σου λέει μάζεψε αμελέτητα ταύρου που ζευγαρώνει. Είμαστε σοβαροί;

Για όλα γράφω και τις αποστολές τις γούσταρα και σε όλο το παιχνίδι άλλαζα τον τρόπο που έπαιζα κυρίως και με τα buddies. Προφανώς τα καλά γραφικά βοηθάνε πάρα πολύ στο immersion και το απολαμβάνεις περισσότερο το παιχνίδι. Για μένα τουλάχιστον χαιρόμουν να περιπλανιεμαι στον κόσμο του να κανω βόλτες δηλαδή. Και τα sides μια χαρά μου φάνηκαν. Έχω παίξει far cry 1 3 4 και τωρα παίζω το primal μόνο το 4 δεν μου άρεσε τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχει κουράσει το open-world σε όλα τα παιχνίδια. Μου έχουν λείψει τα γραμμικά παιχνίδια, που θα ακολουθείς ένα story και θα περάσει η ώρα ευχάριστα χωρίς να περιπλανιέσαι με τις ώρες σε έναν ανούσιο τις περισσότερες φορές κόσμο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Η αλήθεια είναι ότι έχει κουράσει το open-world σε όλα τα παιχνίδια. Μου έχουν λείψει τα γραμμικά παιχνίδια, που θα ακολουθείς ένα story και θα περάσει η ώρα ευχάριστα χωρίς να περιπλανιέσαι με τις ώρες σε έναν ανούσιο τις περισσότερες φορές κόσμο.

Υπαρχουν και τετοια βρε συ. Wolfenstein/doom/titanfall απο ολα εχουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άμα θέλω να περιπλανηθώ και να κάνω βόλτες θα βγω στον πραγματικό κόσμο, όχι σ' ένα παιχνίδι. Θα κάνω τους περιπάτους μου, τις αναρριχήσεις μου, θα περάσω από φαράγγια.

Το να ανεβοκατεβαίνω βουνά, να χαζεύω στα δάση και να περιπλανιέμαι χωρίς ουσία και σκοπό σ' ένα παιχνίδι και να παίρνω screenshots, για μένα (ειδικά από ένα σημείο και μετά) δεν έχει νόημα. Παλιά που έως τότε δεν υπήρχαν τέτοια παιχνίδια ΟΚ, ήταν κάτι πρωτόγνωρο, γούσταρες να δεις κι αυτό το σενάριο. Πλέον έχει κουράσει που λέει κι ο Psycho.

Σ' ένα παιχνίδι (συνήθως) κάνεις πράγματα που δε μπορείς ή δε σε παίρνει να κάνεις στην πραγματικότητα.

Αλλά και πάλι, προσωπικά δε με χαλάει έτσι απόλυτα το open world στοιχείο. Ας είχε ενδιαφέρον γενικότερα, και θα ήταν καλοδεχούμενο το ανοιχτό setting.

Αλλά εδώ μιλάμε κανένα κινηματογραφικό στοιχείο. Πας από εδώ εκεί, μπαμ μπουμ. Φεύγεις για να πας αλλού, μπαμ μπουμ. Φεύγεις από εκεί να πας στο άλλο σημείο, μπαμ μπουμ.  Και στο ενδιάμεσο άπειρα χαζά side missions.

Λίγη συνοχή ρε παιδιά, ένα καλογραμμένο σενάριο, λίγο μεράκι, κάτι.

Παίζω (πάλι) Half Life 2 και λέω (πάλι) τι έφτιαξαν τα παλικάρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα γούστα του καθενός. Απλά δεν είναι για σένα το παιχνίδι. Προσωπικα τα έχω φάει από 5 χρόνων βουνά λαγκάδια και τώρα λόγω δουλειάς συνέχεια συνέχεια στην εξοχή είμαι. Το παιχνίδι το γούσταρα και το ευχαριστήθηκα όσο δεν πάει. Το half life 2 το τερμάτισα 3 φορές 2 όταν βγήκε και μια με το orange box στο ps3. Άλλο το ένα παιχνίδι άλλο το άλλο. Τα far cry ειναι fun παιχνίδια αν δεν σας αρέσουν προσπεράστε το να τα κράζετε συνέχεια και να μην μπορείτε να σεβαστείτε ότι σε κάποιον άρεσε δεν σας τιμάει καθόλου προσωπικά κάτι τέτοιο ποτέ δεν θα έκανα. Για το παραπάνω ποστ του phanispal γράφω κυρίως που είναι απαράδεκτο. Τα ιδια εκανες και στο θεμα των turing που μας εφαγες με τις αγγελιες γιατι ηθελες να παρεις 1080ti στα 400 λες και στη χρωσταει κανεις στο ειχαν γραψει αρκετα παιδια και εκει. Σεβασου τους αλλους πρωτα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάστορα, καταλαβαίνεις τι γράφω; Παραθέτω κάποια επιχειρήματα, σωστά ή όχι, αντικειμενικά ή όχι.

Έχεις κάτι να απαντήσεις πάνω σε αυτά που λέω; Το να πετάς ένα «απλά δεν είναι για σένα το παιχνίδι» είναι εντελώς άσχετο.

Είπα ότι δεν έχει κάποια συνοχή, ότι δεν είναι καθόλου κινηματογραφικό, ότι οι αποστολές του δεν έχουν βάθος. Έχεις να απαντήσεις κάτι πάνω σε αυτά;

Εν τω μεταξύ πού είδες ότι είναι απαράδεκτο το post μου και πού δε σεβάστηκα εσένα ή κάποιον άλλον, μόνο εσύ το ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, phanispal είπε

Ρε μάστορα, καταλαβαίνεις τι γράφω; Παραθέτω κάποια επιχειρήματα, σωστά ή όχι, αντικειμενικά ή όχι.

Έχεις κάτι να απαντήσεις πάνω σε αυτά που λέω; Το να πετάς ένα «απλά δεν είναι για σένα το παιχνίδι» είναι εντελώς άσχετο.

Είπα ότι δεν έχει κάποια συνοχή, ότι δεν είναι καθόλου κινηματογραφικό, ότι οι αποστολές του δεν έχουν βάθος. Έχεις να απαντήσεις κάτι πάνω σε αυτά;

Εν τω μεταξύ πού είδες ότι είναι απαράδεκτο το post μου και πού δε σεβάστηκα εσένα ή κάποιον άλλον, μόνο εσύ το ξέρεις. 

Για μενα εχει και συνοχη και ειναι αρκετα κινηματογραφικο ολες οι αποστολες του ηταν μια και μια. Και το story χωρις να περνει βραβειο ηταν μια χαρα στο ιδιο στυλ ολων των far cry που εχω παιξει. Αν περιμενετε μερικοι να παιξετε τρελο story σε far cry παιχνιδια δεν προκειται να το δειτε. Ειναι pure fun παιχνιδια εκλεινα 5 6 ωρες και ουτε το καταλαβαινα. Τοσο καλη δουλεια εχουν καταφερει να κανουν. Απο τα καλυτερα far cry για μενα ανεβασαν παρα πολυ το επιπεδο απο το 3 και το 4. Το primal το παιζω τωρα τελειως αλλο theme μου αρεσει και αυτο αρκετα οχι οσο το 5 ομως. 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 10/11/2018 στις 10:27 ΠΜ, Arkin είπε

Για μενα εχει και συνοχη και ειναι αρκετα κινηματογραφικο ολες οι αποστολες του ηταν μια και μια. Και το story χωρις να περνει βραβειο ηταν μια χαρα στο ιδιο στυλ ολων των far cry που εχω παιξει. Αν περιμενετε μερικοι να παιξετε τρελο story σε far cry παιχνιδια δεν προκειται να το δειτε. Ειναι pure fun παιχνιδια εκλεινα 5 6 ωρες και ουτε το καταλαβαινα. Τοσο καλη δουλεια εχουν καταφερει να κανουν. Απο τα καλυτερα far cry για μενα ανεβασαν παρα πολυ το επιπεδο απο το 3 και το 4. Το primal το παιζω τωρα τελειως αλλο theme μου αρεσει και αυτο αρκετα οχι οσο το 5 ομως. 

ειναι το μοναδικο far cry Που βαρεθηκα να τερματισω

...απο το παιχνιδι λειπει το immersion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...