Προς το περιεχόμενο

Απορια με περιστροφη γης και αεροπλανα


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποσος καιρος θα χρειαστει;

Αμα σηκωθεις με ελικοπτερο, περιμενεις οσο χρειαστει να γυρισει η γη, μπορεις να προσγειωθεις σε αλλη χωρα λογικα;

Υποθετικα, γιατι θα τελειωσει η βενζινη. Πως θα κανεις refil?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ, λυπηθείτε μας...

Το θεμα καποιος το κλειδωσε και καποιος το ξεκλειδωσε χωρις να το ζητησω εγω.

Οσον αφορα τα αεροπλανα εγω προσωπικα καλυφθηκα, αλλοι ισως οχι ακομα..

 

Παντως αναρωτιεμαι, και το εγραψα και πιο πριν, αν ισχυει το ιδιο με τους δορυφορους μας, καθως αν και νιωθουν τη βαρυτητα της γης, δεν βρισκονται στην ατμοσφαιρα της.

Εχω την εντυπωση πως ταξιδευουν πιο γρηγορα απο τη γη, σε ταχυτητα δηλαδη.

Τα μιλια, θα ηταν πιο βολικο να αναφερονται/μετατρεπονται σαν χιλιομετρα την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσος καιρος θα χρειαστει;

 

Υποθετικα, γιατι θα τελειωσει η βενζινη. Πως θα κανεις refil?

 

Στο γεωγραφικό πλάτος της Αθήνας η ταχύτητα περιστροφής είναι ~1.000km/h.

Τα Boeing CH-47 Chinook έχουν διάρκεια πτήσης 2 ώρες και 20 λεπτά περίπου.

Αρκεί για αιωρείται μέχρι την Κασπία θάλασσα !!!

 

[/troll mode off]

 

Με απλά λόγια η περιστροφή της Γης δεν έχει κάνενα αποτέλεσμα στη διάρκεια της πτήσης, αγνοώντας τις επιρροές λόγω ατμόσφαιρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα καποιος το κλειδωσε και καποιος το ξεκλειδωσε χωρις να το ζητησω εγω.

Οσον αφορα τα αεροπλανα εγω προσωπικα καλυφθηκα, αλλοι ισως οχι ακομα..

 

Παντως αναρωτιεμαι, και το εγραψα και πιο πριν, αν ισχυει το ιδιο με τους δορυφορους μας, καθως αν και νιωθουν τη βαρυτητα της γης, δεν βρισκονται στην ατμοσφαιρα της.

Εχω την εντυπωση πως ταξιδευουν πιο γρηγορα απο τη γη, σε ταχυτητα δηλαδη.

Τα μιλια, θα ηταν πιο βολικο να αναφερονται/μετατρεπονται σαν χιλιομετρα την ωρα.

οι δορυφοροι βεισκονται σε τροχια γυρω απ τη γη και δεν επηρεαζονται προφανως απο την ατμοσφαιρα. Το με τι ταχυτητα κινουνται οι δορυφοροι εχει να κανει πιστευω και με την βαρυτητα που δεχονται ετσι ωστε η φυγοκεντρος που δημιουργειται απ την ταχυτητα τους να ειναι ιση με την βαρυτητα και να βρισκονται στο ιδιο υψος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γεωγραφικό πλάτος της Αθήνας η ταχύτητα περιστροφής είναι ~1.000km/h.

Τα Boeing CH-47 Chinook έχουν διάρκεια πτήσης 2 ώρες και 20 λεπτά περίπου.

Αρκεί για αιωρείται μέχρι την Κασπία θάλασσα !!!

 

[/troll mode off]

 

Με απλά λόγια η περιστροφή της Γης δεν έχει κάνενα αποτέλεσμα στη διάρκεια της πτήσης, αγνοώντας τις επιρροές λόγω ατμόσφαιρας.

 

Ξέχασα και το πιο προφανές!!!

 

Μιας και η Γη γυρίζει με ~227m/sec αρκεί να πδήξουμε στον άερα για να μεταφερθούμε 200 μέτρα ανατολικά !!!!

 

 

Όσο για τους δορυφόρους είνα εντελώς άλλη κουβέντα.

Δεν ασκείται καμία φυγόκεντρος πάνω τους, μόνο η βαρύτητα. Ούτε έχει σχέση η περιστροή της Γης (δηλαδή έχει αλλά όχι στη κουβέντα που κάνουμε). Ο ISS για παράδειγμα βρίσκεται στα ~400km με ταχύτητα ~27.744Km/h.

 

Πρακτικά οι δορυφόροι πέφτουν προς τη Γη, απλά πέφτουν πλάγίως οπότε και περιστρέφονται γύρω της μέχρι το αναπόφευκτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα και το πιο προφανές!!!

 

Μιας και η Γη γυρίζει με ~227m/sec αρκεί να πδήξουμε στον άερα για να μεταφερθούμε 200 μέτρα ανατολικά !!!!

 

 

Όσο για τους δορυφόρους είνα εντελώς άλλη κουβέντα.

Δεν ασκείται καμία φυγόκεντρος πάνω τους, μόνο η βαρύτητα. Ούτε έχει σχέση η περιστροή της Γης (δηλαδή έχει αλλά όχι στη κουβέντα που κάνουμε). Ο ISS για παράδειγμα βρίσκεται στα ~400km με ταχύτητα ~27.744Km/h.

 

Πρακτικά οι δορυφόροι πέφτουν προς τη Γη, απλά πέφτουν πλάγίως οπότε και περιστρέφονται γύρω της μέχρι το αναπόφευκτό.

Φυγοκεντρος υπαρχει στους δορυφορους. Αφου περιστρεφονται σε τροχια γυρω απο τη γη υπαρχει κ φυγοκεντρος η οποια αντισταθμιζεται απ την βαρυτητα και ο δορυφορος διατηρει το υψος του.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%85%CE%B3%CF%8C%CE%BA%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...