Προς το περιεχόμενο

Collector’s Editions: Αναζητώντας τη χαμένη (συλλεκτική) λογική


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 προσπαθησατε, αλλα ακομα να "πιασω" τα ψιψιψονια. Ισως οντως δεν εχω τριγωνικο ρανταρ.... Αλλα παλι δεν "πιανω" το "θα τα ειχες καταφερει".... Παλιας κοπης....ή αλλιως, το κοπη τη πιτα που λεει ο τζμπειλι...λολ

 

Ίσως είσαι ΕΚΑ σε πιλοτική διάβαση εκ του δια θαλασσέως με διαγνωμική διάσπαση 3 προς 1, και γι' αυτό δεν καταλαβαίνεις την λέξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ίσως είσαι ΕΚΑ σε πιλοτική διάβαση εκ του δια θαλασσέως με διαγνωμική διάσπαση 3 προς 1, και γι' αυτό δεν καταλαβαίνεις την λέξη.

Το ξεχειλωσες μου φαινεται... Αλλα παλι δεν τα "πιανω" τα ψιψιψονια... Ή μηπως ψιψιψωνια;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δω πως θα κάνετε συλλογή με τα downloads!!! Και το ίδιο ακριβώς ισχύει και με την μουσική. Δεν κατηγορώ κανέναν που κατεβάζει αλλά μην μας την λέτε κιόλας.

Γιατι συλλογη μουσικη απο downloads νομιμα ή μη δεν μπορει να κανει καποιος; lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν έχει αναφέρθει καθόλου η "προστιθέμενη" αξια που έχει η αγορά μιας collector edition.

 

Σε πολλές περιπτώσεις ξοδεύεις ένα μεγαλύτερο ποσό, αρχικά, αλλά όταν & εάν αποφασίσεις να πουλήσεις δεν παίρνεις μόνο τα χρήματα σου πίσω αλλα βγάζεις και κέρδος.

 

Παράδειγμα: πήρα της persona collector's 68 στερλίνες  και ξεκινάει στο ebay απο 110+. 

 

Προσωπικα παίρνω collector's μόνο αν μου αρέσει πολύ το περιεχόμενο και αν τις βρίσκω σε σχετικα χαμηλή τιμή. Επίσης ορισμένες έχουν πολύ ωραία gaming αγαλματίδια όπως των uncharted 4 & Doom.  

 

Σε κάθε περίπτωση όταν αγοράζεις κάποιο παιχνίδι 50-70 ευρώ θα πάρεις πίσω απο μεταπώληση 10-20 ενώ με την collector's μπορεί να βγάλεις και κερδος (αν καταφέρεις να την κρατήσεις σε άριστη κατάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο άρθρο.

 

Το ότι τις “βαφτίζει” έτσι η κάθε εταιρεία, αρκεί για να τους δώσει συλλεκτική αξία;

 

Αρκεί!
Φτάνει να μας διαβεβαιώσει ότι γνωρίζει το μέλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι με συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών αλλά είμαι συλλέκτης σε άλλα πράγματα με μεγάλη πείρα. Βασικά αν μια έκδοση σε οποιοδήποτε είδος από βιβλίο μέχρι παιχνίδια δεν έχει αριθμημένα αντίτυπα για μένα είναι απάτη.

Συλλεκτικό που θα άξιζε να το αγοράσεις θα ήταν ένα παιχνίδι που θα είχε Serial Number της συλλεκτικής έκδοσης και ακόμη καλύτερα αν ήταν υπογεγραμμένο από τον σχεδιαστή του παιχνιδιού. Επιπλέον θα έπρεπε να περιλάμβενε και κάποιου είδους συλλεκτικό αντικείμενο καθώς και ψηφιακό υλικό που θα ήταν μοναδικό.

Τότε θα μιλούσαμε για πραγματικά συλλεκτική έκδοση με διαχρονική αξία.

Οι δήθεν συλλεκτικές εκδόσεις των παιχνιδιών από την στιγμή που τα αντίτυπα δεν είναι περιορισμένα και αριθμημένα μόνο συλλεκτικές δεν είναι. Είναι απλά σπέσιαλ εκδόσεις για του πορωμένους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως. Το special limited kourad edition το αγοραζεις για παρτη σου εξ ορισμου. Αν το αγοραζεις για μεταπωληση και βρισκεις αγοραστες να το παρουν διπλη τιμη (δες nes mini) ΚΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ!

 

Εγω αγοραζω κατα κορον limited collectors και kourad καινουριες ή σε χαμηλοτερη τιμη μονο. Αλλιως ας μου λειπει το βυσσινο. Και τις αγοραζω γιατι γουσταρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Υπάρχουν και συλλεκτικές με αριθμημένα αντίτυπα όπως του superbeat xonic ή του Bayonetta 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα το "εξώφυλλο" του θέματος και μπήκα! Ωπ λέω δικοί μας άνθρωποι είναι εδώ!

Για εμένα προσωπικά, "Συλλεκτικά" είναι τα παιχνίδια που με κάνουν να τα κοιτάξω για περισσότερες από μια φορές. 

For The Horde λοιπόν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πλέον σε retail πάντα μόνο συλλεκτικές η τουλάχιστον ειδικές εκδόσεις.

Δεν υπάρχει περίπτωση αν αγορασω ένα απλό dvd. Το αγοράζω καλύτερα ψηφιακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...