Προς το περιεχόμενο

Collector’s Editions: Αναζητώντας τη χαμένη (συλλεκτική) λογική


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλές φορές κάτι γίνεται συλλεκτικό για λόγους δημοφηλίας του παιχνιδιού/σειράς πολλά χρόνια μετά. Μια ματιά στο ebay για το πόσο κοστίζει ΤΩΡΑ - και όχι το 1997 που εκδόθηκε σε αρκετά τεμάχια χωρίς τυμπανοκρουσίες και αριθμήσεις - ένα αντίτυπο με σκληρό εξώφυλλο της πρώτης πρώτης έκδοσης του A Game of Thrones θα σας πείσει.....

(Το είχα δει τότε, αλλά δεν έδωσα σημασία και αγόρασα αργότερα το paperback....)

Κανείς βέβαια δεν μπορεί να προεξοφλήσει ότι θα είναι το ίδιο ακριβό/πολύτιμο/αναζητήσιμο 20 χρόνια από τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν νομίζω ότι κανείς πάει να πάρει συλλεκτική έκδοση για να την πουλήσει στο μέλλον..
Αν είναι το κέρδος ο σκοπός του, να πάρει bitcoin που όλο ανεβαίνει ή χρυσό.

 

Προσωπικά, δεν κυνηγάω τις συλλεκτικές αλλά τις GOTY edition ώστε να έχω όλα τα dlc και να μην πληρώνω ξανά το ίδιο παιχνίδι.

 

Αν εντυπωσιαστώ με τον χαρακτήρα του παιχνιδιού, θα αγοράσω μόνος μου μπρελόκ, φιγούρες ή τυπώνω και μπλουζάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα της έκδοσης με το ψυγείο του CoD είναι εξαιρετικό. Διότι έχει πολύ μεγάλο ρίσκο η ίδια η έκδοση. Είναι ογκώδης, άρα δεν πωλείται εύκολα διότι έχει μεταφορικά. Επίσης, κάτι στραβά να πάει στην αποστολή (για όσους χρησιμοποιούν eBay, ξέρουν ότι δεν είναι και δύσκολο..) πάνε τα λεφτά. Αυτά σε συνδυασμό με το ότι επιπλέον πιάνει πολύ χώρο, κάνουν το 100-150άρι που θα βγάλει κανείς από την πώληση της (με αρχικό κεφάλαιο τα 200) αστείο.

 

Απο κει και πέρα, οι εταιρείες να πουλήσουν θέλουν, οπότε βαφτίζουν ό,τι θέλουν όπως θέλουν. Εξ άλλου με μια βόλτα απ' το eBay, μπορεί εύκολα να δει κανείς απλες εκδόσεις να πωλούνται σε εξαιρετικές τιμές, ακόμα και χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Να γίνει κάτι παρόμοιο σε 10-15 χρόνια με τους τίτλους του Playstation 4 και του Xbox One;

 

Ποιος ξέρει....;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα πίστευα ό,τι όλα αυτά τα "Special", "Limited" και "Collector Edition" είναι μόνο για τους fan ή για αυτούς που ψάχνουν να βγάλουν εύκολο κέρδος. Όπως και να'χει, το να δίνεις ένα τεράστιο ποσό για να πάρεις μια φιγούρα ή ένα CD με το soundtrack που μπορείς να το αγοράσεις ξεχωριστά και σε πιο χαμηλή τιμή μετά από ένα χρονικό διάστημα είναι πεταμένα λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλετε Collector's βρείτε αριθμημένες εκδόσεις και επενδύστε -αλλιώς επενδύετε σε αέρα κοπανιστό. Κατά τα άλλα, και οι τιμές λίστας του eBay προσωπικά δε μου λένε τίποτα διότι ο καθένας ότι τιμή θέλει βάζει. Σε τι τιμή πωλούνται τα αντικείμενα μετράει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προσωπικά μου αρέσει να παίρνω τα παιχνίδια που με ενδιαφερουν σε steelbook cases, οποτε θα δωσω τα 10 ευρω παραπανω και ας τα βαφτίζουν limited editions. Δεν πρόκειται να τα μεταπωλησω. Ακομα καλυτερα αν βγει καποια προσφορα με αγαλματίδιο οπως το arkham knight και overwatch και ας τα βάφτισαν collector's editions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...